Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tiroida (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

off[q]draga cristina iata ca nu am mai intrat de mult si am ajuns iar intr-o pas proasta de o saptamina nu ma simt prea bine am facut iarasi recadere la depresie mi-a fost schimbat tratamentul am aceleasi simptome dureri de cap palpitatii si insomni apropo si eu in primavara am facut ATPO si era 600 iar doctora mea endocrinolog mi-a spus ca am tiroida autoimuna adica haschimoto dar tsh si t3 erau normale am ramas sub observatie intre timp am fost operata si de fibrom uterin unde mi s-a facut histerectomie subtotala ovarele si trompele nu au fost scoase pt ca sunt probleme cu tiroida .miine merg sa imi fac analizele pt tiroida si am sa vad unde ma situez,partea proast e ca sunt obosita cu toate ca am zile in care dorm dar parca nu ma odihnesc suficient dar apoi apar si noptii cu nesomn .vruiam sa te intreb unde ai gasit carte de carwe spuneai ma intereseaza si pe mine si vruiam sa iti mai zic ca eu sunt alergica la iod inainte de operatie am facut o tomografie si m-am umplut de bube s-au si speriat dr de la tomografie ce as putea sa iau .ce doza de seleniu se recomanda sa i-a persoanele cu probleme de tiroida si pe ce perioada.[pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, am nevoie de ajutorul vostru.

Am un hipotiroidism usor si de 2 ani fac continuu tratament cu L-thyroxin (25 mcg). Momentan am niste probleme cu caile respiratorii si medicul mi-a recomandat sa fac o cura de 12 sedinte la salina artificiala. Stiti cumva daca mediul ala sarat poate influenta TSHul?

Multumesc anticipat [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

luminita69id="red"> imi pare rau ca ai avut asa multe probleme

Ma bucur ca TSH iti este normal. In cartea asta spune ca chiar daca TSH este normal dar este peste 2, se recomanda ca sa fie tinut aproape de 1 cu medicamente. Dr. recomanda selenium 200mg/zi sau chiar 400mg/zi pe langa alte vitamnie. Cartea o poti gasi pe amazon.com sau daca scrii help4hasimoto pe google poti sa intri chiar pe pagina doctorului care a scris cartea si o poti cumpara digitala online de la ei (este putin mai ieftina). Sa auzim numai de bine

balanta_tmid="red"> eu nu stiu daca salina ar putea influenta tiroida. Multa sanatate!

Multa sanatate tuturor!

 

 

Ingrid;

 

 

; ingerasul meu Paul

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

un necaz nu vine niciodata singur dupa ce ca ma simt rau si obosita iata ca am si analize proaste [q]ATPOeste 402 , tsh 5.7 t4 1.07 fsh 5.36 ce ma sfatuiti pina acum nu am luat nici un tratament pt tiroida anul trecut analizele erau normale doar ATPO era mar 600 dr endocrinolog imi spunea sa asteptsa vedem analizele ce credeti ca va urma [bang][bang][bang]nu inteleg de merg toate prost un sfat va rog

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

luminita69id="red"> La tine ATPO sunt doar la 402, TSH est si el mic 5,7

Se pare ca ATPO merg in jos, ceea ce este tare bine. Nu stiu ce fel de tratament faci, dar eu iti recomand sa il continui.

Mi-am facut si eu TSH si imi este la 4.1, asa ca mi-au crescut doza si mie. Dar parca am citit undeva ca este normal ca in timpul ierni sa iti cresti doza (pt ca e frig) iar vara sa-ti micsorezi doza (pt ca e cald).

Am o vecina care a avut hashimoto 19 ani, acum nu mai are nici ATPO iar TSH ii este normal de 7 ani. Deci e posibil.

Multa sanatate tuturor!

 

 

Ingrid;

 

 

; ingerasul meu Paul

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristina inafara de faptul ca sunt deprimata pt care i-au antidrepesiv indicat de dr endocrinolog,mai i-au sinvacard pt colesterol ca si ala cind e mare cind e normal mai iau si omega 3 cel puitin in ultimul an nu l-am mai intrerupt .pe mine ma ingrijoreaza durerile de cap starile de neliniste si tahicardiile care le fac ,daca nu le i-au in seama se transforma in atacuri de panica iar pt psihoterapie nu am bani pt ca in romania totul e cu banii nimic gratis pt noi muritorii de rind. am sa merg sa fac si eco de tiroida sa vedem noculul cum mai este .dupa cite vad la mine cred ca e de la cap stressul batal vina dar sunt om si nu pot sa nu le bag in seama.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

luminita69id="red"> si mie imi este greu sa stau calma tot timpul. Cred ca majoritatea dintre noi avem nopti in care nu putem dormi din cauza grijilor pentru ziua de maine. Eu am inceput sa citesc o carte "emotiile distructive". Ma ajuta sa ma calmezi si sa nu imi fac atatea griji.

Daca poti sa gasesti cartea cumpar-o, merita citita.

Multa sanatate tuturor!

 

 

Ingrid;

 

 

; ingerasul meu Paul

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

luminita69id="red"> in ceea ce priveste durerile de cap, toti le avem. Pana si fetita mea de 4 ani a avut dureri de cap de vreo 2 ori. Eu aveam migrene , dar de cand am facut acopunctura nu mai am decat dureri de cap, ceea ce pt mine e tare bine. Daca este sa fie ceva rau o sa fie, ca iti faci tu griji sau ca nu (crede-ma ca si mie imi e tare greu sa nu imi fac griji ~ dar pur si simplu imi zic: "refuz sa gandesc negativ" si ma gandesc la ceva pozitiv, la Ingrid in special, ganduri care imi aduc zambetul pe buze), iar daca nu este sa fie nimic rau (probabilitatea este foarte mare sa fie asa) o sa iti para rau la batranete ca ti-ai irosit anii astea frumosi facandu-ti atatea griji fara sens.

 

Ingrid;

 

 

; ingerasul meu Paul

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sa va intreb, voua vi s-a masurat volumul tiroidei la ecograf? A mea are 4 ml, este cam mica? Nu stiu cat era la inceput, cand n-aveam nimic, ca sa compar...

Azi am luat analizele, tsh-ul a iesit bun, 1.3, anticorpii nu mi i-a mai masurat (am facut analizele la generalist nu la endocrinolog unde mi le face pe toate). Trebuie sa iau 3 luni thyroxin de 100 si selen si apoi sa merg iar la control.

 

[flo]Numai bine tuturor, incercati sa alungati stresul, grijile si gandurile negre!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...