Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 41 -


Recommended Posts

Buna fetelor, Dat fiind ca de curand mi-au iesit mutatiile din semnatura, am facut analize suplimentare si mi-a iesit asa: Imunochimie Bucuresti Homocisteina metoda imunochimica cu detectie prin chemiluminiscenta 8.46 #956;mol/L valori referinta [5 - 12] Vitamina B12 Electrochemiluminiscenta 371 pg/mL valori referinta 191 - 663 Folati serici Electrochemiluminiscenta > 20 ng/mL valori referinta 4.6 - 18.7 Ok, deci doar Folantii serici apar incercuiti, max referintei este 18,7 si eu am un rezultat >20. Cum interpretati rezultatele mele? Care-i baiul cu Folanti prea multi ? PS: Eu luam zilnic acid folic si Magne B6, in ziua recoltarii nu am luat nimic de dimineata.
Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

floaredemac[pup] nu esti exagerata deloc din contra e f bine ca in timpul sarcinii sa nu fumezi, sa nu bei alcool si nici cafeaua in cantitate mare spun asta pt ca o prietena de-a mea imi povestea acum cateva luni ce ia spus o doamna dr. cand a intrebat-o despre cafea-tigari-alcool in timpul sarcinii si anume ,,ca are voie sa consume ce vrea ea dar sa nu se mire daca copilul, desi fara nici o problema de sanatate, nu o sa fie premiant sau sa nu se intrebe mai tarziu de ce nu poate sa se concentreze la ore, etc" sincera sa fiu vorbele astea mi s-au intiparit f adanc in minte si m-au marcat daca Doamne ajuta o sa raman vreo data insarcinata o sa fiu la fel de exagerata ca si tine denisa tu ce mai faci? am vrut sa te sun, sa imi mai ridici moralul, dar m-am gandit ca poate petreci[pup] va pup pe toate MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA 3 IA, FIV 1 nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta floaredemac[pup] ar fi cel mai frumos lucru care ar putea sa mi se intample, sper sa vina cat mai curand ziua in care sa simt si eu fericirea de a simti cum creste in burtica mea un bebe MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA 3 IA, FIV 1 nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu am [alcool] dar sunt vizibil turmentata ![:D] de astazi intru in prohibitie [;)] pana la botezul [bb] [iartama] [:I] LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma intrebam si eu pentru ca am vazut pe buletinul de la homocisteina sunt mentionati si folati, feritina, B12, dar se face doar homocisteina daca stie cineva, ascult si eu [pup]
Citat:
citat din mesajul lui fancy_mona
Fetelor ajutati-ma si pe mine PLEASE Am mutatia MTHFR gena A1298C homozigot ... am facut homocisteina si folatii (pt. ca pe rezultatulde la MTHFR scria ca aceasta mutatie se asociaza cu valori crescute de homocisteina si valori scazute de folati ). Rezultate : HOMOCISTEINA 8.35 (limite inte 5 si 12) OK FOLATII SERICI >20 (limite intre 4.6 si 18.7) ??? [bang] Si vreau sa va mai rog ... daca ma lumineaza si pe mine cineva ... de ce se dozeaza B6 si B12 ? [flo][flo][flo]
Mutatia A1298C genotip homozigot + endometrioza , 2FIV-uri nereusite
LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floricicademac, [pup][flo] nu-i asa ca vineri, pe la 1 fara 10, erai in cabinet, pe scaunul de langa pat, chiar de la intrare, de vorba cu doamna Viorica? Eu fluturam de zor o scrisoare medicala, mi-a atras atentia bluza roz, am vrut sa te abordez, dar ai disparut repede, apoi mi-am zis ca te prind pe hol si te-am mai vazut abia jos, in curte, cred ca erai cu sotul tau, care avea un dosar in mana... Si te-am ratat si atunci... Dar ne mai vedem noi pe-azolo, ca timp mai e destul,nu?[pup][flo] Eu am fost joi la ginecolog, Toma a crescut, avea aproximativ 470 de grame, mi-a scos Duphastonul din tratament si mi-a dat 6 Utrogestan /zi ( adica 600 , intravaginal), iar doamna Uscatescu mi-a spus sa raman pe aceeasi schema de Clexane, adica luni si joi de 0,6, in rest de 0,4 si sa intrerup Aspenterul la 28 de saptamani. Va doresc din suflet o saptamana buna, tin pumnii tuturor mutantelor deja sau in devenire gravidutze si sper sa avem parte numai de vesti bune! Sa ne traiasca toate Mihaelele si Gabitzele, cu sotii si copiii aferenti de sarbatorit![flo][flo][flo][flo][flo] R.[gravired] 24 fix [baietel] tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxandra, cred ca eu eram - adica mai fost o fata cu o bluza cu roz, dar ea nu avea burtica, era chiar prima data cand venea. Pe care scaun am stat... nu mai stiu [:I] ca am stat cam pe toate[:D]Pe la 1 fara 20 cred cam am venit la rezultate, am stat ce am stat apoi m-a trimis un pic la plimbare, si pe la 1:30 iar am venit si dupa restul de rezultate care nu fusesera gata. Daca ai zis si de sot cu dosarul in mana cred totusi ca eu eram.[:)] Era insa foarte multa lume si oricat incercam sa ghicesc forumistele... nu am reusit. Plus ca am o problemuta: cand sunt multe persoane la un loc nu prea reusesc sa disting fetzele, deci si daca te cunosc s-ar putea sa nu te... recunosc[bang]. Am patit-o de multe ori si a fost penibil.[:I] Lasa ca data viitoare imi pun un semn distinct si il anunt, daca nu va abordez eu sa o faceti voi! [pup] Ma bucur ca bebe e bine si grasut, iar numele pe care i l-ati ales este distins si deosebit! Noi oscilam intre 2 (mai bine zis eu), dar din oarece superstitie nu le spun inainte de a veni pe lume, iar pana la botez nu ii voi spune pe nume. Hai, nu rade de mine! [:I] In plus, se pare ca inca mai exista un semn de indoiala, poate am pus prea devreme caruciorul albastru...[:D]
[gravired]17+ DPN 15 aprilie 2011 [baietel] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, La multi ani tuturor Mihaelelor si Gabrielelor, tuturor celor care isi sarbatoresc ziua numelui azi! Va doresc din suflet multa sanatate, fericire si sa aveti parte de cat mai multe vise indeplinite![pup][flo] Eu, asa cum ma laudam,inca astept sa imi apara musafirul, am facut si un test ca prea ma rodea, dar a iesit negativ[:(] era de asteptat dar am vur sa elimin orice dubiu. Cred ca e doar o amarata de intarziere de la stres si de la oboseala. Si in legatura cu grijile pentru alcool, cafea si tutun in sarcina, nici eu nu consider ca sunt excesive, mi se pare ceva firesc pentru o viata sanatoasa si o dezvoltare armonioasa a copilului, desigur ca dupa sarcina si alaptare pot fi reluate unele, mai putin tutunul cu asta nu pot fi de acord[:D]Offf abia astept sa am si eu griji similare, dar intre timp sunt alaturi de voi sufleteste si ma bucur de sarcinile si bebelusii vostri[pup] Pupici dragele mele mutante[pup][flo] Mama a doua sufletele din ceruri... MTHFR C677T genotip heterozigot , A1298C genotip heterozigot, 2 sarcini oprite in evolutie:21s si 6s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...