Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tiroida (2)


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 1 month later...
Buna, fetelor! Am intrat pe acest forum in speranta ca voi gasi raspunsuri la zecile de intrebari pe care le am de vreun an incoace. In mai anul trecut am suferit o operatie de tiroidectomie totala la Parhon. Operatia a decurs ok, m-am refacut extrem de repede insa.... Desi au trecut 9 luni de atunci, functia tsh-ului nu mi s-a reglat. Ba mai mult, menstruatia s-a dereglat complet. Nici inainte nu-mi venea la fix 28 zile, insa venea luna de luna. Dupa operatie ciclul mi-a intarziat si 68 de zile! Am luat-o din doctor in doctor si am facut zeci de analize si ecografii. Mi s-a spus ca am ovare polichistice (inainte de operatie nu aveam probleme cu ovarele), si ca e posibil sa fie chiar SOPC. Speram totusi sa mi se puna o data pt totdeauna un diagnostic, sa stiu ce urmeaza sa tratez. Dar nu a fost asa, endocrinologul si ginecologul se contrazic reciproc- si ambii sunt extrem de renumiti in domeniu. La ultimul control, ginecologul mi-a spus sa merg la un homeopat pt 3 luni de zile si a refuzat sa-mi prescrie tratament pana atunci. Mi-a spus sa nu mai iau nici duphaston si mi-e teama ca nu voi mai avea deloc menstruatie fara pastilele astea. Sunt confuza si disperata pentru ca imi doream enorm un bebe si tocmai pt a putea ramane insarcinata am ales operatia. Mai e cineva care a avut astfel de probleme? Este vreuna dintre voi mamica dupa o experienta asemanatoare celei in care ma aflu eu? Daca mi-ar raspunde cineva, as mai intrezari o speranta, fiindca simt ca cedez.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Anyssia, eu nu stiu exact cum e cu ovarele polichistice, dar o colega de-a mea are asa ceva, facea tratament dat de endocrinolog. Stiu ca imi zicea ca asa ii zice bolii, dar ca nu inseamna ca e o problema cu ovarele[:-@], nu stiu exact cum vine asta. Cert e, ca acum baietelul ei tocmai a facut un an ... deci se poate!!! Eu zic sa mai vezi ce zic medicii si apoi sa iei o decizie. ____________________________ [mamica][url="http://lb1f.lilypie.com/3YQ6p2.png/img"] printisorului Alessandro[/url] [roker]
[url="http://casting.kiabi.com/etape2_it.html#etape2/vote,37597"] UN VOT, VA RUGAM![/url] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Si eu am avut probleme cu tiroida, acum nu mai am, pentru ca am scos-o. Am o alta maaaareee problema; kilogramele acumulate in timpul tratamentului preoperator (vreo 26 la numar [bang]), care nu vor sa mai plece nicicum. Nu mai stiu ce dieta sa tin. La cateva luni dupa operatie, mi-a dat endocrinologul Reductil. L-am luat 2 luni, ca mai mult nu l-am mai suportat, am tinut si regim in timpul asta si abia am pierdut 5 kg amarate, care au revenit dupa incetarea tratamentului, desi am continuat sa tin regim [q]. Culmea este ca, in sarcina, am luat numai 9 kg (inclusiv in 2 luni de stat numai la pat), de care am scapat intr-o saptamana dupa cezariana, desi n-am alaptat (n-am avut deloc lapte). A mai fost/este cineva in situatia mea? Ati gasit vreo modalitate sa scapati de greutatea in plus? Heeeelpppppp, please! Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anyssia
Buna, fetelor! Am intrat pe acest forum in speranta ca voi gasi raspunsuri la zecile de intrebari pe care le am de vreun an incoace. In mai anul trecut am suferit o operatie de tiroidectomie totala la Parhon. Operatia a decurs ok, m-am refacut extrem de repede insa.... Desi au trecut 9 luni de atunci, functia tsh-ului nu mi s-a reglat. Ba mai mult, menstruatia s-a dereglat complet. Nici inainte nu-mi venea la fix 28 zile, insa venea luna de luna. Dupa operatie ciclul mi-a intarziat si 68 de zile! Am luat-o din doctor in doctor si am facut zeci de analize si ecografii. Mi s-a spus ca am ovare polichistice (inainte de operatie nu aveam probleme cu ovarele), si ca e posibil sa fie chiar SOPC. Speram totusi sa mi se puna o data pt totdeauna un diagnostic, sa stiu ce urmeaza sa tratez. Dar nu a fost asa, endocrinologul si ginecologul se contrazic reciproc- si ambii sunt extrem de renumiti in domeniu. La ultimul control, ginecologul mi-a spus sa merg la un homeopat pt 3 luni de zile si a refuzat sa-mi prescrie tratament pana atunci. Mi-a spus sa nu mai iau nici duphaston si mi-e teama ca nu voi mai avea deloc menstruatie fara pastilele astea. Sunt confuza si disperata pentru ca imi doream enorm un bebe si tocmai pt a putea ramane insarcinata am ales operatia. Mai e cineva care a avut astfel de probleme? Este vreuna dintre voi mamica dupa o experienta asemanatoare celei in care ma aflu eu? Daca mi-ar raspunde cineva, as mai intrezari o speranta, fiindca simt ca cedez.
Eu. Am o minune de fetita. Tot pentru o sarcina fara probleme m-am operat. La mine a fost la fel de usor si cu operatia si cu recuperarea. E adevarat ca, pana a ramane insarcinata imi venea menstra (mai putin abundenta ca inainte) la 35-40 zile (vreo 2 luni n-a venit deloc si am crezut ca eram insarcinata, dar TSH-ul era nasol si trebuia doza schimbata). Tu pe ce doza de euthyrox esti? La mine inainte de sarcina a trebuit suplimentata doza in anotimpul rece si redusa in primavara. Dupa sarcina n-am mai avut probleme. A venit ok (nu ma mai tine mult cum ma tinea inainte) si s-a stabilizat si doza de hormoni de sinteza. Nu dispera. Steresul e cel mai mare dusman al conceptiei. Sa stii ca eu am ramas insarcinata cand ma asteptam mai putin, dupa ce m-am relaxat total. Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Littlelight, mi-au dat lacrimile citind mesajul tau! Te felicit din toata inima, esti o femeie cu adevarat binecuvantata! Si iti multumesc enorm pentru mesaj. [flo][pup] Continuu si eu sa sper. De maine merg la homeopat, am fost si la dr. Tutunaru - poate, poate... Sper sa mi se intample si mie o data minunea, ca sunt epuizata psihic si mai ales financiar. Cat despre kg in plus.... offf! Si eu am aceeasi problema. De cand am aflat de Basedow, am luat 15 kg!![bang]... si asta in doar cateva luni. Dupa operatie am mai luat patru. Am incercat cu muuult sport si tot felul de diete, dar nu am prea avut rezultate. Incerc sa nu ma mai agit pe tema asta si sa ma concentrez pe reglarea tsh-ului si facut bebei! Noroc ca sotul meu e dulce si ma minte frumos spunandu-mi ca sunt perfecta. Off! La mine, singura metoda care a functionat cat de cat a fost celebra dieta cu supa de varza, doar ca dupa o saptamana, desi slabisem 3 kg, am renuntat. Nu mai suportam supa aia si incepusem sa am dureri de stomac.[q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga anyssia, Stiu cat de greu poate fi sa incerci sa te relaxezi, sa te detasezi, atunci cand vezi ca, luna dupa luna, a doua liniuta se incapataneaza sa apara. Incearca, totusi, oricat ar fi de greu. Repet, stresul este cel mai mare dusman al conceptiei. Linisteste-te, roaga-te lui Dumnezeu si ai sa vezi ca o sa se intample minunea. La mine s-a intamplat exact cand ma asteptam mai putin (dupa decesul bunicii mele). Nu te mai axa pe facut bebe, uita o perioada de asta, bucura-te de relatia cu sotul tau si ai sa vezi ca va fi bine. Si eu am luat foarte repede kg alea. In primele 2 luni de tratament cate 6 kg pe luna, in urmatoarele "doar" cate 2-3 (din iunie pana prin decembrie s-a intamplat asta). Tot raul spre bine, fiindca la mine asta era un semn ca tratamentul functioneaza, dupa cum mi-a zis endocrinologul. Am incercat vari diete dupa operatie, pentru ca trebuia sa dau jos macar 15-20 kg pana sa raman insarcinata. Am esuat si am spus "stop". Vreau un copil cat nu e prea tarziu (aveam deja cativa ani peste 30). A mai durat totusi aproape un an pana sa vad testul pozitiv, dar s-a intamplat. Am avut noroc si de un ginecolog bun, o femeie deosebita, care nu s-a grabit sa ma indoape cu alte tratamente. M-am linistit dupa discutia cu dumneaei (simteam tot asa, ca o iau razna). Iti doresc mult noroc si te astept cu vesti bune [pup]. Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Littlelight, iti multumesc inca o data pentru cuvintele frumoase si pentru incurajari. Acum doza mea de euthyrox este de 100. Dar mai vroiam sa te intreb ceva - dupa operatie, in momentul in care ai ramas insarcinata aveai tsh-ul stabil? Tie ti-a spus doctorul ca e musai sa se stabilizeze si abia apoi sa incerci sa ramai insarcinata? Mai e putin si fac 1 an de cand m-am operat si tot nu se regleaza. E mereu putin peste media de referinta. In seara asta am mers la homeopat si mi-a prescris niste remedii. Mi-a dat mari sperante, fiindca a spus ca a avut mai multe cazuri ca mine si ca mai toate au reusit intr-un final sa aiba bebei. Te pupic[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...