Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 41 -


Recommended Posts

Ariadna, noi iti multumim pentru sfaturile si parerile tale! [flo] Intr-adevar, si mie cand am nascut mi-au facut clexane dimineata, timp de aproape o saptamana. Nu stiu daca in toate spitalele se face asa dupa cezariana, banuiesc eu ca da. Oricum, bine ca mi-au facut[:D] Dangabriela, multumesc mult pt informatie![pup] Raportez ca am fost la dr, bebe e bine si se tine de grafic, manca-i-ar mama degetelul cu care ne atentiona! Ne facea semn cu aratatorul, parca ne certa ca il tot deranjam.[:D] De data asta l-a vazut si tati, care se topise ca untul la soare.... Nu am reusit sa il conving pe dr-ul asta sa se uite la IR-uri,a zis ca e prea devreme. Dar parerea sa personala este ca nu am nevoie de clexane, nu pt ca i-ar dauna lui bebe, ci pt ca e neplacut pt mine. Am vrut sa ii spun ca eu as face injectiile alea si in limba daca asa ar trebui, numai sa fie copilul bine, dar m-am abtinut. Si sa ne vedem dupa 6 saptamani. Hmmm... timp berechet pt retard de crestere intrauterina, nu? Oricum, cred ca este ultima intalnire cu dumnealui, sau poate o sa mai merg dar mai incolo. Este atat de solicitat incat tb sa fac programare cu o luna inainte. Acum va pup pe toate, ma duc la culcare ca la 2 o luam din loc spre capitala. [pup]
[gravired]16+ DPN 15 aprilie 2011 [baietel] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Floaredemac tot ce pot sa te sfatuiesc e sa-ti asculti instinctul in ceea ce priveste doctorul, eu nu am facut asta si mi-a parut rau mai tarziu... cat despre IR-uri, nu e prea devreme pentru masurarea lor. Felicitari pentru caruciorul blue [pup]
ari 1 si ari 2 daca va plac, ne puteti acorda un [url="http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4"]vot[/url] multumim![pup]
***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate***************** [mamica] mamy de [url="http://lb1m.lilypie.com/CQAFp2.png"]gemenasi[/url] dragalasi [caru][caru]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BIGSISTERid="blue">, chiar te rog sa imi trimiti pe mail.Eu la lb. engleza nu stau foarte bine dar nah, fac cumva sa inteleg.

Inca am dificultati in a intelege ce anume reprezinta rezultatul:

Mutatia -675 4G in gena PAI 1 a fost identificata in stare homozigota

Mutatia - 844G in gena PAI 1 NU a fost identificata

Asa legat apare in rezultat ...844G.

 

De cand am aflat de gena asta, remarc vanatai pe pulpe aparute din senin chiar daca al meu iubit imi spune ca m-a auzit spunand AU!...sau vene mai ingrosate la maini.Paranoia direct!:)

 

homocisteina mi-a iesit 12,36 val normale 3,7-13,9.De analiza asta nu stie ginecologul.Poate de aceea sa fie atat de categoric impotriva aspenterului, mama ei de pastila ca nu credeam ca o sa imi dea atatea batai de cap.Asa cum spunea una dintre fetele de pe forum, ma apuca si rasul cand vad reclama la TV.[8D]

 

Mai am de facut histeroscopia.Hmmm sa o fac sa nu o fac?[indecis]

BIGSISTER asa cum am mai scris anterior, am citit pe site-ul synevo despre PAI si m-am speriat tare.Daca ai timp te implor sa imi scrii pe intelesul meu[flo]

 

Multumesc mult.Va doresc tuturor sanatate multa si ramaneti curajoase ca sa va invidiez [:D]

 

 

MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G-homozigot

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor ajutati-ma si pe mine PLEASE Am mutatia MTHFR gena A1298C homozigot ... am facut homocisteina si folatii (pt. ca pe rezultatulde la MTHFR scria ca aceasta mutatie se asociaza cu valori crescute de homocisteina si valori scazute de folati ). Rezultate : HOMOCISTEINA 8.35 (limite inte 5 si 12) OK FOLATII SERICI >20 (limite intre 4.6 si 18.7) ??? [bang] Si vreau sa va mai rog ... daca ma lumineaza si pe mine cineva ... de ce se dozeaza B6 si B12 ? [flo][flo][flo]
Mutatia A1298C genotip homozigot + endometrioza , 2FIV-uri nereusite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fancy homocisteina si folatii au iesit bune [pup] asa ca relax.[pup] Aceasta mutatie MTHFR aduce un nivel scazut de b-uri in organism, de aici o homocisteina mare. Dar tu ai homocisteina buna, asa ca nu cred sa ai o carenta asa mare de b-uri , incant sa merite sa mai faci si aceste analize. Oricum preventiv probabil ti se va recomanda un complex de B-uri de catre dr. Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simonia eu ziceam de vinisor, ca tratatie strict degustiva pentru orice om, mutant sau nu, aflat in stadiul de preconceptie sau nu...[pup] samiruta ochioasa sa-ti traiasca sotul si spor la injectat. floricica drum bun si sa vi cu vesti bune din capitala. [pup]tuturor MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, eu am o perioada mai ocupata, mult de lucru, dar nu ma plang, asa e mai bine ca mai uit de ale mele.Aseara imi picau ochii pe taste dar m-am tratat cu un pahar de vin rosu si parca mi-a mai revenit cheful[:D] Vinul asta trateaza multeee[:D] Felix iti trimit multe ganduri pozitive si iti doresc sa fie bine![pup] Va pup pe toate si va doresc o zi placuta si un weekend luuuung si relaxant![pup][flo] Mama a doua sufletele din ceruri... MTHFR C677T genotip heterozigot , A1298C genotip heterozigot, 2 sarcini oprite in evolutie:21s si 6s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragutele mele, Am trecut sa va salut si sa va pupacesc. Azi sunt mult mai bine psihic, trebuie sa gandesc pozitiv pentru bebita mea! Asa ca de ieri sunt pe "organismul meu isi face treaba, placenta functioneaza perfect in asa fel incat puiuta mea deja recupereaza" Imi spun asta de un milion de ori pe zi! Pup, Felix [gravired] 25+ mutatie A1298C homozigota tratament in sarcina arefam 200 mg 3/zi, duphaston 2/zi, aspenter 1/zi, magneB6 2/zi, folowise 1/zi, clexane 0,4 1/zi, acifol 1/zi, femibion 1/zi If you smile,through your fear and sorrow Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile... That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying? You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...