Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Epilepsie si sarcina?


Recommended Posts

Dragi aspirante, Scriu aici, sperand ca ceva informatii de la voi sa ne ajute. Scriu in incercare de a-mi ajuta una dintre cele mai bune prietene ale mele in incercarea disperata de a da viata unui prunc. Pe scurt: prietena mea a fost diagnosticata cu epilepsie in 2005-2006, crizele au fost foarte usoare, este in evidenta unui medic de la Elias, ia tratament (lamictal) si de aprox 2 ani nu a mai vut nici o criza. De vreo 3 ani de zile incearca sa ramana insarcinata si nu reuseste. Investigatiile gineco sunt ok, ovulatie s-ar parea ca are, desi una din trompe este infundata. A mers la mai multi dr ob-gyn, Oprescu, Puia... Zilele acestea un anume dr Niculescu de la Giulesti, i-a naruit sperantele si asa firave, spunandu-i ca nu vrea sa se ocupe de cazul ei pentru ca are epilepsie, s-a purtat oribil cu ea... Rugamintea mea la voi este sa imi impartasiti din experiente similare, daca aveti, chiar daca nu personale, ci doar auzite sau vazute la persoane apropiate. Orice informatie este mai mult decat binevenita. Ma intereseaza in special: - daca s-a reusit sa se ramana insarcinate sub tratament - care sunt riscurile tratamentului asupra fatului - care sunt sansele de reusita prin FIV - experiente la clinici din afara tarii nu stiu, orice...as vrea cu disperare sa pot face ceva, orice, asa ca am ales sa incerc macar sa aflu info de la oricine, oricum... Va multumesc din suflet pentru orice fel de info![flo] Multa sanatate! Catalina, mama [8**] de pui mic Razvan din 26 iunie 2009 [url="http://treiraci.wordpress.com/"]Ce-mi trece prin cap[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In primul rand vreau sa o incurajez pe prietena ta . Este o boala dificila si chiar nu mai trebuia o povara in plus, ca infertilitatea ... dar viata nu e dreapta . Nu sunt medic, deci raspunsul meu nu trebuie luat decat ca cel al unei forumiste oarecare. Eu as imparti problema in trei: 1. As lua legatura cu medicul meu si as stabili si proba o perioada, medicamentele sau combinatiile de medicamente ce pot fi luate in sarcina dar care mi-ar tine si crizele in frau ; acest lucru nu il poate experimenta in timpul graviditatii, ea trebuie sa stie clar pe ce se poate baza . De ex, lamictalul, teoretic, il poate lua si gravida . 2.In functie de patologia endocrinologica sau ginecologica pe care o are, as trece la pasul doi, acela de a incerca de a ramane gravida (CSD, IA, FIV, etc) 3.Odata obtinuta sarcina, as conlucra extrem de strans cu ambii medici, ginecolog si neurolog pentru cea mai buna terapie si regim de viata pe parcursul celor 9 luni. De ex, va trebui sa ia o cantitate mai mare de acid folic si vitamine din complexul B, decat normal, pentru ca medicamentele antiepileptice tind sa retina folatii in organism. Probabil ca mai sunt multe altele care trebuie luate in calcul. Eu as cauta un ginecolog entuziast si mai tanar, la curent cu tot ce este nou, nu o celebritate satula de paciente caruia nici prin cap nu-i trece sa isi ia o povara in plus. Poate ca ar fi o idee buna sa il caute de dr Tutunaru care este tot la Elias . "Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !... In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Prietena mea a dus la bun sfarsit o sarcina fiind diagnosticata cu epilepsie. Si ea ca si prietena ta nu mai facuse nicio criza de peste 2 ani si era sub tratament cu carbamazepine (sper ca am scris corect), din cate am inteles fiind un medicament "mult mai interzis" in sarcina decat lamictalul. Inainte de a ramane insarcinata a consultat mai multi neurologi pentru ca trebuia sa stie daca tratamentul ei poate fi luat in timpul sarcinii. Raspunsurile obtinute au fost de ambele opinii: unii i-au spus ca trebuie sa le opreasca pe perioada sarcinii si sa spere ca nu va face nicio criza, altii i-au spus ca e ok sa le ia si pe perioada sarcinii. Cred ca pe undeva si-a dorit f mult copilul si a decis sa riste, sa nu intrerupa tratamentul dar sa ramana insarcinata. Ea, spre deoasebire de prietena ta a avut mai mult noroc, a ramas gravida in mai putin de un an. Sarcina a decurs normal, cu ceva emotii la dublu/triplu test si la prima ecografie morfofetala (pentru ca se stia ca tratamentul respectiv sporeste riscurile de SD si cateva alte complicatii: buza de iepure, gura de lup...) dar nimic din toate astea nu s-au confirmat. A nascut in octombrie anul trecut un copil perfect sanatos si absolut superb care este si finul meu [:D]. Sarcina i-a fost supravegheata de Dr Niculescu (sic!) dar de la CMU Regina Maria, un medic extraordinar si un Om de exceptie, care a stiut sa nu se sperie de diagnosticul mamei si sa urmareasca sarcina cu atentie. Deci se poate! Despre problemele de fertilitate nici nu stiu ce sa o sfatuiesc. Si eu as zice sa mearga pe mana lui Tutunaru, mai ales daca neurologul este tot din Elias, poate ar putea sa faca o mica echipa in cazul ei ca sa o ajute. Iar despre trompa infundata... mai am o ncurajare: eu sunt o soon to be mamica dupa 2 extrauterine si cu o trompa extripata. Multa bafta prietenei tale si felicitari tie pentru ca ii esti asa o prietena. [gravi] 38+ cu viitoarea scorpioanca Maia "Babies are such a nice way to start people." -- Don Herold
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pentru raspunsuri, fetelor! Orice pista inseamna foarte mult pentru mine! O sa va tin la curent cu ce se mai intampla, ca poate va mai fi de ajutor si altora. Rala iti urez nastere usoara si sa fiti sanatosi cu totii! Catalina, mama [8**] de pui mic Razvan din 26 iunie 2009 [url="http://treiraci.wordpress.com/"]Ce-mi trece prin cap[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am nascut eu la Giulesti, la alaptare ma intalneam cu o tipa care era bolnava de epilepsie si nascuse si ea un copilas sanatos si voinic, facuse tratament pe perioada sarcinii si totul era OK. Deci se poate. Prietena ta a nimerit cum era mai prost la Niculescu. Sa mai caute in Giulesti ca nu e singurul care ar putea-o ajuta. Ii trebuie rabdare insa ca in orice problema de infertilitate. Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009 [foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt inca un caz fericit. Am nascut al doilea copil sub tratament cu Lamictal si totul a fost in regula, desi intr-adevar cu ceva emotii la teste... Sfatul meu este sa tina legatura si cu dr neurolog si cu un ginecolog care nu se teme de astfel de boli si care are eventual experienta cu un alt caz. Eu stiu sigur ca Lamictalul nu da complicatii in sarcina dar trebuie luat fara intrerupere si eventual crescuta doza in caz ca apar iar crize datorita schimbarilor hormonale. Succes prietenei tale si spune-i ca se poate! Ana, Adrian (01.11.2002) & Calin (27.03.2009) "De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...