Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Azoospermia -cap 38-


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui kryss30
[va multumesc mult pt raspunsuri.[flo]azoospermia asta e tare complicata[bang]
align="right" id="quote2">Complicata, dar nu de neinvins! [flo][flo]Parerea mea este ca mult mai important este ca spermatogeneza sa functioneze si sa se produca spermatozoizi , decat sa fie si sa nu poata iesi din diferite cauze ( canale infundate, varicocel, etc)Ar fi trebuit ca medicul sa va explice clar ce a gasit acolo, de ex. eu l-as fi intrebat daca pentru FIV s-ar fi putut folosi ceva?In masura in care biologul care a analizat proba are pregatire in domeniul asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

elena74 si in cazul sotului meu azoospermia a fost indusa de chemo si radiatii, tratamente facute in copilarie. FSH-ul a fost de 17,05 la inceput, iar anul trecut de 9,98. "Marimea" e cam mica. Am citit si eu ca analizele hormonale nu sunt neaparat un indiciu pentru rezultatul care s-ar putea obtine. Sotul tau cand a facut chemo? Cunosti eventuale detalii in legatura cu astfel de tratamente radicale?

 

kriss30, noua ne-a zis medicul ca volumul normal de ejaculat, e un indiciu al azoospermiei neobstructive. pH-ul acid/ridicat (si la noi a fost 8 respectiv 8,3) apare din cele citite de mine, in cazurile de azoospermie. Pe fondul unui pH acid si cantitate mica de ejaculat se poate vorbi de o azoospermie obstructiva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Enza[flo] , imi pare rau pentru problema oncologica, este greu de trecut peste asta indiferent de varsta, cu atit mai mult in copilarie.

Multa sanatate[flo][flo]

 

Sotul meu a avut chiar carcinom testicular, a facut numai chimioterapie ( nu si radioterapie) in decembrie 2007.

 

Dupa acest tip de chimio studiile arata ca in general cam 40 % isi revin in primii 2 ani, iar cam 60-70 % intr-un interval de 5 ani de la tratament, dar la fiecare persoana situatia difera in functie si de statusul de dinainte de tratament, de echilibrul hormonal, de dozele si tipul de chimioterapeutice administrate.

 

De fapt e foarte greu de prezis evolutia fertilitatii dupa tratamentul oncologic.

 

In cazul de carcinom testicular celebru este cazul ciclistului Lance Armstrong care in primii ani dupa tratament a avut copii prin Fiv cu ce se congelase inainte , iar la aprox 10 ani are un baietel conceput natural.

 

In cazul nostru timpul curge favorabil pentru sot si nefavorabil pentru mine, eu am 37 si nu mai pot astepta prea mult, din cauza asta am ales calea Fiv-ului , dar si asa sansele sant cam mici.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Elena, iti multumesc pentru raspunsul promt [flo]. Mda ... informatiile sunt cam aceleasi pe care le cunosteam si eu. Oricum

m-au incurajat mult cuvintele tale, referitoare la sansele de a ramane insarcinata pe cale naturala [:)]. Poate suna absurd, dar noi mai speram inca.

Ceea ce ma irita cel mai mult, este ca in rest totul e ok, sotul a facut testul genetic, sonografii, totul e bine, nu exista infectii. In general are o constitutie robusta, iar la tratamente reactioneaza foarte prompt. Ceea ce lipseste insa in continuare, sunt "inotatorii".

 

Deocamdata mentinem programarea pentru mikro-TESE, dar ne mai gandim, respectiv strangem informatii. Stiu ca initial am fost hotarata sa facem pasul, dar avem inca dubii. Din cauza posibilitatilor reduse de succes, pentru ca operatia poate afecta tesuturile definitiv si nu in ultimul rand din cauza celor spuse de anestezista anul trecut [:D].

 

Eu am 35 de ani si am sperat din tot sufletul ca macar acum sa raman insarcinata. M-au trecut si atacuri de panica la gandul varstei [:D], dar intre timp am reusit sa ma linistesc. Inca un sambure de speranta mai avem [:)].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor!elena74 tocmai asta e problema ca nu prea am fost multumiti de acest dr.nu ne-a explicat nimik sa putem si noi intelege.a zis doar ca <e bine> si sa mergem la bucuresti.a zis ca nici el nu stie de ce.dar la bucuresti se plateste sau nu?parca am citit ca e gratuit la sp.fundeni.rau e ca acum suntem putin in criza financiara.nu lucreaza decat sotul.dar o sa trecem noi si peste asta.[pup]la toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...