Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 41 -


Recommended Posts

Buna fetelor. Eu nu am intrat tare de mult si nici nu am reusit sa citesc am pierdut cateva capitole. Vineri i-am scris un mail dnei dr Uscatescu, mi-a raspuns, mi-a spus ca tumoarea placentara care am avut-o are alta etimologie decat cea data de trombofilie, asta m-a linistit pentru ca am auzit initial varianta ca ar fi un factor trombofilia. Mi-a mai spus ca va trebui sa fac Factorul XIII, pe net am vazut ca este Factor XIII si Mutatia factorului XIII care stie sa imi spuna care trebuie facuta. Lorena imi pare rau pentru pierderea ta [pup] Cu intarziere pentru ziua de ieri La multi ani! tuturor sarbatoritilor[flo] Miki legat de Clexane, mie dna dr ginecolog mi-a spus ca voi lua din ziua a 6-a a ciclului maenstrual de cand imi doresc bebe, asa e mai sigur si se pare ca si americanii asa procedeaza. E drept ca inca astept sa vad ce zice si dna dr Uscatescu, dar cred ca asa voi lua. Pentru proaspetele mamici, pt ca cred ca sunt cateva mamici sa creasca mari bebeii sanatosi si papaciosi, mamicilor mult laptic si bebeii sa va aduca numai bucurii. O seara frumoasa.
Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare
Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Brotacel, multumesc pt explicatii[pup]. Asa cred si eu ca l-am simtit pe bebita, cred ca de 2 ori, dar parca mi se pare prea anemic. Desigur, eu compar cu ultimele miscari din burtica ale lui frate-sau [:D], si alea erau zdravene!!! Pt herpes iti recomand chestiile alea care se lipesc, sunt 2 marci dar dintre ele eu sunt multumita de Compeed (parca), exista si de noapte si de zi, cele de noapte cica sunt mai puternice. Sunt foarte utile si mai ales cand o sa apara bebe, daca te vei mai "bucura" de herpes. Eu eram f stresata sa nu atinga cu manuta. In continuare sa ma laud: am fost iar la eco, maine triplu test. Bebe e f. bine, ghemuit in partea de jos a uterului. Am scos de la arhiva carnetul de gravida al fratiorului sau, si am gasit o eco facuta chiar in aceeasi perioada. Praslea din burtica are cu vreo 10 g mai mult decat fratiorul sau[:D] Dar... trebuia sa ma ingrijorez si eu de ceva: placenta care era pana acum de tip I grad de maturare 0 este acum de tip II, grad de maturare tot 0. In prima faza m-am panicat, nu observasem ca mai e scris si gradul de maturare , am crezut ca tipul arata acest lucru. Pana la urma am citit mai atent si am observat, dar tot nu stiu ce inseamna tip I si tip II. Aveti idee? Nu am fost pe faza atunci sa intreb, dar maine il sun pe medicul celalalt cu care voi naste si il intreb pe el. Daca stiti ceva... apreciez ajutorul vostru. Poate asa nu ma mai gandesc tot timpul. [pup]
[gravired]17+ DPN 15 aprilie 2011 [baietel] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

denisa, spune tot! noi ne gandim la tine! sa fie totul bine si sa iasa cu liniute duble, cu beta imens si nu vreo 2 inimioare [olala][olala] _________________________________________ mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu fug la Brasov acum. Daca nu are timp altcineva, fac eu capitol nou deseara. [pup]
[gravired]17+ DPN 15 aprilie 2011 [baietel] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, am venit sa imi savurez ultimele picaturi de cafea aici. Azi o sa incerc sa ma duc la ginecolog pentru ca deja ma ingrijoreaza intarzierea menstruatiei, e a 5a zi si nici un semn[bang] Recunosc ca trec printr-o perioada foarte stresanta si poate asta e cauza, dar totusi... Ma retrag acum ca sunt cam trista si pesimista si nu vreau sa va molipsesc. Pupici[pup] Mama a doua sufletele din ceruri... MTHFR C677T genotip heterozigot , A1298C genotip heterozigot, 2 sarcini oprite in evolutie:21s si 6s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floredemac [pup] burtica. Ma bucur ca sunteti bine. Ana relax, cu stresul nu ajungi nicaieri , doar al intarziere de cm.Incearca sa nu te mai gandesti ca ti-e in intarziere si vei vedea ca te-or navali rusii. Capul sus.[pup]
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,omega+vitB+acid folic 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi,aspirincardio 100mg/zi,glucophage 1500mg/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am nevoie mare de un raspuns..google nu ma ajuta deloc :(. Am facut analiza factor V Leiden la Medlife, am o valoare de 3.05 si nu am valori de referinta... Ce Dumnezeu e asta? Sa fie o greseala? Mi-e ca daca sun la ei, ma trimit la medic sa imi interpreteze analiza si eu am facut-o de capul meu [bang]. Multumesc anticipat!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

floricica deci al doilea prunc e mai grasun. bravoooo! De placenta habar n-am, dar daca doctorul n-a zis nimic de rau, probabil ca nici nu e nimic rau. simonia tu stai asa ascunsa, citesti si nu zici nimic de tine? Luna viitoare te operezi? Ce tratament iei inainte de fiv? Ce ti-a mai zis dr. White? Esti deja pe clexane? Faci clexane si dupa et? Ce doza? Hai...spune tot, nu mai sta asa muta, ca doar te-ai chinuit atat sa afli de ce a fost ratat primul fiv, acum ai o semnatura lunga si demna de-o mutanta cu acte-n regula. Si poate-mi dai de veste cand vi in Bucuresti, sa ne mai si vedem. [pup] paula stiu ca a mai pus cineva intrebarea asta si a facut analiza pentru "mutatia factorului". anna ce ti-e si cu mutantele astea ce asteapta o minune in viata lor: ba astepti sa nu mai vina ciclul si sa vina bebe, ba-ti doresti sa vina ciclosul ala odata! E normal sa te mai loveasca cate-o melancolie d-asta blegoasa, ca zici ca e astenia de primavara, la ce temperaturi sunt afara! Las' ca vine frigul si-ai sa te trezesti la viata, exact cum se trezesc spermatozoizii iarna[pup] mada gandeste pozitiv: ai posibilitatea de a cere o parere in Viena! Da-i de cap, sau chiar in cap trombofiliei, apoi apuca-te de treaba cu inima impacata ca ai facut tot ce ti-a stat in puteri pentru a obtine si a duce la capat o sarcina normala![flo] denisa, alla, maria si voi sunteti cam tacute. Doar n-oti coace toate 3 ceva... ruxi, ramonela voi ce-ati patit? Mi-e dor de "semnaturile" voastre[pup] felixut, daca citesti, primesti pupici diblii, unul pentru graviduta, unul pentru prunc[pup][pup] MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tania31
Buna fetelor! Am nevoie mare de un raspuns..google nu ma ajuta deloc :(. Am facut analiza factor V Leiden la Medlife, am o valoare de 3.05 si nu am valori de referinta... Ce Dumnezeu e asta? Sa fie o greseala? Mi-e ca daca sun la ei, ma trimit la medic sa imi interpreteze analiza si eu am facut-o de capul meu [bang]. Multumesc anticipat!!
ar trebui sa scrie undeva pe buletinul de analiza "pozitiv" sau "negativ" ai luat cumva rezultatul on-line de pe site-ul lor, logandu-te? cred ca trebuie sa te duci acolo sa-l ridici pentru ca pe rezultat scrie in mod sigur daca este pozitiv sau negativ
pozicile noastre daca va plac, ari-1 si ari-2 puteti [url="http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4"]vota[/url] multumim![pup]
***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate***************** [mamica] mamy de [url="http://lb1m.lilypie.com/CQAFp2.png"]gemenasi[/url] dragalasi [caru][caru]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...