Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Azoospermia -cap 38-


Recommended Posts

kryss30[flo] Imi pare rau ca va confruntati cu aceasta problema. Alte investigatii ati mai facut: Analize hormonale : FSH,LH, Testosteron sau genetice : Cariotipul genetic si microdeletii cromozomY? Azoospermia obstructiva : atunci cand nu sant probleme hormonale sau genetice si doar sant infundate canalele,varicocel,etc se poate rezolva prin diverse biopsii sau punctii, nu sant toate la fel ( TESE,TESA, microTESE) si in acest caz conteaza foarte mult experienta si dotarea clinicii unde se face. Azoospermia neobstructiva este mai greu de tratat, doar unele cazuri de dezechilibre hormonale se pot trata cu diferiti hormoni, dar si pentru asta este nevoie de un urolog-androlog foarte bun. In legatura cu Dr Voinea, poate iti raspunde atcineva, noi nu am fost la medic in tara pe tema asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

kriss30 imi pare rau sa aud ca se ingroasa clubul azoogirls, dar fruntea sus ca sunt si sanse. dr voinea este intradevar persoana potrivita sa o consultati. il puteti suna si cred ca o sa va spuna el cu ce set de analize sa veniti la bucuresti. FSH-ul sotului cum e?

referitor la dr. voinea nu am decat cuvinte de lauda. e singurul medic care ne-a spus: eu atat stiu si atat pot sa fac, dar daca vreti mai multe va puteti duce la alti dr si ne-a dat si recomandari (pacat ca, in cazul nostru, alti medici nu sunt din romania si ce ne trebuie noua nu e tocmai ieftin). si asta in compatatie cu alti urologi care cand au auzit de azoospermie si FSH mare (in cazul nostru) tot ce ne-au spus a fost ca avem ca alternative donator sau adoptie....

deci ti-l recomand cu caldura pe dr voinea.

o zi minunata la toate lumea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vrem bebe,

 

Poti sa-mi spui cat este Fsh-ul la sotul tau?

intotdeuna ati fost la azoo=0

 

Intreb pentru ca Fsh-ul sotului meu este undeva intre 32-40 ( limita superioara fiind 12. In noiembrie am reusit cu ICSI sa obtinem 5 blastocisti, am transferat 2 si in viitorul apropiat mergem pentru FET.

Daca nu reusim nici acum sant ingrozita ca data viitoare este posibil sa nu gasim nimic si sa fie nevoie de biopsie.

La valori asa mari ale FSH chiar la persoanele cu azoo este posibil ca ocazional sa se geseasca ceva in ejaculat, si mi-e frica ca la noi in urma tratamentului intensiv de anul trecut sa nu fi fost doar o intamplare ca am gasit 1ml/ml.

 

elena

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc elena74 si vrembebe pt incurajari.[pup]sotul meu nu a facut fsh.la iasi dr.Panainte i-a facut echografie.i-a zis ca totul e okprostata e ok si ca nu intelege cauza.a facut apoi biopsie si la fel a zis ca e bine ca se formeaza spermatozoizii si ca ar putea avea canalele infundate.dar asta e problema ca nu ne-a pus sa facem nici un fel de analize.a zis ca nu mai tine de el si sa mergem la bucuresti.credeti ca ar fi bine sa facem fsh inainte?ar fi vreo sansa sa avem un bebe pe cale naturala? [flo]pt toate fetele azoo si multa bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kris30, E foarte bine ca se produc spermatozoizi, dar erau maturi? In majoritatea cazurilor de azoo obstructiva, balanta hormonala este ok, deci n-ar strica sa o faceti ca sa stiti cum stati. Deasemenea aceste cazuri sant cele care au rezultate bune la FIV+Biopsie testiculara, in cazul in care nu este vorba de varicocel operabil, atunci ar putea fi posibila o sarcina si natural. Dar sant putine cazurile de varicocel operate cu succes. Sant mai multe povesti de succes chiar aici pe site cu azoo obstructiva si care au reusit sa aibe bebelusi, unele dintre ele chiar la prima incercare FIV-ICSI.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elena74 - sa inteleg sa la voi s-a gasit in ejaculat? ca asta e super... si ce fel de tratament a urmat sotul tau? la noi FSH-ul e de maxim 20 (variaza de la 14 la 20), dar testicolele sunt la dimensiunea minima si deja avem o punctie la activ (care a fost facuta doar pt a ni se demonstra ca nu e nimic acolo si ca ceea ce putem face e donator sau adoptie). dr. voinea ne recomanda microtese tocmai din cauza dimensiunilor la testicole. kryss30 - cel mai bine e sa-l suni pe dr voinea si o sa-ti spuna el exact ce analize trebuie facute. spunei ca esti din iasi si ca vrei sa vii la el cu toate analizele la punct ca sa se poata pronunta. cat despre sansele de a face bebei pe cale naturala, eu cred ca nimic nu este imposibil, doar ca se intampla extrem de rar... succes la toata lumea!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vrembebe,

 

La sotul meu a fost azoo indusa de chimioterapie, dar si inainte era aproape azoo, dimensiunea la el pare ok.

 

Din pacate asa se pare: ca dimensiunea normala este un factor de predictie pentru biopsii mai apropiat de adevar decat analizele hormonale.

 

Totusi noi am mers pe ideea ca un pic de ajutor este bine venit:

pycnogenol( exista si studii medicale despre el in acest domeniu)

napraznic, multimaca, Se+Zn.

 

 

Elena

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

buna dimineata!la biopsie au iesit imaturi,in diferite stadii de dezvoltare.la pg11 am exact rezultatul biopsiei,care zau nu prea il inteleg.dar daca era varicocel dr.de la iasi si-ar fi dat seama,nu?la spermocultura nu a iesit nici o infectie.sper sa trecem cu bine peste toate si sa avem in sfarsit un[bebic].va multumesc mult pt raspunsuri.[flo]azoospermia asta e tare complicata[bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...