Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

alina nici nu ma gandesc sa o mai las pe fata cu ei decat daca mor dar si atunci ei stiu ff bine ca nu au nici un drept asupra ei, nu avem cum sa plecam casa unde stam este pe numele sotului de la bunicii si ce rost are in vremurile astea grele sa stam pe temiri unde cu chirie, doar ca am invatat sa ii ignor[pup] getik [mamica] mamika de [copil] mika minune ariana-ioana 29.12.2009 [url="http://picasaweb.google.ro/102347085797853723665/AryPozeNoi#"]ary poze[/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156087"]ary povestea unui aricy[/url] [url="http://picasaweb.google.ro/102347085797853723665/Nunta#"]poze nunta[/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4145"]am produse la bazar[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

toate mamele/soacrele sunt protectoare cu copii lor, sange din sangele lor, si indiferent cat de mult si-ar iubi nora/ginerele tot mai mult tin partea propriului lor copil. fac o paranteza, ca sa intelegeti amanuntele, soacra mea a fost plecata la tara o luna jumate si de o saptamana de cand a venit, copiii au stat acasa cu ea, nu i-am mai dus la camin saptam trecuta, pt ca erau cam bolnavi si luau tratament, asa ca i-am tinut acasa sub subravegere mai ales ca acum aveau cu cine sa stea (cat a fost saptam aceea de vacanta la camin si scoli eu i-am dus pt ca nu au avut cu cine sa ramana acasa). toata saptama trecuta rebeca a dormit jos la parter cu soacra, rares cu mine, in camera mea. daca tot erau intr-o asa zisa "vacanta" i-am lasat sa faca ce vor fiecare. sunt destul de ingaduitoare cand este vacanta/weckend, in schimb in cursul saptamanii ii tin la mine pt ca nici mama, nici soacra mea nu tin seama de orele de nani si de masa, asa ca prefer sa ii am eu in grija cand este de dus la camin. daca nu ii culc devreme nu se trezesc si sunt ff maraiti. ei au camerele lor separate de a noastra, dar pt ca acum este frig, ca sa nu doarma dezveliti preferam sa dormim fiecare cu cate unul. de obicei sotul doarme cu rares in camera lui rares, iar eu cu rebeca in camera mea, pt ca ea este mai mica si se trezeste inca de 1-2 ori pe noapte sa faca pishu sau sa bea laptic. insa in acea luna jumate cat a fost soacra la tara, sotul a facut numai tura de dupa-masa, asa ca am inversat rolurile, a dormit el cu rebeca. si oricum s-a obisnuit acum cu ea, ca e patul mai mare decat la rares, prefera sa doarma el cu ea, plus sa ma odihnesc si eu. el doar ii ducea la camin dimin, iar pana la 14, cand intra la serv, avea timp berechet sa se mai odihneasca. eu ii luam la 16 de la camin, am stat toate dupa-amiezele doar eu cu ei plus mancare, curatenie, spalat etc, iar seara, la 22 cand se intorcea sotul ii gasea deja culcati pe pitici. deci eu am facut practic totul in aceasta luna jumate. in schimb soacra il plange pe sot, ca deh, a domit cu fata si vaaaai, "cum se duce el obosit asa la serv! ca nu mai e bun de nimic" (parca ar da cu sapa, imi venea sa-i zic) i-am explicat frumos ca nu se duce obosit, ca rebeca nu se trezeste de f multe ori (chiar ea se minunase toata saptamana trecuta cat a dormit la ea cum de nu se mai trezeste rebeca asa des, cum de nu mai face deloc pishu in pat, ce i-am facut de am dezvatat-o), si ca de cele mai multe ori nici macar nu o inveleste, ca nu sta cu grija ei. la care ea "pai d-aia, de obosit ce este! nu o aude, nu o simte ca se dezveleste!!! mai bine lasati fata sa doarma cu mine jos si o luati dimin sa o duceti la camin!" am simtit ca mi se urca piticii pe creier, iar i-as spus clar si raspicat sa stea linistita ca ne descurcam noi, ca in timpul saptamanii copii au un anumit program si nu ma abat de la el indiferent ce zice ea sau altii, iar in weeeknd fiecare face ce vrea, doarme cand vrea si unde vrea!!! desi ar avea cu cine sa stea acasa eu tocmai de aceea am ales sa ii duc pe amandoi la camin si sa nu ii tin acasa, pt ca soacra mea din bunatate si pt ca NU STIE/NU VREA sa ii creasca altfel, ii lasa de capul lor, sa faca ce vor ei. daca vor mananca, daca nu, nu! daca vor dorm de dupa-masa, daca nu, nu! si lista de NU continua... asa ca am preferat sa o duc si pe rebeca la camin, desi putea sa mai stea cel putin 1 an acasa. dar prea o rasfatase si o prostise acasa. dar eu cum m-oi fi descurcat singura cu ei, de 4 ani de zile, cu nopti nedormite si maraieli si raceli si urlete si plansete? nu ma intreaba nimeni cat de greu o fi fost, daca oi fi fost odihnita. eu nu mai stiu ce inseamna sa dormi o noapte linistita fara intrerupri. m-am format asa, si chiar daca sunt plecata intr-un weeekend tot ma trezesc de 1-2 ori pe noapte, pt ca asa mi s-a format mie somnul, in functie de orele de lapte sau de pishui ale piticilor mei. cam asa cu soacrele! trebuie sa nu le iei in seama, ca oricat de bune ar fi si de bine intentionate ar parea, tot nu vor pune semnul de egalitate intre tine si copilul lor, oricat de corecte ar incerca sa fie, oricat s-ar stradui ele babanta tot inclina int-ro anumita parte. Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca orice mama tine cu copilul ei indiferent ce ar face.Dar una este sa arunci niste rautati gratuite si alta sa sari la extrema cealalta.Discutii sunt in orice familie si acasa ma certam cu mama si cu tata. Soacra mea a sarit la extrema cealalta, o perioada buna ce gateam eu, gatea si ea fara sa guste de la mine si il imbia pe fisu sa manance si de la ea,iar sotul meu nici nu se atingea de mancarea ei(fara sa ma laud dar gatesc f. bine )[:D].Orice gateam nu era bun, carnea tocata nu mananca ca nu-i face bine,cartofii sunt cancerigeni cum sa manance baietelul ei asa ceva si exemplele ar putea continua, dar cand gatea ea carne tocata manca pe rupte si facea imediat mancaurile nesanatoase pe care le critica la mine.Sa nu credeti ca gateam cine stie ce ciudatenii doar mancare normala care face tot omul in casa.Si asa a continuat o buna perioada pana cand s-a luat fisu de 2-3 ori de ea, si s-a potolit acum mananca si de la mine si eu de la ea. Soacra mea mi-a stigat ca ma plimb ca o cucoana la fisu in masina si ca ma plimba fisu toata ziua.Daca imi e rau si nu e sotul acasa nici nu se oboseste sa vina sa ma intrebe ce fac.Poate sa imi vina rau in camera ca pe ea nu o intereseaza.Cand am fost in imposibilitatea de a ma deplasa din motive de sanatate fisu gatea saracul si ea statea langa el si ii spunea sa se grabeasca ca ii este foame.Daca suntem unul dintre noi bolnavi avem grija unul de altul ca nici pe fisu nu il baga in seama cand e bolnav[bang]Am scris destul pe ziua de astazi, va pup si numai bine[pup] alexia_07 Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

soacra soacra poama acra tare adevarata fraza [pk] IGNORE asta e solutia si inca ceva...greu greu de facut, sfat de o prietena mamica de aici de pe forum, cu experienta in probleme cu socrosenii, nimic nu se discuta cu sotul despre familia lui, in niciun caz nimic de rau, chiar daca el se plange despre ai lui, noi ne facem ca ploua...nu intram in joc in niciun caz si sa stiti ca e un sfat tare bun, din experienta am vazut ca si el e suparat/nemultumit de ei, se plange, dar la o adica e familia lui si daca zic eu ceva, imi va scoate ochii cu o alta ocazie socra mea i-a facut mamei scandal ca vezi doamne in ce familie buna am intrat eu si ce mare noroc am avut sa-l iau pe fisu...si ca eu nu fac nimic toata ziua si ca mama nu mi-a dat niciun ban, nu m-a ajutat cu nimic iar socru miu m-a dat afara din propria casa, mi-a zis sa imi fac bagajul si sa plec ca nu am contribuit cu nimic...si eu fraiera, am luat unul dintre copii si am plecat la mama intre timp mi-a venit mintea la cap, m-am intors, iar ei sunt ca si morti pentru mine, acum 2 saptamani am avut botezul lui bebe2, soacra n-a binevoit sa apara, iar cu socrul n-am vorbit niciun cuvant, i-amn zis buna ziua dar fara sa-l privesc iar sotzul meu ce sa zic...face exact cum ii canta ei, ii baga in cap tot felul de chestii, dar sper sa remediem problema si culmea culmilor este ca el nici nu avea asa o relatie stransa cu ei inainte sa fim noi impreuna, eu am mai tot insistat sa ii sune, sa mergem pe la ei...mi-am facut-o cu mana mea de cand nu mai vorbim nimic despre ei, totul e mai bine, nu vin pe la noi, nu mergem pe la ei, sotzul se duce in alta camera cand vb cu ei, socrul daca vine sa aduca ceva nu intra in casa si bine face[alcool] asa e cel mai bine, fiecare la casa lui, cat mai putine contacte iar daca sotului ii vine vreo idee sa-i viziteze (desi sper sa nu fie cazul, eu eram cea care intia vizitele la ei sa mai vada si ei nepotii) atunci va trebui sa ma gandesc rapid la un plan pe care sa spun ca il aveam deja pentru ziua respectiva[:D] [gravi] cu bobinache 37s Mami de Mikul Robert Constantin (19.09.2008) [url="http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt.CD27 daca stai prin rahova poate ne intalnim si facem un plan cum sa ne convingem sotiorii sa nu isi mai asculte mamele cand le baga prostii in cap,ca doar cu noi[xinpat]nu cu ele,eu iam spus sotului meu(cu riscum de a ma repeta)daca mai aculta ce spune mama lui si vine la mine si se ia de mine dupa ce ia bagat mama lui tot felul de idei in cap in secunda 2 are bagajul facut si il trimit la mama lui,si daca vrea sa isi piarda familia pentru ea,nu are decat.Eu consider ca intotdeauna trebuie sa ne lasam loc de buna ziua dar cateodata cu asemenea scorpii nu se merita.Sa speram ca isi vor reveni la sentimente mai bune:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina stii speranta moare ultima dar in cazul soacrelelor ssaraca speranta este ucisa din fasa[alcool] asa ca fara supy dar nu o sa se schimbe niciodata.[pup] getik [mamica] mamika de [copil] mika minune ariana-ioana 29.12.2009 [url="http://picasaweb.google.ro/102347085797853723665/AryPozeNoi#"]ary poze[/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156087"]ary povestea unui aricy[/url] [url="http://picasaweb.google.ro/102347085797853723665/Nunta#"]poze nunta[/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4145"]am produse la bazar[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De fiecare data cand sotul vine de la soacra il las in plata lui si daca imi spune ceva yi spun ca nu vreau sa mai ascult ce aberatii a mai spus mama lui despre mine si gata se incheie discutia,legat de dansa am ajuns sa pun vorbele urate care mi le adreseaza la partea posterioara nu are rost sa ma enervez pentru o persoana careia orice as face nu yi place de mine,fiecare om este cum la laat Dumnezeu ,eu nu vreau nici sa ma placa,nici sa ma respecte(inainte vroiam,acum numai)pentru ca am vazut ca nu se poate si stii voi vorba aia"dragoste cu sila nu se poate"asa k am lasat-o balta,merg in vizita,are sa imi spuna ceva urat intorc spatele si plec in alta camera o las sa vorbeasca singura,sotului nu yi mai spun nimic sa vada vinovatul singur
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina si asta este o abordare buna vezi ce iese[pup] getik [mamica] mamika de [copil] mika minune ariana-ioana 29.12.2009 [url="http://picasaweb.google.ro/102347085797853723665/AryPozeNoi#"]ary poze[/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156087"]ary povestea unui aricy[/url] [url="http://picasaweb.google.ro/102347085797853723665/Nunta#"]poze nunta[/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4145"]am produse la bazar[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, imi pare rau pt situatia in care te afli dar te si admir ca ai rezistat atata timp sa inghiti ''aprecierile'' soacrei tale. Inca o data, nu conteaza cata scoala are soacra, gradul de educatie, cultura si civilizatie nu se masoara dupa nr de diplome, cursuri, etc. In definitiv, este o femeie frustrata, pb ei nu esti neaparat tu, cea neportivita pt sotul tau. Dar procedand asa cu tine vrea sa-si demonstreze ei insasi asa-zisa 'superioritate', sa-ti macine increderea ta in tine si relatia ta, etc. Aici ai o pb si cu sotul tau; ar tb sa te sustina - in definitiv esti alegerea lui. El traieste cu tine 24h/ 24h si te cunoaste cel mai bine, deci orice opinie venita de afara (soacra, frati, colegi, amici) ar tb sa-l lase rece. Cat despre respectul pe care ai dori sa ti-l acorde soacra ta, crede-ma ca, sub auspiciile prezentate, te poti lipsi cu totul de el. Eu iti doresc sa fii tare,sa reusesti sa-ti educi partenerul sa te respecte si sa te sustina. Cat despre soacra, daca vei ajunge vreodata sa te saturi definitiv de jignirile ei si o vei pune la punct, vei avea surpriza sa vezi ca va fii f. uimita si s-ar putea sa renunte la aceste atacuri suburbane care-i descalifica 'inalta' educatie. ps: nu vb din carti, crede-ma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...