Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

POSTUL Craciunului, alimentatie sanatoasa!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Exact asta voiam sa zic ca si azi e pe calendarul patriarhiei romana, eu dupa asta ma iau. Azi [url="http://bucataria-sylviei.ro/pastrav-la-cuptor-in-vin-alb-cu-garnitura-de-legume.html"]pastrav la cuptor in vin cu garnitura de fasole verde si galbena[/url] si ciorba de fasole verde, la cina imi o salata cu ruccola, macris, batonete de crab si totu, am tot mancat varianta asta in combinatii pe diverse teme [:D] Si eu am mancat cam putin in postul asta. [url="http://bucataria-sylviei.ro/"]BUCATARIA SYLVIEI[/url] Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

azi am ratat pastele din dovlecel din lipsa de timp dar maine le fac cu siguranta si revin cu impresii, oricum sunt sigura ca sunt bune, am mai mancat paste din dovlecel dar cu sos de rosii si au fost super bune asa ca azi am papat la pranz salata de vinete cu multa ceapa rosie si painica neagra facuta de mine valentinag, crede-ma salatele care le fac sunt foooarte mari ,beau foarte multe lichide (apa si sucuri facute de mine) si daca nu mai pot si nu mai pot mai manac niste caju ,migdale sau nuci, nu mananc in fiecare zi raw, acum iarna e mai greu dar incerc cat mai mult louisea nu mananc raw zilnic cu toate ca as vrea tare mult, dar incerc cat mai mult, vara e cel mai simplu, as manca numai rosii si pepeni toata ziua , am inceput acum 6 luni , am renuntat la carne apoi la oua ...mai am branza la care nu pot , inca , dar voi renunta si la ea pt ca de cate ori mananc branza imi apare cate o afta pastele din dovlecel eu le-am incercat asta vara cu sos de rosii si au fost delicioase acum ca am gasit reteta asta de sos tare vreau s-o incerc sa vad cum , nici eu nu am unnt de migdale dar am migdale le bag la storcatorul meu minune care stoarce orice(nu-i zic numele sa nu se creada ca fac reclama) si scot untul din ele sau poti incerca sa lasi l ainmuiat migdalele peste noapte a 2 a zi le bagi la blender le mixezi bine apoi le pui intr-un tifon si le storci ce iese e unt de migdale , cam complicat...dar sunt sigura ca gasesti de cumparat noapte buna , va zic maine cum au iesit pastele _____________________________________________________________________ Adriana mamica de Cezarica Georgian [bonjovi](23 aprilie 2005) si [fetita]Anastasia Ioana (7 iulie 2009) "Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

louisea am executat azi pastele din dovlecel , sunt bune, n-am avut ceapa verde si nici praz am pus ceapa rosie, nici un de migdale asa ca am pus und de cocos, au iesit bune _____________________________________________________________________ Adriana mamica de Cezarica Georgian [bonjovi](23 aprilie 2005) si [fetita]Anastasia Ioana (7 iulie 2009) "Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele. Andreea,iti dai seama ce erezie,cartofi prajiti cu mujdei[:D] Deci m-am lamurit,e bun calendarul meu. Ieri am mancat loboda cu mamaliga,icre,salata de ton cu ceapa si castraveti. Azi, biscuiti dimineata, ciorba de legume la pranz si acum pe seara orez cu prune, ca mai aveam o mana si era pacat sa nu le fac.Am facut si niste cornulete de post, au iesit bunicele. Pana acum n-am simtit nevoia sa mananc carne, dar aseara am fost la niste prieteni care se pregateau de gratar,ma uitam la costita de porc marinata si ma gandeam daca am sa rezist in continuare... Maine e Sf.Nicolae,as vrea sa ma duc macar un pic la biserica,sa vad daca pot sa ma invoiesc o ora. Post usor in continuare. "La vita e bella" [url="http://www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs"]Explore Romania[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/554112020rwFQkV"]De mancare[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/565172161pMqtFs"]Dulciuri[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/562608582PcVExE"]Din gradina mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu... Nu tin tot postul, dar stiu o reteta de orez cu prune uscate (fara zahar adaugat): 300-500 g prune uscate, 250 grame orez pentru pilaf, 100 ml ulei (de floarea soarelui), 1,250 l apa, sare dupa aproximari (eu pun un praf de sare, doar pentru accentuarea gustului prunelor). Se spala orezul, mama (a carei reteta este) spala si prunele un pic, se pun toate ingredientele intr-o tava si se dau la cuptor, la foc mic/mediu (maxim 180 grade C). Se poate amesteca din cand in cand, da' nu-i musai. Daca mai este nevoie (daca vedeti ca orezul nu s-a facut cat va place de moale), mai adaugati apa calda. Acuma... mama, a carei reteta este, n-a stiut sa-mi spuna cantitati. Ea pune cate prune uscate are [:D], orez si apa toarna din ochi, la fel si ulei. Eu am facut-o cum am scris mai sus si a iesit buna. EllaX cu Ana (30 iunie 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si La Multi ani! sarbatoritilor.[flo] Ati primit nuielusa si dulciuri? E o zi frumoasa si plina de talc, o zi a copiilor de toate varstele![flo] Azi: dimineata: zacusca cu paine neagra; Pranz: fructe, cioco neagra cu alune; Seara: avem 2 sfinti Nicolae si mergem la o masa cu mult peste! O zi frumoasa! Zambeste, iubeste, iarta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana fain.. Le incerc si eu. Dar cred ca sar peste praz. Am dar nu-mi place gustul (il folosesc numai in mancaruri ascuns - ca-mi zic ca e sanatos [:D]) Unt de migdale poate as gasi la magazinele mai speciale, dar cu zapada asta, asa mi-e greu sa ma car cu caruciorul prin oras.. ----------------------------------------- Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...