Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tiroida (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am luat tyrozol 2 ani si nu m-am ingrasat deloc , ba chiar intr-o vreme ajunsesem la 49 de kg , ceea ce n-am mai avut din scoala generala .Mai curand am mai luat in greutate dupa ce am oprit tyrozolul , acum am 53-54 , vreau sa dau 2 kg jos si nu pot de nici o culoare .

Nu ai cum sa te ingrasi de la tyrozol , ala nu face decat sa iti aduca tiroida la o functionare normala .

Eu nu am facut alte tratamente pt tiroida .Am facut homeopat si naturist pt infertilitate si in afara de bani aruncati si timp pierdut ...absolut nici un efect.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna..Nici nu stiu cum sa incep...sunt destul de speriata...acum o luna tiroida mea era marita in volum :lobi tiroidieni de 34/34/44 mm fiecare cu echostructura omogena si volum 26,2...Mi s-a dat tratament cu tyrozol si vagostabyl...acum dupa o luna de tratament am refacut ecografia...Noile rezultate sunt: Lob dreapta=40,6/37,5/68.8 ; Lob stanga 69,7/34,5/40 ...structura este hipoecogena,macronodulara,contur policiclic la ambii lobi...ma sperie aceste analize...pana marti la control cred ca o iau razna...ma gandesc sa nu fie cancer...inainte structura era omogena si stiu ca era bine...dar acum nu stiu ce sa zic...efectiv,sunt disperata...poate fi o forma de cancer?...m-a cuprins o panica...ma gandesc numai la ce e mai rau[q][q][q]

 

Adriana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am si eu o intrebare...Msi intai sa va spun ca am si eu o tiroidectomie partiala stanga (operata acum 10 ani) , de atunci iau tratament de substiturtie (Euthyrox) , vara trecuta mi-am facut analize de hormoni si au iesit toate bune, mi-am facut si eco si nu se vedea nimic deosebit, dar de cateva luni am o senzatie foarte neplacuta de nod in gat urmata ed o tuse innacacioasa. Multa lume imi spune ca e din cauza tiroidei - ar fi putut sa se mareasca in volum. Vi s-a intamplat vreodata asa ceva? Sa-mi repet analizele? As vrea tare mult sa aud cateva pareri. Va [pup]

 

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara fetelor eu nu am mai intrat de mult am avut ceva probleme cu 8 luni in urma si in urma tratamentului cu xeroxat am reusit sa trec peste perioada grea prin care am trecut acum ma lupt cu dorinta de a reusi sa scapt de xeroxat caci in urma faptului ca l-am luat perioada mai lunga mi-a creat dependenta .mi-am facut din nou analizele si cu tsh si t4 stau bine urmeaza sa merg sa imi faca si ecografia sa vad ce mai face nodulul de pe tiroida .ce ma supara tare acum este faptul ca m-am ingrasat ,cit timp mi-a fost rau slabisem 12 kg ,iar acum le-am pus la loc am in jur de 93 -95kg dar dr endocrinolog mi-a promis ca imi da regim de slabit.OANA draga si eu am avut acel nod in git si cum am luat calciu cu magneziu si magne B6 forte am inceput sa ma simt bine.sanatate multa va urez [flo][pup][flo]pt cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva sau cunoasteti cazuri, va rog ma puteti ajuta cu o parere.

 

Sunt insarcinata in 13 saptamani. Am suferit o tiroidectomie totala acum 10 ani si de atunci am avut mentinut TSH-ul la limita inferioara (0,3), dar in limite normale.

Am primit unda verde pentru conceperea unui copil si anul acesta am ramas insarcinata.

Enocrinologul m-a avertizat ca in sarcina e posibil ca TSH-ul sa creasca.

Am refacut analizele in sarcina cu urmatoarele rezultate:

- 8 saptamani: TSH normal (1,29), free T4 normal

- 12 saptamani: TSH F MAREEEE (10,56) si free T4 normal

Astfel ca mi s-a marit doza e eutyrox cu 50%. Am inceput tratamentul IMEDIAT.

 

In ultimele zile, de cand am aflat rezultatul ingrijorator sunt disperata. Nu stiu daca un astfel de nivel ar fi putut avea consecinte grave asupra dezv sistemului nervos al copilului.

Endocrinologul mi-a marit doza, dar nu m-a lamurit asupra acestei intrebari spunanu-mi: Sper ca nu a afectat sarcina.

 

Raspunsul lui m-a nelinistit si mai mult. Maine imi refac analiza ca sa fiu sigura ca nu a fost o eroare e laborator, desi nu cred

 

[q]

 

Cunoasteti cazuri de hipotiroiie cu copii sanatosi?

Va multumesc.

 

[gravi] 11+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...