Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tiroida (2)


Recommended Posts

Alina, E foarte adevarat ca "la fata locului" lucrurile stau altfel decat se vede la eco. La mine a fost foarte mult dezvoltata in interior (unde nu era vizibil la eco) partea cu noduli, dar stiam de la inceput ca am afectati ambii lobi. Vreau sa-ti mai spun ceva. Sa nu te sperii, la ce vor scoate se va face biopsia (dureaza cam o luna). E o procedura standard, nu inseamna ca la operatie au gasit altceva. Rezultatul il vei avea la controlul de 1 luna de la operatie. Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga Littlelight, In primul rand, imi cer scuze ca raspund asa de tarziu. De regula intru pe net doar seara, fiindca de la serviciu nu prea reusesc. Iti voi trimite un pm cu id-ul meu. corinadana, multumesc mult pentru cuvintele frumoase! Littlelight are dreptate, noi doua nu mai avem tiroida si acum luam euthyrox (hormoni sintetici care suplinesc functia tiroidei). Alina, nu-ti face griji, va fi bine! Exact cum spune Littlelight mi s-a intamplat si mie. Adica, doamnele care s-au operat in aceeasi saptamana cu mine si care aveau in jur de 50-60 de ani, s-au recuperat fizic mult mai repede. Chiar si asa, dupa 3 zile de la operatie eu eram deja acasa, iar dupa aproximativ doua saptamani incepusem sa ma plictisesc in concediul medical si m-am pus pe facut curatenie generala in casa. Oricum, va trebui sa ai grija de mama ta si sa o menajezi cat poti, macar in prima luna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui corinadana
TSH ul verificat SINGUR este pierdere de timp. Poate iesi bun, al meu a fost 3,4 si totusi am probleme :( T3 si T4 variaza pe parcursul zilei, singura analiza care arata ce se intampla este: anticorpii. La mine au iesit anticorpi in singe cu un TSH bun, ma repet. Am boala lui Hashimoto; sist meu imunitar nu mai recunoaste tiroida si lupta impotriva ei, asa ca tiroida mea nu mai produce suficienti hormoni. Iau levotiroxina 50 mg si intr o luna am dat jos 2 kg pastrand acelasi ritm de viata/ alimentatie. Sanatate multa fetele!!! Anyssia bafta la bebe :) Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family
Eu am aflat ca am Hashi anul trecut. TSH-ul era peste 8 si aveam si anticorpi. La inceput am luat Thyroxin 50, intre timp am ajuns la 75. Daca aveai TSHul in limite, cred ca ai descoperit boala din timp, inainte sa apara hipotiroidia. Sunt curioasa daca ai descoperit-o intamplator, la analize de rutina sau daca aveai unele simptome. Eu, de exemplu, ma simteam extrem de obosita. Cum te simti de cand iei tratament?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah Cristina, ne intalnim aici :( Eu ma simteam obosita rau (fara motiv), nervoasa, agitata, plangeam usor, deprimata, pielea uscataaaa, fire din sprancene pierdeam (se face asa ca un gol in spranceana), uitam, si mi era frica... Am mers sa mi fac analize. Mi au facut doar TSH ul care a fost f bun, asta un doctor generalist, apoi fiindca eu NU mai eram eu am mers la endocrinolog care mi a facut anticorpii zicand mi ca T3 si T4 variaza mult pe parcursul zilei si nu s semnificativi. Au aparut anticorpi in sange :(. Am mers si la eco, este marita dar nu ma deranjeaza la respirat/inghitit si nici nu are chestii ciudate pe ea. Mi a recomandat levotyroxina de 50 dar in afara ca am dat un pic kg jos parca sa zic ca starea generala nu este f buna... Nu sunt mai happy deloc, tot intr un haos sunt. In aprilie merg sa vad ce si cum. Incerc sa iau pastiluta la aceeasi ora in fiecare zi si sa nu mananc 30 min. dupa ea. La tine cum e Cristina? ai observat modificari majore dupa tratament? scrie pe prospect ca dupa cateva saptamani se imbunatateste calitatea vietii... Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si mie imi pare rau ca ne intalnim tocmai aici. Eu am forma atrofica, tiroida mea nu creste, ci se micsoreaza, cred ca la un moment dat o sa dispara de tot (am citit ca Hashi are aceste 2 forme). De primavara trecuta, de cand am depistat boala si am inceput sa iau doza de 50 si pana spre toamna m-am simtit mai bine, in schimb, peste iarna a fost dezastru. Un PMS monstruos, din nou starea aceea de epuizare, semne de depresie chiar. La analizele din martie TSH-ul era in limite, dar crescuse fata de ultima data si dr. meu vrea sa-l mentina la 1, asa ca mi-a marit doza. Peste o luna merg iar la intepat. Reusesc sa slabesc (oricum n-am mult de dat jos) numai cu sala de trei ori pe saptamana si dieta, metabolismul se pare ca tot lent a ramas, cum n-am "grija" si mananc normal, cum apare din senin 1 kg la loc. Sper sa am o perioada mai buna... Multa sanatate, Corina!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf, multumesc Cristina! si tie multa sanatate si la toate fetele de aici! Asa mi a zis si doctorita mea ca desi TSH ul este bun s ar putea ca organismului meu sa i pice bine unul mai mic. Cristina, in ziua de analiza iei pilula? Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C
Inainte de analiza nu trebuie luata, eu o iau tot in aceeasi zi, mai tarziu, dupa. [flo] Multumesc si eu si le doresc tuturor fetelor de aici multa sanatate!!
Asta este o mare greseala. Pastila trebuie luata si in ziua analizei, pentru a se vedea exact ce valoare au analizele pe acea doza. Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Littlelight
Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C
Inainte de analiza nu trebuie luata, eu o iau tot in aceeasi zi, mai tarziu, dupa. [flo] Multumesc si eu si le doresc tuturor fetelor de aici multa sanatate!!
Asta este o mare greseala. Pastila trebuie luata si in ziua analizei, pentru a se vedea exact ce valoare au analizele pe acea doza. Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Si endocrinologul, si medicul de familie mi-au spus acelasi lucru: sa nu iau pastila inainte de analiza. Am spus ce stiu de la ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna fetele! De trei ani de zile sunt sub tratament cu Eutirox de 25, deja sincer mi s-a acrit . Am probleme mari cu dereglarile de ciclu, inainte faceam infectii cu progesteron ca sa-mi vina. In noiembrie 2009 am inceput un tratament cu Dostinex, deoarece aveam nivelul prolactinei aproape dublu fata de limita maxima. Si ca mare surpriza in ianuarie 2010 am aflat cu mare bucurie ca eram insarcinata. Pe perioada sarcinii am urmat tratamentul cu Eutirox, totul a decurs ok, iar in septembrie am nascut o minunatie de baietel. Dupa 4 luni de la nastere mi-am repetat tsh-ul si prolactina. Valoarea prolactinei era 156( maxim 35) si medicul endocrinolog mi-a impus intreruperea alaptarii. Dar eu ca mama nu am cedat. Inca alaptez si ma simt foarte bine. Deci se poate sa duci o sarcina pana la capat si cu hipotiroidie. Stiu pe cineva care a scapat de operatie de tiroida cu tratament naturist. Mult succes fetelor, sa va dea Dumnezeu copilasi frumosi si cuminti.[flo] Mami Anca cu [cavaler]Andrei Ionut(22.09.2010) [URL="https://picasaweb.google.com/ancamak/Martie#"]Poze Martie[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...