Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cavaleri si zane de iulie - august 2005 * 1 *


Recommended Posts

Buna!

 

Crynaid="red">, dar ce ai patit, iubita!? Sper ca sunteti bine si ca o sa revii repede in forta. Daca mai intri, lasa un nr de telefon pe PM la mine sau la nicoll, sa te sunam din cand in cand, sa stim daca sunteti bine. Aveti grija de voi! [pup]

 

Nicolleid="red"> am vazut pozele. Foarte frumoase poze, superbe modelele din ele. Amandoua fetele au crescut si sunt frumoase foc. Codri are asa o figura de surioara mai mare, mai matura, iar cea mica e dulce foc. Faci o treaba excelenta ca mama a lor[flo]. Putere multa in continuare sa le cresti la fel de frumos.

 

Dianaid="red"> [pup] iti tin pumnii sa se rezolve toate problemele. Imi pare rau ca ai ramas fara slujba, off, ce greu e! Bafta la master si sper sa gasesti repede o solutie buna.

 

Valiid="red"> sanatate multa si bafta si tie cu serviciul!

 

La noi la gradi s-a stabilit la sedinta cu parintii sa se dea cate 150 ron/copil. In astia intra parchetul cumparat si schimbat inainte de a incepe gradinita (cam 65 ron/copil)+ bani pt rechizite (cumpara educatoarele pt toti la fel), jucarii si jocuri noi. Pe langa asta, ducem pt fiecare copil un nr de consumabile (sapun lichid, hartie igienica, pahare de plastic pt apa, servetele de masa, servete de hartie pt bucatarie).

Ca optional, la noi s-a ales de comun acord engleza. Educatoaele ne-au spus ca la grupa mijlocie in programa e prevazut 1 optional sau nici unul. Ele ne-au recomandat engleza si am fost toti de acord. O sa faca de 2 ori pe saptamana cate jumatate de ora.

Pe de alta parte, Bianca a auzit la niste coelgi si a vazut afise cu reclama la niste cluburi de dans, asa ca ma bazaie de vreo saptamana ca vrea la dansuri. Acum caut cea mai buna solutie (ca locatie, timp, bani). Rares nu vrea la dansuri, asa ca trebuie sa gasesc altceva pt el, pt ca as vrea sa faca si el un sport. Mama unui coleg de-al lor de grupa e profesoara de innot pt pitici la o sala care are si piscina. O sa-l duc acolo de cateva ori, sa vad daca ii place, daca il tenteaza.

 

 

Azi sunt cu Rares acasa, ca s-a trezit vomand de pe la 4. Nu stiu de la ce e, dar banui ca de la ceva ce a mancat. Bianca e bine. Spre surprinderea noastra, a fost foarte intelegatoare si a plecat singurica la gradi, fara Rares. E prima data cand sunt despartiti atatea ore. Rares deja ma intreaba de vreo ora, cand vin Bianca, ca ii e dor de ea.

 

Va pup, ma intorc la munca. O zi buna!

 


concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi

 

'Cos what I feel is the only truth for meid="size1">id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna mamici!Acum m-am adunat si eu dupa drumuri...

Laura id="red">[asia] multumim tare mult pentru aprecieri!Asa este,au crescut fetele...si sper din suflet sa le pot creste macar pe aceeasi linie.Sanatate multa lui Robert,speram sa treaca repede [pup]Si sa ai spor sa gasesti pentru Bianca dansuri in zona,iar pentru Rares un sport care sa-i placa.Si noi asteptam sa facem 5 ani sa mergem la inot.Nu-i primeste la bazin pana la acea varsta.

Azi dimineata cand am dus-o pe Codruta la gradinita am stat de vorba iar cu asistenta.Mi s-a umplut fata de bube iar.Desi i-am dus lapte praf de soia,si i-am rugat sa nu-i dea nimic ce are in componenta lapte...[bang]au zis ca ce sa-i dea de mancare,ca ei pun si in piure si in pilaf unt.[bang][bang]Simplu,ii dati doar ciorba si carene la felul doi.Astia sunt batuti in cap,le-am zis ca nu vreau sa platesc mai putin,nu vreau decat sa nu-i dea.Trebuie sa vorbesc si cu bucatareasa,eventual sa-i si dau ceva,cica ar fi zis ca ce,sa-i gateasca special...auziti voi,ca ele mai uita.Noroc ca stie fata cand vede in farfurie branza sau iaurt ca nu are voie.Dar mititica de unde sa stie la piure si pilaf?[:-@]

O sa anunt si directoarea,eventual le dau si in scris.M-am gandit sa o tin 2 saptamani acasa sa o vad ca nu mai are nimic si apoi sa le-o duc si sa le dau hartie scria.Ntz..ntz...

CAt despre Cryna id="red">este decizia ei,o inteleg si respect hotararea pe care a luat-o.Cand va fi cazul va veni ea si ne va spune mai multe.

Va [pup],fug la treaba si astept sa mai dati cate un semn si celelalte fete!

 

nicoll_mada [zana] Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si [copil] Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }

http://community.webshots.com/user/nicoll_mada

MMN

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicoll, sanatate multa Codrutzei! Nasol ca nu respecta indicatile date. Bravo Codrutei ca e atenta. Fa-le hartie oficiala cu ceva cu parafa de medic in spate din care sa reiasa ca e alergica si nu are voie sa manance, eventual baga un 'pericol de soc anafilactic', ca sa le intre mintile in cap. Daca e nevoie, fii atenta si cu persoana care le pune mancarea in fata (la noi de ex. mananca in sala de clasa si sunt de fata educatoarele si ingrijitoarea, ingrijitoarea fiind principalul personaj la ora mesei). Dar trebuie si ele sa fie constiente ca se joaca de fapt cu sanatatea unui copil. Problema e ca in constiinta romanilor (mai ales a celor trecuti de o anumita varsta, care au prins din plin perioada comunista) nu prea e vazuta ca fiind grava o astfel de problema, e tratata mai mult ca un moft ("ei, dar ce daca a gustat un pic? ce-o sa pateasca? nu are cum sa-i faca rau o lingura acolo ...").

Eu stiu ce munca de lamurire am avut de dus cu ai mei parinti legat de o alergie a Biancai. Se umplea mica de bube cand mergeam la ei si eu am fost convinsa ca e alergie la praf si lana. Degeaba le ziceam sa nu ii puna plapuma sau saltea cu lana desupt, sau daca ii intrebam cand vedeam bubele pe unde a dormit, ziceau asa, ca o chestie minora si neinsemnata ca in 2 zile la pranz a dormit cu tatal meu, pe saltea cu lana. Si se mirau ca nu se poate, de la o ora de contact sa faca asa bube, ca sigur e de la altceva.

Sau eterna problema cu chimicalele in mancare. Ca ce are daca pun o lingura de knorr intr-o oala de ciorba?! Sau ce are daca manaca si copii un cremvusti (asta pe la 1 an si ceva)? Si tot asa ...

 

 


concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi

 

'Cos what I feel is the only truth for meid="size1">id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura id="red">multumim de grija![flo]Voi incerca maine sa purtam o ultima discutie cu toti cei implicati,apoi voi incerca varianta cu hartie de la medic.Maine voi lua si analizele cu mine,sa le demonstrez ca nu bat campii.Le voi face o copie.Azi mi-a zis Codri ca au avut piure si ca ei i-au dat cartofi fierti cu carne.Dei se si poate,daca se vrea.Si sa sti ca dr alergolog chiar mi-a pomenit ca si efect posibil soc anafilactic in cazuri extreme.O las ca arma pe saptamana viitoare,le zic ca am fost la control si mi-a zis dr.

Offf si voi va luptati cu alergii...[bang]Asa de sensibili sunt uneori copilasii...

Acum fug,,ma pregatesc de meci.Somnic usor si pe maine!!!

 

nicoll_mada [zana] Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si [copil] Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }

http://community.webshots.com/user/nicoll_mada

MMN

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellooo!!!Fetele pe unde umblati?Eu pana acum nu am reusit sa intru si acum trag chiulul,e o zi de belea si mai am si sedinta cu parintii...

Haideti,vreau sa aud ce mai fac copii vostri la gradinita?Dar ceilalti?Mey,cand v-am dat PM ati spus ca veti incerca sa si scrieti,nu numai sa ne cititi.Poi e frumos bre duamnelor?Io desi cu treaba,mai trag un ochi sa vaz daca v-ati urnit careva.

haideti,va [pup]si va astept!

 

nicoll_mada [zana] Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si [copil] Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }

http://community.webshots.com/user/nicoll_mada

MMN

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

Nicoll, hai ca scriu eu un pic pe fuga.

Rares e bine azi, de fapt de ieri dupa amiaza s-a pus pe picioare. Bianca i-a adus portocala primita de ea la suplimentul de la 16 si i-a dat-o, sa o manance sa se faca bine [olala]. Ieri (din ce mormaia singura prin casa mi-am dat seama, apoi am tras-o eu de limba) au avut prima ora de engleza. Au invatat sa spuna "hello, teatcher" si sa numere pana la 5 (ai mei stiau deja sa numere pana la 5 de la Baby einstein [:D]). Bianca a zis ca doamna profesoara e tanara si frumoasa si i-a placut de ea. Ramane de vazut si ce o sa invete.

 

La noi a venit toamna (cel putin azi). E innourat, cam rece si ploua din cand in cand.

Vroiam sa va intreb ce jocuri educative mai luati voi la copii? Cu ce le place sa se joace, in general. Am observat ca ai mei nu se mai joaca mai deloc cu jucarii, inventeaza ei tot felul de scenarii si de jocuri, dar cu jucariile in sine, foarte putin.

 


concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi

 

'Cos what I feel is the only truth for meid="size1">id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi e un frig groaznic si toti suntem raciti. De fapt mai mult cei mici ca noi suntem ok. Glad e ragusit si azi mi-a facut febra. Raceala i-a dat-o desigur si la Elena ca doar e "bot in bot" cu ea zi de zi. Asa ca mica are si ea muci.

Of si ce naspa e noaptea cand cei doi plang unu ca nu poate dormi de muci, unul ca de ce plange sorela lui...iar eu??? eu ma chinui sa-i multumesc pe toti. Si stau de straja in timpul zilei sa nu stea Glad cu mainile in apa rece sau sa nu alerge intr-una pana transpira sau...cate si mai cate. Viata cu doi pui mici e de-a dreptul interesanta si deloc plictisitoare.

Va pup si va doresc zile senine.

 

Diana Maria,mami de GLAD si de ELENA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valy, iti doresc sa gasesti repede alt job. Si eu lucrez tot in contab, nu-ti spun de cate ori m-a batut gandul sa ne intoarcem si, eterna intrebare era- si job?

 

Nicoll, am vazut fetele frumoase si mari [pup]

 

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,haideti la [cafea] ca si la noi e frig si urat.

Diana id="red">sanatate multa tuturor![pup] sa treaca repede si puii sa fie bine!Asa este,viata cu doi copii mici este foarte antrenanta.

Ica id="red">multumim de aprecieri.Voi cand ne puneti ceva pozute?

Laura id="red">ma bucur ca Rares este mai bine.Si Biancuta este asa draguta cu gestul ei de a-i aduce portocala.[pup] pe amandoi,dar si pe mami.

Mey,am fost la sedinta cu parintii si m-am umplut de nervi.Cand am ajuns in curtea gradinitei fata era in sortulet,pe sub neavand decat maieut.Si sa nu mai spun caera murdara de nu se poate,desi erau cu educatoara.Saracuta in momentul in care m-a vazut a venit alergand si zambind.Iar eu cand am vazut ce e pe ea,am vazut negru in fata ochilor.Nu pe ea,dar pe cadrele care ar trebui sa ii supravegheze.Si am luat-o de mana si pe principiul "bate seaua sa priceapa iapa",am luat-o de mana si i-am zis ca-i spun de fata cu doamna si parintii cadaca o mai gasesc asa o bag in tomberon.[:D]Mi-a parut rau ca tot zambetul ei s-a sters,fata s-a lungit si a fost gata sa planga.Dar in cadrul sedintei educatoarea s-a simtit si a zis ca nu e o scuza,dar sunt multi copii in grupa nu poate sa-i urmareasca pe toti...Ntz,ntz,ntz...

Apoi a venit directoarea,care ne-a citit din regulamentul gradinitei doar ce obligatii avem noi parintii[xx(]Ca ministerul nu aloca fonduri pt gradi a noastra,cladirea e ridcata in 1914 si vor sa faca alta noua.Dar cand????Si pana atunci...nu avem decat sa sustinem noi gradinita[:-@][:-@][:-@]

Ca nu au voiesa administreze tratament adus de acasa copiilor si atunci mi s-a ridicat parul in cap [drac]Pai eu trebue sa-i dau fetei 6 luni,doar nu intrerup tratam....Imediat a percutat,ca vroia sa vb cu mine,ca ce mananca copilul meu...Si i-am spus ca pe raspunderea mea mananca doar ceea ce nu contine produse lactate si sa nu se joace cu sanatatea fetei.Ca-i voi aduce analizele si recomandarea medicului pt tratament,dar sa aiba grija ca riscul maxim este de soc anafilactic[soc],dar ca nu suntem un pericol pentru ceilalti copii.

De anul asta avem si fondul gradinitei 60 ron+fondul clasei 100 fara cadoaiele cu diferite ocazii.Vom avea de ales ca optionale intre dans,engleza si calculator.Vom opta noi pentru primele doua,dansul il voi sustine atata timp cat vad ca si fac ceva,anul trcut am fost dezamagita.De calculator inca vreau sa o tin departe.cu atat mai mult cu cat se pare ca pe post de "profesor" ar fi baiatul uneia dintre educatoare.

 

 

nicoll_mada [zana] Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si [copil] Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }

http://community.webshots.com/user/nicoll_mada

MMN

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...