Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

***Colectia de toamna-iarna 2005, la 5 ani! (17)


Recommended Posts

buna dimineata nationala!

 

concursul de anul asta a fost un esec rasunator, doar corap a postat, sunt maxim de dezamagita ca de fapt nu e niciun concurs, o sa pun si eu calendarul meu ca sa-l vedeti dar n-am avut niciun chef aseara (de la dezamagire, plus ca am avut musafiri). criza asta v-a sau ne-a cam demotivat de multe treburi. eu chiar ma asteptam sa se inscrie toata lumea anul acesta, in considerarea proiectului mai creativ si mai liber decat precedentele. ofof

 

La multi ani Maria!

La multi ani Vladut!

La multi ani Alexandra-Maria!

 

Lavi, deci esti bine si acasa. cu ovarele curate:) te pup.

 

mama lui Nichita (09.12.2005)

Look who’s talking: Nichita-Andrei

filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei

montaj anual

 

Calatoriile mele

 

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

la multi ani sarbatoritilor de azi!

distractie placuta!

 

anda, eu sunt in urma cu 2 ani..., pentru anul acesta am incercat sa fac ceva, in afara concursului... era un trenule#355;, vagoane cu sertarase, am terminat schema unuia... si... cam aici s-a oprit...

 

Cristina

Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste

Concursul saptamaniiid="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Mariaid="red"> !!!

 

La multi ani Andreelor si Andreilor!!

La multi ani Vlad si Alexandra!!!

 

Sa fiti sanatosi si sa aveti o copilarie minunata!

 

----

Miriid="red"> sanatate multa tatalui tau! Ce fel de cancer are? Sa speram ca se poate trata, in ziua de azi multe cancere se trateaza daca sunt prinse la momentul potrivit!

Daca sunt ereditare - unele da, unele nu...

 

Crissyid="red"> sanatate Elisei! Pacat ca are Rh negativ, va trebui sa aiba grija in sarcini.

 

Maraid="red"> sanatate lui Andru! Poate are viroza si ii dati degeaba antibiotic. A avut 3 zile febra pana i-ati dat antibioticul?

 

Feliid="red"> ai mai miscat ceva cu chiuretajul biopsic? Fac si eu pe vocea constiintei, dar nu-i de gluma...

 

-------

Multumesc inca o data pentru sustinere, sunteti niste dragi! [flo]

 

Pana la urma, de bine de rau m-a mai lasat gatul pana dimineata cu toate tratamentele pe care le-am incercat, inclusiv comprese cu otet balsamic pe gat, ideea soacra=mii.

 

Am intrat la operatie pe la 10, am prins alta anestezista, slava Domnului, parea ea mai dura ca om dar mi-a dat super anestezie si nici macar nu m-a mai intrebat de gat [pk]

 

Am intrat la 10, nu mi-a fost extraordinar de frica la fata locului, mai bine zis mi-a fost frica moderat, mi-a fost mai mult inainte. Deja eram la fie ce-o fi.

 

M-am trezit oarecum treptat, adica parca am visat ceva inainte sa ma trezesc, am constientizat ca sunt in operatie si urmeaza sa ma trezesc, parca am simtit cum isi ia cineva mainile de pe burta mea si deodata am deschis ochii larg! Cand i-am deschis am vazut frumos si clar, iesise si soarele asa ca am avut o stare de foarte buna dispozitie. Intrerupta de anestezista, cica: Respira! Eu n-aveam niciun chef sa respir, era soare, mi-am dat seama ca am supravietuit operatiei deci eram fericita, vedeam clar, luminos, nu cu pete ca atunci cand lesin, deci la ce bun sa ma chinui sa respir?!

 

In plus aveam inca sonda traheala care ma incomoda. Asa ca anestezista a inceput sa ma gadile prin ea pe gat, poate aspira secretii sau ceva, in orice caz imi dadea senzatie de voma si imi venea sa o injur, noroc ca nu puteam. Dar tot eu mi-am zis ca lasa ca e soare si anestezista o sa termine ea cu gadilatul.

 

Dupa aia mi-a scos sonda de pe gat, iar eu mi-am dat seama ca are si ea dre[tatea ei cu respiratul asa ca am respirat si am scos un zambet larg.

 

Apoi m-au dus in terapie intensiva (postoperator), eu eram foarte lucida si bucuroasa ca scapasem, cand m-au mutat de pe masa pe pat am incercat sa-i ajut dar cred ca mai mult i-am incurcat.

 

In reanimare la fel lucida, doar muschii mi-i simteam relaxati de parca bausem un pahar de vin pe nersuflate. Cam atat de ametita ma si simteam. Pe moment am lasat-o balta cu rezultatul, eram atat de bucuroasa ca scapasem ca ziceam in gandul mei ca imi bag picioarele daca e cancer sau nu, vad eu mai incolo, acum sunt doar happy.

 

Dupa vreo 5-10 minute mi-a trecut fericirea initiala si am intrebat-o pe asistenta daca am scapat cu laparoscopie sau mi-a facut operatia mare (a zis ca daca gaseste naspa imi face operatie mare si imi scoate tot), asistenta a zis ca laparo, asa ca mi-am zis - nice, semn bun!

 

Dupa aia am inceput sa ma uit incoace si incolo prin sala sa vad care e miscarea, l-am vazut pe dr si i-am facut semn ca am emotii, el mi-a facut semn ca nu intelege de ce, in fine, mai tarzior a venit la mine si mi-a zis ca a reusit sa scoata chisturile intregi, fara sa le sparga, ca par clar chistadenom mucinos benign, am intrebat cum a iesit extemporaneul dar a zis ca n-a mai cerut pt ca nu a fost nevoie, arata clar a benign. A trimis chisturile intregi la biopsie, s-a mai uitat in jur, totul e perfect.

 

Ce sa zic am suportat excelent anestezia, moliciunea muschilor mi-a trecut repede, ametita n-am fost, stare de greata nu, oxigen nu mi-a pus ca nu era cazul, m-au monitorizat cateva minute au vazut ca-s OK au stins monitorul. Apoi am inceput sa ma fatai si sa ma sucesc sa mai leg conversatii cu alte paciente, sa le mai incurajez pe alea care urmau, samd. M-am ridicat in fund, m-am asezat turceste, am inceput sa beau apa tot cate o gurita, ce mai, am fost brici. Intr-un tarziu bausem multa apa si mi-a fost un pic senzatie de voma dar m-am autosugestionat si n-am varsat. Dupa ce mi-am terminat perfuziile si au trecut vreo 4 ore de la iesirea din operatie, s-au saturat de mine, m-au ridicat in picioare la mobilizat si pt ca am mers bine m-au pasaportat la salon.

 

Taieturile sunt OK, n-am primit niciun calmant pt ele in afar ade anestezia de operatie, m-a cusut foarte frumos, intradermic, la buric m-a taiat in semicerc, pe interiorul buricului sa nu ramana urma, ce sa zic, jos palaria din toate pdv-urile.[asia]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca m-am operat, genul asta de chist pe care l-am avut eu am citit ca se poate maligniza in 5-10 ani, se poate torsiona iar daca se sparge se insamanteaza tot absomenul cu mucina din aia si se poate ajunge la o complicatie in care in toata burta se face o gelatina. Cica supravietuirea la 5 ani e sub 50% in acest caz.

 

Bun, astept rezultatul biopsiei, sper sa confirme ce a zis dr, dar pana una alta am incredere in el ca are experienta foarte mare si stau linistita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hello

 

Cu intarziere uram si noi [s][s] pentru dl. TITI, IULIA, RACHEL SI MARIAid="size3">id="orange">, sa fiti sanatosi, norocosi si fericiti alaturi de familiile voastre.

 

[s][s] tuturor Andreilor si Andreelor!id="red">id="size3">

 

[s][s] si pentru sarbatoritii de azi ALEXANDRA si VLADUTid="purple">id="size3">, multa sanatate, fericire si noroc.

 

Multumim pentru urari.[pup]

Eu am revenit de o saptamana la servici [q] si nu prea reusesc sa-mi intru in forma, iar mandrele mele tocmai ce au bifat a patra raceala de cand a inceput Daria gradi.

 

Lavi, ce bine ca ai reusit sa faci pana la urma operatia si ca totul a decurs bine, refacere rapida si sa vina bb 3 cat mai repede. Eu una sincer te admir penru curajul tau.[flo] [pup]

Am si eu o intrebare: mai tii minte cati anisori avea Nati cand ai culcat-o impreuna cu Silvia?

 

Ina, multam de compliment, dar si eu ca si tine mai am ceva kg de dat jos , dar nu vor sa se duca neam. Frumos ai sarbatorit-o pe Rachel, ca pe o mica printesa.

Retele le trimit in contul comun de email, daca mai vrei si altceva sa-mi spui.[pup]

 

Bic, bravo lui Sma pentru curajul de a-si gauri urechiusele. Mandrele mele au cercelusii pusi din maternitate, sunt ceva in genul acesta (insa nu au diamante) cercei.

 

Crissy, multa sanatate fetelor si tie.

 

Miri, multa sanatate tatalui tau.

 

Anda, felicitari poetului pt titlul de mister. Cum se mai simte Nichita dupa operatie?

 

Sanatate multa tuturor bolnaviorilor.

 

Fug ca a facut ochi pitica.

Pupici.

 

Mimi [mamica] de [zana] Erika Maria (23 nov 2008) & [zana] Daria Ioana (4 nov 2005)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello. Eu sunt morcovita rau. Azi, cum am stat cu ei acasa, mi-am dat seama ca ceva nu e in regual cu auzul Anei. Am tot testat-o si e clar: nu mai aude bine [q] [bang]. E de data recenta problema. De vreo saptamana ne luptam cu rauri de muculeti de toate culorile, care lui Cristi i-au trecut in 3 zile, Anei nici pomeneala.

De-abia astept sa vina dimineata sa ne infintam la pediatra.

Poate aveti ceva sfaturi & experiente pana atunci - nici nu stiu ce sa fac [:(]. Oare ce ne asteapta?

 

Anda, Roxi, voi cum mai sunteti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani pentru Alex id="red">de Pischi si Vlad id="blue">de Joy!!! [s]

 

Lavi, [pup] Bravo tie ca ai trecut cu bine de (aproape) toate, asteptam si confirmarea oficiala din partea doctorului. Se simte din tonul mesajului tau ca te simti usurata si linistita.

 

Mimi, tare draguti cercelusii, eu nu i-am pus inca Riannei... am zis ca o las pe ea sa-mi ceara, cand o fi mai mare. Sanatate multa fetelor, iar tie o readaptare mai usoara la munca!

 

Maria-Alexia, si eu zic sa nu te ingrijorezi peste masura pana nu vezi exact care-i treaba.

 

La Multi Ani de zi nationala!

 

Meems & Rianna (16 dec. 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, chiar ca ai suportat excelent anestezia. Eu in schimb am doua anestezii generale la activ si nu le-am suportat prea bine, toata ziua am fost zombi si varsaturi la greu.

Tinem pumnii sa iasa bine rezultatul la biopsie.

Mersi pt raspuns.[pup]

 

Maria, sanatate multa piticutei. La ultima raceala a fetelor am patit exact ca voi: Daria dupa 3 zile nu mai avea nici urma de mucisori, Erika insa abia dupa ~ 2 sapt de tratament (garasone si aerosoli) a scapat de ei.

 

Meems, multumesc.[pup]

Am cautat poze cu cercelusii fetelor, uitati aici cercei Daria si cercei Erika.

 

O seara buna.Pupici

 

Mimi [mamica] de [zana] Erika Maria (23 nov 2008) & [zana] Daria Ioana (4 nov 2005)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...