Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Azoospermia -cap 38-


Recommended Posts

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui amzulica
Fetelor, sunt in lista 8 fete care au reusit cu 0 spermatozoizi in ejaculat ... nu mi se par putine avand in vedere ca acum 2 ani era doar una singura. Deci incepem sa ne miscam. Poate facem si o intalnire [:D] Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009 [url="http://community.webshots.com/user/amzulica"][foto][/url]
Nu-i o idee rea! [pup][pup][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mircea2010
vroiam sa va mai tin la curent cu ce s-a mai intamplat referitor la situatia mea. la analizele facute in tara, fsh-ul era 50,5 (valorile de refeinta: 1,5 - 12,4). de curand am repetat analizele in franta, iar fsh-ul de data asta a fost 39,08 (referinta: 0,95 - 11,95). oare ce sa insemne asta?in ce priveste clinica pt microdissection tese, cautarile noastre s-au cam blocat pt moment. clinica din austria, care practica pretul cel mai mic, nu-mi inspira prea mare incredere, iar celelalte sunt prea scumpe.
align="right" id="quote2"> Mirceaid="red">, sotul meu are in mod constant de 2 ani incoace FSH intre 36, 40 U/L adica de 3 ori limita maxima. LH la fel este peste limita superiara. Totusi la asa valoare inainte de a face TESE sau micro TESE urologul de la Innsbruck ne-a zis sa facem si o spermograma, surpriza a fost uriasa s-au gasit prima data in iulie cam 300.000, dar fiind facuta aici nu i-a facut motilitatea si morfologia.Acum in noiembrie am repetat la clinica de Fiv si au gasit 3ml cu motlitate A 9%,B 11% ,C 13%, D 67% proba s-a putut congela.Dar, in ultimii 3 ani , cu mici pauze, sotul meu a luat- pycnogenol pentru declansarea spermatogenezei ,de la Biovea- napraznic romanesc pt forme anormale- multi maca de la forever pt forme anormale si maturare.El a luat astea in speranta ca o eventuala TESE nu ar face-o in zadar, niciodata nu am sperat ca o sa scape fara, dar uite ca se poate.Elena.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

@Elena: ti-am citit mesajul de catvea ori si parca tot nu-mi vine sa cred. sotul tau are, din care se pare, acelasi tip de azoospermie cum am eu (nivel mare de fsh) si spui ca totusi, la spermograma, a inceput sa apara ceva? am o gramada de intrebari, sper sa ai rabdarea sa-mi raspunzi...

as vrea sa-mi dai mai multe detalii daca se poate:

1) cate spermograme a mai facut inainte si care au fost rezultatele? (zero sau numar redus?);

2) i s-a schimbat in acesti 2-3 ani diagnosticul de la azoospermie la oligospermie?

3) a mai urmat si alte tratamente/interventii in afara de cele 3 medicamente naturiste de care mi-ai spus?

4) cine v-a recomandat aceste medicamente?

5) povesteste-mi, te rog, cu mai multe amanunte episodul innsbruck; ce ati facut acolo, mai exact? care e numele doctorului?

6) acum, in noiembrie, s-a putut congela proba de la spermograma, sau a facut tese?

7)de ce ati congelat-o si nu ati facut direct fiv?

 

daca nu-mi poti oferi toate detaliile aici, te rog mult sa-mi dai un PM.

iti multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mircea, Sotul meu a descoperit in 2006 ca are cancer testicular, si primul pas a fost orhiectomia. Fiind in stadiul 1 am ales intre chimioterapie si urmarire , urmarirea periodica ( Ct+analize). La 8 luni de la orhiectomie a recidivat si a facut chimio 3 luni, dupa care a urmat o operatie de indepartare a maselor reziduale din abdomen facuta la Innsbruck. In cele 8 luni dintre ne-am pregatit de Fiv dar n-am reusit sa-l terminam din cauza spermogramei dezastruoase. Atunci avea FSH si LH la limita inferioara 2UI, un nr de aprox 1ml, imotili si fara forme normale, deci dupa chimio clar a fost o perioada de azoo. Inainte de chimio am incercat macar sa inghetam proba pt viitor, dar ne-au spus ca fiind imotili nu ar rezista dezghetului, atunci oricum era mai important sa scape de TC decat fertilitatea. Cam la un an de la chimio, cand totul era bine am inceput sa speram ca poate o sa facem fiv cu Tese sau micro tese, FSH era enorm asa ca nu am sperat niciodata ca o sa putem fara biopsie.Spermograma nu a facut atunci ca era foarte demoralizat in privinta asta. Am citit foarte mult ce poate ajuta la aparitia spermatogenezei sau macar la imbunatarirea ei cu oricat de putin, si am facut o selectie: pycnogenolul a fost de baza, napraznic si multimaca plus ocazional extract de muguri de stejar. Nu ni le-a recomandat nici un medic, eu i le-am administrat.Dar despre pycnogenol exista studii medicale ca ajuta spermatogeneza plus ca recent in 2010 la un congres de urologie si andrologie s-a recunoscut oficial rolul antioxidantilor in inbunatatirea spermatogenezei. La Innsbruck am fost acum in noiembrie la clinica privata a Dr Zech Josef, si pentru pregatirea Fiv la prima consultatie a facut spermograma si a congelat proba, pentru a avea mai mult material din care sa aleaga in ziua punctiei. In cazurile de oligospermie severa ei colecteaza inainte de punctie cateva probe si le congeleaza pt a fi siguri ca au suficient material pt a-l folosi in ziua punctiei ovariene, pentru cei cu azoo ei fac doar PESA sau TESA sub ecograf Doppler superperformant care detecteaza zonele cele mai alimentate cu sange din testicol, zone in care probabilitatea de a gasi ceva este mult mai mare. http://www.reproendo.com/html/pycnogenol-research-study.html elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mircea,

mai revin cu un aspect :

tu ai facut cumva analize genetice: cariotip si microdeletii cromozom Y, pentru ca daca acestea nu sant ok, atunci parearea mea nemedicala este ca antioxidantii nu au la ce ajuta, dar daca sant in regula atunci nu ai ce pierde!

Noi am mers pe pricipiul chiar daca ajuta cu 1% tot e mai mult decat nimic.

 

Am mai citit in multe studii de urologie ca un volum testicular normal este un indicator predictiv favorabil spermatogenezei chiar daca FSH este peste limite.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elena, multumesc mult pt toate aceste detalii! sunt foarte importante pentru mine. inteleg acum ca sunt destul de multe deosebiri intre situatia mea si cea a sotului tau. s-ar putea ca nivelul FSH sa fie crescut din motive diferite la cele doua cazuri. si eu am vrut sa vad daca nu e vorba de cancer testicular, mi-am facut analizele in tara, iar nivelurile de HCG total, AFP, CEA si anticorpi antispermatozoizi sunt normale. medicul mi-a spus acesti markeri sunt relevanti. este oare posibil ca, in cazul sotului tau, cancerul testicular sa-i fi crescut FSH-ul si sa- stopeze spermatogeneza? ar putea fi vreo legatura? ma gandesc la asta din moment ce, la scurt timp dupa vindecare, s-a reluat si spermatogeneza. eu nu mi-am facut inca testele genetice, cariotip, test barr. sunt si eu curios sa vad ce va iesi acolo. in discutiile pe care le-am avut pe mail cu un medic din innsbruck (altul decat cel la care ati fost voi), mi-a spus ca ar putea fi vorba la mine de sindrom sertoli, insa asta a fost o presupunere de-a lui numai dupa ce mi-a vazut analizele facute in tara, fara sa ma vada la fata si sa-mi faca el alt set de analize, deci nu stiu cat sa-l cred si cat nu. oricum, nu stiu prea multe despre sindromul asta, trebuie sa mai sap dupa informatii. la clinica dr zech josef se face si micro-tese?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...