Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (153)


Recommended Posts

Simo, esti ok? Te sun azi!

 

Diana, esti cea mai scumpa! Multumesc mult de oferta numai ca vineri seara, dupa servici merg sa-mi ridic masina! In sfirsit, am cumparat-o aseara, iar vineri intru in posesia ei. Toyota Corolla rosie.

Bine ca s-a terminat ca nu mai suportam, in fiecare seara plecam sa vedem masini, aseara am facut lectiile cu Alice in masina, in drum spre Toyota Spinelli, iar luni seara si-a prins degetul la usa unei masini, am ajuns cu ea la Lakeshore! Amin, s-a terminat!

 

Oana, vezi, hotii s-au speriat groaznic cind au auzit ca fiul meu ramine acasa![:D] Dar fara gluma acum, sint cu totul de acord cu articolul pus de tine! [pup]

Si noi avem o problema cu mincarea la scoala, in sensul ca nu maninca mai nimic. Orice i-as pune aduce inapoi trei sferturi. I-as lua cafeteria numai ca-i scump tare, inca 1200 pe an, dar de-as sti ca maninca i-as lua, nu m-as mai uita la nimic. Mincare gatita nu-i prea dau decit orez, spaghetti cu carne, pure de cartofi cu snitel. In rest, vesnicul sandwich cu brinza philadelphia, o foaie de salata si cam atit. Legume ii tai separat intr-o cutiuta, dar le aduce integral acasa. Ieri seara a venit acasa cu marul, jumate de sandwich, brinza ficello si iaurtul. A mincat un bicuit si a baut un suc toata ziua!

 

Am vazut ca va plingeati de cous-cous ca iese cu bulgari. Eu am reteta de la o araboaica si iese la marele fix. Pun o cana de cous-cous intr-un castron larg(cu capac),apoi pun la fiert o cana si jumatate de apa cu sare(un virf de cutit), cind fierbe apa o torn peste cous-cous, il las acoperit 5 minute, dupa care torn 3 linguri de ulei de masline si amestec cous-cous-ul cu o lingura de lemn. Apoi pun din nou capacul si agit castronul un pic. Asta-i tot. Cind se raceste eu adaug legume taiate cubulete si iese cea mai buna salata!

 

Smile,tomorrow could be worse!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

citesc ce scrieti de mancare si ma intreb: cat stau ai vostri la scoala de le dati mancare in toata regula? Andrei mananca inainte de a pleca la scoala un castron de cereale cu lapte, la scoala are invariabil: un mar, un iaurt de baut,2 gustari. Din cauze de restrictii alimentare nu ii pot da salamuri, pe branza nu pune gura daca nu e in placinta sau in macaroane, legume la fel, tre sa fie salata sa se atinga.

Cand ajunge acasa, la 4 mananca ciorbitza/supita si felul doi, plus desert. Pana la 8 mai infuleca fructe, pepenele e preferatul lui, si la 8 cereale cu lapte asta daca nu am facut eu ceva proaspat: budincute de lapte cu diverse, macaroane cu branza, placinta cu mere...

 

Emma Aida e inger[ruga]

Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maru, pai de aia n'are Andrei burtica, fiindca mananca putin la scoala :))

 

Tot atat stau si ai nostri la scoala, dar la noi au o ora pauza la pranz, cand se mananca bine: noi ii punem in termos din ala mai mic mancare gatita (macaroane cu branza sau cu sos, spaghete, perogies) sau sandvici, plus doua gustari (pentru pauza de dimi si cea de dupa-masa) si cand ajunge acasa, striga de la o posta ca ii e foame!!!

 

Sa vedeti ce am patit eu in prima zi de scoala: noi locuim aproape de scoala, la vreo 10 minute pe jos. Cu toate acestea fetita noastra ia autobuzul: dimineata e ultima care urca, iar la intoarcere e prima care coboara (a 5 minute trip). Alaltaieri, prima zi de scoala... Soferul nou, multi copii, ...

Dupa amiaza, la 4 fara un sfert de obicei ajunge acasa. De data asta nu. Se face 4, se face 4 si un sfert, autobuzul nu mai vine. Ma suna sotul la servici sa-mi spuna ca n-a venit fata acasa. Eu sun repede la scoala, speriata. Secretara imi zice ca a plecat, a luat autobuzul si ca ar trebui sa soseasca. Imi da nr. de telefon ai celor care se ocupa de transportul scolar. Sun la aia, nimeresc peste un robot. Sun din nou, si apas pe tasta care ziceau ei ca e "in caz de urgenta", acolo o tipa ma pune sa astept. Eu fierbeam! era 4h30, fata nu-mi era acasa, nu stiam unde era, si eu ascultam muzica la telefonul lor. In sfarsit ma intreba una de sanatate, ii spun ca uite nu mi-a ajuns copilul acasa, e o ora de cand s-a terminat scoala, locuim la doi pasi, unde-i? E in autobuz? Unde-i autobuzul? Ma pune iar sa astept, iar muzica aia idioata... revine si-mi spune ca e totul e okay, fata e in autobuz, dar ca soferul s-a gandit sa duca intai pe copiii care locuiesc cel mai departe de scoala, ca sa nu stea asa mult in autobuz. Deci sa refaca traseul, dar in ordinea inversa. O intreb, de cand regulamentul asta? Ca de 3 ani de cand utilizam serviciul lor, n-am mai pomenit asa ceva! Si mie ne de ce nu mi-a spus NIMENI de schimbarea asta? Parintii care locuiesc mai departe stiau ca copiii lor vor ajunge acasa mai tarziu, poate nici nu erau acasa sa-i intampine...

 

In fine, pe la 5 fara 5 minute apare autobuzul cu fetita mea in el, era ultima. Il iau la intrebari pe sofer: ca el e nou si ca s-a gandit sa-i plimbe pe toti copiii pana in fundul orasului, asa incat timpul pierdut in autobuz sa fie egal pentru toti. Si daca nu-mi convine, sa vorbesc cu sefii lui. Ceea ce am si facut! Si, cu scuzele de rigoare, soferul imi ia fetita ultima si o aduce prima, asa cum era si pana acum.

Dar ce sperietura am tras? Si am uitat sa va spun, ce incantata a fost fata mea dupa excursia prin oras, ea a fost fericita ca a avut sansa sa vada unde sta cutare si cutare dintre prietenele ei. Imi zicea: mami, mai vreau sa merg asa!

 

simi m-ai omorat! le-au dat deja teme! Ce fel de scoala fac ai nostri? nu teme, nu nimic, cica doar de saptamana viitoare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu mancarea ptr scoala, si Victor are un boite a lunch plin.

 

Ii trebuie gustarea de dimineata, entre-ul de la pranz (baton de branza sau salata sau legume), mancarea propriu zisa, desert, a doua gustare, ceva de mancat pe drum spre casa plus apa plus suc.

Asa ca e destul de grea boite a lunch-ul.

 

Nu vrea sa ii iau mancare de la scoala, la el 4,60$ pranzul.

Simi, la voi cat ajunge ?

El prefera sa facem un document cu meniul pe toata sapt ptr scoala. Adik sa comande si eu sa execut[bang], ca aia de la traiteur de la scoala, nu executa ce comanda el.

 

Pe lg. toate felurile de mancare enumerate de fete, eu ii fac si o salata de pui, e cam ca cea de boeuf dar fara gogosari murati.

Dar tot pizza, sandvichurile sunt de baza.

 

Si el e mofturos, daca nu ii place o mancare, nu mananca.

 

Nasuc, ce ati tras cu autobuzul. Cred ca v-ati speriat.

 

Diana, si noi am fost gripati si eu si Anca.

Anca nu e refacuta complet. Sanatate multa!!

 

Am impresia ca se anunta o toamna bogata in virusi.

 

Simona, ce fac fetele: tu cu miss Z.?

 

Pe curand,

Cristina,

mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai nasuc, si ce sa ii dau sa manance? Crede-ma ca am incercat orice: i-am pus bucatele de ardei, i-am pus alte fructe...Nu vrea sa manance mancare gatita nici sa il tai! Pauza de masa e 40 de min, din care 20 de minute mananca efectiv si 20 de minute obligatoriu afara!

Acu, ca se duce la liceu, va veni mai devreme acasa, si n-o sa fie atat de mare distanta intre mesele consistente. (acasa mananca mancare gatita, si legumele proaspete le mananca in salate)

 

nasuc, pai aia aventura! Habar n-ai tu ce palpitant e cand e vreun accident de autostrada si soferu ocoleste pe la tara! superbe peisaje, case de alea cum zice mama, din Dallas, plus vietati de zoo: vulpi, caprioare, si alte minunatii trecand tacticos strada!

 

 

Emma Aida e inger[ruga]

Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, eu cred ca la voi e diferit sistemul fata de cel din Qc sau la secondaire e diferit fata de cel de la primaire.

 

Ca daca toti copiii mananca din termos, ar vrea si Andrei.

 

Eu daca ii pun ceva nepermis in pachetel lui Victor (cu arahide etc) primesc avertisment de la service de garde.

 

Cristina,

mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui pitilache
Intalnire, intalnire!!!id="purple">id="size4">Locatie: Boccacinos: 1790 Cote-Vertu, St-Laurent, QC, H2L 2A6, Telephone: 514.336.9063 Cine poate sa sune si sa faca rezervarea?id="red">Data: 4 septembrieOra: 18:00Participante:angeAnaStroecgeDiana2007neliaOlgaTirziuPodeanuSimonnapitilache... Cine mai doreste? Cine mai pofteste?id="red">Simo merci pentru sustinerea locatiei! Eu m-am gandit la Diana dar te pomeni ca ea si naste pana ne intalnim noi!!! Acum sigur ca nu tin neaparat sa fie acolo, daca aveti alte propuneri ma pot deplasa, ca 10 minute in plus sau in minus nu ma deranjeaza! Eu cred ca o sa vin si cu Isa caci presimt ca o sa stea nedezlipita de mine. Mai vine cineva cu copii (in afara de Olga)?Olga inseamna ca o sa stai la o aruncatura de bat de mine!nelia mai las pozele cateva zile si apoi o sa le fac si eu private si cine mai vrea sa vada, trimit invitatie pe mailul comun. Datorita vremii absolut superbe am reusit sa prind in cateva poze si Mont Blanc-ul.
"Less is more" - Mies van der Rohe
id="right">id="purple">id="size1">id="Tahoma">
align="right" id="quote2"> Am dat quote la mesajul Roxanei pentru ca-i mare linistea si Rox asteapta sa ne vada-zic eu; ce facem, sun miine pentru rezervare, cine vine, ce fac gravidutele??? http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana si eu zic prezent!!!!

 

Am ajuns acasa cu bine aseara dupa aproape 24 de ore de calatorit... si azi la 4 dimineata eram in picioare asa ca iata-ma-s! De abia astept sa ne vedem! Ana merci pentru rezervare!

 

Va pup!

 

"Less is more" - Mies van der Rohe
id="right">id="purple">id="size1">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...