Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui paullina
LauraNicole am incercat sa-ti tr msj privat dar raspunsul a fost ca nu primestimesaje private.multumesc mult pentru incurajari si sincer cred ca sunt asa de slaba incat imi e asa de greu sa iau o decizie.nush unde ma vad peste 5 ani,nu stiu nici macar unde ma vad cand bebe va veni...ceea ce stiu e ca ma mint pe mine insumi spunandu-mi poate se schimba,poate va realiza de greselile care le face.Cateodata ma supar asa tare de as pleca dar imi e greu pentru ca nu stiu incotro sa o apuc...
Paulina, nu imi poti trimite PM pentru ca tu nu il ai activat pe al tau dar iti dau adresa de e-mail nickysweet4u @ yahoo. com. ---------------------------------------------- Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914 O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui paullina
Iarasi e tarziu iar eu nu pot dormi,iar sunt cu lacrimi in ochii din cauza lui.sincer imi dau seama ca eu sunt vinovata pentru ca nu plec si inca mai stau langa el.problema e tatal meu care stiu ca nu va intelege si vor fi multe probleme cu el,ma tem de reactia lui.si mai e o chestie care ma cam framanta si daca cineva stie si-mi poate da un raspuns.in cazul in care nasc aici s-ar putea sa am probleme daca as vrea sa ma intorc in tara cu copilul pentru totdeauna?
daca el recunoaste copilul ca fiind al lui normal ca iti va trebui consintamantul sau in orice vrei sa faci legat de copil pana la 18 ani [gravired]35+ cu Luca Stefan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui paullina
Ms mult de raspuns,deci asta ar insemna ca problemele cele mari si grele vor incepe in momentul cand as vrea sa plec cu copilul pentru ca el va recunoaste copilul.sincer sunt intr-o dilema mare si ma doare asa de tare cand ma gandesc la tot
Tu hotaresti daca el isi va recunoaste copilul sau nu la primarie. Nu esti obligata sa spui cine e tatal copilului tau, la nastere. Eventual mai tarziu, in momentul in care el va cere un test de paternitate. In ceea ce priveste faptul ca el devine suspicios pe tine si incepe sa-si contureze alt caracter, eu cred ca este efectul drogurilor. Nu ar fi rau sa te documentezi in legatura cu patologia psihica a celor dependenti de droguri. Si chiar de alcool. Nu gandi superficial ca nu este de gluma, acum mai poti sa te misti, mai incolo nu. Du-te la instanta recomandata de Laura, mai sus. Nu amana pt ca iti va fii din ce in ce mai greu. Si gandeste-te daca e mai bine sa te intorci in Ro. Ce viata va avea copilul atunci, ii vei putea oferi securitate si liniste? Poate ca solutia mai buna este sa ramai singura in tara unde esti acum (nu la el) si sa te lasi ajutata de instantele de acolo. Esti tanara si poti sa-ti construiesti o viata pt tine si copilul tau. Ai grija de tine si de copilul tau!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sa fiu in locul tau m-as urca acum in avion, as veni in tara si as naste! Daca nasti acolo si el va continua sa bea si sa te abuzeze psihic, asta va face si cu copilul si nu vei mai avea cum sa-l iei de linga el asa usor! Daca nu pentru tine, fa pentru copil pasul asta, nu are de ce sa traiasca un cosmar!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri si incurajari.intr-adevar sunt tanara iar aici daca ramai singura intr-o situatie ca asta vei primi un apartament platit de stat plus ceva bani...din cate stiu.chiar dak sunt singura cu timpul as putea munci aici si e mai bine ca in tara,.eu trebuie sa iau acum deciziile astea cu capul nu cu inima.puiutu meu pe primul loc,pe urma eu si pe urma el...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok, atunci fa-ti un plan: mergi la instantele susnumite si te documentezi care iti sunt drepturile. Intreaba cum poti sa nasti acolo in tara aceea, fara sa fii legata juridic de tatal copilului. Important e sa fii tu sigura ca el e un tata de incredere prin comportament nu prin hartii. Hartiile le puteti face oricand. Ai prietene sau cunostinte acolo? Poate ar trebui sa intrebi daca poti sa iei parte la activitati care se organizeaza pt gravide (gimnastica sau alte chestii): Intreaba la moasa sau la instanta care iti supravegheaza sarcina. Sper ca te duci undeva? Fa-ti contacte nu sta legata de el!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nasti aici, chiar daca el recunoaste sau nu copilul, tu poti obtine mult mai multe drepturi si mai mult ajutor decat ai obtine in Romania! Daca ai pune numele lui pe certificatul de nastere si il dai in judecata pentru pensie alimentara, tu poti cere ca el sa-si vada copilul numai in anumite conditii, fara ca tu sa fii nevoita sa-l intalnesti singura si sa nu te poti apara in cazul unui atac. Sunt multe institutii care te pot ajuta aici. Daca el recunoaste copilul, cu atat mai bine! Si nu trebuie sa ia el decizii in ceea ce priveste cresterea copilului. Sunt diferite conditiile de aici fata de Romania. Una din prietenele mele nu a fost casatorita cu tatal fetitei sale care acum are 6 ani. EL a recunoscut copilul si are doar drept de vizita din an in paste si, cu acordul mamei, dreptul s-o ia pe cea mica la el in vacante, cateva ore dar trebuie intotdeauna sa spuna unde este. Ea a dovedit doar ca el este foarte violent si nu se simte in siguranta in preajma lui. Si locuieste intr-o casa cu 2 dormitoare, oferita de consiliul local, ia Tax credit si benefits si nu are job (mai lucreaza in w/e in pub-ul unde e tatal ei manager). ---------------------------------------------- Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914 O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LauraNicole ms de raspuns.chestia e ca am auzit si eu ca primesti locuinta si bani aici dar nu stiu cum as putea obtine asta,unde ar trebui sa ma duc si cu cine sa vorbesc.el e singura persoana care o am aici si nu am de altundeva sau de la altcineva de unde ma informa.el pare a se schimba incet incet in bine dar nu stiu daca va fi pentru o perioada sau chiar pentru totdeauna.nu ma pot increde momentan in schimbarea asta asa ca daca ai putea sa-mi dai mai multe informatii despre asta iti multumesc mult
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...