Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La anii mei mai e posibil sa devin as. medical?


Recommended Posts

buna! va impartasesc o idee de-a mea ce dainuie de mai multi ani...vreau sa devin asistenta medicala, nu medic, nu infirmiera, ci asistenta medicala. Formatia mea profesionala e alta, sunt licentiata in asistenta sociala, deci far away :P de mica am avut hobbyul asta insa nu m-am putut decide...am ales asistenta sociala pt ca aia ma pasiona mai mult, oricum am terminat un liceu cu profil real, decizia de alegere a facultatii mi-a apartinut si pregatirea idem, n-a fost usor pt cineva ce manca matematica si fizica ore peste ore saptamanal...nu am vrut sa devin medic cum isi doreau altii asa ca....asta e...acum vreau sa ma fac si asistenta medicala si sa si profesez candva, inainte de a purcede sa caut detalii in oras, v-as ruga daca stiti sa imi spuneti ce credeti....e posibil la 36 de ani, si vor fi 37 la anul, daca anul asta am pierdut trenul ? merci lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da , este posibil. Eu am colegi la facultate care au peste 40 de ani si sunt la Medicina totusi. Mai pui si rezidentiatul si specialitatea si e gata . Vezi ca la urgente la Judetean sunt si asistenti sociali. In mod normal trebuie sa fie 4 plus un coordonator , dar sunt doar 2 fete. Ele sunt la triaj, acolo unde intrebi pacientul ce are , ce alte boli mai are , iei o tensiune, temperatura , dar poti sa mergi si prin upu sa recoltezi, pui flexule samd. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://accesoriisihaine.blogspot.com/ http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui delsim
Vezi ca e in josul paginii un subiect unde se discuta tocmai ce te intereseaza pe tine. Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
multumesc, am citit acolo unde ma sfatuiai tu, eu o intrebam pe XIO, pt ca ea e concitadina de-a mea, si e in miezul problemei, sigur stie unde sa ma indrume, daca exista colegiu de asistente medicale sau facultate de asistente medicale...de aceea insistam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dosrilia , stiu ca vrei colegiu de asistente , i-am date xemplu pe colegi ca sa vezi ca varsta nu are legatura. Poti face facultatea , pt. mai multe informatii intra pe www.umft.ro , la "structura" si nu numai , ai acolo toate informatiile. Tocmai am intrebat aici si ca asistent social nu ai decat competenta de a trata cazul social. Pt. mai mult trebuie sa faci sau facultatea sau postliceala de asistenti. Si nu , nu esti prea in varsta pt. asta ;) "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://accesoriisihaine.blogspot.com/ http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

merci mult de info XIO, deci in cazul meu ce ar fi mai recomandat? deci ca sa inteleg bine: - exista facultate de asistente medicale de 4 ani si postliceala de asistente medicale in Timisoara de 3 ani ? evident ca cei cu studii superioare au un statut mai bun...oricum nu asta e primordial pt mine, vreau sa invat pur si simplu intr-un domeniu fata de care am avut oarecare sensibilitate - am vazut mai multe specializari, asistenta de farmacie, de stomatologie, de radiologie, moasa, oare eu ce sa aleg? ce ar fi mai potrivit pt mine oare? de care este cea mai mare nevoie, unde pot fi mai de ajutor? merci lia ps. nici nu ma asteptam ca asistent social sa pot face altceva decat evaluari pshiho-sociale, eu habar n-am cum sa iau o tensiune, sa fac o injectie samd, trebuie sa invat si vreau sa invat, mi-ar placea sa pot profesa in ambele domenii, asa m-as simti eu mai completa profesional, sa ma stiu cu ambele hobbyuri profesionale la curent, nu stiu ce m-a apucat dar asta e, m-a apucat si ma tine[:I] am intrat pe siteul UMF si n-am prea vazut decat facultati pe acolo, cred ca o sa sun la secretariat sa-mi zica ce si cum au actualizat pe acolo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Facultatea este de 5 ani , nu 4 , si cu ea ai competenta sa faci suturi la urgente spre exemplu. Cu postliceala nu ai voie. Nu stiu sa-ti spun pe ce sectie sa mergi , depinde ce iti place tie. POti fii asistenta sau instumentara(cea care ajuta doctorul la sala). Depinde de ce "nervi" ai si ce doresti sa faci . Scuze de umft , stiam ca am vazut undeva despre asistente, tot cred ca acolo dar nu e facut f. stralucit siteul. Cel mai bine este sa intrebi la facultate , au program de la 12 jumate la 3 parca sau la 2 jumate. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://accesoriisihaine.blogspot.com/ http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai de aia imi faceam eu probleme cu varsta...cine a mai vazut o femeie de 36 de ani, cu 2 copii, licentiata, sa se inscrie la postliceala, acolo poate au limita de varsta. In afara de Ana Aslan nu stiu nici o scoala sanitara in oras. Azi am mai auzit de Logos si Hilfe fur Kinder care ar mai pregati asistente medicale. Cat despre studii de 5 ani....pai atata iti trebuie ca sa devii asistenta medicala??? [q]mi se pare cam mult la anii mei, 3-4 ani ar mai fi mers....hmmmm, oare chiar nu gasesc un colegiu ceva unde pregatesc asistenti medicali generalisti? nu vreau sa lucrez in fineturi, ci pur si simplu la un cabinet scolar, la o gradinita, la un cabinet privat de medicina generala, policlinica, sau intr-un spital dar chiar nu in urgente, prefer lucrurile mai domoale asa, vreau sa pot face aproape perfect ce aleg sa fac, nu mai am eu nerv de ER, SMURD, ambulanta sau alte lucruri marete :P o zi frumoasa sa avem[flo][flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...