Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cand ea e mai mare ca el


Recommended Posts

Eu sunt mai mare decat sotul cu 5 ani, adica acum am 35, el 30. Suntem impreuma de 11 ani si casatoriti de aproape 9, avem un baietel de aproape 4 ani si o fetita pe drum [:)] Si pot sa va spun ca niciodata n-a contat intre noi diferenta de varsta, nici nacar nu se vede (nici nu-i prea mare ce-i drept), de fapt eu arat mai tanara si el mai in vasta decat are [:D] Habar n-am ce zice lumea, doar inainte de casatorie au fost ceva comentarii - din partea alor mei- ca el ar fi prea tanar sa se insoare(atunci abia implinise 22). Si intre socrii mei e acceasi diferenta de varsta, ea mai mare. Alina si [bonjovi] Marc Alexandru (28.03.2006) si [gravi] 34+ cu [fetita] [url="http://community.webshots.com/user/alinaschmidt"]pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui bilancia
sa va zic si parerea mea vizavi de acest subiect: eu am 42 ani si sunt cu un barbat de 27, deci 15 ani de diferenta, relatia noastra a inceput cand eu aveam 35 ani. Din punctul meu de vedere este barbatul pe care l am iubit cel mai mult pana acum , desi am fost si casatorita........diferenta de mentalitate exista, de studii exista si multe altele, diferenta fizica este estompata prin faptul ca el arata de 35 iar eu de 35, oricum cred ca totusi aceste relatii nu reusesc sa ti ofere un confort psihic prea bun datorita acestei diferente dar se traiesc cu maxim de intensitate, cu cat barierele sunt mai multe cu atat legatura e mai puternica. Nu mi am facut calcule si nici planuri, traiesc ce am de trait atat cat v a fi de trait. Experienta unei casnicii am avut o si nu pot sa spun ca o regret. Probabil se v a termina intr o zi dar cate relatii nu se termina? O voi lua ca atare si atat, oricum a fost cea mai interesanta si palpitanta relatie a mea. Trebuie sa mentionez ca fostul meu sot era un dotat din punct de vedere intelectual dar ce folos..........nu vorbeam niciodata si nu ma impresiona faptul ca am cu cine vorbi, nici eu nu sunt mai prejos,ma deranja ca nu ma sustinea cu nimic in viata de zi cu zi, doar din conversatii nu duci o familie. Acum nu am nici un fel de discutii filosofice, ne limitam sa traim viata cotidiana simpla constientizand aceasta diferenta si glumind pe seama ei. Probabil v a veni si timpul cand se v a opri, dar o iau ca pe un fapt normal pt ca asa trebuie sa se intample. Oricum nu mi pare rau, e o experienta care merita traita pt ca e in afara schemelor.....
Si eu cred ca genul asta de relatie nu are viitor pe termen lung si nu din cauza de aspect fizic. Punctele de conflict dupa mine sunt - nivele de energie diferite, nivele de maturitate diferite, nivele de commitment diferit, perspective de viata diferite - si toate se trag de la diferenta de varsta. Gaditi-va fiecare la voi, cum gandeati acum 10 ani si cum ganditi acum, ce placeri aveati acum 10 ani si ce placeri aveti acum, ce energie aveati acum 10 ani, ce entuziasm, ce idealuri ...etc. Sa nu imi spuneti ca nu s-a schimbat nimic in voi in 10 ani ca nu cred. Interesant este ca nimeni, nici unul dintre parteneri nu este vinovat de esecul acestor iubiri - toata nepotrivirea vine doar de la nivelele diferite de dezvoltare si efortul de a anihila asta este epuizant, putini ii fac fata. Diversele exemple de "povesti fericite" sunt irelevante pentru mine - e ca si cum ati spune ca exista un procent din populatia fumatoare care NU face cancer la plamni deci fumatul NU este daunator sanatatii. Indiferent de exceptii, nu cred ca trebuie contat prea mult si prea serios pe genul asta de relatii ...totusi nu trebuie respinse. Mi-a placut mult mesajul scris de Bilancia, de aceea l-am si citat. Este un mesaj foarte realist si calculat si cred ca cu aceasta atitudine ar trebui abordate genul acesta de iubiri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stii buflea, m-am amuzat cand am citit postarea ta...[:)]...sotul meu e mai mic cu 7 ani ca mine si e atat de mare diferenta asta de nivel energetic intre noi e chiar uriasa el la 42 se simte atat de batran, chiar zice ca ar iesi la pensie si eu ma simt atata de tanara, ca la 30 de ani, penibil de tanara ma simt si suntem atat de departe unul de altul din aceasta cauza incat nu mai avem nimic in comun[:D] eu vreau de 20 de ori mai mult cala 20 de ani el nu mai vrea nimic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu context experienta ta dar in general omul evolueaza mental si involueaza (asa se spune ? [:I]) pe plan fizic ... energia de la 30 de ani nu se aseamana cu cea de la 40 ... noptile pierdute pe la petreceri de la 25 de ani nu mai au acelasi farmec la 35, preferintele sunt altele, prioritatile sunt altele, cheful e altul, pana si metabolismul incetineste odata cu varsta. E normal, imbatranim si ne ruginim. [:I][:)] Sigur ca exista persoane care poate reactioneaza diferit - dar acelea sunt exceptii, cum am spus, si matusa mea a murit de batranete la 87 de ani si a fumat 50 de ani - asta nu inseamna ca toti cei care fumeaza o sa moara ca ea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit mult daca sa postez sau nu ceea ce vreau sa spun..pana la urma, am zis hai, chiar sunt curioasa ce o sa ziceti... povestea noastra sta cam asa : l-am cunoscut cand avea 15 ani !!! Eu aveam 19...deci suntem la diferenta de 4 ani. Cand a inceput totul, eu n-am stiut ce varsta are concret(nu arata de 15!), pana dupa vreo 2 saptamani, abia apoi mi-a spus, si mi-a zis aproape cu lacrimi in ochi pentru ca se gandea ca o sa ma piarda...Mi-a venit putin greu cand am aflat, dar ma simteam atat de bine cu el, si ma facea sa ma simt atat de importanta cand eram langa el, incat am refuzat efectiv sa ma gandesc la ce zice lumea, ce o sa fie si nu stiu ce. Am luat lucrurile ca atare, si am zis ce o fi, aia sa fie! Au trecut de atunci 8 ani, chiar acu pe 25 noiembrie sarbatorim. Intre timp, ne-am casatorit, avem si o fetita de aproape 2 ani. Acuma, sigur, citind mesajele voastre de la acest subiect, m-am cam regasit in toate : - si in cele care zic ca nu trebuie sa bagi in seama gura lumii si sa faci ceea ce simti - corect, asa am facut, nu-mi pare rau, dar oare ce o fi peste alti 8 sau 10 ani? Si, haideti sa fim serioase - DA, ideal e sa nu bagi in seama ce zice lumea (la noi nici parintii nu ne dadeau sanse, dar noi am continuat) - dar poate cineva sa lase doar sa treaca pe langa ureche ce aude, fara sa proceseze chiar DELOC? Ma indoiesc, sincer - la un moment dat (mai ales in momente mai dificile) tot iti pui macar intrebarea - "mai, oare au dreptate sau nu?" - si in cele care zic ca diferente exista, imposibil sa nu existe, si efortul continuu de a le acoperi, de a le masca, de a incerca sa le elimini, te oboseste, mai ales pe femeie, zic eu... - m-am regasit si in mesajul unei fete care zice ca e prea devreme sa se pronunte, si va reveni peste 10 ani, sa povesteasca ce si cum...perfect adevarat! si la noi, acum, tinand cont de varstele actuale - eu 27 si el 23 - suntem inca tineri si vizual nu se vad diferente, dar cum va fi peste 10-20 de ani? - si inca ceva....fiecare isi traieste viata asa cum si-o face, sau asa cum SI-O ACCEPTA......acuma, daca eu am acceptat diferenta asta (care pana la urma chiar nu e mare, fata de altele, sa recunoastem), am acceptat-o cu tot ce implica ea (cel putin asa cum vedeam pe atunci) - cu diferenta de maturitate, cu diferenta de gandire, cu diferenta de idealuri si asa mai departe. Momentan, asa gandesc si acum, dar iar ma intreb...oare cum vor sta lucrurile peste inca o perioada? - ma mai gandesc si la faptul ca ...luandu-l de la varsta de 15 ani, i-am luat toata "copilaria", toata "adolescenta"...cand altii de varsta lui umblau creanga si zburau din floricica in floricica, el statea cuminte langa mine, si pentru asta ma acuz, ca i-am luat sansa de a cunoaste si altceva - insa, nu ma intelegeti gresit - nici eu nu l-am tinut cu forta...daca ar fi vrut s-ar fi dus, nu? Si intrebarea de o mie de puncte - nu va veni si vremea cand VA SIMTI NEVOIA SA CUNOASCA SI "ALTCEVA"? - stiu, o sa ziceti ca aici depinde numai de cum o sa stiu eu sa-l tin langa mine, dar, totusi....parca e ceva din firea umana si nevoia asta.... As mai avea de spus, dar numai daca nu va plictisesc, o sa raspund mai departe, la comentariile voastre. M-am cam intins ca placinta....daca aveti chef, poftiti si serviti, si va spuneti parerea ...daca nu, aruncati cu o rosie - doua in mine si ignorati-ma.... Adriana S. - mami de puiut BIANCA(02.02.2008) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/squsquard20080202_-8_My%20child%20is%20%20Bianca.png"]Bianca creste [/url] [url="http://community.webshots.com/album/575304437fugccu?start=0"]nunta noastra-26 sept 2009[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/adryana_4u/4058474464/in/photostream/"]Eu sunt Bianca[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca esti singura femeie din viata lui......hmmmmmmmm[:D], si probabil ai fost, nu diferenta de varsta e problema cred dupa parerea mea, 4 ani e nesemnificativ, eu cred ca pana in 5 ani merge, adevarata diferenta e cea dupa 8,9 ani.. . in sus. E greu de prezis ce v a fi, daca v a fi sau nu tentat, din punct de vedere instinctual eu cred ca e firesc, si o femeie care este virgina si se casatoreste iar eu am cunoscut macar de cateva ori in viata tot se intreaba: dar oare cum o fi cu altul? pentru ca asa suntem alcatuiti....iar timpurile in care traim nu ne vin deloc in ajutor, dimpotriva, chiar daca ne impunem in fata partenerilor, a sotilor, daca exista aceasta curiositate nu putem face nimik pt ca sta doar in puterea fiecaruia de asi gestiona propriile trairi, dorinte, atractii......de multe ori noi vrem sa controlam trairile, cum sa i spui sotului, partenerului sa nu mai doreasca nici o alta femeie, pt ca te are pe tine, esti a lui si nu mai trebuie sa si doreasca o alta......n are nici o legatura cu respectul si dragostea pe care ti o poarta.Ca o paranteza nu are legatura cu ce ai scris tu( Foarte multi barbati nu se implica in relatii extra nu pt ca ar avea nu stiu ce respect fata de sotie) ci din diverse motive: nu vor complicatii, le e frica sa nu afle nevasta, nu au siguranta financiara, nu vor un divort, sau plecarea copiilor, scandal, impartirea averii, unii sunt comozi, abia se ridica de la t.v darmite sa si ridice paie in cap, nu au gasit o alta care sa i faca sa vibreze, le e frica de boli si ex pot continua, asta nu inseamna ca nu mai pot de dragul nevestei si sunt barbati exemplari. Sa revin la ce ai postat, nu ai de unde sa stii pt ca in timp evoluam din toate punctele de vedere si ce am fost la 20 nu mai suntem la 30 si cu atat mai putin la 40.....Un renumit psiholog spune" trebuie sa incetam sa credem ca exista o dragoste pura sau una murdara, o dragoste divina si una infernala, o dragoste sacra si una profana......Dragostea e atractie, dorinta, placere......si atat. Nimic intrebari, proiecte, fantasticarea unei casnicii sau scheme in care poate fi incadrat" Cam asa ar fi traducerea in limba noastra sara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu in jurul meu 2 cupluri unde intre ea si el exista o diferenta semnificativa de varsta. Zic semnificativa, fiindca, de exp. o diferenta de varsta de cativa ani e apropae insesizabila. Cuplul 1. Ea 37 ani, el 24 ani. casatoriti de 2 ani, cu un copil de aprox 2 ani. Ea cu job stabil si bun, munceste zi lumina, credit la casa pe numele ei cu rate platite de ea, ea plateste cam tot restul in casa, locuiesc in comun cu mama ei, care are grija de copil. El cu afacere proprie, cu rate la masina (pe care si-o schimba aprox la 2 ani), ahitiat dupa calatorii exotice, scuba-diving, mountain-bike, parasutism. Aproape toti banii pe care ii face el se duc pe excursii si pe echipament pentru sporturile pe care le practica. Clar ea nu tine si nici nu vrea sa tina pasul cu el. El merge singur peste tot in excursii cu gasca lui de amici si nu se implica cu nimic in cresterea copilului. In putinele zile libere pe care le are ea, pleaca de obicei la munte, cu copilul si cu mama ei. Sunt tare curioasa cat o sa tina casatoria lor... Cuplul 2. Ea 39 ani, el 26. Ea cu job stabil si bun, castiga foarte bine, are apartamentul ei, masina ei, prietenii ei, tabieturile ei. El are o slujba sezoniera, nimic sa-i apartina (decat "efectele" personale), are o mama in alta tara si a locuit si el ani de zile cu mama lui. Nu sunt casatoriti dar se stiu de aprox. 2 ani. Mai nou au si o bebita de 1 luna si s-au mutat impreuna. Din afara prvind, se cearta zilnic si pentru orice, ea ii impune lui sa faca si sa dreaga, el de obicei face dar are si momente cand evadeaza la un meci, la un tenis sau la o bere. Tot din afara privind, ea incearca sa tina pasul cu el (deocamdata pare sa-i placa), fiindca insarcinata fiind a umblat cu el in vacante si week-end-uri prelungite, in tara si afara, la petreceri, la tot felul de meciuri si activitati sportive-unde evident ea era numai spectator. chiar si acum, cu bebe de 1 luna, merge cu el in restaurante si baruri (cu bebe cu tot)...In cazul asta as vrea ca relatia asta sa tina, evident nu-mi doresc ca ea sa sufere fiindca m-ar durea si pe mine... Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006) [url="http://www.geocities.com/mami_nov_dec_06/"] fulguleti[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
pffff, ACEST MESAJ E PENTRU FEMEILE DIN ROMANIA. NU MA CONSIDER MISOGIN,DOAR CRITIC LA ADRESA FEMEILOR ROMANCE. Femeile vor sa nu le critici,doar sa le lasi sa faca ce vor.Daca e bine e bine,daca e rau e alegerea lor.Dar v-ati gandit ca barbatul e conditionat in alegere? Cu cat barbatul are mai multe calitati(de orice fel)cu atat femeia e mai toleranta cu el,adica il iubeste. Exista o miscare sociala care nu toti au abilitatea s-o vada:Femeia alege.Alege ceea ce ii convine la un moment dat.Daca alege barbatul pentru bani ,tot ea alege.Cand se satura de ideea cu banii si mai are si 2 copii,e la moda acum sa ia si barbat cu mult mai tanar...Si gaseste,pentru ca sunt o multime de barbati care sunt singuri,dar de ce sunt singuri?Pentru ca nu au(avut bani)pentru ele sau,si mai adevarat,nu sunt frumosi.Caci,sa recunoastem,femeilor le plac barbatii frumosi si cu bani,nu?Cele care sunt frumoase aleg tipii cu bani,nu neaparat si frumosi,iar cele care sunt simpatice,chiar grase,raman cu barbatii fara bani,dar macar frumosi...Atunci ce fac restul de barbati care nu sunt nici frumosi,si nici cu bani?Se masturbeaza...CONCLUZIA? Femeile romance sunt ori materialiste ori curve...hmmm,unele le au pe amandoua...Se apara dand vina pe economia romaneasca. VA VORBESC DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE CARE AM FOST PLECAT IN LUME SI STIU CE VORBESC....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babouin, eu n-am inteles. Care-s materialiste si care-s curve? Si cum pastreaza grasele barbatii frumosi? In rest, cred ca am o solutie la problema ta. Daca nici frumos nu esti, nici bani n-ai, eu zic sa te dezvolti intelectual, sunt sigura ca exista o specie de femei (personal n-am cunoscut, doar am auzit de ele) care se indragostesc de barbati inteligenti, sau vor sa faca copii cu ei, in sensul, sa iasa copilul frumos ca ele si destept ca el etc, hai ca ai si experienta de umblat in lume, eu zic ca e singura varianta!!! Daca nici asta nu merge (nu stiu ce sa zic, scrii cam aiurea, s-ar putea sa fie greu) eu zic sa nu uiti vorba aia adevarata: o l-ba la vremea ei face cat 10 femei, curvele dreq! J si Carla (05.02.2006) [url="http://www.prin-casa.ro/"]Culinare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui babouin
pffff, ACEST MESAJ E PENTRU FEMEILE DIN ROMANIA. NU MA CONSIDER MISOGIN,DOAR CRITIC LA ADRESA FEMEILOR ROMANCE. Femeile vor sa nu le critici,doar sa le lasi sa faca ce vor.Daca e bine e bine,daca e rau e alegerea lor.Dar v-ati gandit ca barbatul e conditionat in alegere? Cu cat barbatul are mai multe calitati(de orice fel)cu atat femeia e mai toleranta cu el,adica il iubeste. Exista o miscare sociala care nu toti au abilitatea s-o vada:Femeia alege.Alege ceea ce ii convine la un moment dat.Daca alege barbatul pentru bani ,tot ea alege.Cand se satura de ideea cu banii si mai are si 2 copii,e la moda acum sa ia si barbat cu mult mai tanar...Si gaseste,pentru ca sunt o multime de barbati care sunt singuri,dar de ce sunt singuri?Pentru ca nu au(avut bani)pentru ele sau,si mai adevarat,nu sunt frumosi.Caci,sa recunoastem,femeilor le plac barbatii frumosi si cu bani,nu?Cele care sunt frumoase aleg tipii cu bani,nu neaparat si frumosi,iar cele care sunt simpatice,chiar grase,raman cu barbatii fara bani,dar macar frumosi...Atunci ce fac restul de barbati care nu sunt nici frumosi,si nici cu bani?Se masturbeaza...CONCLUZIA? Femeile romance sunt ori materialiste ori curve...hmmm,unele le au pe amandoua...Se apara dand vina pe economia romaneasca. VA VORBESC DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE CARE AM FOST PLECAT IN LUME SI STIU CE VORBESC....
[:-)))], [:-)))], [:-)))] Legea compensatiei echivalente, exact ca si legea lui Newton in fizica, este precisa, implacabila si imuabila
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...