Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PCOS (20)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
Alina, stiu ca nu iti vine sa crezi, mai ales dupa atatia ani de incercari. Probabil ca si eu in locul tau as fi tentata sa tot fac beta... Dar mai bine stai linistita inca putin si apoi mergi la ecografie :)
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Da Emilia,asa a zis si sotul meu. Am fost azi la ginecolog si mi-a spus sa merg luni pt. eco, azi fiind prea devreme pt. a -i auzi inimioara. Am fost si la endocrinolog si mi-a recomandat intreruperea Sioforului brusc, chiar daca eu citisem ca se renunta la el treptat...si mi-a recoltat sange pt. a verifica TSH-ul pe care-l vom controla lunar de acum inainte. Va pup pe toate ! Alina [gravired]5+ Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, as vrea sa va intreb PCOS este acelasi lucru cu ovare micropolichistice?In urma operatiei prin laparoscopie, mi-au fost curatate ovarele de chisturi, dar doctorita mea nu mi-a zis nimic...de aceste mici chistulete. Vreau sa va zic ca am un ciclu normal de 27-28 zile, fara dureri, analizele hormonale(FSH, LH, Prolactina, estradiol, progesteron, testosteron, TSH) in limite normale,ovulez(la un eco.intravaginal s-a vazut un corp galben)si in urma monitorizarilor, foliculul cu dimensiunea cea mai mare s-a spart. [flo] Lupt, fara incetare pentru realizarea visului mult dorit.[bibe] [ruga] Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, nu stiu ce sa zic despre ce ti-a zis medicul... mai bine ceri si alte pareri. Eu auzisem de aici de pe forum si de pe alte site-uri medicale din strainatate ca sioforul/metforminul trebuie continuat si in timpul sarcinii pentru a minimiza riscul de a pierde sarcina. Sunt link-uri pe prima pagina cu astfel de informatii. Nu uita nici de acidul folic [8D]
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, am gasit eu mesajul lui KIR din 2008: "Salut fetelor! N-am fost de mult timp la voi, dar iata ca am venit si ma bucur sa va vad. Sunem tot mai multe si mai multe! :) Gudinde draga! Scuza ma ca te "contrazic" (In ghilimele, ca defapt nu te zic contra :D ) Metformina se ia in sarcina asa: daca ramai insarcinata in timp ce ai luat metformina, nu cumva sa intrerupi tratamentul inainte de saptamana a 12-a a sarcinii. Este stiut faptul ca probabilitatea unei avort spontan in primul trimestru la pacientele cu PCOS este de 5o%!!! Iar la pacientele cu PCOS, care sunt tartate cu metformina, aceasta probabilitate se reduce la 3%, care este valabila si in cazul femeilor absolut sanatoase. Ba mai mult: nu de mult s-a terminat un experiment mare-mare (in Noua Zelanda, daca mi-am tinut bine minte). Au experimentat o multime de femei gravide, care au avut GDM(diabet de sarcina): le-au tratat cu metformina si insulina. Se pare ca metformina este un tratament OK, pentru GDM. (Nu stiu la noi in tara de ce nu se ocupa nimeni de GDM? Se masoara numai glicemia pe nemancate, care in GDM este perfecta! Definitia GDM-ului este, ca dupa 12o de minute de la mancare, glicemia nu are voie sa depaseasca 7 mmol/l.) Pe de alta parte in lume traiesc oameni de varsta de 3o de ani, a caror mame au luat metformina in timpul sarcinii si sunt OK, sanatosi! D-l dr. Tuu Laszlo, la care ma duc eu in Budapesta, de obicei asa recomanda: metformina, daca ai ramas insarcinata, sa continui tratemetnul cu met pana in sapamana a 12-a a sarcinii, si atunci sa faci o analiza TTGO(cu 75 de gr. de glucoza). Dupa ce are rezultatul, spune daca poti sa te lasi de met, sau nu. DAR! Avand in fata cazul lui Galushca, trebuie stiut, ca metformina NU SE INCEPE in timpul sarcinii! (Si de asta nu este contrazicere, ce zic eu, ca tu de fapt despre asta vorbeai.) Deci daca n-ai luat pana acum, atunci sa n-o iei nici acuma. Iar in timul alaptarii iarasi nu-i bine, ca de obicei nu face bine la volumul laptelui. Alaptarea asta de obicei este foarte ciudata. Toate femeile care alapteaza au pofta mare-mare de dulciuri si la toate felurile de CH (paste, cartofi, paine multa, si altele). Smecheria in timpul alaptarii este ceaiul de ciumarea, care face bine si rezistentei la insulina, si creste volumul laptelui ;) Din pacate nu prea se gaseste in magazine. :( Va doresc numai bine, fetelor, kilograme in minus si BBlasi, care va doriti :) Kir "
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Racheel, in principiu ovarele micropolichistice pot indica si PCOS, dar asa cum exista femei cu PCOS care nu au chisturi pe ovare exista si femei cu chisturi pe ovare care nu au PCOS. Pentru diagnostic de PCOS trebuie sa ai analizele hormonale facute (mai ales LH si FSH in ziua 2 a Ciclului Menstrual -> daca LH e mult mai mare decat FSH atunci e clar semn de PCOS). Uite mai multe informatii aici: [url]http://tl-ph.facebook.com/note.php?note_id=138980109448050[/url] Eu sper sa nu ai PCOS [flo]
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

emilia, am analizele hormonale din ziua 3-a: LH 1,15nmol/L valori 0,22-2,9 FSH 6,61mUI/mL valori 3,5-12,5 Ele sunt masurate diferit, eu cum imi dau seama?[batcap]Doctorita mea s-a uitat pe ele si a zis ca sunt bune...[:-@] Mersi, frumos[flo] Lupt, fara incetare pentru realizarea visului mult dorit.[bibe] [ruga] Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ALINAOPREA
Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
Alina, stiu ca nu iti vine sa crezi, mai ales dupa atatia ani de incercari. Probabil ca si eu in locul tau as fi tentata sa tot fac beta... Dar mai bine stai linistita inca putin si apoi mergi la ecografie :)
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Da Emilia,asa a zis si sotul meu. Am fost azi la ginecolog si mi-a spus sa merg luni pt. eco, azi fiind prea devreme pt. a -i auzi inimioara. Am fost si la endocrinolog si mi-a recomandat intreruperea Sioforului brusc, chiar daca eu citisem ca se renunta la el treptat...si mi-a recoltat sange pt. a verifica TSH-ul pe care-l vom controla lunar de acum inainte. Va pup pe toate ! Alina [gravired]5+ Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou
Eu nu am renuntat la metformin cand am aflat ca sunt insarcinata...am mai continuat o perioada (nu mai stiu exact cat). Renuntarea s-a facut treptat. Sfatul meu este sa nu renunti inca la el. Sarcina usoara iti doresc![flo] ------------------------ [url="http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe de vara 2010&page=9"]daca va plac pozele noastre, votati-ne: da-1 si da-2[flo][/url] Dana, mami fericita de [copil] David (2 noiembrie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...