Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PCOS (20)


Recommended Posts

Adriancic,

 

E greu de dat cu parerea.

De ce a considerat dr ca 0.8 ar fi ok la tine nu stiu. Si eu stiu ca un testosteron de 0.8 e mare, dar la fel de adevarat e ca analizele se interpreteaza in context clinic, iar pt a se pune diagnosticul de PCOS trebuie indeplinite mai multe criterii.

Ceea ce sigur, sigur iti pot spune este sa intrerupi anticonceptionalele, asa cum ti-a spus medicul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Adijo, multumesc pentru raspuns, inca nu am reusit sa vorbesc cu nimeni din Romania care are boala asta, informatiile mi le iau de pe forumul de pe congenitaladrenalhyperplasia.org,si tot de acolo am aflat si de necesitatea testului de stimulare ACTH pentru stabilirea diagnosticului. Imi spui te rog ce medic te-a vazut, aici in Bucuresti se pare ca nu e prea cunoscut testul asta. Mi-e si mie frica sa iau dexametazona, dar acneea imi da de furca, la 30 de ani, si nu mai pot suporta. In plus, ma simt si foarte obosita si nu fac fata la stres, si am inteles ca asta are legatura tot cu boala. Multa sanatate iti doresc si succes cu tratamentul cu Metformin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui redramy
Buna ziua tuturor,emilia.m am programare pe 21 ianuarie, atunci o sa fac o ecografie si daca totul e ok cred ca o sa incep din aceasi zi protocolul. Oricum va mai tin la curent ca sa-mi tineti pumnii[:)]!Pup pe toata lumea[pup]!
align="right" id="quote2">redramyid="red"> eu i-ti tin pumnii de pe acum.Voi vb si cu bebitzu meu sa faca la fel...asa ca ai din partea noastra 2 perechi de pumni si multi [pup]Alina [gravired]12+Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou
Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamaniid="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sustinere fetelor[flo][flo][flo]!

ALINUTA cum merge sarcina?

Eu din nefericire chiar in aceasta perioada cand voi face FIV-ul voi avea foarte mult de lucru la serviciu, dar sper sa ma fofilez vreo saptamana dupa embriotransfer. Asta e, Doamne ajuta tuturor!

Va pup pe toate[pup]! Sanatate si multa bafta in ceea ce va propuneti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui montelimar
Adijo, multumesc pentru raspuns, inca nu am reusit sa vorbesc cu nimeni din Romania care are boala asta, informatiile mi le iau de pe forumul de pe congenitaladrenalhyperplasia.org,si tot de acolo am aflat si de necesitatea testului de stimulare ACTH pentru stabilirea diagnosticului. Imi spui te rog ce medic te-a vazut, aici in Bucuresti se pare ca nu e prea cunoscut testul asta. Mi-e si mie frica sa iau dexametazona, dar acneea imi da de furca, la 30 de ani, si nu mai pot suporta. In plus, ma simt si foarte obosita si nu fac fata la stres, si am inteles ca asta are legatura tot cu boala. Multa sanatate iti doresc si succes cu tratamentul cu Metformin.
align="right" id="quote2">Montelimar, pe mine m-a diagnosticat un medic endocrinolog din Baia Mare ( eu aici locuiesc).intr-adevar si eu ma simt de multe ori obosita, iar in timpul tratamentului cu dexametazona eram plina de energie : ma trezeam la 5 fara probleme si stateam pana noaptea tarziu. insa am avut si atacuri de panica si crize de anxietate extrema, nervozitate ( ma certam cu sotul tot timpul )in timpul tratamentului. pe mine m-au mai vazut si niste medici din Ungaria si Austria, ei isa nu s-au grabit sa-mi puna diagnosticul de NCAH; mi-au spus ca doar testul genetic e concludent pt aceasta boala- dar eu nu l-am facut, e f. scump.deci si acum sunt in ceata- nu stiu sigur ce am : Ncah sau Pcos.... cert e ca am hiperandrogenism...[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bafta multa redramy!

Eu sunt binicel. Sunt cam stresata ca anul asta vor fi niste schimbari majore la mine la servici si ma tem de restructurari. Iau anticonceptionalele (Diane 35), fac tratamente de par ca sa nu chelesc, iau euthyroxul cu simt de raspundere in fiecare dimineata si planuiesc sa ma apuc de sport intensiv in februarie. Si ma plim pe la targurile de nunti.

 


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.id="size3">id="Script MT Bold">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adijo

Montelimar, pe mine m-a diagnosticat un medic endocrinolog din Baia Mare ( eu aici locuiesc).intr-adevar si eu ma simt de multe ori obosita, iar in timpul tratamentului cu dexametazona eram plina de energie : ma trezeam la 5 fara probleme si stateam pana noaptea tarziu. insa am avut si atacuri de panica si crize de anxietate extrema, nervozitate ( ma certam cu sotul tot timpul )in timpul tratamentului. pe mine m-au mai vazut si niste medici din Ungaria si Austria, ei isa nu s-au grabit sa-mi puna diagnosticul de NCAH; mi-au spus ca doar testul genetic e concludent pt aceasta boala- dar eu nu l-am facut, e f. scump.deci si acum sunt in ceata- nu stiu sigur ce am : Ncah sau Pcos.... cert e ca am hiperandrogenism...[bang]


align="right" id="quote2">

Da, e o boala foarte perfida si dificil de tratat, mai ales ca tratamentul are si el tot felul de efecte secundare. Acum doi ani, mie doctorita nu mi=a spus decat ca am 17 OH progesteronul marit si mi-a recomandat spironolactone, ptr acnee, probabil ca a considerat ca pentru atata lucru nu merita sa iau dexametazona sau altceva. Doar ca la 30 de ani am fata plina toata de cicatrici de la acnee, imi cade parul si chelesc in varful capului si nu se mai poate asa. Pe langa toate astea, sufar si de probleme cu memoria, nu stiu daca sa o pun tot pe seama bolii sau nu. Eu nu stiu ce intelegi tu prin Ncah, eu cred ca sufar de LOCAH, adica lateonset congenital adrenal hyperplasia. Pe site-ul congenitaladrenalhyperplasia.org, forumul lateonset am gasit multe informatii utile, in caz ca mai vrei sa investighezi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...