Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

speranta moare ultima


Recommended Posts

Domnilor,cind v-a veni si schimarea in tara asta din moment ce nu se face nimic?Daca poprul nu e in stare sa faca nimic atunci cine?intrebarea mea este ....in 89 am reusit sa facem revolutie cind aveam un loc de munca asigurat,orice cetatean isi permitea sa mearga si la munte si la mare,acum cind totul a degenerat din rau in si mai rau.............chiar nu mai e nimeni in stare sa produca asa ceva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asta ma intreb si eu de cand a inceput toata tampenia asta cu taiatul din salarii,scumpiri,restructurari samd.Eu nici macar nu credeam ca o sa se ajunga aici, eram ferm convinsa ca poporul roman va face ceva.Dar nu, stam si inghitim mizeriile lor care le trec prin cap, si sunt multe mizerii si idei ca sa mai scoate din buzunarul romanului bani.Iar buzunarele ne sunt goale ca au avut ei grija de asta. alexia_07 Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa faca romanii? Sa ia cu asalt banca nationala ca sa-si imparta intre ei lingourile de aur? Si dupa aceea? Sa ia cu asalt parlamentul? Si dupa ce se vor instala in locul politicienilor, ce sa faca? Sa dea drumul la tiparnita de bani? Eu cred ca altceva ar trebui sa faca romanii. Obiective mai simple si mai usor de atins. De exemplu sa mature benevol scara blocului in loc sa se planga ca nu au bani ca sa plateasca la intretinere o femeie de servici. Sa nu arunce mizerii pe jos in loc sa se planga ca primaria nu da bani suficienti pentru curatenia drumurilor si parcurilor. Sa se respecte reciproc in trafic in loc sa se planga ca nu sunt politisti in intersectii. Sa refuze punga cu ulei si zahar in loc sa-si fotografieze stampila pe partidul care i-a mituit. Sa se adune in sedintele cu parintii si sa reclame in bloc meditatiile fortate. Sa mearga pe jos o suta de metri in loc sa-si parcheze masinile pe carosabil dand vina pe autoritati ca nu s-au construit parcari suficiente. Sa nu cumpere Click in loc sa critice statul ca promoveaza incultura. Sa nu cumpere CD-uri pirat in loc sa planga pe umarul artistilor carora li s-au impozitat drepturile de autor. Sa inceapa cu schimbarea din interior. Dupa ce se va face asta, schimbarea la varf va veni de la sine si pe nesimtite. Nu mai este nevoie de nicio revolutie pe strada. Libertatea a fost castigata si este deplina. Romanul a uitat insa sa faca revolutia si in constiinta lui. Acolo mai este inca mult de daramat, curatat si recladit din temelii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga capcaunule, nu ai sa vezi niciodata ca cel de jos sa se schimbe atata timp cat in capul statului avem numai oameni pusi pe furat si pe jegmanit. nu crezi ca oare ar fi mai bine ca acesti alesi ai nostri sa curete parcurile in loc sa faca acele afaceri fabuloase cu flori de sute de mii de euro? crezi ca in vreme de criza, ne ajuta cu ceva acele flori, sau ne-ar ajuta mai mult curatenia? nu crezi ca in loc sa cheltuie banii pe proiecte care se repeta din an in an, ar trebui sa si puna in practica ceva? sunt sume imense de bani care sunt dati pe proiecte care din start stiu ca nu vor folosi la nimic, ca la anul se mai face o licitatie se mai propune un proiect care ajunge in arhiva diferitelor institutii. ii condamni pe cei care cumpara CD piratate, dar te-ai gandit vreo secunda ca cel care le cumpara nu are banii necesari sa isi cumpere unul original? de ce se asteapta intotdeauna de la cel mic, cand defapt cel mare trebuie sa fie acela care da exemple de cinste, corectitudine, si pana la urma de ce nu de bun simt. stoian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca are mare dreptate capcaunul. Schimbarea trebuie sa vina de la cei multi. 'Cei de jos' sunt cei multi, cei care decid cine ajunge 'sus'. Pana nu nu schimbam noi mentalitatea si incetam sa asteptam sa vina statul sa ne rezolve toate problemele, nu o sa ne fie bine deloc. Eu inteleg ca o societate in care a domnit comunismul 50 de ani e greu de schimbat, mai ales la nivel de mentalitate si educatie, dar numai de noi depinde cum ne crestem copii, ce valori le insuflam. Daca ii invatam ca statul tre sa le dea, tre sa le faca, statul e de vina de aia si de cealalta, inca 50 de ani tot in groapa in care suntem o sa fim.
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=155799"] Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate [/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&show=current&startcount=1&endcount=20&page=1"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url]
Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel de jos trebuie sa se schimbe pentru ca reprezinta majoritatea - care poate impune o anumita conduita. Dar daca majoritatea asta sta cu ochii cascati la ce face o minoritate si incerca s-o imite nu se va ajunge niciodata nicaieri. Daca nu ai bani pentru un CD nu il cumperi. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Ce sa faca romanii? Sa ia cu asalt banca nationala ca sa-si imparta intre ei lingourile de aur? Si dupa aceea? Sa ia cu asalt parlamentul? Si dupa ce se vor instala in locul politicienilor, ce sa faca? Sa dea drumul la tiparnita de bani? Eu cred ca altceva ar trebui sa faca romanii. Obiective mai simple si mai usor de atins. De exemplu sa mature benevol scara blocului in loc sa se planga ca nu au bani ca sa plateasca la intretinere o femeie de servici. Sa nu arunce mizerii pe jos in loc sa se planga ca primaria nu da bani suficienti pentru curatenia drumurilor si parcurilor. Sa se respecte reciproc in trafic in loc sa se planga ca nu sunt politisti in intersectii. Sa refuze punga cu ulei si zahar in loc sa-si fotografieze stampila pe partidul care i-a mituit. Sa se adune in sedintele cu parintii si sa reclame in bloc meditatiile fortate. Sa mearga pe jos o suta de metri in loc sa-si parcheze masinile pe carosabil dand vina pe autoritati ca nu s-au construit parcari suficiente. Sa nu cumpere Click in loc sa critice statul ca promoveaza incultura. Sa nu cumpere CD-uri pirat in loc sa planga pe umarul artistilor carora li s-au impozitat drepturile de autor. Sa inceapa cu schimbarea din interior. Dupa ce se va face asta, schimbarea la varf va veni de la sine si pe nesimtite. Nu mai este nevoie de nicio revolutie pe strada. Libertatea a fost castigata si este deplina. Romanul a uitat insa sa faca revolutia si in constiinta lui. Acolo mai este inca mult de daramat, curatat si recladit din temelii.
este cel mai amplu si concis raspuns! aproape ca nu mai trebuie spus nimik! capcaunule, [flo]
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] _____________________M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...