Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cavaleri si zane de iulie - august 2005 * 1 *


Recommended Posts

buna!

 

Icaid="red">, cum nu ai noutati? Pai nu ne-ai mai zis nimic de voi de o gramada de timp. Povesteste-ne cum e la gradintiele din Canda. Eu sunt foarte curioasa ce fac copii prin alte tzari, cum e sistemul, ce activitati fac, ce optionale/extrascolare. Cum e cu criza economica? E pe duca la voi, sau inca se simte tare?

 

nicolleid="red"> te rog din suflet sa nu te super pe mine, nu o zic cu rautate, ci ca imi sunteti dragi. Eu cred ca ai gresit ca ai certat-o pe Codruta asa pt niste haine mazgalite. E drept ca eu vad lucrurile din viziunea mea. Eu nu ii cert pe ai mei daca se murdaresc. foarte rar s-a intamplat sa ma deranjeze acest lucru si sa le fac observatii, de obicei cand eram pregatiti sa mergem undeva mai 'de fason' si ei reuseau sa se mazgaleasca inainte de a ajunge. Chiar imi amintesc ca ii schimbam odata in vestiar la gradi si Bianca avea un sarafan alb plin de pete portocalii si galbene (nu mai stiu exact ce mancasera, dar avea tot meniul pe haine) si i-am zis pe un ton amuzat ca era oricum prea monoton albul ala si ce frumos l-a redecorat. Era o mamica acolo care a ridicat capul si s-a uitat cam ciudat la mine.

Mno, revedind... cred ca ai facut-o sa se simte rusinata si aiurea, ca i-ai facut observatii asa, de fata cu toata lumea aia (mai ales ca nu ai fost tocmai delicata cu ea). Ai observat si tu cum i s-a schimbat zambetul dat de bucuria sincera de a te vedea in fata trista pe care ne-ai descris-o. Am inteles motivatia ta si a fost bine ca te-a auzit si cine trebuie, dar nu a fost corect fata de Codrutza. Parerea mea [flo], sper sa nu te superi.

Ai facut foarte bine ca ai anuntat in 'sedinta publica' de problemele de sanatate ale Codrutei si ca ai insistat sa fie atente cu ce ii dau sa manance. Legat de dat tratament la gradi, eu cred ca s-au referit mai ales la dat antiobiotice si alte medicamente de astea pt copii bolnavi care ar trebui sa stea acasa in mod normal. Daca e un copil cu o boala cronica, nu au cum sa le refuze administrarea tratamentului.

 

Dukyid="red"> sanatate multa puiutilor! Ce-mi place de tine ca esti mereu optimista si in ciuda problemelor, vezi mereu partea buna a lucrurilor! Indraznesc sa te intreb ceva personal, raspunzi numai daca vrei (si scuze ca indraznesc). De cand te-am cunoscut (virtual aici pe DC) ma tot itnreb cum e sa porti numele pe care il ai acum, cum e sa ai o vedeta in familie. E ceva special, sau toate sunt ca in orice familie "normala"? Sunt lucruri deosebite care vi se intampla?

 

 

M-am intis cat o placinta.

 


concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi

 

'Cos what I feel is the only truth for meid="size1">id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Laura id="red">[pup] nu ma supar,cum sa o fac.Nu ai idee cat de rau mi-a parut mie ca am intristat-o.Dar in bunul meu simt am preferat sa-mi supar fata decat sa-i zic direct,cum as fi facut-o fir-ar sa fie daca nu era Codri asa murdarica...[bang]Nu pe ea eram eu de fapt suparata,stiu ca sunt copii si e normal sa se joace.Acasa daca ati vedea-o e mereu plina de pamant.Caci noi am facut puturile absorbante in primavara asta si nu am dus inca pamantul din curte,tata vrea sa inalte in alta parte si...timpul nu ne ajunge.Iar fata mea foloseste gramada de pamant pe post de panta si zapada si se "da pe fund" jos din varful ei.Acum...am facut-o pe greseala,trebuie sa mi-o asum.

Sper doar sa fie mai atent supravegheati,ca de,doar sunt mititei si nu de murdarie imi e mie,ci de alte nazdravanii pe care ei nu le percep ca posibile pericole.

Si am uitat sa raspund dimineata.Nici ale mele nu prea mai vor jucarii.Cel mult isi disputa cate o papusa a caror "mamica sunt pe rand".Codrutei cel mai mult ii place sa se joace de-a "doamna",Stefi fiind elevul.Cand si cand se mai apuca de puzzel-uri,dar sunt de-a dreptul incantate de munca in gospodarie.Sa ne ajute in orice.[:)]

Cam atat,daca-mi mai amintesc ceva intru din nou.[pup]

 

nicoll_mada [zana] Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si [copil] Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }

http://community.webshots.com/user/nicoll_mada

MMN

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

[hopsieu]... se pare ca nu pot sta departe de forum [:D] prea mult timp... mno, 'oi vedea io cum imi rezolv "problemele" [:D]... eh... [:-@]...

 

In primul rand, multa sanatate la toti copilasii bolnaviori, raciti sau cu bubite: Raresid="blue">, Gladid="blue"> si Elenaid="red">, Codriid="red">... [pup] dulce la toti si multa sanatate [grup]! Sa va faceti bine cat mai repede! Asta, asa, la gramada [:D]... c-o iau si individual [:D]...

 

Nicollid="red">, daca ai nevoie de o mana de ajutor la casapit cadrele de la gradi [box], ti-o ofer cu mare placere! Multa bafta [grup] la rezolvatul tuturor problemelor de la gradi! Sanatate multa Codrutei [pup]!

 

Lauraid="red">, scumpa tare Bianca cu gestul ei de a aduce portocala fratiorului bolnavior [pk]. Cred ca acum si-a mai revenit Rares, nu? Sanatate multa [pup]!

 

Dianaid="red">, ce mai fac puiutii tai? Le-a mai trecut din raceala? Ai reusit sa te odihnesti mai bine noaptea? Sa va odihniti? Io sper ca da [pup]. Sanatate multa!

 

Icaid="red">, si la noi e frig... zilele astea a si plouat [pic]... brrrrr... si o iau si eu din loc cu raceala [bang]... m-am doftoricit din nou... noroc ca, lui Robert i-a trecut raceala avuta... sper sa nu o ia din loc iara [bang]... Hai si povesteste-ne cate ceva si despre Christine [pup]. Te asteptam [flo].

 

Si pe celelalte mamici de [zana]-e si [cavaler] -i le asteptam la povesti [flo]. Hai ca suntem in weekend de acum... ar trebui sa aveti ceva mai mult timp liber, nu [:D]? Veniti la povesti... [pup]. Va asteptam [;)].

 

 

 

[;)] Mi se spune "argint viu"...id="teal"> [;)] ~*~*~*~*~id="limegreen"> [:D] Oare ce varsta avem?!?id="green"> [:D]

id="Script MT Bold">id="size3">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un salut scurt de la mine,

 

Nicoll, scuze ca n-am apucat sa te sun, am avut atita munca ca n-am izbutit sa fac loc decit telefoanelor la rude si prieteni foarte apropiati.

 

Am avut o iesire superba in Romania, mi-am implinit scopul, desi n-am stiut exact care e, doar stiam ca tata de dincolo ma cheama acolo, mama de aici si ea. Am prins o vreme superba, am stat pe cimpuri la lucru pina se facea noapte, la desfacut porumb[:)], intr-una din zile am cules si via, cu o echipa intarita de 7 oameni, am baut asadar must, am mincat rosii de pe rug, paine neagra, placinte poale in brau (Laura, stii tu de care) plus alte selectii organice, sanatate curata, plus munca aia in vint si soare si contact direct cu natura, sufletul meu de poet a fost miscat adinc, m-a napadit linistea noptii de sub taraitul greielrilr, am realizat ce viata de mizerie duc aici, in marea metropola, un glob de cristal confortabil in aparenta numai, in realitate sursa de stress si alienare. Cred ca cu cit de dezlipesti mai tare de natura, cu atit devii un element deconectat de la frecventa universului, cu atit rezonezi mai greu, cu atit te imbolnavesti pe dinauntru.

 

A se vedea strategia mea de viitor. Visez o casuta undeva la munte, cu cite un pom fructifer din toate...ei, dar gata, plec, s-a terminat serv pe sapt asta. va las si pe voi sa visati la viata pastorala, acum la inceput de toamna.

 

Pupici la toata lumea si mai cu seama la copilasii bolnavi, si fata mea e racita, azi am si eu o durerede cap, ma paste una bucata raceala.

 

 

Adesea omul se plange ca a vorbit; nu se va plange ca a tacut." (Plutarh

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yasmari, asta e si visul meu, si ai dreptate, cu cat mai ''civilizat'' cu atat mai stessant.

 

Nicoll, si eu zic sa nu mai certi copila sa sa le spui lor direct. Copilul nu trebuie sa sufere ptr ca ele nu-si fac jobul. Noi nu avem poze actuale la album insa va pot trimite pe privat tuturor [:)]

 

Laura, despre noi nu-s multe de spus, timpul nostru se scurge inte job, fugit la gradi si de la gradi, scoala mea, gimnastica Christinei (asta a inceput-o de curand ... chiar e ceva nou [:D]) cumparaturi si alte lucruri plictisitoare si putin, extrem de putin timp ptr noi 3. Gradinitele aici nu-s cine stie ce, poate doar alea la 40-60$ /zi, dar noi la alea nu ajungem. Acum am inceput o gradi noua unde e relativ mai bine, insa si aici isi aduc parintii copii bonlavi de gripa sau alte boli transmisibile (chiar si bolile copilariei) si unii dintre ei o fac constient [bang] Insa, sunt mai multe parcuri (fata de orasul unde am stat noi) si posibilitatea de a alege dintr-un numar mai mare de activ ptr copii. Noi suntem singuri aici, fara nimeni din familiile noastre, si intr-un fel regret ca am privat copilul de relatia cu bunicii [q] UN punct pozitiv la unele gradi, cum ar fi si asta noua a Christinei, este ca au iesiri copii, merg cu autobuzele la zoo, sau la cules de mere (merge si ea sapt viitoare), ies prin parcuri, la piscina (mica), la biblioteca (rar).

 

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

'Neataid="red"> mamici de [zana]-e si [cavaler] -i! Poftiti la [cafea] -luta de weekend! Ce doriti: [cafea], [cit], [pepsi], [papica], [pahar]... [cafea] [cafea] [cafea]...

 

Ma bucur ca mai scrieti si voi cate ceva [flo]... iote asa, dam drumul la alt capitolas... capitolul 2 [bis]... la cat mai multe [cheers]! Ma duc sa-l fac si sa va dau drumul, ca sa aveti unde continua cu povestile [pup].

 

Yasmariid="red">, sa-ti fie de bine [flo] iesirea superba avuta in Romania si sanatate multa la amandoua, si mamica si fetita [pup].

 

Icaid="red">, va doresc s-aveti cat mai multe iesiri frumoase la gradinita [pk]. [pup] Christinei, sa-i fie cat mai bine la gradi, cu cat mai multe succese si lucruri frumoase [8D].

 

 

Va doresc un weekend placut si relaxant la toate! [pup] si o zi buna!

 

 

 

[;)] Mi se spune "argint viu"...id="teal"> [;)] ~*~*~*~*~id="limegreen"> [:D] Oare ce varsta avem?!?id="green"> [:D]

id="Script MT Bold">id="size3">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...