Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trezirea la realitate


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 93
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mickyyy Probabil repet unele din lucrurile care s-au spus. 1. Ca barbat, tind sa ii dau dreptate lui mara26. Mai ales daca esti o femeie puternica - la tine e solutia. 2. Pt job - jocul numerelor. A trimis 100 CVuri - fain. Sa trimita 1,000. Pentru fiecare job se face un CV special. Care sa se adapteze pe cat posibil cerintelor acelui job. Pentru mine - intotdeauna regula de aur. Imposibil sa nu functioneze pana la urma. Daca accepta - as face role-play cu el pentru interviu. O sa fie mai greu prima data dar daca accepta - va ajuta mult - apropo de cuvinte care nu trebuie spuse, de atitudine, de entuziasm. 3. Spuneai ca se poate si mai rau. Da. Ganditi-va si la pla B, C, D, E - litere sunt multe. Am trecut prin ceva similar - sotia mea nu isi gasea de lucru dupa CIC. Situatia oarecum similara, vorbeam de rate uriase pentru un roman cu castiguri medii. Eu aveam job, lucrurile insa nu aratau prea bine. Nu s-a pus problema de intarziere, economiseam in continuare bani etc - dar drobul de sare era la orizont. Dupa cateva luni, sotia intrase intr-o stare foarte neplacuta - nu mai stia ce sa faca. Ne-am facut planuri de avarie (unele din ele ca pe timp de razboi...) si am hotarat impreuna ca no matter what, importanta e familia si dragostea noastra si ca vom trece peste orice. Am luat si niste decizii - am vandut cate ceva, am achitat de prin credite, am reanalizat bugetul la sange. Si si-a gasit job, chiar foarte OK. Si totul a revenit la normal. 4. Unele doamne spuneau de aluatul diferit din care sunt plamaditi barbatii. Probabil ca asa e. Faza cu intretinerea - personal, in acea situatie, nu m-as fi dus sa o platesc sa ma pici cu ceara. M-as fi batut cu cine vrei tu, as fi sarit in foc pentru familia mea, as fi bagat cutitul pe strada in cine vrei tu - dar as fi considerat umilitoare acea experienta. Femeile se descurca intr-adevar mai bine, sunt mai bune negociatoare, mai clontoase, in plus trec mai usor peste astfel de situatii - le uita, nu conteaza pentru ele. Eu nu as fi suportat sa ma mai vad cu acel administrator. Suna stupid in situatia data, probabil insa ca exista o mandrie prosteasca la unii din noi peste care nu putem trece. Una peste alta, arata-i ca esti langa el, faza cu scuturatul si cu vorbele mai dure ai incercat-o, nu a mers. Schimba placa. Probabil ca ti-e foarte greu, daca insa tu esti cea tare in familie, arat-o. Pana la capat. Vor veni vremuri cand va face si el asta. Crede-ma. Mult succes! Adilushu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mikyy, mi-e imposibil sa-ti dau sfaturi pentru ca nu sunt in situatia ta. Vreau numai insa sa-ti spun ca am trecut prin situatii similare, si ca din pacate este cu adevarat foarte greu sa iti gasesti de lucru acum. Sotul meu a ramas fara serviciu in 2009, cand criza inca nu prea se facea simtita la noi, si i-au trebuit 8 luni sa se poata angaja. Acum, situatia sta asa: eu castig un salariu bunicel din care traim decent. Peste cateva luni insa posibil sa nu mai castig nimic pt ca se va inchide firma. Sotul meu are un salariu f mic din care ne-ar fi imposibil sa traim. Desi sunt super calificata, iti spun sincer ca de un an de zile caut sa-mi schimb jobul si am fost la doar 2 interviuri. Cand am inceput sa aplic, iti jur ca nu m-am gandit nicio secunda ca va trece o luna fara sa-mi gasesc alt job! Si eu sunt genul care isi adapteaza CV-ul si scrisoarea de intentie (una din sarcinile la job este sa mai aranajez cv-uri, asadar am mana formata), si nici macar asa nu m-au sunat... Asadar, rabdare multa si toleranta. Asa cum spunea cineva mai sus, parintii si bunicii nostri au trecut prin crize mult mai groaznice. Probabil ca traind mai simplu i-a ajutat sa treaca peste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Nicio veste buna la orizont. Dar am si eu o curiozitate, si intrebarea se adreseaza mai mult celor care au avut tangente cu partea de recrutare: daca intr-un anunt la cerinte este trecut permis de conducere (iar la beneficiile postului masina de serviciu), cat de importanta poate fi aceasta cerinta, in conditiile in care teoretic (cel putin dupa denumirea postului) nu e un job de teren, si in Bucuresti cel putin de multe ori deplasarea cu masina e mult mai greoaie decat cu alte mijloace de transport in comun? Parerea mea e ca e o conditie eliminatorie (eu stiu ca pe vremuri cand postam un anunt pe net, daca treceam permis de conducere in el, apoi clar ca-i triam dupa asta, chiar daca era cel mai potrivit pentru post, nu avea permis, nu ajungea nici macar la interviu), dar e doar parerea mea, si e posibil sa ma insel. Asa ca sunt curioasa, din experienta voastra, cand te potrivesti la fix pe un post, dar iti lipseste permisul de conducere, ce sanse ai sa fi chemat la interviu??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu lucrez pe asa ceva...si daca imi stabilesc niste criterii clare de la bun inceput, nu ma abat de la ele. mai ales ca in perioada asta, cand dau anunt de angajare primesc atatea mail-uri cu cv-uri, incat nu-mi bat capul, si pot face mofturi. acum...depinde si de domeniul de activitate, de noroc, etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

n-am vreo legatura cu recrutarea, dar nu pot crede ca apare aceasta cerinta (permisul) si aceasta facilitate (masina) pentru un post care nu presupune munca de teren. eventual daca-i un post in management, dar nici acolo nu prea cred c-ar aparea cerinta, ci cel mult facilitatea. Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mykyyyyyyyyyyy curaj.In situatie ca a ta am fost si noi.Trebuie sa nu renunte sub nici o forma.Sotul meu a avut toata viata job-uri bine platite si relaxante.In septembrie 2010 a ramas fara..restructurarea activitatii a fost motivul.Initial aveam niste promisiuni foarte ferme dar pentru ca la mijloc sunt si jocuri la nivel inalt a mai durat si dureaza inca.Ne-am apucat sa cautam.Eu l-am sustinut i-am spus ca daca iese banul nici o munca nu e rusinoasa am cautat si a depus sute de cv-uri.De obicei tot timpul avea de ales intre doua job-uri.Pana si acum a fost invitat sa lucreze din nou la firma la care a mai lucrat si deunde a plecat cu buna ziua adica a ramas prieten cu seful.Dupa patru ani l-au chemat din nou exact cand a ramas fara job.Dar prostia noastra a fost ca nu s-a dus....de orgoliuil batu-l-ar vina. Si mai bine se ducea.In sfarsit va incepe(speram de la 01.02.)DEci se poate.L-am tocat l-am certat dar l-am sustinut si il sustin.Si pentru ca am un job din care pot sa af;lu foarte multe, supraveghez sa fie respectate conditiile legale si la el si la altii..de...[:D].Nu e usor pentru un brbat invatat sa aduca banul acasa sa stea sa-ti dea soacra si nevasta..dsa stai si sa cresti copilul, sa legeni mai ales ca esti o fire activa si tota viata ai fost.Dar trec toate.Important e sa nu renunte ca se poate.Chiar daca nu e pe calificarea lui orice e bun daca iese bani.Si intre timp..sa caute.In ce domeniu lucreaza? O femeie fericita si o mama si mai si...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mikki, ati lucrat CV-ul cu cineva specializat? Cv-ul trebuie facut atfel incat sa atraga imediat : bine structurat, o poza placuta. Recrutorii primesc zeci, poate sute de cv-uri. Oameni sunt si ei, deci trebuie sa trieze. Si scrisoarea, si cv trebuie sa fie tip top. Unii se uita prima data la scrisoare, altii nici nu o baga in seama. Eram studenta, aici in Fr, si am scris in mail-ul de candidatura 3 vorbe : nu stiu sa fac asta, nu am facut nicioadata, dar vreau sa invatz :). Din peste 100 de candidaturi a mea i-a interesat. Si spune-i sa nu uite de legea numerelor mari :). Editez sa spun ca la jobul respectiv era vorba de extrageri de date dintr-o mega baza, ca sa nu se inteleaga cine stie ce. ____________________________ Vicky si Printzesone
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Deci, dupa 1 an, 2 luni si vreo 10 zile de stat acasa, in sfarsit, un mail care contine altceva decat clasicul "va multumim, bla, bla, bla...o sa va pastram in baza de date"! de saptamana viitoare incepe servicul! Parca nici nu-mi vine sa cred ca intr-un final, minunea s-a intamplat! Multumesc de incurajari, sfaturi, mesaje private, sprijin moral!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...