Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PCOS (20)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui andreeag23

AlinaOprea...felicitari vad ca ai reusit.....sa fie intr-un ceas bun si sarcina usoara sa ai...

align="right" id="quote2"> andreeag23id="red"> sa stii ca eu nu iau nimic special pt. a nu pierde sarcina.
Inainte de a ramane insarcinata am luat metformin, acid folic si duphaston din ziua 16 de CM.
Pt tiroida n-am avut nevoie de tratament pt ca desi ATPO era de 5 ori mai mare decat normalul, TSH-ul a fost in limite.
Dupa ce am aflat de sarcina am intrerupt brusc metforminul, la sfatul d-nei prof. Simona Fica si am repetat TSH care a iesit din nou in limite.
Pe tot parcursul sarcinii voi repeta din 6 in 6 saptamani TSH-ul si daca apar ceve modificari, probabil voi primi tratament.
In momentul de fata iau utrogestan (3/zi),aspenter (1 la 2 zile),femibion (1/zi),magneB6(1/zi),vit E(1/zi),vit C(1gr/zi) sau CeTeBe+zinc,acid folic de 5mg (1/zi) si no-spa la nevoie.
Toate vitaminele mi-au fost recomandate de d-na dr Uscatescu,hematoloaga de la Fundeni pt. mutatia trombofiliei.
Trebuie sa ai incredere ca data viitoare va fi bine, nici o sarcina nu seamana cu alta.
Bafta multa !
Pupici tuturor !

Alina [gravired]8+
Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou

Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamaniid="size1">id="teal">id="Tahoma">


Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alinaoprea, tu iei ceva special pentru a nu pierde sarcina: utrogestan 3/zi adica progesteron pentru sustinerea sarcinii.

 

Eu tocmai m-am intors de la Gura Humorului de la petrecerea de Craciun a firmei. A fost fun! Zapada, frig dar frumos.

 


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.id="size3">id="Script MT Bold">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
Alinaoprea, tu iei ceva special pentru a nu pierde sarcina: utrogestan 3/zi adica progesteron pentru sustinerea sarcinii.Eu tocmai m-am intors de la Gura Humorului de la petrecerea de Craciun a firmei. A fost fun! Zapada, frig dar frumos.Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.id="size3">id="Script MT Bold">
align="right" id="quote2"> eu ma refeream la faptul ca nu iau ceva special pt. tiroida autoimuna Hashimoto sau pt. PCOS, ca despre asta ma intrebase andreea.In ceea ce priveste utrogestanul, cred ca majoritatea gravidelor il iau,indiferent daca sufera de ceva sau au pierdut vre-o sarcina.Pupici tuturor !Alina [gravired]8+Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou
Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamaniid="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pt raspunsuri.......intr-adevar eu despre aceste 2 afectiuni intrebam..ca eram tare stresata...stiind ca mai ales in pcos riscul de a pierde sarcinile e tare crescut...stiu ca utrogestanul il iau muulte gravide...

va spuneam ca de luna asta am incercat pt bebe...DD a facut sa simt chiar dupa prima zi toate semnele de sarcina..cu fiecare zi imi apareau tot altele noi..iar in dimineata asta la 7 zile dupa ovulatie mi-a iesit testul pozitiv...e un roz pal a 2 liniuta dar e acolo.....

am plans de fericire..si de la ora 4 nu mai pot dormi...nu ma lasa nici greata..nici foamea..mai astept o saptamana apoi incerc sa iau legatura cu un doctor sa vad ce-mi zice sa iau....

Doamne ajuta sa fie bine pana la capat...

 

Multumesc DD pt mica mea minune [gravired]7 DPO

 

DD ma va ajuta sa-mi vad visul cu ochii!!!

http://www.i-medic.ro/boli/sindromul-ovarului-polichistic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, sunt noua pe acest site desi va citesc de ceva timp , si m-am simtit obligata sa va impartasesc si voua povestea mea .

Am fost diagnosticata sa ovare micropolichistice acum 7 luni. intre timp o gramada de pastile si simulare su clostybelgitsi nimic , ovare nu reactionau la nimic. In urma tratamentului cu siofor 1000 si spirolactona, dupa doar o luna de tratament am avut vestea cea mare sunt gravidutza ( cu mare teama si multe insistente mi-am facut testul pt ca nu vroiam sa fiu din nou dezamagita - cine trece prin astea stie la ce ma refer).

Am vrut sa va povestesc ...........sa stiti ca intotdeauna exista solutii, si sa le incurajez pe cele care inca lupta pt indeplinirea acestui vis.

Va tin pumnii tuturor. ( am scris cam mult sorry!!!)

 

Va pup pe toate

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui redramy
andreeag23 felicitari! Sarcina usoara si la termen!ALINAOPREAesti bine? Cum merge sarcina? Sanatate multa si Doamne ajuta in continuare![pup] pe toata lumea!
align="right" id="quote2">andreeag33id="red"> si deeagid="red"> felicitari din suflet, sarcini usoare si la termen si copii sanatosi va doresc.redramyid="red"> sunt f bine iubita, multumesc lui Dumnezeu.Ieri m-am cam speriat,din cauza unor dureri in zona colului si mi-am sunat medicul care mi-a marit doza de utrogestan de la 3 la 6 pe zi.Avand in vedere antecedentele nefericite sunt cam paranoica.Stau numai in pat, nu fac nici un fel de efort,asa ca ma voi ingrasa ca o purcica,dar pt. mine cel mai important e bebe.Ma voi transforma intr-un incubator pe picioare pt. el .In rest....super fericiti, asteptam cu nerabdare data de 20 sa-l vedem din nou pe gagalice.Revin atunci cu detalii picante de la intalnire [:D]Va pup pe toate !Alina [gravired]8+Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou
Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamaniid="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deeag bine ai venit pe la noi si felicitari! sarcina usoara si la termen! Din nefericire metforminul (Siofor) nu functioneaza la toate femeile cu PCOS, dar observ ca marea majoritate a avut succes cu el! Eu iau de 3 ani si 3 luni metformin (1500 mg/zi,am luat si 2000 dar mi-a fost f. rau) si din nefericire nu am obtinut nici o ovulatie spontana[q]! Dar sper sa ma ajute sa obtin ovocite de calitate la FIV[pk]!

ALINAOPREA stai acasa, nu mergi la servici? Ce bine....!

Ai probleme cu greutatea, ce IMC ai avut inainte de a ramane insarcinata? Ca eu sunt intr-o lupta continua [haibat] cu kg si imi e asa de frica daca o sa raman insarcinata o sa am probleme cu kg in plus! Sarcina usoara in continuare!

[pup] pe toata lumea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui redramy
ALINAOPREA stai acasa, nu mergi la servici? Ce bine....!
Ai probleme cu greutatea, ce IMC ai avut inainte de a ramane insarcinata? Ca eu sunt intr-o lupta continua [haibat] cu kg si imi e asa de frica daca o sa raman insarcinata o sa am probleme cu kg in plus! Sarcina usoara in continuare!
[pup] pe toata lumea!
align="right" id="quote2"> Da redramyid="red">, stau acasa,am renuntat la job inainte de primul FIV, acum 1 an si ceva....
E si bine si rau .
Financiar ne descurcam bine, datorita sotului meu, bineinteles, dar statul acasa innebuneste o persoana activa din fire.
Acum, de cand cu sarcina, e mai bine ca stau acasa si dupa nastere voi fi asa ocupata cu bebe incat voi uita sigur de plictiseala.
In legatura cu greutatea, ce sa zic, incepand din adolescenta am inceput sa pun cate un kg doua si am ajuns de la 65 la 90 kg, avand 1,65 m.
Am mai dat eu jos de vre-o cateva ori dar am pus inapoi.
Sper sa nu iau prea multe kg in timpul sarcinii...vom vedea.
Pup !

Alina [gravired]8+
Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou

Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamaniid="size1">id="teal">id="Tahoma">


Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ALINAOPREA e bine ca puteti sa va descurcati doar cu ce castiga sotul! Eu te cred ca innebunesti stand acasa, si eu sunt o persoana activa si as innebuni! Dar cand o sa vina bebe atunci sa vezi activitate[biz]!

M-am linistit in privinta kg, vazand ca si tu esti o pufosica[pup]! Eu am vreo 86-88 kg la 1.80 m. Sper sa mai scap de cateva! Dar e greu...! Si vin si sarbatorile[pegeam]!

Pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...