Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna tuturorur burticiilor si mamiciilor...sunt de ceva timp pe site si intr-un final m-am gândit sa-mi asez si eu aici ceva bucurii si suparari.Sunt însarcinata in 18 sapt si asta ma face foarte fericita chiar dak sunt tânara.sunt plecata din tara de un an Jumatate unde am gasit persoana care credeam k ma va face fericita.trec printr-o situatieie grea cu tatal bebeului meu,chestia e k seriile tarzi si certurile f dese nu duc departe dar nici eu nu pot sa-l ast cu bratele deschise knd ma minte k vine si el apare dupa 4 ore baut si cam fumat cateodata.e primul meu copil si asta ma doare pt k am nevoie de el.tin sa mentionez k nu e roman,eu sunt aici departe depinzand de el singura fara familie.mi-e f greu,sunt multe altele si nu v-as plictisi...chestia e ca as pleca dar nu pot.ceva ma tine aici...ajutati-ma cu un sfat k plangand toata noaptea asteptând dupa el stiu k face rau la bebe da mi-e greu [q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Paulloina, buna!!!1 am vazut la profilul tau ca ai 21 de ani, Multzi inainte sanatoshi!!! eu am intzeles mesajul tau, insa e greu sa raspund...itzi spun ca eu la 22 de ani jumatate am parasit un logodnic, nunta batea la usha, iar eu nu eram multzumita de caracterul lui...ca shi tine, stateam ore intregi ashteptandu-l ca el pleca cu prietenii sau ma mintzea...nu era betziv insa, doar fuma kent! pe vremea aceea locuiam in bucureshti, iar cand m-am despartzit de el am plecat frumushel in orashul natal- constantza, pentru ca aici ma simtzeam "completa"...intzelegi, familie&prieteni, locuri dragi... cu timpul, invetzi sa te detashezi de problemele care acum, la varsta de 21 de ani itzi dau dureri de cap....uite de exemplu, acum la 35 gasesc "aiureli"/"prosteli de tineretze" acele certuri cu primul meu logodnic, nu-i mai gasesc locul despartzirii, pentru ca viatza, experientzele prin care treci te ajuta sa-tzi prioritizezi activitatzile, asha incat relatzia sa fie unica, insa activitatzile sotzilor sa aiba loc shi separat...acum, azi, cand scriu mesajul catre tine sotzul meu e la pescuit pe dunare, iar eu ashtept sa se faca 10,20 sa plec cu copiii la teatrul de papushi shi la plimbare... mai pe dupa-amiaza ne reunim la masa, stam impreuna la tv, citim, vorbim, etc....timp de calitate, multzumitor, pentru ca amandoi am facut ceea ce ne place!!! ca shi concluzie: eu zic sa pui in balantza binele de rau, sa analizezi relatzia, sa te gandeshti ce oportunitate ai de avea de a gasi un barbat mai bun....ca vine baut nu inseamna ca e betziv...depinde cat de baut sosehte shi cum vine????iar "fumat" la ce te referi...tzigari sau alte substantze??? de acord ca nu fac bine tzigarile, dar e un viciu comun...daca vorbim de alte fumuri, da...este mai grav! aaaa shi inca ceva....o veste rea este ca la inceputul perioadei de graviditate, sa shtii ca foarte greu itzi intra cineva in voie...hormonii o iau razna shi joaca ping-pong cu neuronii din cap!!! [:D] eshti nervoasa shi cu samantza de scandal...dar vestea buna e ca o sa treaca in trimestrul 2 shi va reveni aceasta stare prin 3!!!...oricum sarcina ushoara shi sa treci cu bine de problemele cu partenerul de viatza...avetzi un copil acolo in burtica, un miracol al vietzii shi un rezultat al iubirii voastre! [pup] Dana, mama Tianei (23.08.06) si a lui Tiberiu (07.07.07)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu exista nu pot...exista eventual "vreau sa ma iubeasca, sa fie asa cum vreau eu"...asta nu o sa se intample si din pacate o sa suferi si copilul la fel. iti doresc multa intelepciune si sa faci ceva concret sa va fie bine - tie si bebelusului[flo] devii ceea ce practici www.de-azi.ro http://oscarfriends.wordpress.com/ Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturorur burticiilor si mamiciilor...sunt de ceva timp pe site si intr-un final m-am gândit sa-mi asez si eu aici ceva bucurii si suparari.Sunt însarcinata in 18 sapt si asta ma face foarte fericita chiar dak sunt tânara.sunt plecata din tara de un an Jumatate unde am gasit persoana care credeam k ma va face fericita.trec printr-o situatie grea cu tatal bebeului meu,chestia e k seriile tarzi si certurile f dese nu duc departe dar nici eu nu pot sa-l ast cu bratele deschise knd ma minte k vine si el apare dupa 4 ore baut si cam fumat cateodata.e primul meu copil si asta ma doare pt k am nevoie de el.tin sa mentionez k nu e roman,eu sunt aici departe depinzand de el singura fara familie.mi-e f greu,sunt multe altele si nu v-as plictisi...chestia e k as pleca dar nu pot.ceva ma tine aici...ajutati-ma cu un sfat k plangand toata noaptea asteptand dupa el stiu k face rau la bebe da mi-e greu .Am rescris mesajul,scuze pentru primul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DanaAlex iti multumesc pentru raspuns,chestia e k am trecut de primul semestru,am 4 luni jumatate si ma simt f deprimata.exista si teama de a ma intoarce acasa insarcinata,Tatal meu nu stie si ma tem de reactia si respingerea lui pt ca e foarte dificil.in legatura cu tigarile,problema e k nu doar tigari normale ci tigari care-i iau mintea si-l schimba in alta persoana.ziua e cineva,ma iubeste de nedescris,seara e alta persoana :( simt k traiesc cu un strain pe care il iubesc[q].prieteni nu am aici sa-mi descarc sufletul,am tinut multe mine si inca tin pana m-am hotarat sa scriu aici macar o particica din ca m#259; doare [q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paulina, am sperat ca cineva iti va da un sfat care sa te duca la o solutie pt problema ta. M-am tot gandit la tine, la copilul care se va naste intr-o situatie nu tocmai 'ideala': Imi pare rau cand aud ca va mai veni un copil pe lume care va suferi si va fi traumatizat fara sa fie el de vina. Nu stiu ce sa-ti spun dar eu zic ca o posibilitate ar fi sa ai convorbire serioasa cu moasa sau doctorul de casa de unde aparti. E foarte important ca situatia ta sa fie cunoscuta de catre profesionisti care te pot ajuta probabil. Daca tu crezi ca poti suporta sa-ti vezi copilul abuzat, ramai doar la rolul de victima. Iesiri sunt, numai tu sa vrei sa le vezi. Eventual mergi la o organizatie a Romanilor sau ceva de pe langa biserica, ceva ce exista acolo la tine, intra in contact cu alti oameni. Nu sta singura si plange ca nu vei gasi solutia plangand si suferind. Eu sper pt tine si copilul tau ca vei gasi drumul de iesire din aceasta situatie. Nu vrei un tata dependent de alcool si droguri pe langa copilul tau. Cel putin eu asa sper...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa nu te judec, dar totusi nu ma pot abtine sa nu te intreb: de ce l-ai ales pe el, ca tata al copilului tau, daca stiai ca are un comportament indoielnic? nu cred ca s-a apucat de fumat si baut recent, probabil stiai de aceste vicii, atunci de ce ai ales sa te legi printr-un copil de o astfel de persoana? nu stiu prin ce imprejurari ai ajuns peste hotare si de ce nu te-ai putea intoarce acasa la familia ta, insa nici de la el nu cred ca vei avea ajutor prea mare, si inteleg ca nici prieteni sau la cine sa apelezi acolo nu ai, atunci de ce nu te intorci acasa? ce te retine acolo? chiar crezi ca el se va schimba? copilul este facut de comun acord? sau te-ai "trezit" insarcinata? el este la fel de tanar si de necopt? ce parere are de venirea copilului? cred ca nu ai prea multe variante: fie te intorci in romania la familia ta care sa te accepte neconditionat si sa te ajute, fie ceri ajutorul comunitatii romanilor de acolo sa te sprijine, cum zicea si amonar mai inainte, fie discuti cu el clar sa se schimbe si sa devina responsabil pt ca in cateva luni va deveni tatic! oricum langa el betiv si drogat asa cum este acum nu cred ca ai viata! Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu conteaza ce si cum a fost, de ce, pentru ce, graseala, inconstienta sau nu!CONTEAZA CE VEI FACE DE ACUM INCOLO! iubito..din moment ce "nea gica"..le "fumeaza"..e un gest ce spunde multe..tu trebuie sa te salvezi si sa iti salvezi copilul.cauta ajutor, esti in UK nu in RO, sunt centre..e alt sistem..trebuie sa se rezolve si situatia ta. ai decis sa ai acest copil, prea bine..ti-ai asumat o responsabilitate.in acest moment tu cazi pe locul doi..copilul e pe primul loc si orice vei face tu de acum incolo, se va rasfrange asupra micutzului ce il porti in pantece..trebuie sa lupti ca o leoaica pentru el, sa sfasii..nu poti sa te ascunzi ca strutzul cu capul in nisip si sa spui "nu-i nimic" STAND UP AND FIGHT!!!!!!!!!
Blackmoon Lady&lipishtocul [url="http://community.webshots.com/album/577818956NLHJud?vhost=community&vhost=community"][copil][/url]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor si multumesc pentru raspunsuri.el e cu mult mai mare ca mine,si e foarte incantat de ideea bebelusului.dar cum am zis,ziua e ok dar seara dupa ce vine din oras e alta persoana.sunt constienta de faptul k bebele va mereu pe primul loc si nu ar avea de ce sa fie abuzat knd el e foarte incantat de bebe,probabil din certurile noastre.sa fiu judecata acum e prea tarziu,bebele e pe drum,el e tatal,nu pot schimba asta,ceea ce pot face e sa iau o decizie pentru noi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...