Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Grecia - Un An Nou Fericit! (4)


Recommended Posts

Fetele ajutor nu inteleg nimic am deschis la legislative un topic cu asig de sanatate DEslusiti ma si pe mine Trebuie sa fac o op e MIN 4700E(fara bacsisuri) pt ca nu am asig de sanatate de stat EU stau in BUC unde ma duc? Voi va platiti pt pensie??? Eu as vrea sa platesc un an pt pensie dar in suma sta nu intra si niste banuti pt asigurare medicala?? Stie cineva ...ca s pierduta rau?? PS Pt cine vrea sa consume oua...cookies,tort de clatite(nu te omorii pui nutella daca nu ai timp si l imbraci un frisca si cu portocale iese la fix) HELP!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Anouk, ai PM. Da, de pastilele alea hormonale intrebi ginecologul. Se numesc Dostinex si e un tratament de 2 zile sau unul de 8 zile. Se face numai in momentul in care decizi sa incetezi alaptarea definitiv. Mie mi l-a recomandat medicul pe cel de 8 zile. Carmaw, depinde, tu unde faci operatia in Ro sau in Gr? Oricum, din cate stiu eu nici in Ro, nici in Gr nu se fac asigurari publice de sanatate, daca nu lucrezi. In Ro poti plati pensia din mana cum se zice, faci un contract cu Casa de Pensii si platesti lunar. Insa aceasta pensie nu include si o asigurare publica de sanatate. Insa, si in Ro si in Gr, daca sotul lucreaza si are asigurare publica de sanatate, poti beneficia si tu de asigurarea lui, daca sunteti casatoriti legal, of course. Theodora mami de [baietel] Stelios 09.06.2010 [url="http://lb1f.lilypie.com/CVZgp3.png"]BEBE STELIOS[/url] [url="http://retete-grecesti.blogspot.com/"]DE'ALE GURII[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toate fetele..eu abia de 2 zile am observat ca exista topic cu mamici din grecia(mare bucurie..:D)...pana azi a trebuit sa ma pun si eu la curent cu toate cele 3 capitole..cum spuneam eu sunt noua pe site..numai ce am aflat ca sunt insarcinata, vestea a venit un foarte neasteptata..nu era programat anul asta..oricum..ideea e ca acu am intrat in sapt 9 si inca sunt in stare de soc..o sa imiia cred ca ceva timp sa ma obisnuiesc cu ideea..cred ca sunt o mama mai atipica.. ma bucur foarte mult ca exista topicul asta..stiu ca ma repet..dar chiar sunt ff fericita..eu aici sunt singura..far prietenisi familie doar eu cu sotul...si dupa cateva experiente neplacute prefer sa nu mai fac confidente cu prieteni comuni..e mmai bine asa..in fine..sper ca sunteti bine si ca ma primiti si pe mine in grupul vostru!! Va sarut dulce pe toate si abia astept sa va cunosc mai bine!! Numai bine mamicilor!! [gravi]8+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui theophillina
Anouk, ai PM. Da, de pastilele alea hormonale intrebi ginecologul. Se numesc Dostinex si e un tratament de 2 zile sau unul de 8 zile. Se face numai in momentul in care decizi sa incetezi alaptarea definitiv. Mie mi l-a recomandat medicul pe cel de 8 zile. Carmaw, depinde, tu unde faci operatia in Ro sau in Gr? Oricum, din cate stiu eu nici in Ro, nici in Gr nu se fac asigurari publice de sanatate, daca nu lucrezi. In Ro poti plati pensia din mana cum se zice, faci un contract cu Casa de Pensii si platesti lunar. Insa aceasta pensie nu include si o asigurare publica de sanatate. Insa, si in Ro si in Gr, daca sotul lucreaza si are asigurare publica de sanatate, poti beneficia si tu de asigurarea lui, daca sunteti casatoriti legal, of course. Theodora mami de [baietel] Stelios 09.06.2010 [url="http://lb1f.lilypie.com/CVZgp3.png"]BEBE STELIOS[/url] [url="http://retete-grecesti.blogspot.com/"]DE'ALE GURII[/url]
Eu vreau sa fac op in RO ....si ma costa mult adica 4700 plus plus deci daca aveam asigurare de sanatate era altceva! Eu am asigurare la greci care vine de la francezi....dar nu merge smecheria pt op in ro Sunt in bezna caci pe alt forum mi s a spus ca pot sa mi fac o asig de sanatate ca sa nu mai platesc spitalizarea etc... Deci sunt tottal in ceata [q][q][q][q] ------------------------------------------------------------------- La multi ani tuturor STELUTELOR si tuturor STELIOSILOR!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui carmaw
Citat:
citat din mesajul lui theophillina
Anouk, ai PM. Da, de pastilele alea hormonale intrebi ginecologul. Se numesc Dostinex si e un tratament de 2 zile sau unul de 8 zile. Se face numai in momentul in care decizi sa incetezi alaptarea definitiv. Mie mi l-a recomandat medicul pe cel de 8 zile. Carmaw, depinde, tu unde faci operatia in Ro sau in Gr? Oricum, din cate stiu eu nici in Ro, nici in Gr nu se fac asigurari publice de sanatate, daca nu lucrezi. In Ro poti plati pensia din mana cum se zice, faci un contract cu Casa de Pensii si platesti lunar. Insa aceasta pensie nu include si o asigurare publica de sanatate. Insa, si in Ro si in Gr, daca sotul lucreaza si are asigurare publica de sanatate, poti beneficia si tu de asigurarea lui, daca sunteti casatoriti legal, of course. Theodora mami de [baietel] Stelios 09.06.2010 [url="http://lb1f.lilypie.com/CVZgp3.png"]BEBE STELIOS[/url] [url="http://retete-grecesti.blogspot.com/"]DE'ALE GURII[/url]
Eu vreau sa fac op in RO ....si ma costa mult adica 4700 plus plus deci daca aveam asigurare de sanatate era altceva! Eu am asigurare la greci care vine de la francezi....dar nu merge smecheria pt op in ro Sunt in bezna caci pe alt forum mi s a spus ca pot sa mi fac o asig de sanatate ca sa nu mai platesc spitalizarea etc... Deci sunt tottal in ceata [q][q][q][q] ------------------------------------------------------------------- La multi ani tuturor STELUTELOR si tuturor STELIOSILOR!!!!!
Pai si-atunci de ce nu faci operatia in tara in care ai asigurare? Intreb si eu... Oricum, nu stiu despre ce fel de operatie e vb, insa 4700 mi se pare o suma imensa pentru Ro, chiar si pentru Gr. Adica cine ti-a spus ca caosta atat? E la clinica privata in RO? Ca la spital nu costa nimica, din cate stiu, dar iarasi daca ai asigurare...of, nu stiu ce sa te sfatuiesc. Multa sanatate iti doresc![flo] Theodora mami de [baietel] Stelios 09.06.2010 [url="http://lb1f.lilypie.com/CVZgp3.png"]BEBE STELIOS[/url] [url="http://retete-grecesti.blogspot.com/"]DE'ALE GURII[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit alinuff si poate ne zici ceva despre tine ...macar asa in mare pina atunci iata[flo][flo][flo] ------------------------------------------------------------------- Datorita acestui sistem grec corupt pina in maduva oaselor ...ar trebuiii sa ma prezint aici(fac si ei dar au rezultate modeste)LA SPITAL insotita de avocat(care nu stiu daca este doar al meu...) intelegi deci ...naspa ------------------------------------------------------------------- In Franta nu mai am domicilui si acolo totul e riguros ---------------------------------------------------------------------- Romanii au rezultate bune( da costa atit) ...sunt preturi si mai mari .....pina una alta o sa vedem mai ales ca am si niste dureri de pancreas ....poate ma va pali dorul de duca....cine stie ca nu sunt eterna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Alinuff! sa ai sarcina usoara...si ai destul timp sa te obisnuiesti cu ideea [:D] hehe esti a doua mamica care-si petrece cele 40 de sapt si pe aici[flo][flo] Larisa bine ai revenit! sanatate multa sa aveti si energie multa in perioada asta ca ai nevoie[pup] ai pe cineva mama/sora/soacra sa te ajute acum la inceput?macar acolo mancarea sa o faca?[pup]Dimitra si Ilias! Carmaw-ule si eu ma gandeam ca poate cel mai usor ar fi sa faci operatia in Grecia din moment ce asigurarea ta e transferata din Franta in Grecia...si nu neaparat in Creta de preferat nu in Creta ci in Atena/Salonic siiigguuur gasesti spital bun te interesezi cu ce spitale colaboreaza casa de asigurari la care esti ...pretul de care spui si mie mi se pare mare rau deci cu rabdare intereseaza-te inainte de a lua o decizie si in plus faptul ca ai face in Ro operatia nu e o garantie ca o sa fie mai bine...cum au ajuns spitalele in Ro nu-i deloc o garantie...inca ceva...dc gasesti vreun medic stii pila/cunostinta poate poti face pe asigurarea mamei tale dc chiar vrei sa faci in Ro...nu te indemn la legal:)))) da ...poate merge..aa...si cu pretul pe care il zici cred ca faci operatia si in Franta/Belgia fara asigurare unde ai incredere vbesti si limba....deci mai cerceteaza tema nu te grabi...parerea mea...[asia] Theo [:D] prima zi onomastica a lui Stelios[bum][bum] (ma gandesc ca maine n-o sa ai tu timp sa intri pe net deci zici sa dau cu sorcova de azi:) [s][s] e cu happy name day day da asta am gasit in recuzita:D La multi ani sa va traiasca Stelios!snatate multa si muuult noroc sa aiba![pup][pup][pup]Stelios si mamica! Eu mi-am facut analizele de care tot ziceam ca tre sa le fac...sunt bune in afara de colesterol care e 228 ala total celelalte "bunu" si "raul" sunt ok,calciu ok,fier ok...tiroida in regula...o sa ajung pe la medic sa vedem ce zice... Anouk sper sa gasesti in prima faza un patolog bun...ca mai greu cu alti doctori pe insula...brrr stiu cum e asta-i motivul pt care voiam sa plec din Kos....tensiunea tu in mod normal o ai mai ridicata fata de 9 cu 6?(intreb pt ca eu asa o am in mod normal scazuta deci poate nu-i nimc...) apa multa sa bei...am avut acum vreo 2 ani o faza dimineata rea rau imi scazuse atat de mult tensiunea ca simteam ca sunt inghetata...si primul raspuns primit de la medic a fost bea apa multa....si ficateii au mult fier muult mai mult decat spanacul...sunt in capul listei...la fel si ouale de prepelita(se face cura cu ele) dar nu stiu dc poti manca d-astea cat alaptezi....fetele poate stiu sa-ti zica ....uite cum zice si Theo ca tre sa iei fier dc alaptezi poate d-asta a scazut...deci sanatate muta multa! In alta ordine de idei incep sa ma pregatesc pt plecatul in Ro...maine incepem cu vacsuiala/aranjare ciuf :) Seara bunaaaa!!!! Si inca o data La multi ani Stelios!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele va invit in fata unei cafele f bune pe care o beau de 20 de ani DOUWE EGBERTS AROMA......si nu va spun cite kile ducem in ro din cafeaua asta.... Deci acum asteptam sa vedem ce se intimpla cu vaporul(ca sunt in greva) In principiu miercuri sunt pe drumul de la ATENA catre Saloniki Cam atit azi merg in Chania Va pup si va urez o zi frumoasa ,noilor mamici o zi fara plinsete de bebei([flo]Larisa) si voua un pupic[pup] PS Merçi de ideii Miha cred ca o sa ma duc la spital sa intreb cit costa daca nu mai apar sunati la ambasada Frantei sa vina sa ma scoata dintre'gratii'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetitele mele! La multi ani, bebe Stelios!! Pupa matusa.[pup] Bine ai venit, Alinuff, o sarcina usoara iti doresc si un bebe frumos si sanatos! Asteptam cu interes sa ne povestesti despre tine. [flo] Carmaw, in Grecia eu am avut sigurare de sanatate (IKA) si dupa ce n-am mai lucrat. Eu am lucrat sezonier vara, iar in octombrie mi-a prelungit asigurarea pana in februarie 2011. Nu stiu mai departe ce se intampla, dar sa stii ca eu spitalul tot l-am platit la nastere. Daca nu ma insel trebuie sa ai minim 80 de zile lucrate (ensima) ca sa beneficiezi mai departe de asigurare (repet, IKA). Dar probabil ca tu ai altfel de asigurare si n-ai nici o legatura cu IKA, deci ma aberez de pomana. [:D] Moro, bine ca ti-au iesit analizele ok. Mie tensiunea mi-a mai urcat (normal 12 cu 7 parca aveam), dar bag fier cu regularitate. Ce fain ca pleci in Ro.. Asa imi place asteptarea dinaintea calatoriei, pregatirile.. Wow.. doar ce s-a intors putza de pe spate pe burta!! Ce fericire!! [pup] ca incepe maraiala. Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui anouk3
Buna, fetitele mele! L Carmaw, in Grecia eu am avut sigurare de sanatate (IKA) si dupa ce n-am mai lucrat. Eu am lucrat sezonier vara, iar in octombrie mi-a prelungit asigurarea pana in februarie 2011. Nu stiu mai departe ce se intampla, dar sa stii ca eu spitalul tot l-am platit la nastere. Daca nu ma insel trebuie sa ai minim 80 de zile lucrate (ensima) ca sa beneficiezi mai departe de asigurare (repet, IKA). Dar probabil ca tu ai altfel de asigurare si n-ai nici o legatura cu IKA, deci ma aberez de pomana. [:D] ______________________________________________________________________ Iubita eu am IKA nu altceva dar e o situatie mai speciala tot am scris...am fost victima unui accident (eram exact in zilele cind asteptam asiG de la francezi) deci eu am fost victima accidentului pe 26 martie, am primit asig de la F incepind cu 1 aptrilie ,am fost externata pe 2 APRILIE si EU am o nota de platit de 9800E(cu toate ca fizoiterapia a fost platita de asig EFNIKI unde era cea care a condus masina) Am fost la spital mi sa vorbit execrabil, si am mai si luat un mare avocat care a impuscat banii si zice ca ma apara pe mine dar....cocheteaza vizibil cu avocata casei de asig EFNIKI Deci escrocheria aici e peste tot...avocatul meu zice sa ma duc la spital aici ca 'daca ma inchid' ma scoate el Am sunat sa ma apere ambasada dar ei nu se pot baga mi au dat o lista de avocati care vvorbesc fr...si mi au zis ca daca este nevoie ma scot ei diplomatic(adica nu stiu daca imi zmulg dinti la puscarie ceva de genul asta) Mi se invirte capul unde ajungi ..... Iata un motiv pt care mie nu mi place aici cu toate ca au si chestii bune Dupa cum vedeti nu am mai fost in dim asta la oras ne ducem diseara dar voi trece inainte pe la derbedeul de veterinar sa i dau cu pastilele in cap De 10 zile ma rog de el sa mi dea pastile sa doarma pisicu pe timpul calatoriei in sf le are(au ajuns din nebuloasa ANDROMEDA!!!) si nu sunt pt ce mi trebuie...sunt antideparazitare Sunt de o incompetenta de ma innebunesc!!![bang][bang][bang] pupici mamici dragi!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...