Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Azoospermia -cap 38-


Recommended Posts

buna....

se pare ca vestile bune nu vor sa apara nici data asta, dar nu e nimic.... poate in martie am sa ma laud....asa ca puteti actualiza datele de pe prima pagina, in sensul ca si al 5-lea IAD a fost nereusit....

ALTESA dr. soare avea anul trecut un cabinet undeva prin drumul taberei, in curtea unei biserici, str. e targu frumos, parca.....

succes la toata lumea si sa auzim numai de bine

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna seara fetelor [pup][flo] sper ca nu m-ati uitat ...stiu, sa imi fie rusine ca m-am ascuns, dar am o mare veste:vom deveni parinti [pk][pk][pk]vestea cea mare am aflat-o pe 13 decembrie, urmata de beta la 48 de ore si apoi ecografia de confirmare. Totul a fost...pe neasteptate ..., imi vine f greu sa cred si acum , cand il vad pe bebe cum se dezvolta si inimoara cum ii bate [olala]. am fost cu rezultatul de la beta la dr ce ne-a indrumat si ne-a deschis sa zic asa usi pe la urologi, embriologi, etc si statea in fata cu analiza sunea doar : incredibil [:D] va doresc sa aveti si voi parte cat de curand de asemenea vesti [pup] mai multe nu pot sa spun decat ca sunt alaturi de voi [pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut dragilor! Doar acum, intrand pe acest capitol, am vazut ca discutati intens despre Micro-TESE. Pentru ca noi am fost anul trecut la un pas de aceasta interventie chirurgicala (am explicat unele la capitolul privind Medicina chinezeasca), pot sa va dau detalii.

In zona Münchenului, mai bine zis in Freising, este un singur medic care face acest tip de operatii. E vorba despre Prof. Ulrich Schwarzer. Dureaza cca. o luna si jumatate, chiar doua, sa primiti o programare la el. Tot cam atat dureaza si sa primiti programarea pt OP.

Cu cca. doua saptamani inainte de interventie, trebuie sa faceti un set de analize: hepatita C-AK, HIV, EKG, pseudocolinesteraza, teste de sange printre care si coagularea, valorile rinichilor, ficatului, electroliti.

Costurile acestei operatii sunt de cca. 1800 de euro. Suma exacta o aflati dupa interventia chirurgicala si se calculeaza in functie de dificultatea interventiei, durata, etc. Noi am luat in calcul 2000 de euro.

In München mai exista si "Hormon Zentrum" (http://www.hormonzentrum.de/ueber-uns.html), o clinica cu una dintre cele mai mari rate de reusita in reproducerea umana asistata din Germania, dupa cum am citit intr-un ziar. Nu am apelat pana acum la ei si nici nu stiu deocamdata daca si ce vom face mai departe. Suntem in asteptarea rezultatului spermogramei [bang]. Pentru informatii suplimentare (cate voi putea oferi) va stau la dispozitie [:)].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alexia, felicitari, sa va fie puiul sanatos si sa creasca mare si frumos! enza, multumim de info. inteleg ca voi sunteti in germania, deci presupun ca aveti vreo asigurare medicala. sa inteleg ca pentru cineva din romania, fara asigurari medicale in germania, costul va fi tot in jur de 2000 de euro sau va depasi aceasta suma. daca te poti interesa ar fi minunat. si te rog sa ne dai si numele clinicii cu date de contact. de asemenea, te rog sa ne spui tot ce stii pe aceasta tema. sigur fac micro-tese? noi am fost in vara la o clinica din stuttdgard. initial dr cu care luasem legatura pe net ne-a spus ca fac micro-tese, ne-am programat la el pt o consultatie (ca tot eram in vacanta in germania) si cand ne-am dus, surpriza. dr cu care am tinut legatura si la care aveam programare nu era, ne-a primit un alt dr care ne-a spus ca nu fac micro tese. acum vine partea cea frumoasa. la plecare am intrebat daca ne costa ceva consultatia (desi nu ne-a spus decat ca nu fac micro-tese, dar asta e), dr a spus ca nu, dar zilele astea am primit prin posta o factura.... pt vreo 90 si ceva de euro, detaliat cu o multime de lucruri pe care cica ni le-ar fi facut..... am ramas dezamagita... probabil ca au si ei erorile lor..... ideea e ca bag de seama ca nici nemtii nu sunt asa de seriosi precum ii credeam. daca nu eram in vacanta in germania si daca am fi facut drumul doar pt acea consultatie, iti dai seama cati bani aruncati pe fereastra ar fi fost...... suma de 2000 de euro pt microtese mi se pare foarte mica. doar daca nu sunt acoperite anumite costuri de asigurarea voastra medicala. din cate stiu eu vreo 2000 de euro costa un tese in austria. va pup pe toti si tineti-mi pumnii stransi pt IAD nr. 6.... zilele astea ma intalnesc cu bebe al nostru.... va dau de stire cand am certitudinea reusitei!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.refertilisieren.de/index.php?sxx_page=ref.spezialgebiete.mesa_tese_fertilitaetsstoerungen.medizinische_details - pentru cine se descurca in limba germana cat de cat, detalii (cu imagini [:D]) privind micro-TESE. Spre finalul celor scrise apar adrese a le clinicii din Pasing unde are loc biopsia (atentie!!!, ambulatoriu) si chiar la sfarsit datele de contact a le Prof. Ullrich Schwarzer. In ceea ce priveste costurile OP, am fost personal la casa de asigurari de sanatate si ni s-a spus ca noi le suportam in intregime (acest lucru il aflasem si in urma cu cca 6 ani, direct de la clinica din Pasing). Pentru ca tot nu eram lamuriti, am sunat inca o data la cabinet, iar suma pe care am mentionat-o, mi-a fost confirmata. Incerc in sa aflu detalii in zilele urmatoare si revin. Succes celor ce in zilele acestea sunteti la "examene"!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@enza: multumesc mult pentru aceste informatii. ce inseamna ambulatoriu? te operezi la ei in clinica si nu te internezi? @vrembebe: incredibil. eu, in continuare, ma intreb daca ceea ce fac ei acolo este micro-tese sau simplu tese. cum pot controla eu interventia? si, sa presupunem ca fac micro-tese, de unde stiu eu cat de performanta e? nu sunt de felul meu prea suspicios, insa de data asta vreau sa stiu macar ca primesc ceea ce platesc, fiind vorba de sanatatea mea si de o suma considerabila. din cate am citit, pt cei cu non-obstructiva si fsh mare, ca in cazul meu, tese este irelevanta. singura care a dat ceva rezultate la acesti pacienti a fost micro-tese.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Enza
http://www.refertilisieren.de/index.php?sxx_page=ref.spezialgebiete.mesa_tese_fertilitaetsstoerungen.medizinische_details - pentru cine se descurca in limba germana cat de cat, detalii (cu imagini [:D]) privind micro-TESE. Spre finalul celor scrise apar adrese a le clinicii din Pasing unde are loc biopsia (atentie!!!, ambulatoriu) si chiar la sfarsit datele de contact a le Prof. Ullrich Schwarzer.In ceea ce priveste costurile OP, am fost personal la casa de asigurari de sanatate si ni s-a spus ca noi le suportam in intregime (acest lucru il aflasem si in urma cu cca 6 ani, direct de la clinica din Pasing). Pentru ca tot nu eram lamuriti, am sunat inca o data la cabinet, iar suma pe care am mentionat-o, mi-a fost confirmata. Incerc in sa aflu detalii in zilele urmatoare si revin. Succes celor ce in zilele acestea sunteti la "examene"!
align="right" id="quote2">enza, l-ai speriat pe mircea cu articolul tau [:D], cred, pozele arata naspa rau, in realitate mircea nu e chiar asa, scopul conteaza. [:D] (cred ca daca vedea al meu sot aceste poze inainte sa purceada la treaba fugea de manca pamantul) Inciziile respective nici nu se mai vad azi dupa 3 ani de la ultima biopsie, in plus a 2-a zi era la fotbal ...vrembebe - iti dau un sfat prietenesc daca vrei sa-l asculti: dupa 6 IAD sa te opresti si sa treci la urmatorul nivel : FIV. Iti spun eu care am "experimentat" 13 bucati de IAD. Asa scrie si la carte, sa nu se faca mai mult de 6 inseminari indiferent cum ar fi ele IAD sau IAS, dar medicii bagaa sa fie, eu as fi facut si azi inseminari daca ma luam dupa medic, cunosc fete cu 20 de IAD ... Fertilizarea are mai multe sanse de reusite daca tu esti OK. Cunosc persoane care au reusit dupa 6-7 IAD din prima la fertilizare. Iti doresc succes. [flo]Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009[foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...