Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Grecia - Un An Nou Fericit! (4)


Recommended Posts

buna fetelor,ce faceti?haideti la o cafelutza[:)]noi am fost la plimabare,acum bya doarme cu tati,eu am bagat o pizza la cuptor[pofta],in wekend ma mai prostesc si eu[:D].deseara se pare ca meregem la un gratar[:D].vremea tine cu noi,e cald,zici ca vine pastele nu craciunul.imi zicea bunicamea ca si in tara au spus ca va fi o iarna blanda.[pk].carmaw,eu anghinare,n-am mancat,n-am gatit[:D],deci n-am idee.asa e cu musafiri,dupa distractie,trebuie sa faci smotru[:)].larisa,mie aici in halkida,personalul medical mi sa parut ok,am fost tratata omeneste,comditii acceptabile.stiu ca intr-un spital particular esti tratata altfel sunt si alte conditii dar sunt si o groaza de bani pe care i dai.eu am facut ecografii la mitera,era super spitalul,dar sa dau 5000 pt o nastere mi se pare absurd.acum fiecare cum crede.dupa cezariana,ar trebuie sa-ti dea calmante sa nu simtit durerea,spune-le ca te doare si sigur iti vor da ceva.pupici la toata lumea!![pup] Maria-Bianca.3.09.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aici sunt...va citesc ...da uite tot zic sa scriu...mai tarziu mai tarziu[:D] Felicitari Larisa sa va dea Domnul sanatate!sa fie Ilias asa cum va doriti cel mai frumos cel mai destept cel mai cel :)[pup][flo] VI4I am citit msgele tale...ufff...speer sa se calmeze sa gasiti "thn xrush tomh" cum zic grecii...si sunt complet de acord cu Theo...tu prea multe n-ai cum sa faci....sotul tau poate discuta insa altfel...e tatal lui...deci bafta din toata inima!intotdeauna apare o solutie...iese el soarele:)[pup] Noi am tot fost pe afara...e o vreme asa frumoasa pu pu pu sa n-o deochi...tot sa te plimbi....iar in bucatarie n-am prea stat...facut ieri ciorbica de perisoare de-a lor si cu timpul asta frumos am mancat in oras:) deci sunt super plimabata relaxata si happy :)in rest nimic nou pe la noi... Aaaa...mi-am adus aminte ca vbeati de cum e cu gradi aici,la cresa se merge si de la 2 luni,la gradi asa cum ziceati cam de cand nu mai poarta pampersi sau dc e mai devreme duci la gradi pampersi,obligatoriu e de la 4-4 juma pronipia pt un an...sunt gradinite care au si pronipia si apoi sunt nipia iar un an si scoala...si da tre sa lucreze ambii parinti ca sa intre la gradi de stat si uite la gradi aici cumnata mea platea cam 1600 pe an pt mancare cica(adica se presupune ca e gratis gradi da ti se spune ca platesti mancarea) gradi de stat cu inscriere cu un an inainte...cam atatica...ma informai si scrisei :) Theo ziua mea de nastere e 29 octombrie...a si sunt din Cta...asta in cazul in care scrieti si de pe unde suntem in Ro...ca poate ne nimerim sa ne intalnim p-acolo...io stiu...pe de alta parte de fiecare data eu cel putin stau asa putin ca n-am timp de nimic:) Ah...si ne pregatim de plecatul in Ro...ne gandim ce caudou sa luam nasilor...copii prietenilor ii rezolvam cu o plimbare la Jumbo[:D] si pe prieteni dc luam ceva luam de la duty free... Laura te asteptam cu drag...te inscrii in target[:D] cel putin un grec in casa[:D][pup] Carmaw spor la smotru...ohhh covorul....si dai si trage si dai si trage[pup] Mamitza_alex sa-ti traiasca sotul!si distractie placuta la gratar mananca un ciocanel si pt mine:) anouk3 imi plac mult traditiile acestea ce se tin....povesti legende frumoase:) puup fetele si o saptamana buna sa aveti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intru si eu nitel ca bezmetica in noapte. Doarme odorul cu bulbuci. Azi am fost ba la biserica, ba in vizite, ba la plimbarea icoanei (azi au asezat-o inapoi in biserica de unde au luat-o) si n-a dormit putza mai deloc. Carmaw, iar invitati d-astia de belea?!.. Ia pune-i la punct. Te simt eu asa, mai bataioasa, asa ca zi-le ca bucataria se inchide. [:)]. Cat despre anghinare este unul din foarte putinele legume care-mi provoaca stare de voma instantaneu. Am vazut ca le fac cu vita si cu sos rosu, un soi de kokinisto. Theo, m-am gandit sa-i pun nitel ulei de masline (doar un strop) ca nu prea face kk, poate ajuta. Cat era alaptat exclusiv nu ma ingrijoram chiar si cand facea la 5-6 zile, dar acum parca nu-mi vine sa-l las asa. Am bagat fructe, dovlecel, dar nimic. Poate asa e metabolismul lui, nu stiu ce sa zic. Alex, sper ca ati petrecut frumos la gratar, ca sunt convinsa ca vremea a fost superba. A! si sper ca Bya nu mai este bolnavioara. Moro, esti din Constanta! Acolo m-am nascut si am copilarit. Ne-am mutat in Brasov cand aveam eu 14 ani. Dar surorile mele (care sunt mai mari ca mine) acolo locuiesc. Offf.. mi-e dor.. Va pup cu drag si revin cu cafea! [pup] PS. Ziua mea: 3 iunie Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata Si la mine tot se ingreueaza bagajele ,cadouri(cafea papagal,masline ulei de masline 25l-tot dau, 3 sticle mici Uzo 5 metaxa nenumarate mirodeni pt musaca,salata,tzatziki, o sa mai ia vreo 5 sticle de vin satesc si niste sticle de BORDEAUX si graviera pt mama) am masina de piine, vreo 4 kg de cafea(pt mine), faina multa ....e nebunie si mai am si cusca lui Choupy Nu stiu daca mai am loc de portocale si ceva fructe(grenadines) Bagajele le trimit cu AIR France(as vrea eu...) tigania ramine in masina Noroc ca ajungem seara ca sa nu se vada ce descarcam..... Pe urma mai am 2 zile de dat cadouri si facut mincare pt mama ca o sterg la Campina (unde si acolo ma asteapta facut mincare ca vreo 3 zile ramine omu' ..singur...pe 8.12 o tai la BUC la CMU triumph unde ma vad cu chirurgul Deci agenda incarcata!![bang][bang][bang] ps Imi ziceti si mie de ce cind inviti pe cineva la masa la ora 21 vine la 20.30??? E o moda ceva la ei???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! S-a trezit putza la 6.30 si acum sunt chiauna! Carmaw, in primul rand sper ca problema ta de sanatate sa nu fie nimic serios si sa treci cu bine peste ea.[pup] Musafirii aia care vin mai devreme ori n-au ce manca acasa, ori nu sunt greci! Ca pe grec daca-l inviti la 21, pe la 23 inca il astepti. Cat despre 'tigania' din masina, de cate ori n-am mai carat cam ce enumeri tu.. Dar eu calatoream singura asa ca avionul ma manca! Am carat o data inclusiv o tavita rotunda de galaktoboureko! In valiza! Iar cafea papagal, ce-i mai placea mamei mele! Sticle de ouzo? Nenumarate! Dar recunosc ca pisica n-am plimbat-o niciodata. [:D] Cum o sa faci cu matza? O sedezi nitel? Eu inainte sa ma mut de tot in Grecia mi-am mutat motanul de la Brasov la Bucuresti si vai! ce traumatizat a fost. Doua zile a stat numai in dulap, nu manca, nu pisha. Ma duc sa-mi fac cafea poate ma trezesc un pic. O saptamana minunata la toti si toate![pup] Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anouk3
Neata! S-a trezit putza la 6.30 si acum sunt chiauna! Carmaw, in primul rand sper ca problema ta de sanatate sa nu fie nimic serios si sa treci cu bine peste ea.[pup] Musafirii aia care vin mai devreme ori n-au ce manca acasa, ori nu sunt greci! Ca pe grec daca-l inviti la 21, pe la 23 inca il astepti. Cat despre 'tigania' din masina, de cate ori n-am mai carat cam ce enumeri tu.. Dar eu calatoream singura asa ca avionul ma manca! Am carat o data inclusiv o tavita rotunda de galaktoboureko! In valiza! Iar cafea papagal, ce-i mai placea mamei mele! Sticle de ouzo? Nenumarate! Dar recunosc ca pisica n-am plimbat-o niciodata. [:D] Cum o sa faci cu matza? O sedezi nitel? Eu inainte sa ma mut de tot in Grecia mi-am mutat motanul de la Brasov la Bucuresti si vai! ce traumatizat a fost. Doua zile a stat numai in dulap, nu manca, nu pisha. Ma duc sa-mi fac cafea poate ma trezesc un pic. O saptamana minunata la toti si toate![pup] Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)
Buna Da cred ca nu mincase ca dealtminteri sunt din RODOS deci clar greci! Da pe Choury o sa l sedez ...am fost acum 2 sapt le veterinar ia facut alte vaccinuri si a comandat sedativele(acum de fiecare data cind trec pe la el zice ca nu au ajuns...banuiesc ca a uitat ori ca le a comandat din Andromeda) Pe imbecilul asta am un dinte! Am fost cu Choupy la el ca a fost muscat de git,zgiriat pe nas si aproape de ochisor de un pisicoi salbatic ....si doftoru doar ca na zis ca sunt sarita...nu s a uitat la pisicel zice ca i trece pina se insoara....mitocanu' Cei drept am platit op lui Choupy 80E si nu i a dat nimic de durere dupa....prietena mea ce a mai buna si a castrat in Bruxelles pisicu pe 50 e (cu chitanta), l a operat cu laser si a avut sprai contra durerii de dupa operatie....nu ma mir a deloc ca aici stau slab la capitolul protectia animalelor vazind cum se comporta un veterinar... Si cite pisici sunt in libertate ,nemincate ....pt ca aici nu se castreaza ve_ ti spune ca aici opereaza selectia naturala,mai o bataie ,mai o otrava, mai o masina care trece cu 150km/ORA prin sat [bang][bang][bang] Sper ca ti savurezi cafeluta ... ce bei din aceeai fiarta ,filtru, expresso??? [pup][pup][pup]la somnoroase!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am auzit prima data cintece de Craciun...suna asa bizar in greaca...si cind ma uit afara si vad soare....chiar ca nu simt admosfera(eu sunt fana Craciun') VREAU SA PLEC!! Vreau admosfera de Craciun decoratii ,curatenie, covoare rosii pe jos in fata magazinelor, braduti impodobiti peste tot,cintece in oras , oameni veseli bucurosi de fulgii de nea,....vreau sa merg in Germania sa beau vin rosu fiert....deci e clar ca vreau sa plec ACUM![pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cafea filtru Jacobs beau de cand ma stiu. Am piticii mei.. Stiu cum e cu protectia animalelor. Aici animalele au mare noroc ca sunt multi straini care locuiesc permanent. Au facut un adapost pentru caini si este extrem de curat, iar cainii sunt super ingrijiti. Iar pisicile (care sunt milioane!!!) le hranesc si aduc o data la 2 luni un veterinar la care poti merge contra unei donatii asociatiei lor de protectie a animalelor. Cainii pe care ii au posesie localnicii?.. Ce sa zic.. ii infometeaza pana la limita de rezistenta si apoi ii duc la vanatoare.Ii tin intr-o lesa de juma de metru fara apa si mancare, ii mananca capusele. N-au nici o mila! In general strainii (englezi, nemti, olandezi) sunt cei care mai ridica nitel nivelul de inteligenta si cultura al populatiei insulare. Ma duc sa potolesc un marait. Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetele,ce faceti?haideti la o cafelutza[pup].bya doarme,eu rontai la o ciocolata,vai de dieta mea si de sport[:-@]a fost frumos la gratar,am mancat doar aripioare de pui,mici,carnati etc nu mi-au placut.bya mai are muci,dar in rest e ok,i dau sirop pt imunitate(imunomix=pe baza de echinacea)+minodex,tot cu vit pt pofta de mancare.deci mie imi place agitatia aia inaintea plecarii,imi place sa merg la cumparaturi,jumbo=pt copii,cafele,dulciuri pt ceilalti.
multumesc pt urari[pup],sotul,de ziua lui,nu a vrut sa cheme pe nimeni,nici sa zica ca e ziua lui,asa ca stat acasa cu noi[olala].anouk3,jacobs,beau si eu,dar de asta vara nu mai beau la filtru,o fac la ibric[:D].
moro_k,acusi vine vremea sa pleci in tara,soatza mea de la o zi la alta se schimba,ba ca plecam ba ca nu..[:D]ei,sa vina decembrie si vedem.ms pt ca m-ai lamurit cum sta treaba cu gradi,eu la anu o dau la particular,apoi ma informez ce si cum mai departe(asat daca nu ne mutam in ro de tot[alcool])pupici la toata lumea[pup][flo] Maria-Bianca.3.09.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai, nici o miscare in front, mai fetelor? Pai se poate? S-a stricat vremea pe aici si am vazut ca asa e in toata Grecia. Nu e frig, da' bate un vant.. Am fost ieri cu Nicolas la vaccin.. Of si vai! Nu vaccinul in sine, ci masuratorile dinainte, cantaritul.. Ziceai ca-l taie cu drujba. Sa sara din cantar si alta nu! Are 70 cm si 9,5 kg! Dar nu e deloc pufos, pliuri are doar 2 slabe la pulpite. Cred ca are oasele de beton. Iar cu somnul s-a zapacit rau in ultimele 2-3 zile. Nu mai doarme ziua decat foarte putin. Nu stiu ce l-a apucat. Sta la san (ca doar asa adoarme, se linisteste, mai inchide si ochii si peste 2 minute.. bang! ochii larg deschisi, hlizeala, gata de joaca! Cred ca doarme cam o ora cumulat pe zi. E foarte putin pentru 6 luni. Sper sa fie doar o faza ca pana acum a fost relativ bine cu somnul. O seara linistita va doresc si daca cititi mesajul dimineata.. o zi buna sa aveti! Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...