Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 41 -


Recommended Posts

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor, Scriu aici si sper sa ma primiti si pe mine. Am descoperit recent, mergand si la Dna Dr.Uscatescu, saptamana trecuta ca am: -sindrom antifosfolipidic pozitiv, homocisteina mare si proteina C global, pozitiv, antitrombina III pozitiva. Desi in mai 2009 analizele de trombofilie au fost negative, in iulie anul acesta in urma unui FIV am ramas insarcinata, insa am pierdut sarcina la 6 saptamani, motiv pt care am fost la Dna Dr.U. Mi-a spus ca desi negative inainte, acestea s-au activat in sarcina si au cauzat pierderea ei. AM stat mai mult de vorba cu Dna Asistenta Chiriac, am si rezultatele la analize, spunandu-mi ca si factorul Leiden este pozitiv (desi in martie 2010, mi-a iesit negativ la fel ca si MTHFR, la Synevo). Nu stiu care din rezultate se refera la Factorul Leiden, dar le scriu aici poate ma puteti ajuta voi sa inteleg mai bine: PT sec TS, 10.7 sec PT % TS Mc, 115.2 % PT INR TS, 1.0 APTT 16.7 sec FIB 423.8 mg/dl flag + LA1, 141.5 sec, flag + LA2, 115.2 sec, flag + ProcC Global NR, 0.3 NR, flag - Ratio LA1/LA2 cut off 1.2, negativ APS pozitiv, 1.22 (acesta cred ca e fosfolipidicul) ProC Global 0.3, cut off a8 PC 96% Ps 68% AIII 112% Mi-a recomandat aspenter 75 mg 1/zi, vit C 1gr a/zi, Magne B6 1/zi, acid folic, vit E forte 10/luna, in caz de embriotransfer Medrol si Clexane 0.2 mg. Ce parere aveti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, [pup][flo] multumesc ! Te asteptam! Adrianaady, [pup][flo], Anna, [pup][flo]! Miki si Aristica, sa ne traiti sanatoase si "inmultite", ca tare mult avem nevoie de voi![pup][flo] Brotacel, te-am ratat si pe tine vineri, deci, deci te stiam! Are dreptate Floricicademac, nici nu mai stii pe cine vezi pe-acolo! Pentru semnatura, mergi la "Profil personal" ( in stanga paginii, deasupra mesajelor private), apoi la "Editeaza profil", pe care, daca dai click, o sa-ti apara o lista de optiuni, mergi pe "Optiuni" si dai click pe "+", apoi, in casuta cu "Semnatura", scrii numarul de saptamani, poti sa pui si emoticonul de la gravidutza, si tot ce vrei.[pup][flo] Felix, [pup][flo] joi la eco mi-a reconfirmat dr. White chestia cu Utrogestanul, asa ca o sa iau si eu 600 mg pana la 36 de saptamani ( cu rugaciunea aferenta catre DD sa ne ajute sa ajungem pana acolo). Rau nu face, DELOC,si nici nu produce, cum era legenda, masculinizarea fatului feminin, asa ca nu ai de ce sa te temi nici tu. Floricicademac, nu te cert, puiutzule![pup][flo]Am si alte prietene care gandesc la fel ca tine- eu zic ca orice-ti trece prin cap e OK atata vreme cat inseamna cale luminata catre atingerea unui vis! Sa avem o saptamana minunata! R.[gravired] 24+ [baietel] tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui simonia
mamutz, pacat ca ai ajuns in situatia asta. ai spus cumva ca e posibil sa ai probleme mari? mare greseala. trebuia sa acceptyi ideea de co de 3 zile si aduceai cm. de 14 zile. dar e cam tarziu. poate gasesti altceva, pentru ca e clar ca actualul patron nu merita [pup] daca tot vreti antioxidantii din strugurii negri, mancati un cos pe zi fara [alcool] alcoolul si tutunul [mai]dauneaza fertilitatii ! [:D] LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit
Era citat din Lorena, eu slava domnului am profesie independenta si sunt f ok.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pt urari [grup][pup] si va poftesc la o felie de tort [yami] si un pahar de vin rosu [pahar] sau suc[pepsi] pt [gravi] iar pt gagalacii Ariadnei cate un bibe cu laptic. A... pt Floricic am creveti [:D] La multi ani si din partea mea Denise, Aristicai/Olumedevise, gagalacilor Ariadnei si Gabiloiului Samirei. Samiro mai coci torturi? Cate facusi anul asta?[8D]
Miki [flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brotacel, eu cred ca te-am vazut![pup] Am stat la un moment dat langa d-na Viorica si ea ii explica unei fete cum sa procedeze daca sta mult pe scaun, ii sugerase chiar sa foloseasca un colac de inot. Eu m-am gandit atunci ca poate tu esti, aveam tot 17 saptamani si din ce am inteles fata se plangea de contractii sau scurgeri, nu stiu sigur. Si fata spunea ca lucreaza mai mult acasa, iar eu am zis ca la fel e si situatia mea. Daca tu erai, sa stii ca esti tare frumusica, chiar te-am admirat[:D] Dar ma gandeam cum sa o intreb pe biata fata: tu esti Brotacel? Cred ca se uita la mine ca la nebuni... daca greseam persoana! Tu ai simtit deja cum misca bebe? Eu parca am si uitat de data trecuta, ma astept la suturi in ficat direct asa cum era spre sfarsitul sarcinii! Mi s-a parut de vreo 2 ori ca ma gadila ceva sub piele, oare bebe era? Cocolyso[pup], nu ne-am sincronizat pe mess, iti raspund aici: si mie mi-a iesit APS-ul pozitiv de 2 ori, vineri insa surpriza: negativ. Insa eu am in continuare Factorul V Leiden pozitiv hetero, ca ala e genetic si nu dispare de pe o zi pe alta. Dar mi-a spus in primele dati ca de acolo mi se trage APS-ul pozitiv, probabil arata cat de afectat e organismul. Ser sa nu aberez prea mult. D-na Viorica mi-a spus ca se poate pozitiva si daca ai avut o raceala f puternica, daca esti f obosit sau daca esti insarcinata. Acum am intrebat cum de nu mai e pozitiv, raspunsul a fost ca asta e un lucru bun, inseamna ca tratamentul e eficient. Obosita si gravida eram in continuare, dupa doar 2 ore dormite in noaptea precedenta.... Ruxandra [pup] Felix[pup], eu stiam povestea cu retardul, dar nu am inteles acum cat trecuse intre cele doua eco, incat sa se acumuleze asa de mare. Sau a fost de atunci ramas? Eu intrebam de dr Dinu Albu, vroiam sa stiu ce credeti voi despre el. M-ati convins si pe mine cu progesteronul, tocmai ma bucurasem ca nu mai iau. Dar daca zici ca are efect si anti contractii, ma bag si eu, ca deja ma necajesc si mi-e cam teama cu operatia pe care o am deja. De maine bag iarasi cate 2 duphastoane pe zi! Miki-Miki saru-mana pt creveti![pup] Va pup pe toate, sigur am uitat sa mentionez pe cineva, dar revin eu! [pup]
[gravired]17+ DPN 15 aprilie 2011 [baietel] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dap eu eram cu scurgerile mele si cu colacul cand muncesc acasa [:)] am zis euc ca trebuie sa ne punem niste semne sa stim una de alta :) multumesc pt compliment eu sunt la 17 saptamani cu 5 kg in plus. mutatie MTHRF C677T heterozigot 2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...