Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PCOS (20)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor, va urez la toate un An Nou fericit,, fie ca Dumnezeu sa ne aduca in anul 2011 implinirea dorintelor si multa MULTA SANATATE, COPII FRUMOSI SI SANATOSI si Dragoste! Iar mamicilor deja insarcinate va urez o sarcina usoara si copii dulci!

 

Va pup dulce pe toate si va imbratisez cu drag! Va multumesc la toate pentru sfaturile si sprijinul vostru!

 

id="Impact">id="size2">id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va citesc de mult timp, de cand suspectam si eu ca am PCOS (intre timp mi s-a pus diagnosticul de hiperplazie congenitala suuprarenala) si as avea si eu o intrebare. Constat, de cand am intrerupt tratamentul cu Spironolactone, ca mi-au aparut o multime de perisori pe fata, si cateva firisoare de mustata -nu foarte vizibila, dar ma ingrijoreaza. Nu le-am smuls, nu am umblat deloc si nici nu as vrea s-o fac si ma intreb -exista posibilitatea sa se depigmenteze, daca incep un tratament antiandrogenic mai serios, special contra hirstusimului (citeam parca ca unele dintre voi au luat finasterida). Am programare la endocrinolog la inceputul lui ianuarie si vreau sa ma duc pregatita cu cat mai multe informatii. Problema mea e de fapt, acneea, dar vad ca toate celelalte simptome -caderea si ingrasarea parului, hirsutismul, s-au accentuat in ultima vreme. Multumesc !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu hirsutismul sa sti ca-i lupta grea.

Antiandrogenicele (finasterida, spironolactona etc.) ajuta, dar nu pe firele deja aparute. Pt a se vedea aici rezultate trebuie timp, mult timp, intrucat durata medie de viata a unui folicul este de aprox 2 ani.

La mine rezultatul observat rapid a fost la nivelul scalpului in sensul ca nu mi-a mai cazut asa de mult parul. Apoi, cam dupa 9-10 luni pot spune ca am vazut imbunatatiri la nivelul pufului de pe fata. La mustata si barbie, ce sa-ti spun, parca crestea mai greu dar nu am avut rezultate spectaculoase. Momentan, pentru aceste zone, fac un tratament cu laser (epilare definitiva - desi e impropriu spus definitiva; mai corect ar fi epilare cu laser, de lunga durata).

De depigmentare nu poate fi vorba. Firele negre nu o sa se albeasca de la antiandrogenice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, Gudinde, banuiam eu ca e asa. Imi poti spune la ce cabinet faci depilarea cu laser si daca esti multumita ? Ma gandesc sa imi fac si eu axila si firele de pe spate, pe care le urasc mai mult ca orice. Sper ca in noul an sa reusesc sa aflu daca am sau nu boala pe care o suspectez eu -hiperplazie congenitala suprarenala, si doctorita Corcau sa fie de acord si sa stie sa mi faca un test de stimulare ACTH. Din pacate nu am reusit sa aflu prea multe despre cum se trateaza boala asta in Romania, se pare ca e destul de rar intalnita sau poate mai rar depistata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua fetelor!sunt noua pe aici si nu prea stiu cum sa folosesc pagina...imi doresc mult un bebe insa testul ala de sarcina se tot incapataneaza sa fie negativ....mi-am luat si temperatura bazala, mi-am facut si analize si nu e niciun fel de problema....cand e momentul potrivit sa imi fac testul de sarcina?pe 9 ian ar trebui sa vina menstruatia...SARBATORI FERICITE SI BEBEI CAT MAI FRUMOSI SI CUMINTI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...