Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Alina, dar nu poti sa incerci s-o "perii" putin??? Ceva cadouri, eu stiu, flori... ca, e clar, ca socrelei i s-a pus pata pe tine si asa o s-o tina pana da ortu' popii... eu, pe a mea, am luat-o de la inceput cu "mama" (s-a cam strambat maica-mea initial dar i-am zis sa-si vada de treaba ca doar n-am sa-mi strig soacra "soacra")asa ca acum, cand sunt cele doua "soacre" laolalta si strig mama raspund amandoua si, din cand in cand, berbatu' (ca si lui ii mai spun "mama" [:D] sub forma de alint). Le place sa fie gadilate, na, asa o-m ajunge si noi, cine stie. Inca soacra-mea imi spune mie "soacra" ca ma iau de ia ca lasa toate usile de la dulapurile din bucatarie deschise si, daca se poate, si sertarele, de te umpli de vanatai si mereu le inchid dupa ea si ea rade si-mi zice "soacra ce esti"[:D]. Dar, daca am ceva bun duc si soacrei, mai un trandafir doi din gradina, mai un fruct, o gainusa, o bucata de placinta sau de tort atunci cand fac.. de, ce-mi permit si eu. De altfel, nu vine la noi decat daca o inviti cu toate ca face cam 15 minute pe jos de la ea pana la noi... si, i-am zis ca daca asteapta s-o invit eu o sa astepte mult si bine ca eu n-am timp de facut invitatii, n-are decat sa vina cand are chef. Asa ca, Alina, incerca sa-i raspunzi cu inversul monedei folosite de ea. Poate la un moment dat cedeaza. Ca daca va jumuliti reciproc nu iese nimic bun.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

eu le vorbesc la amandoi cu dumneavoastra, dar nu le zic mama si tata la socrii (nu pt ca nu ar merita, ci pur si simplu nu pot), ci genericul "mama-soacra" si "tata-socru" si nu am avut nici un fel de comentariu din partea lor. nu au avut pretentii sa le zic intr-un fel anume, si nici nu pare sa ii deranjeze cum le zic. cred ca au ajuns sa ma iubeasca, in felul lor, amandoi. in ultima perioada socrul meu chiar mi-a zis de cateva ori "tu pt mine esti ca si copilul meu, si tin la tine poate mai mult ca la fi-mea" si chiar cred asta. au fost saptamani intregi (cate 4-6saptam) cand soacra mea a fost plecata la tara (la parintii ei), fara sa o intereseze ca il lasa singuri acasa pe sot si fata ei (cumnata are 24ani, dar de 2 luni e placata din tara) si, multe sarbatori soacra le-a petrecut departe de ei de-alungul anilor, iar eu i-am dat o farfurie cu mancare calda socrului meu si ce am mai avut eu de prisos prin frigider. ca o paranteza, stam in aceeasi curte/casa, dar casa este facuta pe etaje stil ap de bloc, cu intrari diferite, tocmai de aceea suntem separati cu cheltuielile de mancare, lumina, caldura etc. cumnata cand facea ceva de mancare pt ei doi il taxa cu varf si indesat, insa eu i le-am dat cu drag pt ca asa am considerat ca este frumos si omenesc. bineinteles au fost si dati cand "m-am infoiat" pe socri pt ca se certau de fata cu copiii mei. nu sunt de acord sa ii bage pe pitici in scandalurile lor, si ii certam/atentionam in aceeasi masura pe amandoi, nu asteptam sa vina sotul acasa ca sa ma "descarc" pe el ca ai lui fac asta sau ailalta, ci atunci pe loc luam "masuri" cu socrii si le ceream sa inceteze cu scandalul mai ales de fata cu copiii, uneori chiar i-am "amenintat" ca imi iau copiii si barbatul si plec inapoi la bloc in ap dat de parintii mei. sau au fost dati cand le-au dat dulciuri la pitici fara sa intrebe macar daca au mancat de pranz/cina, si normal ca i-am certat. dar nu s-a suparat nici unul. si-au recunoscut greselile si au incercat sa remedieze cumva situatia. asta numesc eu relatie sincera, omeneasca si respectuoasa. cand ai ceva de zis, zii, dar cu respect si civilizat. iar daca nu se poate discuta mai bine eviti scandalul, taci, nu dai motive in plus de cearta, pleci si nu mai revii decat cand sunt de acord sa isi schimbe comportamentul. Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ah, si apropo de dragostea de bunici: desi ei material/banescu nu le dau copiilor mei aproape nimic, mici atentii gen o punga de bomboane, de pufuleti, de napolitane etc le cumpara din cand in cand. dar cea mai mare bucurie pt ei este ca ne-am mutat cu totii acolo: soacra-mea ca are o ocupatie la pensie (pt ca i-au murit ambii parinti intre timp si s-a regules datorita piticilor care au avut nevoie si de ea, i-au dat un scop de a trai), iar socra-meu mereu zice ca atunci cand ii vede alergand prin curte sau cand ii aude duduind pe parchet la noi la etaj simte ca ii creste inima in el, ca pt ei a muncit sa isi vada "curtea plina". Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mirela0521
ah, si apropo de dragostea de bunici: desi ei material/banescu nu le dau copiilor mei aproape nimic, mici atentii gen o punga de bomboane, de pufuleti, de napolitane etc le cumpara din cand in cand. dar cea mai mare bucurie pt ei este ca ne-am mutat cu totii acolo: soacra-mea ca are o ocupatie la pensie (pt ca i-au murit ambii parinti intre timp si s-a regules datorita piticilor care au avut nevoie si de ea, i-au dat un scop de a trai), iar socra-meu mereu zice ca atunci cand ii vede alergand prin curte sau cand ii aude duduind pe parchet la noi la etaj simte ca ii creste inima in el, ca pt ei a muncit sa isi vada "curtea plina". Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)
chiar m-ai facut sa plang mi-as dori si eu asa o alta poveste uarta ca sa vedeti ce socrii am acum 2 zile am aflat ca cumnatelul meu e dus la urgente in AUSTRIA (UNDE LUCRA PT 3 LUNI)cu pietre la rinichi -suna soacra-mea sa -l sunam noi sa vedm ce face -ieri l-a externat si am vb cu el,ne-am bucurat ca e bine,i-am transmis si ei si ea m-a intrebat nu daca e bine,daca vine acasa si dac are tratament,etc ci doar daca are bani si cat a fost platit[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt.Gaby76 am incercat sa ma bag pe sub pielea ei dar nu a mers,cand mergeam la dansa la masa yi duceam bomboane,suc si ce ne mai permiteam si tot fara nici un folos,asa s-a nascut dansa egoista,eu nu vreau sa comentez mai mult,am incercat tot felul de solutii fara prea multe sanse de reusita,incerc cum ati spus voi,sa nu yi raspund poate asa intr-un final isi va da seama si sotul meu ca dansa este de vina(dar uneori numai pot are si omul o limita[q])consider ca si sotul meu are o parte din vina ca de fiecare data cand iam spus ce imi spune mama lui el imi baga replica,iam spus nu am ce sa fac,asa e ea las-o sa zica si etc.Deci de la sotul meu nu prea am mari sperante sa yi spuna ceva scumpei lui mamici[bang],dar asta este suport si eu cat mai pot[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mea m-a enervat in seara asta de i-am zis una de noroc. Sa ne intelegem, soacra mea este o femeie foarte OK, foarte de treaba, ne da, ne face, ne ajuta cu de toate, dar are doua probleme: - relatia cu sotul ei - relatia cu copiii ei In relatia cu copiii ei, este o mama panicoasa si controloare. Vede peste tot pericole, calamitati. Vrea mereu sa stie unde sunt copiii ei, la ce ora pleaca de acasa si la ce ora vin acasa. Vrea sa fie sunata si suna si ea, in disperare, uneori. Nu-i plac schimbarile, incearca sa-i convinga pe copii ca tot cum spune ea e mai bine si ar trebui sa se faca. Fata ei (cumnata mea) nu suporta acest stil de a fi. Este foarte nesupusa, ca sa zic asa, si explodeaza mereu si mereu, ridicand tonul la maica-sa, strigand la ea, comportandu-se dur. Eu i-am tinut partea maica-sii de cateva ori, dar si partea ei, ca are maica-sa un talent de a sari calul... De ce m-a enervat acum: S-a imbracat cumnata sport si s-a dus sa se intalneasca cu niste tineri, pentru activitati sportive. Cumnata are 32 de ani. Cat timp s-a imbracat, ma-sa a stat in curu' ei, cum s-ar spune. Ea nu a vrut sa-i spuna maica-sii unde se duce, asa ca a tras o minciuna. E medic si a spus ca se duce la una din paciente, proaspata mamica. Dupa ce a iesit, a ramas soacra in urma si ne-a luat la intrebari. "Unde merge la ora asta? Ca nu se poate duce la gravidutza aia, ca a nascut si nu mai e gravidutza. Ca asa, in tinuta sport, fara acte la ea, fara geanta? Ca la ora 9 seara se fac alergari? Sa o alerge toti cainii si toti golanii?" Cand am auzit de golani, mi s-a ridicat tensiunea si i-am replicat "daca va spuneam ca s-a dus sa si-o traga cu unu', era mai bine?" S-a ofticat soacra si a plecat suparata. "Ca meritam si eu putin respect..." "Pai tocmai v-ati facut fata curva-curvelor, ati zis c-o s-o fugareasca toti golanii..." "Eu nu am facut-o asa, astea sunt imaginatii de-ale voastre..." Asta dupa ce, saptamana trecuta, a spus ca, daca fiica-sa divorteaza, o sa ajunga "salteaua tuturor golanilor din Braila". Cumnata are un conflict cu sotul si a luat in considerare si varianta divortului. Bai, deci m-am enervat de numa'. Ca sa nu va mai spun ca fetei i s-a oferit un post de medic aici, in oras, sa nu mai trebuiasca sa faca naveta la tzara. S-a intalnit cu un indrumator in acest sens, sa afle mai multe despre post. Nu credeti ca a urmarit-o ma-sa (nu stiu, de la geam, ca s-a intalnit aici, langa bloc, sau chiar de afara), dar a urmarit-o, sa vada cu cine se intalneste... [bang] [bang] [bang] [alcool] [alcool] [alcool] (Amu' ii baga in cap socrului ca noi o incurajam sa divorteze...) Ce se poate face cu astfel de parinti? [url="http://razedesperanta.wordpress.com/"]Blogul meu - de la noi, pentru ei![/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/index.asp"]Bazar general - fiecare implicare conteaza![/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=5439&n=Pantofiori-Dr-Punto-NOI"]Pantofiori de vanzare - noi, frumosi![/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=155759"]Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soacra mea a avut pretentia de la inceput sa ii zic mama dar nu i-am zis niciodata ca nu merita.Socrul saracul a zis sa ii spun cum vreau eu si cum imi vine la indemana si ca pot sa ii zic si mosule ca nu se supara.Lui tare i-as mai zice tata dar trebuie sa zic si la cotoroanta ca se supara dupa aia. Selene_Bunny asa e soacra-mea sa stie ea tot si sa vada ea tot.Daca il suna cineva pe sot eu nu il intreb cine e dar ea imediat,trebuie sa ii spuna ce a vb cu cine si mai ales de ce.Eu oricum nu ii povestesc nimic din ce fac pentru ca incepe cu intrebarile si dupa aia cine stie ce mai interpreteaza.Eu am noroc cu sotul ca ii mai taie avantul ca si pe el il enerveaza la culme aceste intrebari. Odata am venit acasa din oras si am mai stat un pic de vorba cu sotul pe o banca din curte.Si ce credeti am prins-o pe soacra la usa tragea cu urechea[bang] alexia_07 Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm... subiectul asta e tare delicat. Ma intristez sa citesc cate soacre nu stiu sa aprecieze femeia pe care a luat-o baiatul lor [bang] si vad ca vorba pe care o zice viitoarea mea soacra in gluma "soacra, soacra poama acra!!" e adevarata in majoritatea cazurilor. Eu cred ca sunt o norocoasa pt. ca am cea mai buna soacra din lume care ne pune pe noi pe primul loc (sa avem noi, sa fim noi fericiti, linistiti) si pe urma se gandeste si la ea. Atunci cand mai exista mici certuri si le aude si ea (avem 2 case intr-o curte si se mai intampla sa vina sa ia ceva/sa duca in casa unde stam noi) intotdeauna imi tine partea. [:D] Desi stau cu ei de 1 an si jumatate unca nu le zic mama si tata, ci genericul mama-soacra si tata-socru (asta cand striga vecinii la ei si nu sunt acasa, sau ma intalnesc cu cineva cunoscut si vorbim de ei.) Nu stiu daca e normal sau nu, dar inca nu simt ca as putea sa le zic asa. Only me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina sa iti ppovestesc cum e cu mine si soacra rasu plansu nu alta. cand l-am cunoscut pe al meu aveam 16 ani si ceva si am cunoscoto pe masa la vremea aceea mama ce femeie minunata[:-@],dupa ce am terminat liceul si nu am vrut sa ma marit si sa ma mut la el a inceput sa isi arate coltii de vipera,am terminat cu postliceala al meu sa mutat la mine nu ia convenit, am plecat in spania la facut pe al meu sa ne intoarcem logic acasa la el, ne am mutat la el si a inceput vipera cu vb urate la adresa mea doar cand nu era el acasa ma facea ca la usa cortului cand era el acasa nu zicea mai nimik in fata mea dar cand nu eram pe faza incepea cu macaneala al meu ii spunea mereu sa nu se mai ia de ine ce vrea: doua servicii am, casa o tin , in curte gradina stau ce nu ii convine,pai ca ... ideea era ca nu ii dadeam ei banii mei muncitii. a plrecat in italia saramana sa nu o mai vad, si a patito ca multii romanii, dar na femeia poasta este fudula si nu a acceptat realitatea a venit in vara inainte de nunta cu tupeu mofturii fitee ma batut ma injosit si a vrut sa imi ia copilu. dupa nunta se comporta ca si cand nimik nu sar fi intamplat dar nu ma mai vb cu ea nici macar buna ziua.acum aplecat din nou in italia 2 luni nu am raspuns la telefon nici la fix nici la mobil nu vroiam sa vb cu ea. barbatimiu ia zis ca daca nu vreau nu vreau sunt sotia lui si imi respecta deciziile. acu din povestea mea vreu sa intelegii ca naravu din fire nu are lecuire, si orice ai face nu vei castiga respectul ei deoarece nu te vrea si mereu iti va face zile fripte, si daca sotul nu ia atitudine va fi din rau in mai rau, il va tocani azi un pik maine un pik si asa mai departe.poop getik [mamica] mamika de [copil] mika minune ariana-ioana 29.12.2009 [url="http://picasaweb.google.ro/102347085797853723665/AryPozeNoi#"]ary poze[/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156087"]ary povestea unui aricy[/url] [url="http://picasaweb.google.ro/102347085797853723665/Nunta#"]poze nunta[/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4145"]am produse la bazar[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...