Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (26)


Recommended Posts

Buna fetele!

 

Mota uff mai cat mai trageti, asa am patit noi anu trecut in dec de sarbatori, cu chicken pox, gripe, stomach bugs toate una dupa alta.[bang] Da na e sezonul.. Va uram multa sanatate vezi ca chicken pox dureaza 2-3 sapt perioada de incubare deci daca a fost in contact cu cineva poa sa faca mult mai tarziu. Exact asa a fost la asta mica a noastra a durat 3 sapt pana i-au aparut bubitzele si a suferit fix de anul nou.[V] Speram voi sa scapati.[pup] Pe avion ori acadele ori biberon sa traga din el, la noi cand erau fetele mici mici cu asta a functionat.[flo]

Simplicity pe prospect scrie sa nu le amesteci, ori dai una ori dai alta, eu cand i-am dat asa a fost la sfatul peidatrului de la spital ca tot asa ajunsesem la urgente.[flo]

Missdarcey multa sanatate si voua sa va treaca rapid, diaree se poate sa fie si de la medicamente, da creca mai degraba e ceva stomach bug ca de la paracetamol si febra nu prea face neaparat diaree. Orice ar fi get well soon.[pup]

Mofturici uite aici mai multe despre tipurile de boli infectioase la copii de pe acilea.[pup][flo]

Simplicity eu le scot, oricum ele si la scoala stau pe afara si eu ma chinui sa nu le invat cum am fost noi cu infofolit si etc le las cat mai dezbracate ca ai lor sa se invete.[pup]

Maria atunci good luck si fingers crossed.[flo] Ai copii mari, abia astept sa mearga si ale mele full time amandoua sa mai scada bill-ul de childcare.[alcool] Cu diploma e cel mai bine sa le ai facute pe intelesul lor pt ca ei daca vad diploma de bac nu pay attention, ii intereseaza cei facut aici, dar daca ai facut dupa aia univ aici si ai degree nu creca se uita neaparat la aia de bac, dar to be on the safe side si sa iti dai cat mai multe sanse din start poti sa o transcrii ca odata facuta nu mai ai treaba cu ea dupa aia.[flo][pup]

 

Na, my time's up merg la teme, am un teanc, m-am culcat la 4 dim, ca am stat sa termin un statistical survey cu charts si tabele si tot tacamul, si m-am trezit la 6 apoi school run, fugit la tren, colegiu si inapoi, da n-am timp de odihna ca am multe de facut pt luni si marti.[zid]

 

Pupam gasca, imi place mult ca e lumea activa si va uram un wknd cat mai placut si fun.[pup]

 

_______________________________________________________________________

Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.

Anatole Franceid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutare fetelor! A trecut o luna de cand sunt in aceasta tara si pentru mine. In ultimele 2 saptamani am fost bolnava...prima data o mica raceala, dupa infectie la ochi, si de 3 zile....amigdale inflamate, abia pot sa vorbesc. Aseara insa m-am speriat tare: veneam de la scoala si tremuram toata, iar toata seara mi-a fost foarte frig. Am luat si eu paracetamol, aspirina, de toate...se pare ca imnunitatea mea este mica, si nu sunt obisnuita cu timpul asta.

 

Pe aici a nins bine de tot, avem zapada si gheata multa, scolile insa nu s-au inchis.

 

M-am inscris la cursuri de engleza, am intalnit multi romani( se pare ca sunt destui in zona asta), o tipa chiar locuieste pe strada mea. Parca moralul meu este mai sus acum:).

 

Cristina, sa ai parte de un an mult mai bun si sper ca toate probleme sa se rezolve.

 

Sanatate multa tuturor copilasilor bolnavi.

 

 

Distractie placuta in weekend! Eu, daca ma simt bine, merg maine in centru, sa admiram luminitele:)

 

 

 

_________________________

http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html

 

_______________________

Uitati-va la ziua de azi! /Cea de ieri e doar un vis./Iar cea de maine doar viziune;/Un AZI bine trait face/Din fiecare ieri un vis de fericire,/Din fiecare maine o viziune a sperantei!~~Kalidasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey
Raportam si noi febra maare ,off de la scoala si vizita la gp. Doctorul ne-a spus ca e doar infectie virala si sa dam paracetamol dar sa nu intercalam cu nurofen ca nu e recomandat[bang].Febra e mare cu frisoane ,reapare dupa 2-3 ore dela administrarea siropului si ma face sa cred ca e o gripa ,si la tine Motanik suna la fel.Diareea cred ca e de la febra si medicamente .Multa sanatate fetitei si sa puteti zbura fara grija!
align="right" id="quote2">Noua dr ne-a dat paracetamol la 4 ore si intre ele si nurofen, ca sa scadem febra. Paracetamolul singur de altfel nu o scadea mai deloc. Nu e prima data cand ne sunt recomandate amandoua. Cred ca depinde si de doctor, unii zic asa, altii altfel. Multa sanatate si voua, of of sa treaca iarna asta ca din cauza ei ne tot imbolnavim. Vezi totusi sa nu aiba infectie la urechi, la Theo abia dupa 3 zile de febra au vazut astia ca are. [flo]Va multumesc pt gandurile voastre. [pup]--------------------Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jacksonid="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motanik,multumesc de urarile de bun venit pe forum. Ma intrebai de unde sint, aici in UK locuiesc in Rugby(Bucuresteanca de origine) care este un oras nici mare nici mic aproape de Coventry(Warwickshire) si cam la 45 min cu Londra cu trenul.

Eu am fost membra curenta pe desprecopii pe vremea cind eram insarcinata cu Rose, acum vreo 5 ani jumate. Dupa nastere nu am mai intrat pe forum si mi-am uitat de tot si parola, acum dupa atita timp nu m-am mai putut loga, silly me, drept care a trebuit sa imi fac un cont nou.

Imi pare rau de toti cei care sinteti raciti in perioada asta, mie imi aduce aminte de Ro frigul asta, de copilarie. Va recomand supa de pui si multe lamii cu miere, probabil ca stiti deja, ah si nurofen de 350mg, works miracles!

Sanatate si pe curind

Maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariarose,bun venit in grup.[flo]

Motanik cum se mai simte printesa voastra?

Nu stiu cat de relevant este dar eu cred ca mancarea organica chiar face minuni.Inca de cand eram in ro aveam stresul asta,dar de cand am ajuns aici si gasesc aproape la orice produs si echivalentul organic ma simt mult mai linistita.

 

Va pup fetelor si un weekend frumos ,ca alb este deja.[pup]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RazadeSoare get well soon si felicitari pt curs, insa, no offence pt nimeni,ai grija cu romanii, ca nu toti is asa cum pare.[flo]

Maria Rose bine ca ai revenit pe DC.[flo]

Adelyna ce fain ca la voi mai e alb, la noi a plouat asta noapte si e trist si gri tot.[q]

Noi aseara am triat jucariile maimutzelor si le-am restrans in cutii si le-am mutat sus in playroom ca sa putem face curat sa aducem bradul.

Va uram wknd placut.[pup]

 

_______________________________________________________________________

Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.

Anatole Franceid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MissJJ, oare de ce am mai auzit lucrul asta? Ca de cand sunt aici, am mai intalnit niste romani [( nu cred ca v-am spus, sunt ortodoxi dupa evanghelie, Doamne fereste nu am nimic cu alte religii), insa m-am dus cu ei sambata trecuta la slujba, si nu este deloc cum este la noi. Pe la jumatatea slujbei, tipa cu care eram mi-a zis " stii, noi de fapt suntem pocaiti". Am stat acolo, am revenit frumos acasa si a fost...o experienta noua[:)] ], insa si ei mi-au spus acelasi lucru...ca romanii de aici sunt rai. De fapt, la curs tipul care este roman nici macar nu saluta( nu numai pe mine, cat si pe restul) iar cealalta tipa abia de a spus buna. In schimb polonezele sunt foarte unite, rad, glumesc, ies la cafele...oare de ce noi romanii suntem asa?

 

Astazi, desi imi era rau, am mers pentru prima data in Londra[:D]. Fetelor, asa multa aglomeratie si toata lumea care incotro, parca erau disperati sa cumpere. Luminitele sunt ok, insa nu m-au impresionat intr-un mod deosebit. In Romania sunt cu mult mai frumoase si mai multe[:D].

 

Ati auzit de tipa din Kent care a sunat la politie sa reclame ca i-a disparut...omul de zapada :))))!

 

Duminica faina sa aveti!![pup]

 

_________________________

http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html

 

_______________________

Uitati-va la ziua de azi! /Cea de ieri e doar un vis./Iar cea de maine doar viziune;/Un AZI bine trait face/Din fiecare ieri un vis de fericire,/Din fiecare maine o viziune a sperantei!~~Kalidasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RazadeSoare sunt si oameni de treaba si buni, de ex fetele de aici si cunosc si eu alte persoane, dar nu multe. Din pacate multi sunt tot pe stilul romanesc, cat ai cat castigi, ce masina ai unde stai, moama da-ti permiti si etc. Stilul ala de sa moara capra vecinului.

Eu am mai patit-o aici si nu imi mai trebuie, mai degreaba britanicii sunt prietenosi si de ex acuma cu ocazia cursului asta mi-am facut cateva prietene f bune, dar noi ca natie nu suntem tare uniti.

Eu mereu am ajutat pe toata lumea si nu m-a interesat ce face x cat castiga unde se duce si etc, fiecare cu viata lui cu patratelul lui. Da vezi nu toti sunt asa, sotul de ex la servici se fereste de romani ca de altceva, ca sunt f rai multi, invidiosi si vor bani multi pe munca putina. Nu zic ca toti sunt asa da noi suntem amandoi patiti si e mai bine sa fii precauta.[flo]

Ca ziceai de religie noi am botezat ambele fete in fleet street la biserica romaneasca si ne-am dus intr-o duminica zic hai sa mergem si noi la slujba, mai care de care mai impopotzonati, cu mobilele la ureche tantile cu figuri si toace alergau dupa preot ca dupa ceva de aur sa se bage in seama vai dl parinte si linguseli si etc. Ni s-a aplecat si ne-am dus linistiti la casele noastre. Se bateau sa bage copii in fatza la preot si etc. E tare pacat dar asta e realitatea.[flo]

 

Noi am facut azi curatenie peste tot am mutat toate jucariile sus in playroom, finally no more toys in the living room.[:D] Si am facut bradul, maine punem luminitile la geamuri si mai decoram ce mai avem de pus prin casa si suntem ready de sarbatori. De mos niculae la fete le punem doua carti si blu ray cu toy story toate trei si frumoasa si bestia,plus cate un pinguin de ciocolata umplut cu smarties. Voi ce le dati la astia mici de mos niculae? Sau nu le dati? Am vrut sa le punem la fiecare de mos nicuale in stocking, da nam mai ajuns round sa luam stockings cum vroiam noi asa ca amanam pe anul urm.

 

Duminica placuta.[pup]

 

_______________________________________________________________________

Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.

Anatole Franceid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu experiente cu romani nu prea am,sau mai bine zis nu am experiente urate(aici) dar nici nu am contact cu prea multi.Am o buna prietena romanca in Telford( este si cetatean britanic si la origine o fata deosebita).

Eu la modul general nu ma arunc sa-mi fac legaturi de prietenie multe,poate si pentru ca m-am obisnuit cu rautatile multor romani inca din tara(avand una dintre fetite cu probleme sunt mai transanta la persoanele cu care intru in contact). Sotul nu are nici un roman la munca si poate e mai bine.

Mada,noi tinem si sarbatoarea de Sf Nicolae(era ziua de nume a mamei mele [:)]).Ma gandeam initial la cateva dulciuri,apoi la DVDul cu Ice Age 3 pe care il cumparasem pentru cea mica (insa l-a vazut in urma cu cateva zile pe sky [:D])E fan Ice Age 1 si 2.Probabil azi dau o fuga sa cumpar altceva(mici jucarii sau DVD-uri,nu am idee inca)si cateva dulciuri(putine la numar [:D])

Ieri si noi tot zi de curatenie in jucarii am avut [:)].

Acum si la noi s-a topit zapada,pentru ca ieri a tot plouat.

Va pup si o duminica frumoasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara de la noi!

 

Aproape ca a trecut si weekendul asta.

 

La noi Mos Niculae va aduce 2 carticele+ niste dulciuri (putintele si simple, ca Mister e inca micut). De Craciun i-am luat deja 2 puzzle-uri, un dinozaur mare (soft toy), 2-3 carticele si mai vrem sa luam un set Thomas (sine + figurine) si un bus rosu "muzical" cu litere si cifre de la VTech. Noi Craciunul il vom petrece in Italia, la rudele sotului care locuiesc in Como, asa ca darurile vor fi mai compacte si nu tare mari, ca trebuie "plimbate" cu avionul si la dus, si la intors (astea, plus ce va mai primi de la bunici, matusa, verisori etc). Cadourile mari atat la propriu cat si la figurat le va primi de ziua lui, pe 31 dec, cand vom fi cu totii acasa.

 

Bradul noi il vom "monta" week-endul viitor, ca in asta nu mai avem cand [:D] Tot weekend-ul urmator vom decora si casa.

 

In legatura cu prietenii romani, noi avem cativa. E vorba de oameni cu care am fi prieteni si daca am locui in Romania, oameni cu care ne intelegem bine. De acord cu MissJJ, destul de multi romani sunt foarte interesati de 1) ce masina ai 2)cat castigi 3) cat ai dat pe... 4) iti permiti sa platesti x pe ... dar... genul asta de oameni l-as fi evitat in orice tara as fi locuit. Vorba aia, am prea putin timp liber ca sa-l pierd cu oameni cu care nu am nimic in comun si cu valori diferite de ale mele.

 

Pentru fetele care urmaresc XFactor, ce pronosticuri aveti pentru semifinala? Eu sper sa castige concursul Rebecca, mi se pare talentata, classy si modesta.

 

[pup][pup]

 

Dark Bendis

& Hogmanay Baby (31.12.2008) [cavaler]

 

"I dream of wolves. With them I run."

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...