Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Abuz...DA sau NU??


Recommended Posts

Nikole fa tot posibilul sa vezi un avocat si sa afli cum te poti proteja. Iti dai seama ca business-ul nu-l mai puteti avea impreuna dupa aceea, te sfatuiesc sa te interesezi si daca poti sa-ti recuperezi banii prin vanzarea fast foodului. Vezi cum te poti pune la adapost cel mai repede si bine. Si sa speram ca nu-l apuca pandaliile pe al tau sot cand afla ca bagi divort.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 125
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nikole, gata, am intrebat-o pe colega mea! Ea nu stie niciun avocat dar mi-a zis sa te duci la Delegacia das mulheres in SP si sa ceri ajutor. Acolo poti obtine sfaturi, consiliere juridica, suport. Iti urez din suflet mult curaj! Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea! Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria! ___________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole, iti doresc multa putere sa treci peste asta cu intelepciune si echilibru!!!!!! Ai copilasii care te vor sprijini pe drumul ales de tine!!!! [flo] Priveste toata povestea ca pe un nou inceput!!![flo] Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://www.youtube.com/watch?v=NDLoByR4EnI"]David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Blue eyes, multumesc, googlesc sa vad daca au un site oficial, un nr de telefon, sper sa-mi poata da cateva info prin telefon, eu in SP nu am cum ajunge... Nikole, mami de Albastrel si Albastrica And I saw the river Over which every soul must pass To reach the kingdom of heaven And the name of the river was suffering – And I saw the boat Which carries souls across the river And the name of that boat was Love. ---Saint John of the Cross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole, O imbratisare stransa stransa si [asia] in fata ta pentru felul in care iti protejezi copiii. Din pacate nu prea stiu sa-ti dau sfaturi.. la un singur lucru m-am gandit - daca chiar ai nevoie/ te-ajuta un drum la Sao Paulo (pt. Delegacia das Mulheres - dar vezi, poate au o sectie si la voi in oras - sau pt. orice altceva - chiar si un drum la Rio daca este necesar, se poate face si cu autobuzul. Stiu ca este foarte greu cu copiii, dar poate poti sa ii lasi cu soacra ta? pe Kevin, daca pe Luana o alaptezi. La Sao Paulo poti sa mergi si sa te intorci in aceeasi zi. La Rio ar trebui sa ramai peste noapte, dar daca e chiar ff important, intreaba-i si pe cei de la consulat, poate te pot ajuta ei cu o recomandare pt. un loc sigur si ieftin unde sa stai. Si ma mai gandesc ca mi se pare ff important sa iti faci prietene si sa-ti construiesti o retea de suport. Cat de bine vorbesti limba? Stiu ca usor nu e, cu doi copii si fara scoala/servici in afara casei, dar incearca atat cat se poate sa intrii in vorba cu vecinele, chiar la piata, in parc, si pe unde mai mergi, brazilienii in general sunt foarte deschisi si e usor sa intrii in vorba, iar apoi se ajuta mult unii pe altii, intre vecini etc., cu copiii si cu multe altele. Sigur ca se pune problema de incredere in persoana cu care ai lasa copiii la o adica, chiar pe perioade f scurte, dar ma gandesc ca, cu pasi mici, in timp se poate construi si increderea. [pup] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole chiar daca nu te cunosc cu sufletul si mintea sunt alaturi de tine.E foarte greu cu 2 copii intr-o tara straina fara nici un ajutor,ma rog la Dumnezeu sa ai putere sa mergi mai departe pentru cei doi copii sa fie sanatosi,ei nu au nici o vina si nu trebuie sa traiasca intr-un asemenea loc,tu ai o singura viata lupta pentru ea,pentru copii tai,pentru libertatea ta.Doamne ajuta,ma rog pentru tine si in caelasi timp ma intristez pentru ceea ce ti se intampla.[pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va multumesc pentru incurajari dar mai ales pentru sfaturi, recunosc ca nu stiam ca traiesc in abuz..ma gandeam atat timp cat nu ma bate, nu e abuz!!! In urma indrumarilor de aici, dar si de pe privat, am ales sa cer asistenta sociala la institutia mentionata de blue eyes, care are centru si in orasul in care locuiesc. Luni imi voi face programare si la terapeutul care m-a diagnosticat cu TOC, vreau sa ma consult si cu el. Cu ceva timp in urma, vreo doua saptamani, am adus in discutie situatia noastra, mi-a spus ca imediat ce se rezolva lucrurile, imi va plati o chirie , si imi va da 25% din profit, va plati pensie copiilor, insa ...mi-e frica, nu am incredere, la ce am putut auzi acum doua zile, nu m-as culca pe o ureche in ceea ce-l priveste. Plus ca nu vreau mila lui, imi vreau doar drepturile, situatia e f complexa, iar dupa cate realizez eu in urma documentarii, abuzul emotional e de vreo 2 ani ... pe de alta parte daca eu incep toate demersurile, probabil ca se va revolta, insa nu pot sa mai am incredere in el... acum vreo doua luni a batut un cersetor pe strada, ca se juca la interfon si-l puse pacatul pe nefericit, sa sune fix la noi...a auzit vocea mea prin interfon, si atat i-a trebuit...l-a batut pe bietul om[q] a ajuns in casa, mi-a povestit si a inceput sa planga, i s-a facut mila de el... binenteles ca stie toata lumea despre acest incident, ca se mai si lauda[bang] voi intreba si cele doua cunostinte care au asistat la show, daca sunt dispuse sa dea marturie, desi cel mai probabil vor alege sa nu intervina, asta e[q] Atat de trist, nu-mi vine sa cred, Doamne.... Nikole, mami de Albastrel si Albastrica And I saw the river Over which every soul must pass To reach the kingdom of heaven And the name of the river was suffering – And I saw the boat Which carries souls across the river And the name of that boat was Love. ---Saint John of the Cross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicole, Dumnezeu sa-ti fie alaturi si sa-ti indrume pasii in aceasta cumpana a vietii tale. [ruga] Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007) _______________________________________________________________________________________ "Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laaaaiiii[pup][pup][pup][flo] Ioana, Deianira, multumesc fetelor[pup] Aseara am vb cu soacra-mea despre noi, la care ea imi spune ca sa ma gandesc bine, sa "ûit"de faptul ca nu-l mai iubesc, si sa ma gandesc la copii care au nevoie de tata... mi s-a pus un nod in gat, si i-am povestit cu baiatul ei IMI TOT SPUNE SA O BAT PE LUANA!!! Un copil de 7 luni...ca plange !!! Sa incep sa o bat, ca sa nu ajunga ca si Kevin(Kevin nu doarme decat leganat[:I], si doar cu mine) Sau cum il face pe KEVIN...DIAVOL! ori...distrugator, idiot, retardat mintal... nu zilnic normal...dar cand il apuca, si in ultimul timp il apuca des[q] ori cum nu-l lasa sa se uite la discovery kids,si ii pune desene cu scene de violenta, sa devina barbat, nu homosexual!!! sau ii da cola in loc sa-i stoarca o portocala, ori ii ascunde jucariile "valoroase" ptr ca e distrugator si nu stie sa se joace[q] binenteles ca eu intervin si iese scandal... Mai ramane sa pot dovedi toate astea. Nu-i mai trebuie ma-sii in veci sa-i ia apararea... si eu ma gandeam ca toate astea sunt.."nervi" si incercam mereu sa fiu la mijloc innainte de a se ajunge la asa comflicte, incercam sa evit anumite situatii sa nu ajunga sa-l jigneasca.... aseara i-am dschis usa sa iasa afara, a indraznit sa-mi spuna pe la 12 noaptea ca daca nu-mi comvine sa ies afara din casa...el juca un joc cu prietenul lui si cam tipa ca deh...pierdea in favoarea amicului. Luana s-a trezit din cauza zgomotului..am adormit copila la loc, Kevin normal vroia sa stea la tv si el...la un moment dat au inceput sa injure, de fapt el, nu prietenul...i-am spus doar sa-si controleze limbajul... a tipat si mi-a zis sa ies afara, asta asa printre niste injuraturi[q] Mi-am iesit din fire, le-am deschis usa si le-am zis sa iasa amandoi afara ori sun la politie! Prietenul a plecat, sarmanul om doar nu zicea nimic, nici pas, parca mi-a fost si mila de el ulterior... greata si iar greata e tot ce simt, nici de mancat nu pot , si zau ca mi-ar prinde bine, mai am oleaca si dispar ... Nikole, mami de Albastrel si Albastrica And I saw the river Over which every soul must pass To reach the kingdom of heaven And the name of the river was suffering – And I saw the boat Which carries souls across the river And the name of that boat was Love. ---Saint John of the Cross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...