Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PCOS (20)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui redramy
Draga ALINAOPREA m-am gandit cum sa poti afla de existenta Ureaplasmei fara sa faci culturile din col. Daca ai avea tu crocobaurul asta inseamna ca si sotul tau l-ar avea, ca el se transmite pe cale sexuala[:I]. Asa ca il trimiti pe el sa se analizeze. Am citit ca la Synevo "se efectueaza numai determinari din secretii urogenitale: secretie vaginala, secretie uretrala, urina primul jet doar la barbati si sperma."(de pe site-ul lor). Cred ca si pe la alte laboratoare e la fel. Daca ii iese lui pozitiv inseamna ca il ai si tu. Oare am dreptate?Sarcina usoara in continuare[pup]!
align="right" id="quote2">Iubita ai f mare dreptate.Nu ma gandisem la asta, voi vorbi cu el si cu medicul si asa vom face.Multumesc mult pt. idee.Te pup cu drag !Alina [gravired]7+Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou
Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamaniid="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dariana 29 : si eu am ramas insarcinata in prima luna de metformin si am o fetita sanatoasa,sanatoasa si am fost bolnava in timpul sarcini la greu cu febra,si prima saptaman de sarcina nu am stiut de sarcina si am luat si CAPSULA DE SLABIT o bommba plina de droguri. dar eu am aflat ca sunt gravida deabia cand aveam 7 saptamani.condoleante si domnu sa te ajute sa treci peste, cel ai bine intrebi un medic, ca sa nu te mai chinui singurica atat[pup]

 

ariciu a crescut in curand face un anisor[pk],intre timp asteptam sa[ninge][ninge][cubrad][cubrad][cubrad] si cel mai important [aho][aho]

ary poze si ary povestea unui aricy

 

 

am produse la bazar

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pentru sprijin ; e greu sa-ti blochezi gandurile si sa nu te intrebi : DE CE? De ce tocmai mie? Ce am facut sa merit asta?? Dar mergem mai departe, nu avem de ales...

 

getik1, as dori sa stiu daca si tu ai intrerupt brusc Metforminul dupa ce ai aflat ca esti insarcinata!? ma framanta ideea ca nu am procedat bine, ca poate de aici mi se trage...si ma gandesc ca poate as mai ramane insarcinata si a doua oara cu acelasi tratament, dar imi va fi frica sa-l iau daca nu ma lamuresc exact de efectele lui.. Multumesc!

 

21+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dariana29
Va multumesc mult pentru sprijin ; e greu sa-ti blochezi gandurile si sa nu te intrebi : DE CE? De ce tocmai mie? Ce am facut sa merit asta?? Dar mergem mai departe, nu avem de ales...getik1, as dori sa stiu daca si tu ai intrerupt brusc Metforminul dupa ce ai aflat ca esti insarcinata!? ma framanta ideea ca nu am procedat bine, ca poate de aici mi se trage...si ma gandesc ca poate as mai ramane insarcinata si a doua oara cu acelasi tratament, dar imi va fi frica sa-l iau daca nu ma lamuresc exact de efectele lui.. Multumesc!21+
align="right" id="quote2">da am intrerupt bruscid="size2">id="red"> metforminu si spironolactona,asa m-ia zis doctoru de la Sp Militar.si sarcina a decurs okariciu a crescut in curand face un anisor[pk],intre timp asteptam sa[ninge][ninge][cubrad][cubrad][cubrad] si cel mai important [aho][aho] ary poze si ary povestea unui aricy am produse la bazar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui brunadria
buna ziua fetelor..am o rugaminte la voi: va rog daca va pricepeti:ce parere aveti de raportul lh;9,2ui/l si fsh:6,4ui/l?multumesc mult!"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."
align="right" id="quote2">Bruni, am dat o cautare pe Google "raportul LH/FSH " si am gasit niste explicatii de la fete cu experienta, dar nu prea ma pricep sa reproduc [:D]Da si tu aceeasi cautare si poate te lamuresti.Te imbratisez cu drag [pup]Alina [gravired]7+Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou
Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamaniid="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua fete dragi....

 

AlinaOprea...felicitari vad ca ai reusit.....sa fie intr-un ceas bun si sarcina usoara sa ai...

 

eu nu am mai intrat de ceva vreme pe aici si nu stiu ce s-a mai intamplat....luna trecuta mi-am refacut toate analizele si mi-au iesit foarte bine......atat endocronoloaga cat si ginecoloaga mi-au dat unda verde la bebe si luna asta am prestat pt el..ramane de vazut cam prin 22 dec daca e pozitiv sau nu testul....deja am avut ceva schimbari in corp in ultimele 2 zile...insa stiu ca e prea devreme...ce ma preocupa pe mine ar fi ...

- daca prima sarcina s-a oprit in evolutie la 5 saptamani...eu nefiind sub nici un tratament nici pt PCOS si nici pt Hipotiroidie....acum daca sunt in valori normale si reusesc sa raman insarcinata ce ar trebui sa fac? nu stiu...voi ati luat vreun tratament special pt aceste boli??? de mentinere a sarcinii??? sau pur si simplu doar ce se ia de obicei intr-o sarcina? tare as vrea sa ma pot linisti in aceasta privinta sa stiu ce am de facut din momentul cand am testul pozitiv sa nu mai risc sa se opreasca in evolutie..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum 1 an cand mi-am mai facut aceste analize aveau valorile urmatoare:

 

TSH = 4,1 uU/ml ref: 0,27 - 4,2 uU/ml

Glicemia a jeun : 86,8 mg/dl ref:70-115 mg/dl

Glicemia la 2 h de la glucoza : 166,7 mg/dl ref : pana la 140 mg/dl

INSULINA la 2 h de la glucoza : 251,4 uU/ml ref : pana la 100 uU/ml

 

acum luna trecuta au iesit:

 

TSH = 1,22 microUI/ml ref: 0,35 - 4,94 microUI/ml

Glicemia a jeun : 96 mg/dl ref:70-115 mg/dl

Glicemia la 2 h de la glucoza : 94 mg/dl ref : pana la 140 mg/dl

INSULINA la 2 h de la glucoza : 35,9 uU/ml ref : pana la 100 uU/ml

 

Endocrinoloaga a zis ca daca am reusit cu naturiste sa-mi reglez insulina si sa ovulez spontan nu are rost sa-mi mai dea Metformin ca sa raman...si doar sa refac tsh-ul prin 5 sapt de sarcina sa-mi ajusteze euthyroxul...

ginecoloaga a zis ca ovarul stang mie curat si ovulez ok doar la dreptul s-au mai facut chisturi si e la limita de a fi iarasi polichistic..insa 4 luni sa incerc natural apoi trecem pe altele daca nu iese...

analiza sotului e ok....

 

stresul meu ramane numai legat de ce sa fac sa-mi mentin sarcina daca apare...oricat am cautat n-am gasit info...pt afectiunile mele si o sarcina pierduta sunt trecuta sa sarcina cu risc?? sau e vreun tratament care trebuie luat..?? ma tot repet dar sunt stresata rau....

ca din momentul testului pozitiv si pana as ajunge la consultatie la ginec ....ar dura ceva programarea si sa stiu daca e ceva de facut...

 

in speranta unor sfaturi va multumesc..si va rog sa ma iertati de romanul scris.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui brunadria
buna ziua fetelor..am o rugaminte la voi: va rog daca va pricepeti:ce parere aveti de raportul lh;9,2ui/l si fsh:6,4ui/l?multumesc mult!"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."
align="right" id="quote2">Mi se pare ok raportul. Daca era aproape de 3 era grav.
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.id="size3">id="Script MT Bold">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...