Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tiroida (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna eu sunt Adela in virsta de 36 de ani si sufar de tiroida cronica autoimuna .De la nasterea fetitei mele am ramas cu aceasta problema .De trei an sunt pe tratament cu eutyrox si Dr.mi-a spus ca va trebui sa iau aceste medicamente toata viata.Ultimile analize le-am facut la inceputul acestei luni si nu mia iesit prea bune ,a trebuit sa-mi mareasca doza de la 75 la 100 mg eutyrox.Intrebarea mea este ce sar intimpla daca asi ramine insarcinata ?si ce efecte negative ar avea eutyiroxul asupra sarcini? Prima sarcina a fost cu probleme deoarece in saptamina 28 a aparut acea hipertensiune indusa de sarcina cu retard sever la fat .(Poate cunoasteti povestea fetitei mele Miriam Gabriela care este diagnosticata cu tetrapareza spastica ).Ma poate sfatui cineva ?Va multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela,

 

eu am luat toata sarcina eutyrox; trebuie facute analize cel putin la 3 luni ca sa vezi daca esti bine dozata; tendinta in sarcina e sa cresti doza de eutyrox , ma refer la femeile care au hypotiroidita autoimuna; daca nu iei eutyrox in sarcina, stiu ca exista risc de retard la fat.

Eutyroxul accelereaza metabolismul.

Dr mea glumea ca va iesi un copil istet si ager; nu s-a inselat.

 

nu cred ca trebuie sa-ti faci griji, e o boala cu care poti trai linistit, atata timp cat iti iei doza potrivita de eutyrox.

 

 

 

 

Ella

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara si la multi ani pe 2012 CU MULTA SANATATE ! [pup]CACI EU UNA DOAR ASTA IMI DORESC IN ACEST AN.SUNT FFFFFFFFFFFFF SUPARATA CACI PE 27 AM FACUT INFECTIE LA UNA DINTRE BROSE SI MIA IESIT DREPT PT CARE A TREBUIT SA SUFAR O NOUA INTERVENTIE LA MINA STINGA AM FOST OPERATA PE 30 DR NE RECUNOSCIND CA e vina lui ci ca eu nu am fffffffffffffffost cuminte si mia iesit brosa acum am iarasi 2 brose plus un fixator extern cu care ma voi chinui 6 saptamini [q][bang]deci revelion in spital cu tot tacimul dar din punct psihic sunt ffffffffffffff bine sunt optimista si ma ajuta totii ai casei noroc ca am copii mari si un sot minunat .asa ca aM INCEPUT ANUL BINE SI PE 2011 L-AM INCHEIAT ASA CUM L-AM INCEPUT IN SPITAL OPERATA ASA CA NU VREAU DECIT SANATATE .ELLA TESTUL DE OSTEOPOROZA L-AM FACUTLA REGINA MARIA IN BANEASA CU TRIMITERE DE LADR ENDOCRINOLOG SI M-A COSTAT 25 LEI RESTUL LA PLATIT CASA DE ASIGURARI VEZI SA ITI RECOMANDE SA FACI LA ANTEBRATE COLOANA LOMBARA SI SOLDURII CACI TOATE SUNT FFFFFFFFFFFF IMPORTANTE EU LA ABTEBRATE NU AM PUTUT SA-L FAC CACI L-AM FRACTURATE LA COLOANA STAU PROST AM - 2.2 SI E OSTEOPENIE DE LA -2,5 INCEPE OSTEOPOROZA SI LA SOLD AM -2 DECI DUPACE SCAP DE BROSE INCEP TRATAMENT PT OSTEOPOROZA MACAR SA REUSESC SA MENTIN OSTEOPENIA LA ACEST STADIU SA NU AVANSEZE Am SPERANTA CA BUNUL DUMNEZEU INCA NU M-A PARASIT SI AM SA MA INSANATOSESC [flo][flo][pup][pup]SI NUMAI BINE.[popa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ma bucur sa aud asa ceva ,deci nu trebuie sa imi jac griji din cauza acestei probleme .dar mai am o intrebare Dr.ginecolog mi-a spus ca sar putea sa nu mai ramin insarcinata sau cu alte cuvinte ca feneile care sufera de aceasta afectiune ramin ffffoarte greu insarcinate ,va-ti confruntat cu o astfel de problema ? va multumesc [:I]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of of Luminita... Este bine ca esti cu moralul sus, asta face f multe.

 

Adela eu peste tot pe unde am citit despre manifestarile acestei boli nu am citit cum ca ai ramane mai greu insarcinata, doar sa ai mai mare grija pe perioada sarcinii cu dozarea pastilutelor. Bafta!

 

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

 

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...