Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tiroida (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am vorbit cu Dr. ala care a scris cartea azi. Nu prea parea sa stie de ce mi-au crescut anticorpi. Ca probabil am noduli (ceea ce nu am) cand am zis ca nu am, ca TSH nu imi este sub 1, incerc sa il tin sub 1 pe cat posibil. Ca probabil am alte probleme de sanatate etc.

Nimic concret cu alte cuvinte.

Am sa mai tin tratamentul asta pana in decembrie, dupa care mai imi fac un rand de analize. Dumnezeu cu mila!

 

Ingrid;

 

 

; ingerasul meu Paul

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

stiti cumva unde gasesc Euthirox, nu mai am de o saptamana si tot intreb pe la farmaciile din cartier si raspunsul este :"inca nu se gaseste in depozit". Inteleg ca este lipsa din depozitele farmaceutice. Dar ce fac? nu am gasit nici ceva care sa aibe aceeasi substanta activa (mi-a spus farmacista ca exista).

 

Mami de Matei [cavaler] (11.09.2006) si Tudor [copil] (28.05.2010)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MARY cu aceeasi problema m-am confruntat si eu ce eutirox iei tu nu-iti promit dar s-ar putea sa te ajut eu spune-mi de care iti trebuie .S-a ajuns ca pe vremea lui ceausescu daca nu cunosti pe nimeni la farmacie nu e de gasit ,eu mi-am intins pilele si am reusit sa gasesc de 25 de mg si de cind il i-au imi e mai bine nu stiu daca de la el .eram trista si suparata pe viata eram vesnic nemultumita obosita aveam palpitati,plingeam des si nu dormeam acum sunt mai bine.[flo][pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare

vin si eu la voi in casuta in speranta ca o sa gasesc pe cineva care este sau a fost in situatia mea. povestea mea ... sper sa nu iasa prea lunga.

dupa un an 2009 extrem de stresant (moartea mamei, probleme la serviciu, o nunta facuta pe fuga etc), mi s-a dereglat cm si am ajuns la ginecolog. noi incercam sa facem un bebe, dar dr mi-a zis ca e sindrom de premenopauza si m-a directionat catre clinici de reproducere asistata avand in vedere varsta (39 ani). dr de la clinica a sesizat imediat ca valoarea mea de TSH este sub limita (0.25 limita fiind 0.35) si m-a trimis la endocrinologie. pana atunci nici un dr nu s-a legat de analiza asta, celelalte fiind in limite normale. uite asa am descoperit un nodul pe lobul stang de 1.6 cm si o tiroida cam neomogena. nu mi s-a dat nici un tratament, doar monitorizare la 3 luni anlize + nodul. la nici o luna am ramas insarcinata natural (chiar inainte sa incep schema pt FIV), dar din pacate sarcina s-a oprit in evolutie. dr mi-au zis ca nu tiroida ar fi fost de vina. mi s-a dat femibion, magneB6, CETEBE, aspenter pe care le-am luat 9 luni.

cum in ureche a inceput sa se auda un tic-tac, in mai anul asta am facut o inseminare artificiala, fara succes insa. cand am refacut analizele la 2 luni dupa IA TSH-ul meu se injumatatise 0.12. am ajuns iar la endocrinolog. trebuia sa incep schema pt FIV dar mi-a zis sa astept 2 luni sa vedem in ce directie o iau. dupa o luna TSH era aproape la jumatate: 0.07 si la fel, celelate valori normale. Am renuntat sa mai iau vitaminele si m-am apucat de acupunctura, dupa o luna TSH 0.15. De bucurie m-am dus plina de increde la dr si am intrebat daca e ok sa incep schema FIV, nu de alta dar in curand o sa implinesc 42 de ani. am inceput anticonceptionalele, dar am descoperit o infectie si am intrerupt schema. bineinteles ca am verificat TSH care e scazut iar ajungand la 0.08.

Doctorii la care am fost m-au zapacit de tot de nu mai stiu pe care sa il cred, am avut parte de pareri contradictorii de la "aveti o functie tiroidiana normala" la "cand o sa iti zic eu te operezi si scoti tiroida"; de la "trebuie sa faceti punctie la nodul" la "degeaba faceti punctie ca la dim asta poate sa iasa fals negativ, calcifierile fiind doar intr-o parte" si chiar "pare un chist hemoragic, il lasam in pace". Oricum, nu am primit nici o explicatie pt TSH-ul meu in cadere libera si nici un sfat ce as putea sa fac.

Sa va zic si ultimele valori la analize

TSH 0.0896 (0.35 - 4.94)

FreeT3 3.16 (1.71- 3.71)

FreeT4 1.36 (0.70-1.48)

AntiTPO tot timpul <1

Anti-tiroglobulina 11.9 (< 34)

Ac Anti receptor TSH <0.3 (in dec imi iesise la alt laborator 0.54, dar dr a zis ca i se pare suspect ca mi-a iesit bine si am repetat acum)

Ce ma intereseaza pe mine cel mai tare e daca a mai avut cineva hipertiroidism subclinic si a putut duce o sarcina cu bine la final. temerea mea este ca tratamentul de stimulare pt FIV o sa ma deregleze de tot si chiar daca raman insarcinata nu o sa pot ajunge cu bine pana la final.

a iest cam lunga povestea, sper ca nu am plictisit.

[flo]

 

---------------------------------------------

MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6

IA mai 2011 Medlife - nereusita

id="blue">

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran) id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara nu am mai aparut ce ceva zile am fost plecata din bucuresti crezind ca am sa ma relaxez unpic dar starea mea este tot mai proasta si nu imi explic de ce sunt suparata imi vine sa pling intruna am momente in care uit incerc sa imi aduc aminte un cuvint si nu pot si ma bufneste plinsul OARE CE SE INTIMPLA CU MINE ?ma simt tot mai rau nimic nu ma face fericita si culmea e ca am ramas si fara tratament de depresie caci dr e inconcediu si nu mi se da medicamentul fara reteta [q][q][q].[bang][bang][bang]PENTRU CINE CAUTA EUTIROX CAUTATI IN FARMACIILE CATENA CACI AM AFLAT DIN SURSA SIGURA CA ESTE SINGURA FARMACIE CARE A PRIMIT IN DEPOZIT SI A INCEPUT SA-L DISTRIBUI[flo][flo][flo]MARY a fost o placere sa te pot ajuta stiu cum este sa cauti si sa nu gasesti.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...