Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Grecia - Un An Nou Fericit! (4)


Recommended Posts

Sarbatori fericite cu bucurii si impliniri alaturi de cei dragi! Iar Mosul sa aduca cele mai dorite si neasteptate cadouri voua si celor apropiati. LA MULTI ANI CU SANATATE! [url="http://ak.imgag.com/imgag/product/preview/flash/pdShell.swf?ihost=http://ak.imgag.com/imgag&brandldrPath=/product/full/el/&cardNum=/product/full/ap/3173936/graphic1"]CRACIUN FERICIT![/url] Theodora mami de [baietel] Stelios 09.06.2010 [url="http://lb1f.lilypie.com/CVZgp3.png"]BEBE STELIOS[/url] [url="http://retete-grecesti.blogspot.com/"]DE'ALE GURII[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La multi ani, fetele Mosului, si un pupic la fiecare: mua Theo, mua Alex, mua Ertina, mua Moro, mua Carmaw, mua Larisa, mua Vicki, mua Nibi_niki, mua Alma! Sper ca ati petrecut un Craciun frumos, cu mult colesterol pe masa!! Noi am revenit pe planeta Skiathos, adica eu si Nicolas. Barbatul mi-a ramas in Atena sa aiba grija de mama lui ca e inca in spital si are nevoie de ingrijire non stop. Deci ma asteapta un Revelion in 2, eu si putza.[q] Moro, ce frumos ai petrecut in patria-muma.. Sunt invidioasa de pleznesc! [q] Ma bucur ca a fost frumos si ati revenit cu bine acasa. 3600 km??? Cred ca vi s-a lipit poponeata de scaun in masina. [:)] Larisa, ce bine ca ne mai zici de tine [pup] Las' ca trec si colicii astia. Noi n-am avut, deci nu pot sa dau sfaturi decat din auzite: Infacol, Babycalm. DEsi, din cate am citit, nu prea ajuta offff. Ceaiul de musetel nu e bun in general de baut, nici pentru mari, nici pentru mici pentru ca e puternic antiseptic si distruge flora intestinala. Cat despre acte, stiu numai ca tare m-am chinuit cu apostila pe o amarata de procura notariala. Am fost initial la un birou de apostilare care apartinea de Prefectura, iar de acolo m-au trimis la Curtea Suprema (sau cum s-o traduce 'Protodikio'). Dar la Protodikio ca simplu cetatean astepti 1000 de ani, asa ca a trebuit sa intervina un avocat si uite asa, dupa 2 saptamani, am pus mizeria aia de apostila. Theo, mai faci aerobic? Sau acum e pauza pentru sarmale? [:D] Pup un Stelios cuminte si frumos! Alex, a venit Mosul la Bya? Cum a reactionat cand si-a vazut cadourile? Ertina, mandra ta ce-a zis de Mos? Vai, nici nu va inchipuiti cat ma bucur ca m-am intors acasa, chiar daca sunt singura cuc. A fost asa de agitat Nicolas in Atena, nu dormea, s-a speriat tare de tot in metrou si s-a pus pe un plans cu sughituri. MI-a cazut o data de pe canapea cat m-am departat 2 secunde de el sa deschid usa la interfon, dar n-a fost nimic serios. Mai socata am fost eu si m-am simtit asa o mama idioata. Dar i-am cumparat si jucarele, care mai de care mai cantatoare, carticele, a si primit multe. Imi cantau toate in valiza! A, si nu mai mananca deloc legume! Dar DELOC! De cand s-a indulcit la fructe, isi tine gura inclestata la legume. Maine ii fac cu carnita de pui sa vad ce-o face. Poate a fost doar ca eram departe de casa. Gata, fug la somn ca zilele astea o sa fiu tot singura si o sa ma termine. Imi cer scuze daca mesajul meu nu e foarte coerent, dar e 12 noaptea si sunt chiauna de oboseala. PS Mi-a fost dor de voi! [pup] Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010) [url="http://s1043.photobucket.com/albums/b437/anouk3/Nicolas%20Nov%202010/"]Nicolas in actiune[/url], [url="http://s1043.photobucket.com/albums/b437/anouk3/Decembrie%202010/"]Pozici proaspete[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani,fetelor!!!haideti la o cola si nite prajiturele,ca eu bag de zor,zilele astea am tot mancat parca numai de craciun se mananca [:D].fete,la Bya a venit mosu,(s-a imbracat sotul in mos)dar cand la vazut,sa pus pe urlat de nu stiam cum sa-l usuiesc afara mai repede,nu am reusit sa-i fac macar o poza cu mosu.asta e,poate la anu ca se mai mareste.a primit multe jucarii,de la mos,de la niste prieteni,dulciuri,hainute.darnic mosu [:D].
anouk3,bine ai revenit acasa,nasol ca ve-ti face revelionul singurei dar asta e[pup],multa sanatate soacrei.si noi de rev,tot acasa vom fi,poate vin niste prietenii cu copilul lor la noi,mai nasol e ca se cam bate cu bya,si cam rupe jucariile si trebuie sa stau intre ei[bang]
pupici la toti bebei,la toate fetele,sarbatori fericite si un an nou mult mai bun!!![pup][flo][pegeam] Maria-Bianca.3.09.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!Ma bucur ca te-ai intors Anouk3 nasol ca e sotul departe...da ce sa zic...sa se faca cat mai repede soacra bine si sa dea Domnul la anul sa fiti toti bine si sa petreceti cat pentru 2 ani sarbatorile:)Si daaa ni s-a lipit partea dorsala de scaune :))) mai amorteam mai ne opream tzopaiam o leaca si la loc in masina :) mamitza_alex si eu inca mai halesc :)) ...ce sa fac dc mai e...si pe de alta parte e bine ca azi uite n-am gatit...si ar mai fi si pt maine,.....da zic sa facem o pauza sa halim vreo macaroana cu sos simplu ca ne-am carnit de tot:))Sunt sigura ca va merge mai bine cu mosu la anu:)o sa va bucurati cu totii de el :) Fetelor eu ma gandesc s-o dau pe tamaie ....ca de vreo sapt tot intr-un ghinion o ducem...deja ma gandesc ca prea se tin lant...hmmm ce sa zic...de la cele mai simple...spart tot ce tin in mana(nu mai sparsesem ceva de vreo 4 ani..)...pana la memebre fracturate(bunica si matusa de care va ziceam)febre... si azi dimineata a intrat unu in sotul meu...cu masina....e bine doar masina mototolita da...prea se tin lant...deci ma bag la tamaiat mai in gluma mai in serios.... Aaaatatica puuuup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MoRo_K Fetelor eu ma gandesc s-o dau pe tamaie ....ca de vreo sapt tot intr-un ghinion o ducem...deja ma gandesc ca prea se tin lant...hmmm ce sa zic...de la cele mai simple...spart tot ce tin in mana(nu mai sparsesem ceva de vreo 4 ani..)...pana la memebre fracturate(bunica si matusa de care va ziceam)febre... si azi dimineata a intrat unu in sotul meu...cu masina....e bine doar masina mototolita da...prea se tin lant...deci ma bag la tamaiat mai in gluma mai in serios....
Au iesit kalikantzarii la plimbare, mai, de-aia toate nebuniile.. [:D] Acu' eu fac haz de necaz, nu te supara pe mine. Bine ca n-a patit nimic sotul tau. Chiar ca toate ti s-au intamplat adunate, draguta de tine. Poate o sfestanie in casa?.. Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010) [url="http://s1043.photobucket.com/albums/b437/anouk3/Nicolas%20Nov%202010/"]Nicolas in actiune[/url], [url="http://s1043.photobucket.com/albums/b437/anouk3/Decembrie%202010/"]Pozici proaspete[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetele,ce faceti?haideti la o cafelutza..[flo]noi stam la caldurica,afara e rece,bate vl,azi am facut ordine,am bagat la spalat,harnicutza ce mai[asia]
fetelor am trimis si eu un mail,pe gmail cu pozici noi..[pk]
anouk2,cum mai e niko cu somnul?tot marait e?
theo,tu pe unde esti?stelios ce face?[pup]
moro_k,[pup]
pupici la toata lumea,o zi buna,merg s aintind hainele...[8D] Maria-Bianca.3.09.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI!!! Multumesc ca m-ati adaugat si pe mine pe lista [pup] M-am intors la servici, asa ca am timp sa scriu, ca acasa e 24/24 busy THEODORA, inca o data multumesc pt reteta. A, facut pana la urma din 1kg faina si 500 gr unt. Mi-au iesit peste 100. Dar atat de buneee...Se topesc in gura. ERTINA, eu am crescut in Romania, iar greaca am invatat-o din familie (bunica mea ne vorbea numai in greceste) dar am facut si cursuri aprofundate pt absolventi de filologie, in Atena. As avea un raspuns la dilema ta cu "trebuie sa ii facem sa stie ambele limbi la perfectie, daca se poate". Am stat de vorba mai demult cu o tanti doctor speech therapist aici, invitata la un program de mamici si bebei si ea ne-a recomandat ca in casa sa se vorbeasca limba materna obligatoriu, pentru ca cea a tarii unde esti o prind copiii automat la joaca/gradinita/scoala. Dar baza limbajului trebuie facuta in limba materna. Bineinteles ca erau si mamici din familii mixte, carora ea le-a sugerat ca un parinte sa vorbeasca o limba, tot timpul, fara schimbari, iar celalalt alta limba. A zis ca astfel nu bulversezi copilul, el invata perfect ambele limbi, dar este foarte importanta consecventa, nu ii vorbesti in alta limba nici daca te implora. Eu am intrebat-o cum sa fac sa-i invat si greaca si mi-a spus ca daca nu vreau sa vorbesc cu ei numai in greaca (s-ar uita tati la noi ca matza-n calendar), sa stabilesc o rutina, adica de ex momentul mesei sa fie numai in greaca, sau al baitei, la joaca in parc, etc. Rutina fiind foarte importanta pt ei. Aici se vorbeste engleza si esti f bine cotat daca stii franceza, asa ca as vrrea sa-i invat si franceza (eu am terminat engleza-franceza), dar deocamdata vorbim cu ei numai in romaneste, pt franceza oricum ii inscriu la scoala cu predare in franceza, iar in greaca ma aud vorbind la pediatru, ca ii am inscrisi la o tanti ellinida si cantand in limba greaca in masina :-)). Si poate ma invrednicesc sa stabilesc niste momente in care sa le vorbesc numai in greaca. Noi am avut un Craciun frumos, chiar daca aici nu e zapada inca, si copiii au primit saniute de la Mos, asa ca asteptam cu nerabdare. Ca avem derdelus in spatele casei. Numai sa se depuna. Am avut si Mosh pe 24, un bunic din gasca noastra, dar a fost recunoscut de copii imediat, asa ca pune-te pe inventat povesti ca "tataia a fost ales a anul asta sa fie ajutor special de-al lui Mos Craciun, si ca asta e o mare onoare", bla bla. N-am convins audienta, dar s-au luat cu cadourile si au uitat. LARISA, ia-o usurel, imi cam suna a depresie post-natala ce ai tu, si e si mai accentuata cand copilul are colici si nu te lasa sa dormi. Eu am avut la primul copil, iar la al doilea am cerut ajutor medical si mi-a prins tare bine. Am avut doua experiente total diferite, dar prima nastere am avut-o in Ro, unde ti se spune clar de catre asistenta (tzipand): "nu mai plange draga, ca pierzi laptele, ce te alinti atat"? Iar a doua in canada, unde am spus de la primele saptamani de sarcina ce simptome am avut prima oara si am fost tratata corespunzator. Fiindca le pasa, cred...Sper sa te simti bine! Si e foarte important sa stii ca tot ce simti e absolul normal si natural, si va trece! Multa sanatate si sa mai putine colici! Alma & [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/alpe_21/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0"]Eleni Maria[/url] (26.09.2005) si Spiros Stefan (14.06.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara!si LA MULTI ANI!!!TUTUROR[flo][pup] de cateva zile incerc sa mai scriu si eu cate ceva pe aici,si nu reusesc f usor....dar sper ca o sa scriu mai des.. noi am petrecut frumos acasa cu mancare traditional romaneasca,in casa cu copii,si a fost tare odihnitor,mie asa imi place... bebe parca doarme mai bine,incep sa cred ca o sa treaca colici in curand[olala] DIMITRA este inebunita dupa fratiorul ei,ii da suzeta de cate ori plange si cum se trezeste alearga la el,si ii place sa-i faca si baie...[olala],iar eu sunt tare fericita ca nu este geloasa si sper sa ramana asa ALMY draga despre limba,eu numai romana vorbesc cu dimitra,intelege tot,dar raspunde pe greceste(cateodata mai pune in propozitie si cuvinte romanesti) i-am spus ca eu nu inteleg greceste si sa nu mai imi vorbeasca in greceste si tot asa o tine[bang] acum i-am explicat ca bebe nu stie greceste si sa-i vorbeasca romaneste,si se duce si ii canta pe greceste[bang] dar cel putin sper ca mai tarziu o sa vorbeasca si romaneste,cel putin ma bucur ca intelege tot pe romana(si imi ramane sa sper,si eu continui sa-i vorbesc numai romaneste) dragele mele va doresc UN AN NOU PLIN DE BUCURI SI FERICIRE!MULTA SANATATE!SI TOT CE VA DORITI ALATURI DE CEI DRAGI![pup][pup][flo][flo] LARISA[mamica]de[zana]DIMITRA(2.02.2007) SI [bebic] (18.11.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...