Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (26)


Recommended Posts

Noi dam 45 pe sapt la pre school pt alea 3 ore pe zi. La full time e cam 45-52 de lire pe zi aici la noi, de la 7 jumate -8 la 6-6 jumate.

Sigur nui 70 pe sapt ar fi very cheap asa.

Mota is 3 ore deja la noi cel putin is 3 de anul trecut.[flo] Se poate sa fie de la dinti mai ales dacas maselutze sau ceva.

Alexi inseamna ca avea in jur de 3,5-4 ani copilul daca nu plateai alea 3 ore. Asa si la noi fata mai mare la nursery nu plateam 3 ore alea dadeam numai bani pt lunch club dupa, 4 lire pe zi. Din ian va merge la reception full time adik 8:45-3:15 si dam 1.90 pe zi pt school dinner.

 

Winter Wonderland are si site daca vreti sa vedeti ce si cum: http://www.hydeparkwinterwonderland.com/ .[flo]

 

_______________________________________________________________________

Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.

Anatole Franceid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Motanik - multumesc mult ! [pup]

 

Sa stii ca si al meu copil , pina pe la 5 ani si ceva ( si l-am dus in colectivitate aici de la 2 ani la playgroup si la 3 ani la nursery) mi-a fost tot cu febra asta care nici nu trece , nici nu te lasa. Si asta regula ( chiar sia cum ) la o saptamina dupa vacante. Acum de vreo 6 luni am inceput sa-i dau oscillococim ( sau cum se numeste - adus de acasa o fiola /spat ) si ori ca a crescut si i s-a intarit sistemul imunitar , or de la ele... nu am mai avut asa probleme.

Si .. tot asa nu a luat antibiotic pina la virsta asta decit de 3 ori ( 2 ori fiind in Ro) .

Numai un singur lucru - daca creste temp sa aveti grija sa nu depasesca - al meu a patit-o , era cu soacra-mea , ea englezoiaca care zice lasa ca nu are nimic ... nu i-a dat nimic ... a facut convulsie febrila , a ajuns la spital - i-au facut o injectie, i-a scazut febra ( 40C) in citeva min si a fost ok. Dar de atunci am stat cu frica ....

 

O seara buna la toata lumea

Mx

 

Mani si Alex

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui motanik
Dar la noi nu e gripa. Nu are nici un fel de alt simptom si de altfel noi tocmai am scapat de un rosu in gat si o conjunctivita, cu antibiotic. De obicei nu ma panichez, stiu ca febra nu e periculoasa decat daca e mare, dar la noi de duminica seara sare mereu de 39, fara nici o explicatie. Ii iese un colt de masea, e gata sa sparga gingia. Copiii vostri au facut vreodata febra la iesitul dintilor?Theodora e tare bleaga de duminica seara incoace, nu mananca si vrea sa doarma mai toata ziua. Asa ceva nu am mai patit pana acum. Daca si maine tot asa e, trebuie sa merg iar cu ea la dr. Ii dau de luni de la 12 alternat paracetamol si nurofen. La noi inca ninge dar e apoasa si nu se pune.--------------------Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jacksonid="red">
align="right" id="quote2">poate sa fie un debut al vreo unei boli de copilarie(gen rujeola,rubeola)?am inteles ca asa s-ar manifesta la inceput(bineinteles insotita si de moleseala copilului) si apoi eruptie,spun si eu,....[flo]multa sanatate sa aveti
Mami de [copil] Ariana(albinuta mea)id="teal">id="teal">id="size2">Motto-ul de azi:id="red">id="size2">"Sa nu descurajezi niciodata pe nimeni…care progreseaza continuu,indifferent cat de incet."id="red">id="size2">Stiati ca:id="red">id="size1">Firul de par creste cu circa 1,3 centimetri pe luna si are o durata de viata de aproximativ 3 ani.id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani de ziua Romaniei

 

Chiar daca suntem in Anglia,tot romani suntem[pup][flo]

 


Mami de [copil] Ariana(albinuta mea)id="teal">id="teal">id="size2">

Motto-ul de azi:id="red">id="size2">

"Sa nu descurajezi niciodata pe nimeni…care progreseaza continuu,indifferent cat de incet."id="red">id="size2">

 

Stiati ca:id="red">id="size1">

Firul de par creste cu circa 1,3 centimetri pe luna si are o durata de viata de aproximativ 3 ani.id="blue">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca nursery fees sunt asa cum le stim ,cineva mi-a spus odata ca in zonele defavorizate precum leyton ,waltham forest ,sunt Children centre si Sure Start Centre unde guvernul sponsorizeaza o parte din costuri ,si chiar am vazut pe un site childcare cu 72 lire/sapt.id="size1">

 

Dar probabil tre sa fii defavorizat tare sa-ti primeasca copilul acolo. Imi inchipui ce bataie tre sa fie pe cele citeva locuri oferite, daca o fi adevarat. Eu personal nu am auzit de asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi inchipui ca e naspa rau. Da, totul e in fuctie de cod postal.

 

Fetelor pe unde o fi Luna? Parca incepuse noua slujba.

 

Mota, du-te la doctor daca ti se pare ca Theo nu e in regula. Eu stateam pe capul lor ca lepra. Al meu nu a facut febra de la dinti, dar stiu copii care au facut tare urit cu ocazia dintilor.

Noi avem putina zapada (dar nu pe strazile circulate)care pe alocuri s-a transformat in gheata. Urasc iarna.

 

 

Va [pup] pe toate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani Romania!

 

Multumesc mult de raspunsuri,probabil cel mai sigur voi afla de pret in momentul in care voi duce fetita la childminder..nu consider nici un fel de dezinformare..ma gandesc ca preturile variaza, dar cel mai important e ca e mai ieftin ca la nursery

 

In privinta zonei in care stau, nu stiu chiar asa de multe...in sensul daca e o zona defavorizata sau nu...Fetita mea are 4 ani si 2 luni, inseamna ca va putea beneficia de cele 2,5 - 3 ore gratuite.

 

Motanik, si fetita mea a facut febra mare la maselute...a tinut cam vreo 3-4 zile, la ceilalti dintisori nu am avut probleme.

Pentru imunizare am adus si eu din Romania oscilo,inca nu i-am dat, dar probabil cand va merge in colectivitate ii voi face o cura.

 

Din plictiseala am inceput sa fac diverse activitati cu fetita si acum sunt asa mandra de ea...stie sa scrie de la 1 la 10..plus numele ei si alte litere

 

 

[:D]

 

V-am pupat si va doresc o zi minunata! (Chiar daca vremea ne defavorizeaza...brrrr)

[flo][flo][flo]

 

andreiuc mama de MARIUC-05.09.06

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor, am mers de dimineata cu ea din nou la dr, are infectie la ureche, suntem din nou pe antibiotic. [bang] Ea e tot moale, tot cu febra mare, avea 39.8 la dr, mi-a zis sa ii dau paracetamolul doza dubla 10 ml, nurofenul in continuare intre ele, si pe weekend ar trebui sa fie mai bine.

 

Eu nu vreau sa ma contrazic cu privire la aceasta gradinita dar sincera sa fiu stau la o aruncatura de bat de Leyton (Leytonstone) si nu mi se pare rau deloc. Nu inteleg ce importanta are zona, sunt gradinite in Leyton care costa o mie de lire pe luna, deci? Probabil ca discutam despre childcare tax credit care e acordat de stat in conditiile in care ambii parinti muncesc si copilul merge la gradi, poate asa sa ramana taxa 70 pe saptamana (desi procesul e altfel, daca primesti childcare tax credit il primesti in contul bancar direct, taxa la gradinita tot aia e de platit numai ca tu ai primit de la stat bani sa te ajute in a plati acea taxa).

 

Sure Start Centre este si gradinita de council despre care vorbeam mai devreme, unde taxa este de 180 pe saptamana pt full time, pt under 3s, in jur de 135 pt over 3s.

 

In fine.

 

La multi ani tuturor romanilor, o zi frumoasa azi! La noi nu mai ninge dar e frig tare, -1, e gheata pe jos pe strazile secundare, cred ca pe arterele principale au iesit cu masinile la aruncat nisip.

 

Cred ca Luna e busy rau cu noul job de nu mai apuca sa intre pe la noi. Sper ca e bine.

 

 

A inceput countdown pt Craciun, gata cumparaturile? [flo]

 

--------------------

 

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jacksonid="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...