Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tiroida (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mai apar si eu intr un taaaaaaaarziu :(

 

Am citit ce ati scris, este atat de trist ca pe langa boala mai aveti grija medicamentelor... of of

 

Luminita scumpa, tu esti ca si mine cu uitatul. Si eu uit tot felul de nume, parca m am prostit. Incearca si relaxeaza te cand se intampla si ai sa vezi ca usor usor iti aduci aminte.

 

Am fost la farmacie sa mi iau pastilele ( iau de 50 mg/zi doar duminica iau 2 pilule) si mi zice farmacista sa nu pap nimic lactate timp de 4 ore dupa ce am luat medicamentele. Stiati asa ceva? Dr. niciodata nu mi a zis asta; doar sa nu mananc nimic dupa ce iau medicamentul timp de 45-50 minute. Si nici vitamine cica nu se iau timp de 4 ore ptr ca interactioneaza cu hormonii ce i inghitim noi :((

 

Si altceva: faceti sport? cica ajuta trupul si mintea extraordinar in cazul nostru.

 

Cristina de ce iei selenenium?

 

Va doresc la toate sanatate multa!

 

Corina.

 

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

 

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Corina,

asta cu interzis lapte 4 ore dupa doza n-am auzit, nici dr nu mi-a spus asa ceva.

o sursa unde ai citit asta? ti-a spus un dr despre asta?

 

eu am gasit eutyrox, dar numai de 25, asa ca inghit 4 pastile ca sa-mi iau doza.

 

ref la probleme de memorie, cred ca e normal cei cu Hashimoto/hypo sa aiba metabolismul incetinit, inclusiv mansarda :)

In sensul asta dr care ma supravegheaza mi-a spus sa iau lecitina, 2 cure pe an, desi deocamdata n-am observat vreo deficienta.

 

Ella

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, intr o zi mohorata ca a mea astazi, m ai facut sa zambesc cu mansarda :))

 

Va intrebam pe voi cu lactatele ptr ca nici mie nu mi a zis doctorita mea ci farmacista. Aici se dau doar pe reteta si cand am mers sa la iau ea ma intreaba de mancat mancare (stiam ca tr la ceva timp dupa ce iau hormonii), de vitamine (eu nu iau) si de lactate ups! ca cica ar interactiona si nu ar lasa medicamentul sa si faca treaba cat mai bine. Ma gandeam ca poate stiti voi...

 

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

 

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corina,

 

capul sus, astia cu boala noastra au zile mohorate mai des decat aia sanatosi, dar asta face parte din program, adica e bug de soft :)

 

sunt subclinica de mai bine de 10 ani, incerc sa ma impac cu toate simptomele bolii vazute si nevazute (de ceilalti) si cu toate efectele pacatoase ale eutyrox-ului (ca daca citesti prospectul mai bine nu-l iei) si multumesc Lui ca asta e tot, ca ma uit in jur si pe altii stresul ii loveste asa direct cu cate un cancer de nu mai au timp sa se acomodeze cu nimic...

si uite numai daca am gandul asta o data pe zi, cuvantul mohorat pleaca din cartile mele ...

 

Ella

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara iata ca dupa o lunga perioada de absenta reapar si eu cu vestii nu tocmai bune :am avut un accident casnic am alunecat pe gresie in bucatarie dupa ce mi-a cazut tava cu friptura de pe aragaz si am ambele miini fracturate [bang] pe dreapta am o placuta de titan cu 9 suruburii si pe stinga 3 brose pe care le tin 6 saptamini ce sa mai frumoase sarbatorii voi avea voi fii o doamna voi privii la alti cum muncesc si eu stau cuminte cu miinile de git[q][q][q][bang][bang]si colac peste pupaza la indicatia medicului ortoped m-=am facut testul de osteoporoza si se pare ca am o osteopenie la limita osteoporozei cica asta este una din complicatiile hioptiroidismului ,ortopedul imi spunea ca de acum incolo sa ma uit de 10 ori unde calc si apoi sa pun piciorul caci orice cazatura pe care o voi avea de acum incolo se poate lasa cu fracturii urite care se vor termina cu operatii .Miine merg la control si voi afla si ce tratament imi va prescrie si pt asta caci in functie de analiza sunt mai multe tratamente .cu uitatul este la fel mi-am propus sa nu imi mai incarc memoria cu lucrurii inutile nu va spun ce crize am facut pe la spital caci vruiau sa imi reduca fracturile pe viu dar am facut scandal si m-au bagat in sala si m-au adormit. asta a fost bomboana [pe coliva anul acesta sper sa se termine si sa vina un an nou mai bun caci imi e frica sa ma gindesc ce va mai urma caci anul asta a fost de cosmar dupa operatia de fibrom acum mi-am fracturat si miinile. Oare ce va mai intimpla oare?eu pt uitat mi s-a prescris VINCAMINA este pt circulatia cerebrala a creierului si pt durerile de cap pe care le aveam ,capul nu ma mai doare dar cu memoria nu prea ma ajuta voi ce parere aveti ce sa iau? datim un sfat si as mai dori un tratament naturist pt oase.[pup][pup]si va urez multa sanatate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offffffffff Luminita :(((... Recuperare cat mai usoara daca poti spune asa ceva ptr ca i greu oricum. Tu esti din '69? eu din '67...

Nu am stiut de osteoporoza :(

 

Ella tare mi a placut "nevazute (de altii)" si la mine este la fel mai ales ca aici eu mare suport nu prea am :((( dar asta este mergem mai departe.

 

Va pup fete dragi!/// Revin: cont pe fb aveti? poate tinem acolo aproape :)

 

 

 

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

 

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc draga Corina cica dupa virsta de 40 de ani este bine ca odata pe an sa facem test de osteodensimetrie a oaselor ,eu nu mai am nici ciclu si sunt aproape de osteoporoza dupa ce ma recuperez voi incepe odata cu recuperarea si tratamentul pt osteopenie.[bang][q][pup] cont pe fb nenu [flo][pup]luminita mirela .plus ca trebuie sa ma apuc de sport si musai trebuie sa slabesc cca 20 kg si nu stiu cum[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooooooooooofffff, Lumi, imi pare rau sa citesc asemenea vesti despre tine. Chiar ma gandeam la tine, zilele trecute...Ce sa zic....sanatate multa iti doresc si recuperare usoara si lasa, ca un pic de pauza de la treburile casnice nu strica (desi nu in felul asta...)...Te pup si iti doresc "Sarbatori cu fericite, alaturi de cei dragi tie...."[flo]

 

Mami de Matei [cavaler] (11.09.2006) si Tudor [bonjovi](28.05.2010)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc MARY[pup]sunt ffffff suparata pe mine poate ca daca eram mai atenta nu se intimple[bang] asta e sper sa ma recuperez repededar tot cred ca o sa stau in medical c-am 3-4 luni daca nu mai mult .iti urez SARBATORII FERICITE SI NUMAI BUCURII SI UN AN NOU CU MULTE IMPLINIRII BELSUG SI SANATATE !1[pup][pup][pup][flo][flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...