Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Grecia - Un An Nou Fericit! (4)


Recommended Posts

HO HO HO..salut grecoaicelor [pup] Theo, felicitari ca ti-ai gasit timp pentru aerobic !..e mare lucru cu un bebe mic acasa [flo]. Multumim pentru titlul capitolului. N-am uitat de voi, insa sunt prinsa in febra sarbatorilor [cubrad][cubrad]. Tare frumos e si in Bucuresti, a nins azi noapte si tot ninge. Intr-adevar e frig, dar in casa e tare bine. Stai la caldurica si te uiti pe geam cum ninge. [olala] Astfel simt ca vine craciunul [*][pegeam] [pup] pentru stelios cel cuminte. A mea inca plange la control..chiar daca doar ne masuram sau cantarim. E tare sperioasa. Anouk, muti [pup] si multe imbratisari ca sa intri in atmosfera craciunului. Te inteleg perfect [asia], si mama mea s-a dus la Doamne Doamne in urma cu 7 ani, exact pe 23 nov cand este si ziua sotului meu, deci iti dai seama cam cum imi vine sa sarbatoresc ziua sotului. Sanatate soacrei si mult succes cu operatia. Cat despre conopida si brocoli sunt recomandate de la 8 luni, tocmai pentru ca stomacul bebeilor inca nu e atat de pregatit incat sa le digere, ele fiind destul de grele pentru stomacelul lor mic, cu toate ca au multe vitamine. [pup] sa poarte nick lucrusoarele cumparate cu placere. Almy, bine ai venit !!! [flo] Te-as ruga sa ne povestesti mai mult despre tine. Am inteles ca ai crescut in romania. In ce limba iti vorbeau ai tai ? Ai facut scoala in rom banuiesc...Romana ai invatat-o la gradinitza, afara cu copiii, cum? Vad ca scrii perfect romana si sigur cred ca stii si perfect greaca. Chiar te rog sa ne povestesti cum au decurs la tine lucrurile..noi suntem cam in ceatza avand copii greco-romani ca sa le zic asa [:)], trebuie sa ii facem sa stie ambele limbi la perfectie, daca se poate. Tu care limba o stapanesti cel mai bine, ma refer dintre romana si greaca..banuiesc ca acum stii f bine si engleza, locuind in canada. Cred ca te simti tare bine si te-a ajutat in viatza faptul ca stii 3 limbi. Sau poate mai multe ? [flo] Succes la copt kourabiedes [pofta]. Asteptam poze. Mai intru pana de craciun sa va urez toate cele, insa pana atunci..spor la treaba [:D] mamica fericita de fetitza cuminte [url="http://www.flickr.com/photos/42333902@N04/sets/"]Athina - Eugenia[/url] din 08/june/2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetele mele dragi, intru acum cat am timp. Duminica plec in Atena si pana atunci nu cred ca mai apuc sa mai povestesc ceva. Doctorul soacrei mele a zis ca in cel mai fericit caz o sa fim inapoi pana de Anul Nou. Oricum vreau sa va urez sa petreceti un Craciun cat mai frumos, sa va bucurati de colinde, de cozonaci (care stiti sa faceti haha) si sa aveti multa pace si multumire in suflet. Sa aveti in jur oameni dragi si sa intampinati anul care vine cu zambetul pe buze! Va pup cu drag si abia astept sa-mi ziceti cum ati petrecut! [pup] Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010) [url="http://s1043.photobucket.com/albums/b437/anouk3/Nicolas%20Nov%202010/"]Nicolas in actiune[/url], [url="http://s1043.photobucket.com/albums/b437/anouk3/Decembrie%202010/"]Pozici proaspete[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor m-am intors ieri seara :) Am apucat sa citesc acum si ma bag la povestit de maine cum a fost pe unde am fost.A fost bine frumos ca o concluzie....cam inzapezita situatia insa :) si am obosit cu drumurile...am facut in 10 zile cat am mers/fost acolo 3600km...deci am dormit ieri noapte 11 ore bustean[pk] Pup fetele si bbii si intru maine sper la povestit :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna,fetelor! in sfarsit mai intru si eu,sunt fff ocupata cu 2 copii si cu sotul 3[:D],dar sper sa ma mai primiti[:)] in primul rand , Bun venit!noilor fete,si ma bucur ca ne inmultim acum despre noi: bebe este bine,dar are coliciiiii,si ma rog sa treaca mai repede,Dimitra este ff fericita ca este verisorul ei aici in grecia pt o saptamana si se joaca ff frumos,sigur o sa planga cand o sa plece[q],si eu[q] acum vreau sa intreb daca aveti copii inscrisi si in romania,asta incerc eu sa facem acum,si ne sunt necesare fff multe harti,care ma puteti ajuta cu informati? unde se pune stampila de la haga,pe certificatele de nastere,si pe cel de casatorie? si dac stiti ce taxa se percepe la ambasada pt certificate,pe sait scrie ba 110 e,ba 155E,eu nu mai inteleg nimic[alcool] daca puteti si cea mai mica informatie imi eate de folos,ca tare mult imi doresc,certificate de nastere romanesti la puiuti mei,[q] ma i-a plansul ca tere multe acte mai sunt si sper sa reusesc.... va [pup][pup],si sa avem parte de sarbatori minunate!! nu stiu de ce anul asta nu simt ca vine craciunul[q][q],sper sa-mi treaca,sunt tare deprimata[q] LARISA[mamica]de[zana]DIMITRA(2.02.2007) SI [bebic] (18.11.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello si de la noi![hopsieu] Scuze ca n-am mai scris, insa am fost plecati pe la Salonic vreo cateva zile sa-l vedem pe Mos Craciun la Xmas City, am mai facut cumparaturi, ne-am mai plimbat, am mai iesit si noi din rutina. Anouk3, imi pare rau ca n-am apucat sa-ti urez si eu Sarbatori Fericite in timp util, am vazut ca esti cam amarata ca ati fost nevoiti sa plecati, te inteleg si nu-ti pot fi alaturi decat cu gandul. Sper sa decurga bine operatia soacrei tale si sa va intoarceti cat mai repede acasa. Socrul meu are un by-pass la inima facut acum 10 ani si e verde ca bradu', noi ii spunem "o gambros" [:D]. Am vazut pozicile si filmuletele cu Nick si [m-a]. Alma, cu au iesit kourabiedes? Pana sa intru eu sa-ti spun cum e cu cantitatile voi le-ati si mancat, eu as fi facut cantitati duble, insa si triple e ok, ca oricum va raman. Hai sa intri sa ne spui ce-ai facut sau sa dai cu rosii ca nu ti-am dat reteta buna.[:D] Apropo, ai un nume superb, daca mai fac bb2 si e fetita Alma ii pun numele cu riscul sa mi se urce familionul in cap.[alcool] Mamitza_alex, mi-a trimis si mie mama un pachet si in el era si un cd cu colinde romanesti. I-am cantat lui Stelios, mama, asa i-a mai placut, plangeam si cantam, se uita saracutul la mine cu niste ochi mari. Adevarul e ca de cand am copil am devenit si eu mai nostalgica dupa Romania, nu stiu de ce, probabil ca imi lipseste (desi nu credeam asta vreodata), n-am mai fost de un an jumate de cand am ramas gravi. Ce mai face Bya draga de ea, il asteapta pe Mos?[pup] Ertina, da, am schimbat si titlul capitolului (inca o data [:D]) si am impodobit si bradutul pe prima pagina.[olala] Pai, pot sa ma duc la aerobic, ca Stelios e asa de cuminte incat pot sa ma duc si la streaptease masculin [:D]. Sta cu tati acasa, se joaca amandoi, vorbesc, n-au nici o treaba, asa ca intre masculi.[:D] Ieri, de ex, n-am mai apucat sa-i dau masa de legume ca Stelios dormea cand am plecat eu si i-am lasat-o pregatita sa i-o dea taica-su. Cand m-am intors ei tocmai terminasera si erau ca porcii din cap pana-n picioare de murdari, i-am bagat pe amandoi in baie.[alcool] Dar mie-mi place sa-i vad asa, mi-e drag de ei de mor.[olala] A nins si aici acum vreo cateva zile si se asezase zapada asa frumos, am facut si poze, l-am scos pe Stelios afara cand ningea, i-a placut tare mult, dar pana seara s-a topit zapada [q], bine macar ca a vazut/atins si el zapada. Bubulina ta ce mai face, ii place mai mult in Ro? Sa va aduca Mosul tot ce va doriti.[pup] Moro_K, bine ai revenit, asteptam povesti din Ro, am vazut pozele pe FB si ati facut niste trasee tare interesante, da acilisa detalii ca la anul poate mergem si noi pe traseul asta ca eu n-am mai vazut Casteul de la Hunedoara de cand eram la scoala generala.[alcool] Larisa, tu de ce esti trista ca vine Craciunul? In primul rand bine ai revenit, in al doilea rand pentru colicii lui bebe Ilias foarte bun e Infacolul (aici ii zice Infacolic), Stelios n-a avut colici deloc, insa stiu de pe la prietene ca Infacolul e f bun. Il alaptezi pe bebe? Ce face, cum e sa mai ai un pui, ca mi asa mi-e dor de cand era Stelios mic-mic, eu as vrea bebeii sa ramana asa mici-mici mi-a placut perioada aia de 1-2 luni de la inceput rau de tot.[olala] Ref la problema cu certificatele romanesti noi tocmai ce l-am facut. Iti trebuie asa: buletine (original) mama si tata, certificat nastere mama (romanesc din ala nou), certificat de nastere tata (cu apostila de la Haga), certificat de nastere copil (dar trebuie sa aiba numele pe el, deci trebuie botezat copilul intai, ca acum probabil bebe are un certificat provizoriu din ala fara prenume ca nu e botezat) si asta cu apostila de la Haga, certificat de casatorie romanesc. Apostila de la Haga se punea inainte de alegerile astea locale la Periferia de unde apartinea insitutia care a emis actul (adica de ex certificatul lui Stelios de nastere era facut la Salonic ca acolo s-a nascut si apostila am pus-o la Periferia Salonic), insa acum cu alegerile si cu "kalilkratis" asta nu se mai stie, tre' sa astepti pana dupa anul nou cred. Certificatul de nastere romanesc costa 165 de euro (95 certificatul si 2 traduceri legalizate a cate 30 de euro fiecare), asta daca l-ai facut pana ce a implinit copilul 6 luni, daca il faci dupa e mai scump.[alcool] Sper sa fi fost clara si sa-ti fi fost de folos, daca mai ai intrebari/nelamuriri cele ce ti-am zis te ajut cu mare drag. Pup mamica si puii.[pup][flo] Fetelor dragelor voi mai intra zilele astea sa va urez si eu Craciun Fericit si toate cele bune, hai nu mai fiti triste si melancolice, sanatosi cu totii sa fim, ca restul nu mai conteaza. Va pup si va imbratisez cu drag pe toate.[pup][grup] Theodora mami de [baietel] Stelios 09.06.2010 [url="http://lb1f.lilypie.com/CVZgp3.png"]BEBE STELIOS[/url] [url="http://retete-grecesti.blogspot.com/"]DE'ALE GURII[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza fetele,ce faceti?va astept la cafelutza[cafea]eu am facut o curatenie asa mai in amanunt,deseara merg la magazinul cu produse romanesti,sa ma aprovizionez[pk] de craciun voi face sarmale,piftii,salata de beaof,o ciorba cu carne de gaina,tiramisu,eclere si snikers[pofta]
theo ma bucur ca v-ati relaxat,ei dar mi-ar fi placut sa vedem si noi orasul lui mosu.bya e innebunita dupa mosu[:D].pupici lui stelios,sa-i aduca mosu un cadou mareeee[aho].la noi deja sa incalzit vremea sunt vreo 18 grade,parca vine primavara,de asta e..eu as prefera sa fie mai rece ca sa intru in atmosfera sarbatorilor[:D]
larisa,i poti da si ceai pt colici,sau ceai de musetel cate putin si tei,dar un sirop pt colici isi va face mai bine efectul.stiu cum e cu colici bya a a vut pana pe la 2 luni-3...[asia]
sarbatori fecite tuturor,multa sanatate si fericre!!!![pup][flo][pegeam][pegeam][pegeam][*] Maria-Bianca.3.09.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna si de la noi[nani],raportez o noapte nedormita,si unbebe cu multi colici[bang] ii dau infacolic,dar am impresia ca nici asta nu mai are efect,sa vedem diseara,si ii dau si ceai de marar milupa,mi-a zis dr,o sa iau si de musatel,sa vedem daca merge TEODORA ,multumesc mult pt info,esti o draguta[pup][flo],aici mi-au zis ca p[ot sa-i trec nume la ambasada cand depun actele,iar suma este frumusica,avand in vedere ca este X3,depun si casatoria si 2 copii de alaptat nu alaptez,mi-au dat pastile la spital sa-mi opreasca laptele,ca aveam o problema la un san,si nu puteam alapta cu un san si la dimitra am alaptat doar 2 saptamani,cu pompa(mie alaptatul mi se pare ffff greu) mamitza alex[pup][flo] mersi,o sa incerc,offff tare greu mai este ,hai ca m-am vaitat destul UNDE ESTE MAGAZINUL CU PRODUSE ROMANESTI???? VREAU SI EU,SA NU MAI ASTEPT CATE UN SALAM DIN RO... pup toate fetele,sarbatori fericite!!!!cu multa sanatate si bucuri[pup][8D] LARISA[mamica]de[zana]DIMITRA(2.02.2007) SI [bebic] (18.11.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor,va astept la a doaua cafea pe ziua de azi,am terminat de lustruit baia(la soare te poti uita dar la baia mea ba[:D])
larisa eu i dadeam byei,wather baby gripe(ceva in genul asta)si depon,asa mi-a dat pediatra.noi ne gandim sa mai facem un bb,dar mi-e teama sa nu o iau de la cap cu colicii etc etc[q],pana imi vine mie randul iti doresc muuulta forta si rabdare[pup] .asa pai tu stai in atena,nu? in AHARNON,e cel mai mare market cu produse romanesti(MOLDOVA MARKET) au de toate.sunt sigura ca nu e singurul din atena.in halkidda sunt 2,dar noi mergem la niste prieteni in inofita care au magazin deasta si luam,pt ca stiu sigur ca sunt fresh.[pup]
pupici la toata lumea[flo][pup] Maria-Bianca.3.09.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor...uite nici n-am deschis pc-ul ieri...n-am avut timp :( Citeam zilele trecute ce scria Anouk3....sper sa se faca bine repede soacra ta...sa dea Domnul!Ieri si-a fracturat mana una dintre bunici(aici am 2...de fapt una e a sotului si are o sora si tot bunica ii zic le iubesc pe amndoua la fel:) a cazut...s-a impiedicat si e rau ca e in varsta 81 de ani si cu osteoporoza ...offf...si ieri seara am fost cu ea la spital....ce sa zic ...bine ca e numai mana ca ne era frica sa nu fie bazinul....oricum e greu la varsta asta...si azi am aflat ca si o matusa a mea care orficum e singura si bolnava si-a fracturat si ea mana....offf...uite lucrurile astea nu-si aleg ziua...ceasul rau....asta e... In rest eu alerg am facut cumparaturile azi....am infasurat sarmalele(albe ale bunicii/rosii ale mele:) luat porcusor de lapte...jumate ca nu suntem multi...voi cum il pregatiti?o sa faca si o salata boeuf si o ciorba cu ciolan afumat din RO :D....asta pt duminica....sambata suntem invitati la rude. In Ro noi cand am plecat pe 8 a trebuit sa facem ocol...din kulata pana spre Sofia pt ca din cauza ploilor erau alunecari de teren si inchisesera drumul...si ocolul a fost groaznic...60km in 2 ore juma..am facut 16 ore pana in cta..brrrr....ei si dp 2 zile odihna...prieteni...am inceput maratonul nasi/bunici in valcea alte rude...si dp traseul sibiu/hunedoara-castelul....ne-a placut mult si era perfect pt fotografii inzapezit asa...e impunator si e stilul de arhitectura ce-mi place....ce-a mai ramas din stilul gotic...ca dp cica la renovari l-au dat pe baroc:)apoi s-a pus pe zapada bine in hunedoara am iesit usor usor si ne-am dus in alba-iulia...voiam initial sa mergem a doua zi spre targu-mures sighisoara-brasov dar ne-a speriat vremea si am mers a doua zi direct brasov...nici eu nu-l vazusem bine si soata deloc....si ne-a placut mult mult.In Alba am gasit pensiune ok...mancarea in oras inca...ce sa zic un restaurant nu gasesti....tot intrebam plus ghidul acela "zile si nopti" si erau destule pe hartie in realitate insa unul si cam naspa dar asta e...acolo am mancat...dar n-ai optiuni...adica dc as reface traseul as trece doar prin Alba as vizita in cateva ore si as pleca..In Brasov ai o mie de variante...am mancat f bine si pensiunea f ok...dc aveti nevoie aici sunt cu recomandarile.Ne-am intors in Cta cu zapada....muuulta zapada de credeam pe 17 ca n-o sa apucam pe 18 sa plecam a dat al meu la lopata ca sa iesim...la greu....da am plecam am ajuns si totl ok :) impresia e ca fost f bine...si putea sa fie mai mult:)adica mai multe zile:) Theo nu mi-a trecut prin cap sa-ti fi zis pe 1 sa ne vedem si uite nu stiam ca ai fost aici zilele astea....da trebuie ...reusim noi sa ne vedem... DIMITRA_R sper sa-i treaca colicii lui Ilias repede repede...si ma gandesc ca poate nu simiti ca (inca)ca vine Craciunul pt ca ai muuulte lucruri la care sa te gandesti.Eu am simit cand am facut alaltaieri bradul...si vba lui Theo cand ascult colinde ...si eu ma emotionez :)Ei...si uite ma bag sa fac mancaruri de Craciun si zic ca asa o sa simt mai mult[alcool] mamitza_alex si carmaw [pup][pup] Hai c-o tai...la radio arvila si somn! puuuuuuuuuuuuuup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...