Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 41 -


Recommended Posts

Felix, bine ai revenit![pup][flo] Ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine si buburuza ta sa recupereze![ruga] Nu stiu daca te ajuta ceea ce o sa scriu, dar transmit un sfat pe care l-am primit de la un medic ginecolog in varsta, dar cu reputatie, de aici din oras- administrarea de progesteron in cazul sarcinilor obtinute prin tratamente diverse este indicata pana prin saptamana 32, din cauza pericolului de insificienta placentara sau de maturare a placentei, ceea ce are drept consecinta retardul de crestere intrauterina ( mi-a explicat ca progesteronul actioneaza ca fertilizator, marind si capacitatea uterului si favorizand schimburile placentare). Intrucat m-a asigurat ca nu dauneaza fatului, eu m-am decis sa continui administrarea pana atunci. Iti tin pumnii si iti doresc tot binele din lume! R.[gravired] 23 + [baietel] tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ramonella de aici am si eu dilema asta. Ca voi mai toate fetele luati aspenter.Si eu am luat si iau inca dar tonul si privirea aruncata de doctor m-au pus pe ganduri si imi place sa cred ca este un profesionist.Dupa atatia doctori mi-am zis sa raman la el dar ...nu mai stiu ce sa fac. Balanta_TM multumesc frumos pt raspuns.Si eu am inteles intr-o prima faza ca dr.Uscatescu nu acorda importanta genei PAI si m-am bucurat dar concluzia era ca nu este tratabila. Dr Avram a avut bunul simt pt ca altfel nu am cum sa numesc ceea ce a facut dansa, sa imi spuna ca in realitate se cunosc extrem de putine lucruri despre aceasta gena.Astfel se face acest tratament profilactic ca pt celelalte mutatii. Fetelor, imi cer scuze.In general sunt mai coerenta si muuult mai documentata dar acum sunt sub un stres maxim si imi este greu sa ma concentrez. M-ar ajuta enorm daca as afla si o parere de afara.Balanta, revin cu intrebarea:in locul meu ai lua aspenter 1/zi sau doar clexane 0,6 din momentul in care se pozitiveaza testul de sarcina, respectiv beta HCG-ul(la 28 de zile).? Am vazut ca tu erai in tratament pt FIV. Deocamdata eu inca mai sper in sarcina obtinuta natural. Felix Fi optimista.Am mai auzit cazuri cand aparea acest retard de crestere iar intr-un final totul a fost ok. DD sa va ajute![flo] VA pup mult si aveti grija de voi. MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G-homozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am intors, mi-a fost greu sa citesc ce ati scris in acest timp [:D] felicitari fetelor cu vesti bune [flo] imbratisari calde [grup]celor mai triste [pup] multumesc celor care mi-au raspuns la intrebare. ar fi bine daca am gasi si explicatia-cauza caderii parului sa o tratam pe ea [pup] LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup][pup][pup]BALANTA Am stat pe forum asteptand un raspuns clar si iata ca a venit! Multumesc mult. Ma gandesc serios sa imi incerc sansele si in alta tara.Vreau sa primesc un diagnostic si un tratament corect.Fara atatea ridicari din umeri si explicatii tampe gen: ati pierdut doar 3 sarcini???, nu e grav! Orice sugestie ar fi binevenita mai ales ca am posibilitatea (rude, prieteni etc) de a beneficia macar de un translator. Optiunile ar fi 1.germania,2.austria,3.israel,4.US.(in state doar daca il anesteziez complet cu o lovitura localizata strategic pe al meu iubit, care nu suporta avionul)[mariaj][mariaj] Oricat as incerca sa ma relaxez este imposibil.Ieri m-am bucurat cand mi-a iesit testul negativ!Apoi am dat intr-un plans isteric. E clar ca o iau razna[bang]daca se poate mai mult de atat[:D] [pup] MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G-homozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mada, prietenele virtuale sunt si aici! [pup] si ramonella e pe aici, mandra purtatoare de burtic [olala] Oxy, felicitari, refacere grabnica. BB mancacios si fara colici! felix, ma bucur ca te-ai intors printre noi! ai incredere in bebelusa ta! iti doresc tot binele din lume si pupam burtica de fetita frumoasa! bine ca nu te-am citit de dimineata ca de te vedeam fara burtica la semnatura imi luam campii! Sara, eu intru numai dupa amiaza sau seara pe forum [pup] balanta, si eu inclin sa-l cred mai mult pe medicul tau de FIV cand e vorba de PAI. mi se pare ca U nu prea ii da importanta. si mie mi-a zis ca PAI nu prea e importanta [:-@] simonia [pup] Emma_T, o replica de genul "ati pierdut doar 3 sarcini???, nu e grav!" e inadmisibila! eu nu o accept (si nu am acceptat-o) nici dupa o sacina pierduta! _________________________________________ mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Ma scuzatica ma bag peste subiectul vostru, dar am o curiozitate si ma gandeam ca poate ma puteti ajuta. Si eu am lupus anticoagulant prezent, insa si anticorpi antitrombocitari, deci trombocitopenie, si anti-tiroidieni. Nu stiu pe cine sa mai intreb daca mai pot face un copil. Hematologul tot imi spune sa astept, sa treaca furtuna,prin articole citesc ca nu se stie exact daca se poate naste un copil fara trombocite, asa ca ma gandeam ca poate se mai confrunta cineva cu asa ceva si poate sa imi zica si mie. Mai vorbeam cu fetele de la bolile autoimune, dar vad ca patologia asta va este specifica si voua. Eu am dus o sarcina pana la capat, destul de greu din cauza IR-urilor f crescute, insa toate chestiile astea s-au declansat post-partum. Daca stiti ceva, poate imi ziceti si mie. Va multumesc. Bee[biz] Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009) Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emma T, balantatm, Am cateva articole f f interesante in engleza despre gena PAI homozigot, daca doriti va pot trimite pe mail articolele. Placenta se formeaza astfel: "Formarea placentei este un proces complex care const#259; în dezvoltare #351;i organizarea trofoblastului primar #351;i începe odat#259; cu implantarea blastocitului (ziua a 6-a) în endometrul uterin transformat structural #351;i func#355;ional - care poart#259; denumirea de decidu#259;. Implantarea este la om de tip invaziv, intersti#355;ial#259; #351;i profund#259;. Este de tip invaziv deoarece sinci#355;iotrofoblastul, cu ajutorul enzimelor proteolitice pe care le con#355;ine, lizeaz#259; epiteliul endometrului uterin #351;i se afund#259; în grosimea stratului spongios al endometrului, dup#259; care epiteliul endometrial se reface peste embrionul implantat." In principiu gena PAI controleaza procesul de proteoliza si remodelarea tesutului matern in timpul invaziei trofoblastice(formarea placentei). Pentru a avea o placenta functionala invazia trofoblastica trebuie sa se realizeze pana la o anumita adancime optima in tesutul matern, proces impiedicat de excesul de PAI. Sper ca am reusit pe scurt sa explic cat de cat si pe intelesul vostru cum afecteaza gena PAI formarea placentei. Eu am luat Aspenter inainte de sarcina, iau si in sarcina si am sa iau pana la 28 saptamani pe principiul ca actioneaza pe cu totul alta cale decat Clexane, dar doza pe care o iau acum este de doar 75mg de 3 ori pe saptamana. [b][ hr][ font=Tahoma][ size=1][ teal]MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot[ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde sunteti, fetelor cucuietelor? Azi la 19:30 merg la eco, emotii bineinteles... la noapte plec spre Bucuresti si maine dimineata ma prezint la Fundeni, apoi vizavi la synevo pt triplu test, si dupa ce iau rezultatele si probabil (sper!)fac prima injectie, fuguta inapoi ca am de lucru de nu stiu cu ce sa incep, deja incep sa sune clientii cand le sunt gata materialele[bang]. Asa ca va pup de pe acum pt weekend si va doresc sa va relaxati si sa uitati de toate grijile, macar pana luni![pup][pup][pup]
[gravired]16+ DPN 15 aprilie 2011 [baietel] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!! Floricica uauu,faci prima injectie!!!Multa bafta!Si la eco va fi totul bine,ai sa vezi.[pup] Si eu am fost aseara la eco.Bebe e bine mersi,are 1,8 cm,si are manute si picioruse.[olala] Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007) si [gravi]8+
2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4 In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...