Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Andrada, ai pus pozele? Please, please, pune sa vad si eu! Panteruta, duceti-va unde stiti in afara Texasului.[:D] Astia-s school Nazis, nu alta! Necazul meu e minor deocamdata, acum incep sa puna in aplicarea legea aia cu religia. Cred ca toate ajung "scoli secta", vorba lui Buflea. Deocamdata n-au guidance si e un mess. Eu sper sa-i challenge careva pina la Supreme Court, dar vorbim de TX aici, asa ca nu stiu... HS scrie pe fruntea mea. Cine s-ar fi gindit? Nu ma vedeam eu nici SAHM. Asta din ciclul "never say never". Lume multa, oameni putini
O sa ii chalange sigur!! Problema TX-ului e Rick Perry! E un bou si jumatate, dar soacra zice ca nu are sanse sa castige alegerile din nou. Of, greu cu scolile astea. Dar nu te stresa cu HS, nu e asa de aiurea, mai ales daca iti gasesti un grup calumea(dar nu secta :D) Adriana si Aidan - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 234
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Panterutza, doar ce m-am intors de la Boston (ne-am dus in weekend lung)...iar seful meu direct locuieste acolo (face commute Boston-NYC). E foarte frumos, curat si accesibil. Mie mi-a placut. De la sef stiu ca sint zone cu scoli foarte bune (fetele lui au copii care acum intra in sistem). As alege Boston fata de TX (sorry Ramona[asia])...pentru ca m-as simti "trapped" in TX...prea in mijloc (io tre' sa fiu linga apa cumva[:D]) si prea departe. Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sint si din astea, acum s-or face si mai multe daca evolueaza treaba cu religia in scoli. Am mai zis ca prietenul lui Alexandru de anul trecut face HS anul asta, "non secta". Mi-e greu sa ma picture in situatia asta, dar uite citi nori se aduna pe capul nostru. Cu Rick Perry ai dreptate. Sa-ti fie gura aurita[:D] si sa scapam de el, dar eu nu cred pina nu vad... Chestia e ca a fost usor sa pass legea asta si o fi greu pina desfac toata treaba. La HS de care apartinem exista Bible Study elective course. Asta nu ma deranjeaza, dar daca infiltreaza religia in diverse materii de studiu deja se schimba situatia. O mamica spunea ca la Engleza teacher de anul asta are lectii exclusiv de natura religioasa. Mi se pare too much! De asta mi-e teama, ca ajungi la cheremul oricarui nebun, ca uite cum isi pot face toti de cap. Adica nu ma deranjeaza sa se discute religia fara indoctrinare. Deci daca un autor a fost religios discuti pe tema asta, sa-l intelegi mai bine. In istorie au fost multime de razboaie religioase si nu vad de ce nu s-ar discuta lucrurile astea dintr-o pozitie neutra. Ce ma deranjeaza pe mine e indoctrinarea religioasa si din cite am citit pe tema asta, au aparut deja cazuri de teachers care fac exact chestia asta. Tot incercati voi s-o dati cu varza si cu countertopu', dar eu fac ce fac si ajung iar la scoala![:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, imi pare tare rau de ghinionul asta cu scoala. habar n-am ce sfat sa iti dau ca sunt si eu de-abia la inceputul drumului. Dar iti inteleg durerea. Poate va fi nevoie sa lucrezi tu extra cu el. Daca esti asa dezamagita nu ai putea sa faci homeschoolingul cu el anul asta? Sper sa nu spun vreo prostie, dar s-ar putea? Ai fi in stare sa faci asta? Andrada, pune poze cu countertopul. Nu ne lasa pe aici sa ne roadem unghiile. Fie-ti mila de noi. Anamaria, ce ambitioasa ai fost cu slabitul. Arati grozav! Si copiii ce s-au schimbat. Vazui niste tunsori schimbate [olala]. Miereamara, ia uite ca il vedem pe Aidan si mergand in patru labe. Ce repede trece timpul. Maine-poimaine te aud ca a pasit pentru prima data. E scump rau de tot. Pozele cu el imi amintesc asa de placut de Luca cand era micut. Mihutza, eu gris iau de la Whole Foods. Dar sunt convinsa ca se gaseste si la Walmart. Buflea, tu esti o grozava naratoare. Asa m-ai binedispus cu povestea ta cacacioasa si la propriu si la figurat ca parca tot astept foiletoane de la tine. Astia de la scoala lui Luca ma tot "imbie" sa fac voluntariat la scoala lor. Cand Doamne iarta-ma sa o mai fac si pe asta? Eu n-am timp sa stau cu copiii mei si astia imi tot trimit finut formulare de completat cu timpul cand as fi disponibila sa voluntariez. Am zis ca poate il trimit pe sot sa lucreze ceva pe la departamentul de art. Il innebunesc nu gluma [:D]. In rest, de scoala lui sunt foarte multumita. In fiecare zi, cand il intreb ce a facut la scoala, imi arunca pastila "azi nu am invatat inca sa citim". Ii cam flutura mintea, nu prea ii sta gandul la carte. Nu stie decat joaca. Dar parca il vad mai disciplinat. Eu v-am spus ca am inceput programul de nursing si simt ca nu mai am timp nici sa respir. Cea mai grea materie este farmacologia care imi ocupa aproape tot timpul. E o carte cat un cataroi care trebuie invatata intr-un semestru (deh, chestiune de buget). Iar eu care am un stil de invatat asa mai reflectiv imi trebuie timp sa diger. Adica eu am nevoie de mai mult timp [:D]. In weekendul asta ne-a dat sa invatam 11 capitole singuri, nici macar nu ni le-a predat in clasa. Examenele si lucrarile de control se dau pe Internet, de acasa, ca nu cumva sa pierdem timpul in clasa cu ele. Mai bine ne mai preda vreo tznspe capitole. Sunt tare speriata. Sotul este in Germania de vreo 3 saptamani, iar saptamana asta e in Belgia. De abia il astept sa vina acasa sa preia copii, sa mai gateasca, oricum s-ar simti ajutorul lui. Tata ma ajuta enorm cu copiii. A inceput sa il ia si sa il duca pe Luca la scoala. Ceea ce e un stres in minus pentru mine. La sot la serviciu au scurtat zilele de lucru. Adica pe luna septembrie se va veni numai 4 zile pe saptamana (ceea ce ins. o reducere de 20%). Ei au zis ca masura asta va fi numai pentru septembrie ... dar cine ii mai crede?! Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006) [URL="http://community.webshots.com/album/413983623DOHqnP"]Camera lui Luca/Finding Nemo[/URL] si [URL="http://good-times.webshots.com/album/557235620iZEBjC?start=0"]Camera Evei-Gradina cu flori vesele[/URL] [URL="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Binecuvantarea[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma deranjeaza religia astora de pe aici. Parca e o religie de aia de secta. Are sotul o colega care isi ducea copiii pe la un colegiu religios prin sud pt ca la colegiul la care preda nu erau copiii suficient de religiosi. Culmea e ca tuition era free pt copiii ei la colegiul nereligios la care lucra. Dar...mai bine plateste decat sa-i indoctrineze Obama copilul.( ups, am zis-o. Nu stiu de ce am inteles pe aici ca este interzis sa vorbim despre asta[:D])Eu nu am nimic impotriva religiei moderate, exagararile ma deranjeaza...cred ca mi se par oamenii cam brainwashed. Sorry daca deranjez pe cineva dar e opinia mea. Andrada, sterge daca crezi ca ar deranja pe cineva. Pe mine nu ma deranjeaza sa stergi posturile mele. Cu cat mai multe sterse, cu atat mai bine.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Ciuf. Noi lucram in plus mereu, as putea sa fac extra cu el. Chestia e ca teacher a lui il motiva mult mai bine, era atent sa nu uite una-alta, chestii din astea care par marunte dar ca parinte le observi imediat. HS e o varianta, sincer ma cam sperie dar am ajuns sa ma gindesc iarasi ca poate merita incercat. Ma bucur ca la Luca e OK. E mic inca, pe masura ce se maturizeaza si se obisnuieste cu scoala nu ti se va mai parea atit de aerian.[:D] Bafta cu scoala ta, vad ca ai program incarcat. E bine sa faci voluntariat, dar in situatia voastra mi se pare imposibil. Tu esti foarte ocupata cu scoala si asta trebuie sa fie o prioritate acum, sotul tau calatoreste mult. Daca vrei sa faci ceva, poti sa te oferi pentru chestii de genul "one shot deal". De exemplu la noi este un "fair" acum in toamna, sau mai e o distractie din asta pentru copii la sfirsit de an. Mergi acolo pentru 2-3 ore. Nu trebuie sa-ti faci griji, sint multi parinti care sint prinsi cu tot felul de alte chestii si efectiv nu au timp si pentru asta. Ce mai face donsoara Eva? Bafta cu jobul sotului, sa fie doar temporara situatia. Tu ai pastrat jobul tau pina la urma? Tinem pumnii cu farma. Ah, ce de denumiri pe acolo![:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria si Ramona, multu de input, noi clar nu stim cum va fi atunci dar daca trebuie sa gasim job in mai putin de un an trebuie sa ne pregatim, sa stim ce vrem, ce nu vrem.Norocul nostru e ca nu avem nici un tie, niciunde, suntem de capul nostru, fara proprietati si ne putem duce oriunde. Si mie imi place la cald dar cred ca nu as putea sa nu am si zapada, sau sa vad o frunza rosie toamna sau primavara in bloom :) Anamaria, am vazut zecile de poze,arata super zona si voi la fel! :) Ramona, poti intreba de grupul non secta, asa, macar sa te abonezi la mailul lor, poti sa flirtezi cu HS si sa nu faci, daca primesti mailuri de la ei iti dai seama cum sunt inainte de a face un pas inainte :) .Si oricum mai toti parintii fac HS pe langa scoala, asa vezi ce ai available and so on. Eu sunt membra a unui grup secular pe yahoo, e foarte fain, nu particip activ dar am gasit tot felul de informatii, de curiculumuri, carti, orice si not a mention of gi ou di :)))) Dar sunt si membra a unui grup de HS de la baza si ei sunt heavily cu Jesus in gura la fiecare propozitie...ceva de genul "pray for the whales, prey for those snails" :))), mereu trebuie sa te rogi pt ceva LOL Adriana si Aidan - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hilde, la "scolile secta" sa-i invete ce vor ei. In TX problema este ca a trecut o lege ambigua, pe baza careia unii profesori se apucara sa predea religie in scolile publice. Legea-i noua, nu exista guidance clar, e cam ca-n jungla. La noi la scoala n-am sesizat diferenta, am primit doar o nota ca in cadrul unui forum public copiii pot discuta despre religie daca asa au ei chef. Asta n-ar fi atit de rau, eu accept diversitatea de opinii dar la indoctrinare de orice fel deja reactionez diferit. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...