Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

POSTUL Craciunului, alimentatie sanatoasa!


Recommended Posts

Gabi nu ne dai si noua reteta de chec? [:)] Apropos pate.. se poate face in casa din linte. N-am facut, asa ca sa nu-mi cereti reteta [:D] (ma bate gandul) dar daca dati o cautare cu nenea google gasiti retete si cu imagini :)) Si nu uitati si de humus care contine si el proteine vegetale. Puteti face si fara tahin daca nu aveti ----------------------------------------- Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hello! Si eu vreau reteta de chec. Astazi am mancat asa: D: un covrig P: snitele de soia+chiftelute de legume+paine graham Gustare: un mar Pana ma culc mai mananc niste mandarine si gata ziua. Voi incercati sa tineti pe langa post si un fel de Monti, eu nu prea pot dar o sa postez in fiecare zi ce mananc. Mami de [url="http://lb3f.lilypie.com/rSLgp3.pnglb3f.lilypie.com/rSLgp3.png"]Eduard-Gabriel[/url] (17.08.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor, reteta este aproximativ asa - eu fac din ochi: - 200/225 ml de lapte de soia (eventual cu aroma de vanilie, dar nu obligatoriu); - 4 linguri de ulei; - 3 linguri de apa minerala (eu pun plata de obicei...); - 1 lingura de otet; - 1 plic de zahar vanilat; - 150 de grame de faina; - 5 linguri de cacao; - 1 plic de praf de copt; Se amesteca zaharul cu laptele/uleiul/apa/otetul Faina cu praful de copt si cacao Apoi se incorporeaza ingredientele uscate in cele umede. Se da la cuptor, la 180 de grade cam 35-40 de minute. Trebuie sa-l lasati sa se raceasca inainte sa-l taiati. Este delicios. Variante: fara cacao, dar cu coaja de lamaie/cico neagra rasa/stafide/nuci etc etc etc. Eu in seara asta am mancat o salata orientala (cartof copt in coaja + ceapa verde + ardei capia + masline + 2 rosii uscate + ulei de masline). Minunat! Noapte buna! Gabi There is no way to happiness. Happines is the way.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

17 noiembrie: Sfantul Grigorie Taumaturgul, Sfantul Cuvios Lazar Zugravul si Zaharia Tot astazi, Biserica face pomenirea: - Sfantului Cuvios si Marturisitor Lazar Zugravul; - Sfantului Cuvios Zaharia Ciobotarul si a lui Ioan; - Sfantului Cuvios Longhin; - Sfantului Ghenadie, patriarhul Constantinopolului; - Sfantului Cuvios Iustin; - Sfantului Cuvios Ghenadie Dimineata: tofu, pate inedit si ceai cu miere si lamaie (abatere o felie de paine negra); Pranz (servici): salata legume, mandarine si mere, cateva migdale; Seara: mancarica de conopida cu soia cuburi (facuta aseara) cu salata verde si gulie, cu zeama de lamaie. O zi buna va doresc si fara pofte![flo] PS: o sa incerc si eu checul, cu faina "mananci si slabesti"...[:D] Zambeste, iubeste, iarta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Excelenta reteta de chec multumesc tare mult [pup] o sa o testez. Eu am facut o [url="http://bucataria-sylviei.ro/mancare-de-ciuperci-aromate-de-post-cu-mamaliga-la-gratar.html"]Mancare de champinioane si hribi la ceaun cu mamaliga la gratar[/url] la care am folosit hribi uscati rehidratati, minunat a iesit. Dimineata doar cafea si pt cina o sa imi fac o portie de [url="http://bucataria-sylviei.ro/legume-de-vara-in-sos-dulce-acrisor.html"]mancare de legume in sos dulce acrisor[/url] Am mai facut in plus o oala mare de bors de legume [:D] pentru toata casa. PS Tot nu am reusit sa cumpar iaurt de soya[bang] nu gasesc la magazinele din zona, am inteles ca mai este cva crema de orez care e excelenta pe post de smantana la sosuri. [url="http://bucataria-sylviei.ro/"]BUCATARIA SYLVIEI[/url] Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meniul meu: - fulgi de ovaz lasati in apa de seara fierti 2 min amestecati cu niste curmale, nuci + migdale maruntite [pofta], - smoothie dintr-o para, 2 clementine si 3 linguri de fulgi de ovaz, - supa crema de dovleac hokaido si morcov - mancarica de legume si fasole cu sos picant Intre mese: fructe uscate, migdale, morcovi.. Iar mai tarziu o jumatate de mango Gabi multu de reteta. Pare usor de facut. Sa ajung numai sa cumpar niste lapte de soia. Oare merge si cu lapte de orez? [:-@] ----------------------------------------- Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, doamnelor! Am vazut ca discutati de pateu de linte. Eu am facut asa: lintea (rosie sau verde) se spala bine si se lasa in apa la inmuiat peste noapte. A doua zi se scurge de apa si se prepara ca o mancarica. Se pune ceapa la calit / fiert in putin ulei si / sau apa (eu pun apa si mai mult o fierb, are doar o lingurita de ulei). Puteti pune si ardei sau morcov taiate mic peste ceapa. Cand s-au inmuiat legumele se pune lintea scursa si se mai adauga apa, dar sa nu o acopere, caci fierbe relativ repede si ramane apoi prea lichida. Eu pun si o frunza de dafin la fiert. Dupa ce fierbe si scade bine (fierbe repede, lintea rosie mai repede ca cea verde) se potriveste de sare si se asezoneaza dupa gust. Eu pun niste cimbru, ierburi provensale si marar uscat. Dupa ce se raceste se mixeaza bine, se pune putin ulei si, voila, e gata pateul. Cel din linte rosie e mai aspectuos. Insa la gust imi place infinit mai mult cel din linte verde. Pasta de linte verde nu e deloc apetisanta la culoare, dar e mult mai buna la gust. Linte verde buna am luat de la Mega Image, marca lor proprie. Linte rosie buna am luat de la o macelarie arabeasca (aveau si naut, pasta de susan si alte minuni bune in post). Post usor! Eu nu tin post, ca-s plecata in delegatii si mananc ce mi se da. Lou, Gabi, [hia]! Daniela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moama Loui ce meniu frumos azi! Eu asa: 2 mandarine si un mar ciorba de fasole o gogoasa[:I]de post,dar totusi... piure de spanac cu paine neagra o gulie "La vita e bella" [url="http://www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs"]Explore Romania[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/554112020rwFQkV"]De mancare[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/565172161pMqtFs"]Dulciuri[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/562608582PcVExE"]Din gradina mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Joi 18 noiembrie Sfantul Mucenic Platon "...fug de moartea cea vesnica si caut viata cea fara de moarte... Nici focul, nici ranile, nici mania fiarelor, nici taierea madularelor nu ma vor desparti pe mine de Dumnezeul cel viu; pentru ca nu iubesc veacul acesta de acum, ci pe Hristosul meu, Care pentru mine a murit si a inviat". Tot astazi, Biserica face pomenirea: - Sfantului Mucenic Romano, diaconul din Palestina; - Sfantului Mucenic Zaheu, diaconul Bisericii Gadiri; - lui Alfeu. Dimineata: lapte de nuca cu cereale secara muiate de aseara si o lingurita de fructoza; Pranz (servici): banana, mandarine, tofu, pate si ardei; Cina(ora 16): mancarica de conopida cu soia si muraturi! Aseara am avut abatere cu 2 bucatele de rahat[olala]. Am pus la inmuiat soia pentru facut lapte si branza... sa vedem ce iese; lapte am mai facut si alta data, insa branza nu... va tin la curent! Abia astept dezlegarile la peste![pofta] Daniela... musai incerc pateul de linte verde! O zi buna si usoara! Zambeste, iubeste, iarta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele Si eu o sa incerc sa tin postul acum sa speram ca, voi reusi. Dimineata eu mananc cereale cu lapte de orez sau de migdale sau paine prajita cu miere de albine La pranz azi am facut o ciorba de salata(era un pic cam chioara dar avea gust[:D]) iar felul doi musaca de cartofi cu soia si ciuperci. Silvi iaurtul de soia se gaseste la BioCoop daca ai vreunul din jur daca nu la Carrefour sau alte supermarketuri ai firma Sojasun care are iaurt de soia natura sau cu fructe.Ti le recomand pe cel cu fructe rosii si pe cel natur restul nu prea sunt cine stie ce.Am vazut ca, cei de la Bjorg au un pateu vegetal dar mi se pare f scump 3e cateva grame. Cait www.biomonde.ecosapiens.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...