Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Abuz...DA sau NU??


Recommended Posts

Nikole, custodie comuna inseamna 2 sau 3 zile la el si restul de zile la tine; si eu m-am revoltat cind am auzit dar asta putea sa imi promita avocatul ca va obtine; judecatorul hotaraste ce si cum dar pt ca avocatul de asemenea cazuri se ocupa mi-a spus ca de obicei cam asa hotaraste judecatorul; sau 2 zile la el si o seara pe saptamina cina impreuna? pai eu de abia astept sa scap de el sa nul mai vad la fata si va trebui sa iau cine o seara pe saptamina pt tot restul vietii mele cu el[bang]....si nu pot sa demonstrez ca el se poarta urit ca judecatorul nu va considera cai urit cai pune filme violente, nu o spala, ii da sa mince numa junk food sau altele, sau nu am cum sa demonstrez ca o ameninta ca o palia o pauzaste pinai da singele pe nas de am eu cosmaruri noaptea si chiar visez ca chiar se intimpla ( si ea e copil cu handicap pe deasupra) ce sa mai zic, nici nu-i a povesti... si eu am investit mult in relatie dar din pacate viata si situatia nu este dreapta de multe ori! pe linga ca am investit bani va trebui sa-i platesc si datoriile lui facute de el din prostia lui...[bang]macar la voi nu sint datorii... daca nu ai pe nimeni in tara atunci poate sa ramii e solutia, soacra ta e femeie de treaba te-ar ajuta? pina la urma o scoti cumva la capat si reusesti asa ma incurajez si eu pe mine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 125
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

msl, dar de ce custodie comuna, el cere asta? Vrea sa aiba el grija de copii? Cred ca ei cer custodie comuna doar in scopul reducerii pensiei alimentare, ca dc. e comuna tb sa plateasca mai putin pt ca are grija de copii juma' din timp. Dc. ti-ai lua un servici si ai face un "deal" cu el, full physical (and legal dc. poti sa "push") custody contra renuntat la pensia alimentara, cred ca ar fi o sansa. Tipii de acest gen sunt sensibili cand ii atingi la buzunar.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

msl, a zis judecatorul ca sa luati cina impreuna o data pe saptamana??!! Nu stiu cum e in State, dar aici nu poti renunta la pensie alimentara, sunt formule de calcul. Pensia alimentara poate fi mai mare decat cea rezultata, dar nu mai mica. De asta cer tatii mortis custodie comuna. A spune te iubesc înseamna a spune nu vei muri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, chiar daca nu poti renunta pe hartie, oare nu poti face un "deal" cu ei, de genul "indiferent ce pensie alimentara e in acte, tu nu o platesti, iar eu nu te dau in judecata pentru asta; in schimb, tu nu ma dai in judecata pt. custodie comuna". Poate ar merge. PS Eu stiu un caz sigur in care nevasta a renuntat la pensie alimentara si judecatorul a fost de acord, pt ca ea castiga semnificativ mai mult decat barbatul si peste medie in general. Dar de acord ca in general nu se intampla asa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicole, M’am tot gandit weekendul asta la tine, daca iti spuneam ca sper ca lucrurile se vor schimba era in óptica in care copilasi au nevoie de un tatic in viata de zi cu zi dar dupa ce ai mai scris cred ca va va fii mult mai bine fara el! Stii am vorbit cu al meu si (cum si el a crescut intr-o tara latino) imi spunea ca datorita violentei societatii, fiecare isi creaza in fel de carapace, dezvolta un fel de violenta latente – sa fii gata oricand sa ripostezi, pentru ca esti intr-un mediu in care poti fii atacat oricand…El imi spunea ca si el avea aceasta violenta in sine, dar ca traind intr’un mediu normal, cu o criminalitate medie incepi sa te relaxezi si sa traiesti viata normal fara sa te mai uiti peste umar la fiecare secunda…. Ma intreba daca tóate astea nu au inceput decat a’ti ajuns in Brazilia, si daca un poate fi o solutie sa plecati de acolo…daca mai e ceva de salvat din voi doi… Din mesajele tale am inteles ca si in Japonia avea o comportare limita…uff as vrea sa pot sa te ajut cu ceva, am impresia ca sunt foarte multe fete din strainatate care ti’au raspuns…in cazul meu imi imaginez aceasi situatie, singura, copiii, intorsul acasa nu e o solutie…Ma rog ca cineva acolo sus sa te intareasca si sa iti dea puterea sa treci peste perioada asta care va fii dificila[pup] MADA mamica de [url="http://www.comboost.com/Gallery/GalleryDisplay.aspx?r=7359578&ab=1&n=0"]Emily[/url] 07/08/07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu una as merge pana la capat cu demersul divortului. o data inceputa separarea as continua aceasta cale pana la oficierea ei, nu as accepta doar despartirea fizica si spatiala de el. nu conteaza ca te muti in alta locuita si el ramane cu casa, daca se trezeste "peste noapte" si nu mai recunoaste nimic, ba mai mult spune ca totul este numai din vina ta, ca ai plecat fara ca el sa fie de acord si nu plateste nici mancare, nici chirie, nici pensie, sau te mai si acuza ca ai rapit copiii din caminul conjugal!?! eu m-as desparti cu acte in regula, sa fie scris totul negru pe alb: ce obligatii si responsabilitati are el fata de copii, cat drept de vizita are el asupra copiilor, astfel incat sa nu existe discutii ca nu face ceea ce trebuie si nu da ceea ce datoreaza, sa fii acoperita si tu de alte surprize neplacute. nu cred ca el este dispus sa se schimbe, cu atat mai mult cu cat nici nu doreste sa mearga la consiliere. cum sa te duci tu si apoi sa-i povestesti? e absurd!!!! el chiar crede ca ar functiona o astfel de "consiliere" sau o zice asa, la misto, ca sa scape de tine, te ia peste picior, cum se zice!?! Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda...tocmai ce mi-a zis ca nici un judecator nu va recunoaste atitudinea lui ca abuz, ca-mi va rade in nas! De unde se ia cererea de divort? Si binenteles a tinut sa adauge ca fosta sotie a fost mult mai desteapta sa-si pastreze banii, eu am fost proasta si i-am pus la un loc, asa ca... cu terapeutul abia pe 16 pot vb, mi-am facut programare. Nikole, mami de Albastrel si Albastrica And I saw the river Over which every soul must pass To reach the kingdom of heaven And the name of the river was suffering – And I saw the boat Which carries souls across the river And the name of that boat was Love. ---Saint John of the Cross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa vad cum v-a trecut we [flo] sper sa ai vesti bune pe viitor si sa gasiti varianta cea mai echitabila de divort, curaj mult in continuare [pup] Edit : cererea de divort trebuie sa se gaseasca la oficiul de primire la judecatorie sau cum s-au cum s-o fi numind acolo prima instanta care se ocupa de astea. [url="http://bucataria-sylviei.ro/"]BUCATARIA SYLVIEI[/url] Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa cum am mai spus intr-o postare anterioara, el face parte din categoria de barbati un comportament abuziv si dominator. nu ar trebui sa se impuna cu forta, sa tremure toti in fata lui, sa abuzeze de forta fizica sau verbala. sa faci scene, sa tipi, sa urli, sa jignesti, sa lovesti pe cineva strain si apoi sa dai vina pe celalalt ca din vina lui... asta nu e BARBAT, este un tiran. cum adik din cauza ta l-a batut pe omul acelea de pe strada? ai cerut tu asta? a vrut sa te "impresioneze" cumva prin treaba asta? l-ai scos tu din sarite si drept raspuns, ca sa nu te loveasca pe tine l-a lovit pe el? oricare ar fi raspunsul tot nu are o justificare ligica comportamentul lui abuziv si furia lui explimata prin violenta fizica este de condamnat. cu atat mai mult cu cat incearca sa "impsesioneze" un copil care este lipsit de aparare si pe care astfel de secvente il pot marca psihic pt tot restul vietii. mi se pare din cale afara de revoltator, de strigator la cer! nu trebuie sa mai permiti sa se intample astfel de lucruri. daca el a avut o copilarie traumatizanta si a suportat un comportament abuziv din partea tatalui sau, banuiesc ca nu a fost usor pt el acest lucru. acum ce face!?! in loc sa devina un om mai bun, sa demonstreze ca se poate educa si altfel decat a fost el educat, ca EL este ALTFEL, alege in schimb sa se razbune si ii supuna pe copiii lui si pe tine la acelasi tratament la care au fost el si mama lui supusi????? iar pe mama lui chiar nu inteleg de ce ii ia apararea si incearca sa musamalizeze toata situatia. ii e frica de el? sau ii e frica sa iti dea dreptate tie ca nu cumva sa nu iti faci bagajele si sa il lasi balta pe fisu-so, ca si fosta nevasta?!? ea pana la urma ce vrea? sa aibe 2 nepoti abuzati si sa va numiti in continuare "familie"? ea poate sa fie bunica pt ei oferindu-si ajutorul cu tot ce poate, fizic petrecand timp cu ei, material si banesc ajutandu-te cu tot ce au ei nevoie (lapte, iaurturi, fructe, haine, jucarii, cine o tine sa nu le cumpere nepotilor lor lucrurile astea? asa fac toate bunicile), dar trebuie sa fie sincera cu ea si sa recunoasca ca fiul ei greseste fata de tine si fata de copii, sa recunoasca ca fiul ei are o problema si ca trebuie sa si-o trateze! Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole, o imbratisare calda de la mine, imi pare rau ca nu te pot ajuta cu altceva :( Ai grija de tine, fii tare si papa ceva ca sa fi puternica pt "albastreii" tai, ok ? [flo][flo][flo] "Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo] [url="http://travel.webshots.com/album/573223612vBpPcE"]Bodrum Aegean Dream resort 2009[/url] [url="http://travel.webshots.com/album/573221650angsLU"]Canakkale[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Crinutz"]Grecia 2006/2007[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/574759133yeetzI"]Thassos 2009[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...