Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum pun gogonele la borcan?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

. exista vreo 2 metode, cu apa rece si apa calda. pregatesti gogonelele, le speli si le cureti de codite. iti trebuie putin hrean (radacina), cam 2 bucatele taiate ca un creion [:D]. telina, radacina, cam tot asa. poti pune morcovi, taiati, daca iti plac murati. mai pui 2 catei de usturoi si marar - daca ai din ala matur (inflorit) e f bine, daca nu, merge si cu ala normal. dai apa in clocot, adaugi cateva linguri de sare gronjoasa, cat sa iasa apa sarata, ca o saramura. aranjezi gogonelele in borcan, cu toate condimentele si pui cateva betisoare de lemn deasupra legumelor in forma de cruce ca sa le tina la un loc. adaugi apa clocotita, inchizi borcanul si astepti sa se mureze. betisoarele trebuie sa tina toate chestiile in loc, ca altfel se ridica in momentul in care torni apa. dureaza ca 3-4 saptamani, depinde cat de cald este. noi am pus si pepeni:-)
[url="www.razvanphotography.com"]***[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleu, josefine, ce pofta mi-ai facut cu pepenii. si noi am pus gogonele de multe ori de cand suntem in state, eu le pun numai cu apa fierbinte si saramura o fac cu o lingura mare de sare grunjoasa la un litru de apa, in cateva zile mai completez cu niste apa daca au mai tras gogonelele. ies excelente. DAR pepeni as fi vrut si eu, e muratura mea preferata dar niciodata n-am gasit suficient de mici, asa cum mura bunicul. Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gognele spalate le asezi in borcan...doar pe ele sau cu alte legume in combinatie(telina, castravete, conopida, morcov), cu hrean, ardei iute printe, catei de usturoi, frunze de telina si neaparat (ptr culoare) sfecla rosie.cu saramura rece, adik o lingura mare cu varf de sare grunjoasa, nu iodata la un litru de apa. amesteci apa pana se topeste sarea, torni peste muraturi, astupi borcanul si pui ceva tare deasupra. peste 2-3 zile vanturi compozitia si daca mai este completezi cu inca puina saramura. Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007) [url="http://desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe de vara 2010&page=17"] VOTATI Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2[/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/advancedsearch.asp?search=1&catid=0&SearchStr=&AllAnyExact=all&customs_criteria=1&cfs_txt_UMANITAR=Da%20-%20cumparatorul%20alege&cfs_txt_UMANITAR=pt%20Bogdan&PriceFrom=&PriceTo=&StartFrom=&StartTo=&EndFrom=&EndTo=&ExcludeStr=&IsAuction=on&OrderBy=end_desc&MaxResults=50&sbmtAdvSearch=%3E%3E#results"]Am produse la bazar umanitar[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

philip, nici noi nu am gasit prea mici. dar oricum, am pus muraturile in galeti, cum sunt galetile in magazine in care sunt maslinele. deci esti din moldova?:-)) in gasca noastra, doar moldovenii stiau de pepeni murati. tatal meu mai pune si bucati taiate din pepene. hah, sa vedeti ce fete fac americanii cand le-am spus ce muraturi punem! dar acum tre' sa le duc si lor, ca i-am facut curiosi.
[url="www.razvanphotography.com"]***[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici e si reteta dupa care pun eu [url="http://bucataria-sylviei.ro/gogonele.html"]gogonele la borcan[/url] si eu zic ca cel mai bune ies daca pui pe langa ele si ceva conopida si eventual castraveti , le da un gust foarte bun [flo] [url="http://bucataria-sylviei.ro/"]BUCATARIA SYLVIEI[/url] Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Lamuriti-ma si pe mine ce am facut gresit la pusul gogonelelor in borcan? Deci, acu 2 luni am pus 4 borcane de gogonele dupa sfaturile de mai sus, cu apa fiarta cu sare si racita hrean ardei iuti si morcovi si otet sa fiu sigura ca stau azi am zis sa la incerc: fiasco total! cum am deschis capacul a fiert instantaneu! si mirosea cam urit pe deasupra! Deci, ce am gresit?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui msl1
Lamuriti-ma si pe mine ce am facut gresit la pusul gogonelelor in borcan? Deci, acu 2 luni am pus 4 borcane de gogonele dupa sfaturile de mai sus, cu apa fiarta cu sare si racita hrean ardei iuti si morcovi si otet sa fiu sigura ca stau azi am zis sa la incerc: fiasco total! cum am deschis capacul a fiert instantaneu! si mirosea cam urit pe deasupra! Deci, ce am gresit?
Probabil nu a fost buna sarea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...