Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

***Colectia de toamna-iarna 2005, la 5 ani! (17)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

LA MULTI ANI ELISE ! [s]Sa fii sanatoasa si sa ai parte de tot ce e mai bun si mai frumos in viata alaturi de frumoasa ta familie!!!

 

Crissy, sa-ti traiasca printesele si sa-ti aduca numai bucurii!

 

[mamica]Cami & Alexandra Daria [hop] (02.01.2006)id="Script MT Bold">id="size2">

id="black">

Cid="red">rid="blue">eid="limegreen">sid="purple">cid="green"> sid="orange">iid="red"> iid="purple">aid="red">rid="green"> cid="black">rid="orange">eid="blue">sid="purple">cid="green"> ... id="red">!id="size2">

 

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)
id="size2">id="black">

 

Pixy's Style - Fimo-mania, margelute, cercelusi fel de fel...id="size3">id="Script MT Bold">id="purple">

 

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata! id="black">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani sarbatoritilor ultimelor zile:

La multi ani, Alexandra de Pischi! id="red">[s]

La multi ani, Vladutz de Joy! id="blue">[s]

La multi ani, Sergiu de Silvia! id="blue">[s]

La multi ani, Elise-Stefania, de Crissy! id="red">[s]

Sa cresteti mari, sanatosi, sa aveti numai bucurii, voi si toti cei dragi voua!

 

Nokiii, pe unde mai esti? Toate ok pe la voi?

 

Ina, te citesc intotdeauna cu mare placere. Apoi daca tu nu esti super-mammy, atunci cine??

Cu bolitul si mersul pe la medici: si eu am lasat-o mai moale, am invatat sa tratez in casa (sau cu ignore) cele mai multe din raceli. Dar cand e groasa treaba dam fuga la medic - bine ca avem la cine. Nu-mi pot imagina ca voi ati ramane fara ajutor, doar traiti intr-una din cele mai civilizate tari!

 

Pana una alta, si eu tot incerc sa-mi insusesc ceea ce-mi spunea un prieten medic: nu medicamentele sunt cele ce te vindeca, ci puterea organismului de a se reface. Evident, uneori organismul are nevoie de ajutor.

 

Faina treaba cu play-dates. Eu n-am indraznit decat la ocazii majore sa chem mai mult de o familie cu copii in vizita. Pentru mai mult, mergem cu totii la loc de joaca, sa devasteze acolo [:p].

Dar din pacate nu ne mai prea adunam, toata lumea ocupata, copiii - cum spui si tu - au diverse activitati extra...

BTW, ai mei in continuare nu merg la nimic [:(].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Elise!!! sa cresti mare, sanatoasa si fericita alaturi de familia ta minunata!

Sa ai o copliarie superba impreuna cu Beatrice in frumosasa Bucovina!

 

Crissyid="red"> sa-ti traiasca minunatiile!

 

Mariaid="red"> sunt de acord cu prietenul tau medic! [flo]

In plus, cu cat suntem mai echilibrati fizic si mai ales psihic, bolile se tin mai departe. Cand scartaie una-alta prin suflet incep si bolile sa se lege de noi, asa ca la moral trebuie in primul rand sa lucram. parerea meaid="size1">

 

Inaid="red"> sa-i treaca cat mai repede Rachelinei varicela! [pup]

Si voua sa va treaca raceala!

 

In privinta racelilor, poate e mai bine cum e la voi, cu suc de portocale si tylenol, la noi, uite, Mara[pup] s-a dus constiincioasa la medic si i-a si dat antibiotic desi copilul nu are decat o viroza care oricum isi face de cap cu sau fara antibiotic. Ei, daca iti scrie antibiotic poti cu ca mama sa nu i-l dai?

 

La noi majoritatea doctorilor sar pe tine cu tratamente, nu pleci fara 5 chestii pe reteta si mai tarziu ne miram de ce avem sensibilitati la ficat si alte probleme. Sau ca o tinem lant din tratament in tratament ca si imunitatea aia se duce naibii daca organismul ia antibiotice ca pe bomboane. La noi gasesti cu greu un medic mai cu cap care sa-ti dea tratament mai usor si vorba Mariei, sa se mai bazeze si pe puterea organismului de a-si reveni.

 

Eu nu-s contra antibioticului, il dau fara sa clipesc la streptococ sau muscatura de capusa sau cum am avut eu, mastita, dar nu imediat pt febra la copil care tine in majoritatea cazurilor 3 zile.

 

Activitatile - extra si eu la fel, consider ca sunt pentru "fun" si pt largirea orizontului, nu as face fata sa le duc zilnic si cred ca ar fi si copiii suprasolicitati.

 

Silvia face balet cu Nati, pian la after-school o data pe saptamana, mai face si engleza zilnic tot acolo (din pacate de 2 ori pe saptamana o iau pe la inceputul englezei ca sa o duc la balet [bang]). Mi se pare suficient. Nati face doar baletul, dar la cat de greu s-a obisnuit cu el nu sunt doritoare de inca ceva. Eu.

 

In week-end-uri nu vreau sa prgramez nimic, vreau sa fie timpul nostru, toti 4 si sa putem iesi din oras cand ni se pune pata (mai rar, insa, iarna).

 

Noookiiiiid="red"> ce faci?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, nu prea mi-a trecut stresul, caci din cate am citit otita seroasa e o chestie serioasa. O sa tin cu dintii de tratament, 7/10 zile cum a zis doctora. Se pare ca, daca avem noroc!, lichidul din urechiuse se remite spontan, dar dureaza cam o luna. Daca nu, ajungem pe unde sunt Nic si Alexia [pup] [:(].

Incerc sa ma obisnuiesc cu ideea ca ni s-au dus pe rapa toate iesirile la munte (mai extreme, intr-adevar [:p]) pe iarna asta [bang].

 

Pentru Silvia, aveti pian si acasa? Orga/pian digital/pian acustic ?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariaid="red"> sanatate multa, Doamne ajuta sa se remita!

 

Nu avem pian de niciun fel, si nici loc pt el, dar are soacra-mea pianina. Silvia a mai facut si anul trecut la after-school, i-a placut, din pacate profesoara a renuntat dar anul asta au gasit una noua. Nu vreau sa devina pianista dar e frumos sa stii sa canti daca ai ceva talent, si cumnata-mea stie.

 

corapid="red"> [help] mai ai aripile de ingeras ale Anaisei? Natalia are rol de ingeras anul asta si mi-ar prinde tare bine daca mi le-ai putea imprumuta si mie [flo]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai le are noki (aripile de ingeras). trateaza cu ea si zi-i ca ti le-am dat eu :))

 

 

in alta ordine de idei, eu sunt din ce in ce mai convinsa ca daca nu cauza bolilor, macar manifestarile lor in forme nasoale sunt pe fond psihic. (nu ca psihoterapeuta mea n-ar zice acelasi lucru, dar eu gandeam chestiile astea deja de ceva vreme si acum incep sa si observ si sa vad ca teoria asta e foarte plauzibila).

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corapid="red"> thanks! Mai ramane deci sa ma rog de dna Noki!

 

Eu ma simt tare ciudat, exilata in casa de o saptamana. Nu mai am stare, de abia astept sa merg la servici. Am concediu medical pana marti inclusiv, luni e inchisa gradi si trebuie sa stau cu Nati dar marti cred ca merg la munca [biz]

 

Joia trecuta am iesit ultima oara din casa, in afara de drumurile pana la spital (si alea au fost cu masina). In week-end am stat in casa sa nu ma aleg cu vreun virusache, (si tot m-am ales) iar de marti incoace tot in casa pt ca nu pot sa ma imbrac ca ma apasa hainele pe taieturi. In rest ma simt foarte bine, dar daca ma apas pe taieturi ma dor putin. Cred ca ar fi cazul sa am rabdare.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...