Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tiroida (2)


Recommended Posts

Anyssia, Da, aveam tsh-ul stabil. Nici nu cred ca poti ramane insarcinata/pastra sarcina daca nu este asa (exista risc de avort spontan in primele 3-4 luni). Tot cam un an a durat sa se stabilizeze. Spui ca ai tsh-ul mai mare decat limita maxima, asta inseamna ca trebuie marita doza de euthyrox. Asa s-a intamplat si la mine. Era tsh-ul bun pe 100 pana la sosirea anotimpului rece, apoi trebuia sa trec pe 125, iar in primavara sa reduc la 100. Oricum, pentru linistea mea, eu repet din 3 in 3 luni tsh-ul sa pot ajusta doza la nevoie. Chiar acum la sfarsitul lui martie o sa-l fac sa vad daca trebuie sa schimb ceva. Si cred ca trebuie, pentru ca am deja un semn (mi-a intarziat 4 zile menstruatia, care, dupa sarcina, se reglase, mi-a venit la 34 de zile). Tie nu ti-a zis endocrinologul sa ajustezi doza? Trebuie sa ai mare grija cu tratamentele naturiste, pot interfera cu euthyroxul pe care trebuie sa-l iei. Iti trimit pm cu id-ul meu de mess, daca vrei sa vorbim mai pe indelete. Nu ai PM activat [:(]. Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

TSH ul verificat SINGUR este pierdere de timp. Poate iesi bun, al meu a fost 3,4 si totusi am probleme :( T3 si T4 variaza pe parcursul zilei, singura analiza care arata ce se intampla este: anticorpii. La mine au iesit anticorpi in singe cu un TSH bun, ma repet. Am boala lui Hashimoto; sist meu imunitar nu mai recunoaste tiroida si lupta impotriva ei, asa ca tiroida mea nu mai produce suficienti hormoni. Iau levotiroxina 50 mg si intr o luna am dat jos 2 kg pastrand acelasi ritm de viata/ alimentatie. Sanatate multa fetele!!! Anyssia bafta la bebe :) Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui corinadana
TSH ul verificat SINGUR este pierdere de timp. Poate iesi bun, al meu a fost 3,4 si totusi am probleme :( T3 si T4 variaza pe parcursul zilei, singura analiza care arata ce se intampla este: anticorpii. La mine au iesit anticorpi in singe cu un TSH bun, ma repet. Am boala lui Hashimoto; sist meu imunitar nu mai recunoaste tiroida si lupta impotriva ei, asa ca tiroida mea nu mai produce suficienti hormoni. Iau levotiroxina 50 mg si intr o luna am dat jos 2 kg pastrand acelasi ritm de viata/ alimentatie. Sanatate multa fetele!!! Anyssia bafta la bebe :) Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family
Corina, Tu ai inca tiroida. Eu si anyssia n-o mai avem. Din cauza asta pe noi nu ne intereseaza decat stabilizarea tsh-ului prin ajustarea dozei de euthyrox (doza optima de hormoni de sinteza pentru buna functionare a organismului). Tiroiditei Hashimoto i se mai spune si tiroidita autoimuna tocmai pentru ca produce anticorpi pentru a se autoanihila. Cum spuneam nu este cazul nostru, la noi doza zilnica de hormoni si-o ia organismul din pastiluta/pastilutele pe care i le dam. Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Am o rugaminte urgenta: imi puteti spune exact ce analize de sange se fac pentru tiroida..stiu de TSH, T3 SI T4...mai trebuie ceva? Eu sunt suspecta de hipotiroida si nu vreau sa ma duc la dr. sa dau 50-100 ron doar ca sa ma trimita sa fac analizele si sa-mi puna un chestionar in fata sa vad cate simptome am(in gl sunt 2 mari dr. endocrinologi care isi fac treaba de "mantuiala"). Vreau sa fac analizele si apoi cu ele sa ma duc la un control in Buc. Multumesc frumos!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mariana_alex
Buna seara! Am o rugaminte urgenta: imi puteti spune exact ce analize de sange se fac pentru tiroida..stiu de TSH, T3 SI T4...mai trebuie ceva? Eu sunt suspecta de hipotiroida si nu vreau sa ma duc la dr. sa dau 50-100 ron doar ca sa ma trimita sa fac analizele si sa-mi puna un chestionar in fata sa vad cate simptome am(in gl sunt 2 mari dr. endocrinologi care isi fac treaba de "mantuiala"). Vreau sa fac analizele si apoi cu ele sa ma duc la un control in Buc. Multumesc frumos!!!
Mariana, parerea mea este sa mergi direct la Bucuresti si acolo o sa-ti dea tot setul de analize (daca ai trimitere de la medicul de familie catre endocrinolog si apoi de la acesta catre laborator, sunt gratuite), inclusiv o echografie. Eu faceam o lista intreaga de analize (tsh, ft3,ft4, calciu si inca vreo cateva pe care nu le mai tin minte, in functie de tratament si reactia organismului la acesta). Multa sanatate si cat mai putin stres. Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Mamei mele i s-au descoperit mai multi noduli pe tiroida. Unul din ei se pare ca este destul de mare si trebuie operat. Ne-am impacat cu gandul ca ar trebuie sa faca aceasta operatie, numai ca ne intereseaza si pe noi experintele prin care au trecut ceilalti. Cum este recuperarea dupa aceasta operatie, care sunt indicatiile medicale si nu numai. Pe mine ma intereseaza acest aspect caci am 2 baietei mici care stau cu ea, si nu vreau nici sa o chinui pe ea, pe de alta parte nici nu-mi pot lua concediu sa stau acasa decat cateva zile.....[q] Ea se da tare viteaza si zice ca o sa poata, ca sta 3 zile in spital si gata!! e buna de calarit! Eu stiu clar ca nu va fi asa, dar mi-ar fi de folos sa aflu cum a fost la voi si cam la ce sa ma pot astepta. Va pup! va multumesc anticipat! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alina_bubulina
Salut! Mamei mele i s-au descoperit mai multi noduli pe tiroida. Unul din ei se pare ca este destul de mare si trebuie operat. Ne-am impacat cu gandul ca ar trebuie sa faca aceasta operatie, numai ca ne intereseaza si pe noi experintele prin care au trecut ceilalti. Cum este recuperarea dupa aceasta operatie, care sunt indicatiile medicale si nu numai. Pe mine ma intereseaza acest aspect caci am 2 baietei mici care stau cu ea, si nu vreau nici sa o chinui pe ea, pe de alta parte nici nu-mi pot lua concediu sa stau acasa decat cateva zile.....[q] Ea se da tare viteaza si zice ca o sa poata, ca sta 3 zile in spital si gata!! e buna de calarit! Eu stiu clar ca nu va fi asa, dar mi-ar fi de folos sa aflu cum a fost la voi si cam la ce sa ma pot astepta. Va pup! va multumesc anticipat! Alina
Draga Alina, Eu am facut operatia asta acum 3 ani. In cele 5 zile cat am stat internata, 90% din "colegele" de salon au fost doamne peste 60 ani (intre 62 si 77). Ai sa razi, dar dumnealor s-au recuperat fizic mult mai repede decat noi, astea la 30 ani. Explicatia e simpla: excesul de piele de pe gat, care le-a permis mobilizarea capului sta-ga-dreapta si folosirea maxilarelor mult mai repede. Crede-ma ca eu am fost putin mai daramata decat bunica de 77 ani. Mamei tale i se va scoate doar nodulul sau partial/intreaga tiroida? Din cat am vazut eu, daca un lob era afectat de noduli, il extirpau cu totul (in cel mai bun caz). Oricum multa sanatate si recuperare usoara. Stai linistita, ca nu e o operatie dificila. Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-ai intrebat ce ii daca ii vor scoate un lob, sau doar nodulul. Noi ne dorim ff tare sa scoata doar nodulul sau cel mult lobul in care inteleg ca s-a incastrat acest macronodul....dar depinde si de ce vor gasi la fata locului[q]. Analizele ei au iesit f bine, adica nu sunt hormonii depasiti numai ca acest nodul spun ca este prea mare pentru a ramane pe loc, si avand in vedere varsta si fuctionarea tiroidei pe viitor, cica este de preferat sa il scoata sa vada ce este. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...