Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Azoospermia -cap 38-


Recommended Posts

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ANITA75 si tuturor celorlalte fete de pe acest topic. astazi m-am hotarat sa postez si eu referitor la dr. Voinea, si prin urmare va detaliez putin situatie noastra:Si sotul meu are probleme de fertilitate, respectiv un nr. foarte mic de spermatozoizi in lichidul ejaculat. Am fost socati la aflarea acestui rezultat, dar cu timpul ne-am "adunat" si am inceput lupta."Startul" l-am luat cu medicii urologi din Bc, medici care sunt depasiti de astfel de probleme, ei fiind obisnuiti doar cu oameni in varsta cu probleme urinare si atat :(. Din fericire, macar unul din ei a fost destul de "deschis la minte" si ne-a indrumat catre dr. Voinea de la Sp. Fundeni. A fost sotul la un consult la el si de la prima investigatie l-a diagnosticat cu varicocel grad 3 (pe o scara de la 1 la 3) - imaginati-va ca medicii din Bc nu au "vazut" nimic in neregula acolo la controlul efectuat la ei!!! L-a operat la inceputul lunii martie si la inceputul lunii iunie va trebui sa repetam spermograma si analizele hormonale (care au fost ok si la primul set de analize).Despre Dr. Voinea avem doar pareri pozitive. Este un OM exceptional, cu o gandire pozitiva (a se face diferenta intre a da sperante desarte si a incuraja). Ca medic, este un profesionist.Din ce am mai citit in postarile voastre, am vazut ca majoritatea sunteti cu probleme destul de severe in comparatie cu a noastra, insa dorinta de a avea bebe este la fel de arzatoare pentru toata lumea!Voi reveni cu info noi dupa ce avem rezultatele spermogramei din iunie pentru a va putea impartasi rezultatele.
Citat:
citat din mesajul lui ANITA75
Hristos a Inviat! ce faceti fetelor? cum ati petrecut Pastele? eu acasa ,a mai fost cineva la dr. voinea?[pup]pe toatebunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica
align="right" id="quote2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eri.ka din pacate in cazul azoospermiei sau problemelor de fertilitate masculina nu exista garantii, nici un medic nu poate garanta o reusita, dar merita sa incerci! Din experienta, in afara de Bucuresti nu m-as duce la alti urologi cu sotul, poate doar in strainatate! La Iasi si Bacau urologi-s cam intr-o ureche si cand aud de azoospermie au o solutie foarte la indemana: FIV cu donator. Uite ca in cazul nostru la Bucuresti s-a rezolvat problema, cu biopsie testiculara.

Incearca sa citesti capitolele din urma, vei gasi informatii extrem de utile, care mi-au folosit si mie la momentul respectiv!

Bafta multa! [pup][flo]

 

[gravired] 26+ cu [fetita]

 

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV id="teal">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eri.ka - dr voinea este intradevar un mare om si un mare profesionist. s-a scolit prin tari straine si poate ca acolo s-a mai spalat ceva din ce le implanteaza in romania in cap tuturor medicilor. se pricepe la azoospermii obstrucitve. la noi, este non obstructiva si ne-a explicat ca ne recomanda microtese care nu se face in romania putea sa spuna ca se face, ca oricum nu ai cum sa verifici, zic eu... dar a fost onest si ne-a prezentat mai multe variante, cu recomandare clara de microtese. noi il recomandam cu draga inima. alaturi de dr matei si dr soare, dr voinea e printre putinii medici care chiar merita sa fie numiti medici. o zi buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi totusi mai vrem sa facem un set de analize complete inainte sa ne apucam de fiv. Si nu vrem sa le facem la noi in judet. De aceea am cautat pe net clinici specializate in fiv, dar pt moment vrem doar analizele. Abia apoi sa decidem (daca e nevoie) unde sa facem fiv. Poate ne hotaram pana la urma sa mergem la dr.voinea. Cand ne hotaram va anunt.

 

Acum sau atunci ... va fi ceva!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am si eu nevoie de un sfat

sotului i-a iesit la ultima spermograma teratozoospermie severa - 14% forme normale, din 88 mil cu a+b 69%. anul trecut a avut 2 normale.

maine si poimaine avem programata o IA dubla si al meu sot m-a sunat ca s-a dus la stomatologie de urgenta si vor sa ii scoata maseaua.

dr nu mi-a raspuns la tel, i-am dat sms dar pana raspunde o sa innebunesc de tot

oare ce e mai putin rau, sa scoata maseaua, sa ia niste calmante sau sa rabde pana terminam cu IA dubla ?

abia acum mi-a zis ca a luat aseara un nufofen expres si 2 azi dimineata

MULTUMESC MULT

 

 

---------------------------------------------

MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

 

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6

Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt id="size1"> id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...