Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 41 -


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac
Oxy "raporteaza" un bebe sanatos, grasut, lungut si frumos, nascut cu cezariana cu o zi inainte de programare, clexane oprit cu 14 ore inainte, fara probleme de sangerare. Sa fie sanatosi! Gasiti mesajul ei la gravidute cu trombofilie! Doamne ajuta sa avem cat mai multi bebei![flo]
[gravired]16+ DPN 15 aprilie 2011 [baietel] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Buna, unde gasesc linkul cu gravide cu trombofilie? Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=157108 Pe prima pagina la subiectul Trombofilia.... gasesti si niste date de contact ale unui medic din Ungaria. Nu stiu, insa, mai multe detalii. Succes![flo]
[gravired]16+ DPN 15 aprilie 2011 [baietel] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis] Felicitari Letzy si Oxy, bbi mancaciosi si fara colici. Mada81lina mai multe informatii despre hematologul din Budapesta iti poate da BalantaTM [pup] Stiu doar ca dr se numeste Imre Bodo iar programarea o poti face de pe site-ul acesta http://www.medical-center.hu/
Miki [flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, tare ma bucur cand mai aflu de bebe nou nascuti, felicitari oxy! floaredemac da, ai dreptate, dar parca si eu simt o oarecare rusine sau jena sa apelez la psihoterapie, ma gandesc ca nu e cazul , desi am momente cand simt ca inebunesc si atunci as vrea sa vorbesc cu un medic cu un preot, cu oricine care sa ma linisteasca.Imi tot spun mie ca sunt puternica si ca a trecut, probabil ca inainte de a ma gandi sa raman din nou insarcinata o sa imi iau inima in dinti si o sa merg la o sedinta -doua de psihoterapie.Acum inca sunt in faza de negare,imi spun ca inca nu e momentul sa concepem din nou... Azi, din pacate, merg la o inmormantare, nu e o ruda apropiata mie , e din partea sotului dar a venit la noi la nunta, asa ca ne simtim cumva obligati sa mergem, poate de asta sunt cam trista... Va pup pe toate si va doresc sa aveti o zi placuta cu soare si cu veselie![pup][flo] Mama a doua sufletele din ceruri... MTHFR C677T genotip heterozigot , A1298C genotip heterozigot, 2 sarcini oprite in evolutie:21s si 6s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, poftiti la cafelute, cappucino si la 2 in 1[flo]. Felicitari Letzy si Oxy, BB mancaciosi si sanatosi . anna_leah27 nu ai de ce sa iti fie rusine sa ceri ajutorul, nu ai dat in cap la nimeni, nu ai furat de la nimeni nimic, mai bine lasi rusinea la o parte ptr. linistea ta psihica. Sa stii de la mine ca "gura lumi" doar pamantul o astupa. Hai capul sus ca, un sut in fund este un pas in fata.[pup] O zi buna[flo] Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp. Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki
[bis] Felicitari Letzy si Oxy, bbi mancaciosi si fara colici. Mada81lina mai multe informatii despre hematologul din Budapesta iti poate da BalantaTM [pup] Stiu doar ca dr se numeste Imre Bodo iar programarea o poti face de pe site-ul acesta http://www.medical-center.hu/
Miki [flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)
Multumesc mult ... azi recoltez pt homocisteina, si cand primesc si rezultatul acesta, va lua sotul legatura cu doctorul Kovacs si va merge cu analizele la doctorul hematolog care ne va fi recomandat. Multumesc din suflet. [ hr][ font=Tahoma][ size=1][ teal]Gena PAI 1 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot[ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mada, mie dr Kovacs (pe vremea cand eram pacienta lui) mi l-a recomandat pe dr Imre Bodo. Eu am doua dintre mutatiile ce le ai tu: MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/4G homozigot (diferit de tine, am si mutatia protrombinica). Eu am fost insarcinata, si mutatiile ce le am nu m-au afectat (am luat vitamine si am facut Clexane din Z1 de stimulare ovariana - sarcina mea a fost prin FIV si am reusit din prima). Fara nici o legatura cu trombofilia, baietelul meu a avut malformatii la creier si in saptamana 24 de sarcina am intrerupt sarcina, fiindca prognosticul a fost extrem de prost, avand 0% sanse sa se nasca sanatos. Ideea este ca daca ai tratament adecvat, poti tine sarcina fara probleme. miki[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mada81lina! Se pare ca avem aceleasi mutatii! Eu am pierdut 2 sarcini si acum sunt insarcinata a 3-a oara in 11 saptamani si 3 zile. Ca tratament iau Aspenter 1/zi, Femibion 1/zi, Acid folic 5mg 1/zi, Utrogestan 100mg 2/zi si Clexane 0,4/zi. Asta e tratamentul cu care am inceput. Clexane l-am luat cam la o saptamana si 2 zile dupa ovulatie. Acum o saptamana am inceput sa sangerez usor si am fost la Fundeni si la Dr. Florin Anca, pe care doamnele de la fundeni il recomanda cu f mare caldura si iti pot confirma ca stie f f multe despre trombofilie - tratamentul mi-a fost modificat la 3 aspenter/saptamana si Clexane 0,6/ zi. Sangerarile s-au oprit si sper ca sarcina sa mearga bine in continuare. Iti urez multa bafta la IA si te rog du-te inainte la Fundeni, e f important sa vorbesti cu cineva competent despre mutatiile pe care le ai si tratamentul pe care trebuie sa-l faci! [b][ hr][ font=Tahoma][ size=1][ teal]MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot[ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
mada, mie dr Kovacs (pe vremea cand eram pacienta lui) mi l-a recomandat pe dr Imre Bodo. Eu am doua dintre mutatiile ce le ai tu: MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/4G homozigot (diferit de tine, am si mutatia protrombinica). Eu am fost insarcinata, si mutatiile ce le am nu m-au afectat (am luat vitamine si am facut Clexane din Z1 de stimulare ovariana - sarcina mea a fost prin FIV si am reusit din prima). Fara nici o legatura cu trombofilia, baietelul meu a avut malformatii la creier si in saptamana 24 de sarcina am intrerupt sarcina, fiindca prognosticul a fost extrem de prost, avand 0% sanse sa se nasca sanatos. Ideea este ca daca ai tratament adecvat, poti tine sarcina fara probleme. miki[pup]
Buna, Multumesc din suflet pt sfaturi, azi am mai recoltat homocisteina, vit B12 si folatii serice, cand am toate analizele merge sotul la doctorul Imre, si vedem ce este de facut in continuare. Imi pare nespus de rau pt baietelul tau[q] Voi mai continuati cu FIV?
Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...